Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως το δικό μου δεν βρίσκει θέση ότι και να κάνω, το όνο που μου μένει να δοκιμάσω είναι να κάνω restore και να δω μαμίσιο τι γίνεται...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

launchctl unload /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.locationd.plist

 

launchctl load /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.locationd.plist

 

Αυτές οι δύο είναι οι εντολές εγώ έχω περάσει το iSSH και τις τρέχω απο το iPad.

Link to comment
Share on other sites

Με το που παω να περασω την εντολη μου βγαζει

 

launchctl unknown subcommand "unload.System/Library/LaunchDaemons/.plist

 

Δεν πρέπει να έχει πρόβλημα, δες μήπως δεν έχεις γράψει ακριβώς τη σύνταξη όπως είναι στο άρθρο (π.χ. η τελεία μεταξύ unload και System)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω ένα image viewer διαφορετικό απο το photos που να παρέχει δυνατότητες για φακέλους αλλά να έχει και το interface του photos.

 

To μοναδικό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι αυτό http://itunes.apple.com/us/app/image-viewer/id331236202?mt=8 το οποίο έχει ακριβώς την λειτουργικότητα που θέλω αλλά έχει το κακό πως είναι εφαρμογή iphone και τρέχει χ2. Κάποιος έχει βρει κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά την βόλτα που έκανα με το Ipad μήπως βγάλω κανένα συμπέρασμα για το τι γίνετε με το GPS.

 

H πρώτη δοκιμή ήταν με το αυτοκίνητο σε μία απόσταση 8χλμ μέσα στην Αθήνα με το Google Maps το ipad έβρισκε την θέση μου στα πρώτα και στα τελευταία 2 χλμ της διαδρομής στο ενδιάμεσο απλά με έδειχνε σταθερό.

 

Η δεύτερη δοκιμή έγινε με τα πόδια και διανύθηκε απόσταση 2χλμ περίπου το Google Maps έβρισκε κανονικά την θέση μου σε όλη την διάρκεια της διαδρομής ,, η δεύτερη διαδρομή έγινε και με το Navigon το οποίο συμπεριφερόταν λίγο περίεργα συνέχεια έχανε και μετά έβρισκε πάλι το στίγμα το ίδιο γινόταν και με τις συντεταγμένες στο info gps του Navigon μία έβρισκε συντεταγμένες και μία τις έχανε (δεν ήταν ίδιες).

Να αναφέρω ότι οι διαδρομές στις δοκιμές δεν ήταν οι ίδιες.

 

Κατέληξα σε 2 συμπεράσματα

 

1)To πιθανότερο είναι το Ipad να έχει κάποιο ή κάτι σαν ενσωματωμένο gps το οποίο να λειτουργεί μόνο όταν είναι συνδεδεμένο σε ασύρματο δίκτυο και να συνεργάζεται άψογα με το Google Maps.

 

2)Υπάρχει περίπτωση κατά την διάρκεια της διαδρομής το Ipad να συνδεόταν σε ανοιχτά ασύρματα δίκτυα οπότε να αντλούσε στοιχεία απο εκεί χωρίς εμείς να το αντιλαμβανόμαστε.

 

Ως αναφορά τον εντοπισμό θέσης μέσο Wan-ip (σύνδεσης μέσο wi-fi στο internet) ,μίλησα με φίλο τεχνικό του ΟΤΕ και μου είπε ότι εντοπισμός θέσης μέσω router απλά δεν υπάρχει,, αυτό που γίνεται είναι ότι δίνεις την wan-ip στον ΟΤΕ και την ημέρα που μπήκες και σου δίνει το τηλέφωνο και τα στοιχεία αυτού που συνδέθηκε την συγκεκριμένη στιγμή αλλά για να γίνουν αυτά χρειάζεται εισαγγελική εντολή και φυσικά δεν είναι on-line.

Link to comment
Share on other sites

Hero of Sparta HD Προσφορά 0,79 ευρώ

 

Brain Challenge HD Προσφορά 0,79 ευρώ

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να έχει πρόβλημα, δες μήπως δεν έχεις γράψει ακριβώς τη σύνταξη όπως είναι στο άρθρο (π.χ. η τελεία μεταξύ unload και System)

 

Αν όντως χρειάζεται τελεία, δεν την έχω βάλει θα ξανά δοκιμάσω.

Edited by avid
Μετατροπή σε ελληνικά.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω ένα image viewer διαφορετικό απο το photos που να παρέχει δυνατότητες για φακέλους αλλά να έχει και το interface του photos.

 

To μοναδικό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι αυτό http://itunes.apple.com/us/app/image-viewer/id331236202?mt=8 το οποίο έχει ακριβώς την λειτουργικότητα που θέλω αλλά έχει το κακό πως είναι εφαρμογή iphone και τρέχει χ2. Κάποιος έχει βρει κάτι σχετικό;

 

Απαντώντας στον ευατό μου βρήκα και αυτό http://itunes.apple.com/app/private-media-folders-photos/id368151272?mt=8 το οποίο είναι πάρα πολύ καλό, μόνο δεν έχει τόσο γρήγορο Pinch to zoom.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι αγγλία κ θέλω να αγοράσω μια θήκη για το ipad.΄Είμαι μεταξύ της original apple (30E) και της macally bookstand... Πήγα στο apple store να δω την πρώτη από κοντά, μου φάνηκε αρκετά ανθεκτική - (καουτσούκ). Έχω ακούσει όμως ότι η macally είναι πιο σταθερή όταν τη βάζεις όρθια...Εσείς τι προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι αγγλία κ θέλω να αγοράσω μια θήκη για το ipad.΄Είμαι μεταξύ της original apple (30E) και της macally bookstand... Πήγα στο apple store να δω την πρώτη από κοντά, μου φάνηκε αρκετά ανθεκτική - (καουτσούκ). Έχω ακούσει όμως ότι η macally είναι πιο σταθερή όταν τη βάζεις όρθια...Εσείς τι προτείνετε?

 

Προσωπικά έχω τη macally αλλά έχω δει και την apple σε συνάδελφο.

 

Η macally είναι πολύ σταθερή και είναι καλό ότι αφήνει ελεύθερες όλες τις πλευρές της συσκευής για τις αναγκαίες συνδέσεις / μεγάφωνα κλπ, ενώ προστατεύει με 4 πλαστικές γωνίες αρκετά καλά τη συσκευή όμως ειδικά η γκρι λερώνεται εύκολα και 3 εβδομάδες μετά δείχνει σχετικά φθαρμένη. Η θήκη της apple είναι λογικά πιο καλής ποιότητας ως προς το υλικό αλλά νομίζω ότι πνίγει τη συσκευή.

 

Καταλήγοντας νομίζω ότι είναι καθαρά υποκειμενική η επιλογή πάντως εκτιμώ ότι όποια από τις 2 πάρεις είναι άπειρα καλύτερες από οποιαδήποτε άλλη επιλογή λόγω της στήριξης που προσφέρουν (εκτός της προστασίας που το κάνουν όλες) γιατί το iPad με αυτή τη στήριξη γίνεται άλλη συσκευή.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το LaunchDaemons/com.apple.locationd.plist

Αν ξεραμε πως μπορουμε να επεμβουμε θα απαλασομαστε απο το γραψε σβυσε καθε φορα που πρεπει να κανουμε restart.

 

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">

<plist version="1.0">

<dict>

**<key>JetsamPriority</key>

**<integer>-49</integer>

**<key>Label</key>

**<string>com.apple.locationd</string>

**<key>MachServices</key>

**<dict>

** *<key>com.apple.locationd.registration</key>

** *<true/>

**</dict>

**<key>OnDemand</key>

**<false/>

**<key>ProgramArguments</key>

**<array>

** *<string>/usr/libexec/locationd</string>

**</array>

**<key>StartInterval</key>

**<integer>86400</integer>

**<key>ThrottleInterval</key>

**<integer>3</integer>

</dict>

</plist>

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω εσας που το εχετε? αξιζει τελικα να το παρω? ποσο κανει περιπου? μπορει να φαινονται γελοιες οι ερωτησεις μου αλλα απλα δεν εχω ασχοληθει πολυ με αυτο το γκατζετ..
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω εσας που το εχετε? αξιζει τελικα να το παρω? ποσο κανει περιπου? μπορει να φαινονται γελοιες οι ερωτησεις μου αλλα απλα δεν εχω ασχοληθει πολυ με αυτο το γκατζετ..

 

Εξαρταται απο τις αναγκες σου.

Αν θες κατι για να περνας ευχαριστα τον ελευθερο χρονο σου, να οργανωνεις την δουλεια σου αλλα και τα προσωπικα σου θεματα, το οποιο ομως δεν μπορει να αντικαταστησει ενα λαπτοπ 100% και μπορεις να διαθεσεις αυτη την στιγμη γυρω στα 600 ευρω το παιρνεις.

 

Το Φθινοπωρο που θα κυκλοφορισει στην Ελλαδα θα πεσει η τιμη του γυρω στα 520 - 530

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το LaunchDaemons/com.apple.locationd.plist

Αν ξεραμε πως μπορουμε να επεμβουμε θα απαλασομαστε απο το γραψε σβυσε καθε φορα που πρεπει να κανουμε restart.

 

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">

<plist version="1.0">

<dict>

**<key>JetsamPriority</key>

**<integer>-49</integer>

**<key>Label</key>

**<string>com.apple.locationd</string>

**<key>MachServices</key>

**<dict>

** *<key>com.apple.locationd.registration</key>

** *<true/>

**</dict>

**<key>OnDemand</key>

**<false/>

**<key>ProgramArguments</key>

**<array>

** *<string>/usr/libexec/locationd</string>

**</array>

**<key>StartInterval</key>

**<integer>86400</integer>

**<key>ThrottleInterval</key>

**<integer>3</integer>

</dict>

</plist>

 

Υποψιάζομαι οτι δεν φταίει αυτό αλλά κάτι άλλο που δεν αφήνει αυτό να φορτώσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι οτι δεν φταίει αυτό αλλά κάτι άλλο που δεν αφήνει αυτό να φορτώσει σωστά.

 

Σιγουρα δεν το αφηνει να κανει Load.

Eλεγα μηπως μπορουσαμε να προσθεσουμε την εντολη ωστε να το κανει καθε φορα που κανουμε respring.

 

 

@@@@Για τους φιλους που ενδιαφερονται για θηκη, ας λαβουν υπ οψη τους και αυτην που εχουμε εγω και ο Νικος.

Κοστιζει μονο 20 ευρω και αξιζει τα λεφτα της μεχρι τελευταιο σεντ.

Την εχω 20 μερες παραμενει οπως την πρωτη μερα, ειναι γερη, παρεχει τελεια προστασια και στεκεται σταθεροτατη σε οποιαδηποτε θεση.

 

Μειονεκτημα οτι το ipad φοριεται μεσα σ αυτην αλλα δινει μεγαλυτερη προστασια στις πτωσεις.

Αυτες που το συγκρατουν στις 4 γωνιες, ισως να μην τα καταφερουν και πεταχτει εξω.

 

Αφαιρειται ευκολα σε περιπτωση που θελουμε να το χρησιμοποιησουμε χωρις θηκη.

 

Για μεταφορα ομως χωρις να βρισκεται σε αλλη τσαντα, παρολο την προστασια που του παρεχει δεν συνηστω καμια απ αυτες ουτε καν την γνησια, γιατι ειναι πολυ ευκολο να στο αρπάξουν απο τα χερια.

 

Μια μερα σ ενα εμπορικο κεντρο, καποιος απροσεχτος επεσαι πανω στο χερι μου με αποτελεσμα να το πιασω στον αερα :) και ετσι την γλυτωσε....ο τυπος την σφαλιαρα. Οποτε μια μικρη τσαντα που την περνας στον ωμο ειναι επιβεβλημενη.

 

Υπαρχουν καποιες που προοριζονται για 10αρια netbooks. Eιναι οτι πρεπει γιατι χωρουν και τα παρελκομενα του συν καποια προσωπικα αντικειμενα.

 

http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1415609_imag0005.jpg http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1415610_imag0007.jpg

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

 

Διάβασα αρκετές σελίδες από το θέμα αλλά ακόμα έχω απορία...

 

Αν έχεις το μοντέλο μόνο με wifi με ποιούς τρόπους συνδέεσαι χωρίς να υπάρχει wifi στην περιοχή (εκτός από το wifi spot ή κάπως έτσι της voda που έωγαλε πριν λίγο καιρό)?

 

Χρειάζεσαι να έχεις το μοντέλο wifi+3G για να εκμεταλλευτείς κάποια εταιρεία?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το LaunchDaemons/com.apple.locationd.plist

Αν ξεραμε πως μπορουμε να επεμβουμε θα απαλασομαστε απο το γραψε σβυσε καθε φορα που πρεπει να κανουμε restart.

 

 

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">

<plist version="1.0">

<dict>

**<key>JetsamPriority</key>

**<integer>-49</integer>

**<key>Label</key>

**<string>com.apple.locationd</string>

**<key>MachServices</key>

**<dict>

** *<key>com.apple.locationd.registration</key>

** *<true/>

**</dict>

**<key>OnDemand</key>

**<false/>

**<key>ProgramArguments</key>

**<array>

** *<string>/usr/libexec/locationd</string>

**</array>

**<key>StartInterval</key>

**<integer>86400</integer>

**<key>ThrottleInterval</key>

**<integer>3</integer>

</dict>

</plist>

 

Ίσως αν αλλάξουμε το false σε true

**<key>OnDemand</key>

**<true/>

 

P.S. Πρέπει να βρεθεί λύση για τα ελληνικά γιατί τώρα γράφω με greeklish το greek translator από το ipad..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

 

Διάβασα αρκετές σελίδες από το θέμα αλλά ακόμα έχω απορία...

 

Αν έχεις το μοντέλο μόνο με wifi με ποιούς τρόπους συνδέεσαι χωρίς να υπάρχει wifi στην περιοχή (εκτός από το wifi spot ή κάπως έτσι της voda που έωγαλε πριν λίγο καιρό)?

 

Χρειάζεσαι να έχεις το μοντέλο wifi+3G για να εκμεταλλευτείς κάποια εταιρεία?

 

Υπάρχει και η λύση με το mifi router-ακι της Vodafone (Vodafone Mobile Broadband Hotspot) που παίζει όμως με οποιοδήποτε data plan από οποιοδήποτε πάροχο.

 

ΣΥΓΓΝΩΜΗ! δεν πρόσεξα ότι στο ίδιο αναφερόσουν στην ερώτησή σου!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα παραπάνω για αλλαγή από false σε true λειτουργεί! Με reboot! Μόλις το δοκίμασα!

Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα παραπάνω για αλλαγή από false σε true λειτουργεί! Με reboot! Μόλις το δοκίμασα!

Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος!

 

Επειδή δεν παρακολούθησα τη συζήτηση από την αρχή, τι πρόβλημα υπάρχει με τα location services για το δοκιμάσω και εγώ και αν έχω το πρόβλημα να κάνω αυτό που προτείνεις για να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους με jailbreak ipad και εγκατεστημένο openssh η/και backgrounder δε λειτουργούν τα location services..εμενα στην αρχή λειτουργούσαν αλλα στην πορεία όχι..μόλις είδα το παραπάνω plist tou Te_salat και είπα να αλλάξω αυτή την παράμετρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ok, προς το παρόν δεν έχω τέτοιο θέμα. Έχω το backgrounder πάνω αλλά όχι το openssh (λειτουργώ το iFile) ή το κάνω με το Netatalk και τον Finder στο Mac.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα οτι και να κανω δεν μου δουλευει.

Αφαιρεσα και το openssh αλλα και παλι δεν δουλευει.

 

Εχω πολυ περιεργα φαινομενα με το jailbreak.

ενω εχω εγκαταστησει το fullforce, ξαφινικα χαθηκε, οι εφαρμογές απο iphone επανηλθαν στο 2Χ και το πιο τρελο οταν παω να το ξαναπερασω μου λεει οτι υπαρχει και δεν μ αφηνει ουτε reinstall να κανω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα παραπάνω για αλλαγή από false σε true λειτουργεί! Με reboot! Μόλις το δοκίμασα!

Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος!

 

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω φιλε μου?

Και τι θα πετύχω?

 

Μη μου πεις ότι θα γραφει ελληνικά γιατί θα σε βγάλω για μπύρες!

 

Παρακαλώ στείλε λεπτομέρειες!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οτι και να κανω δεν μου δουλευει.

Αφαιρεσα και το openssh αλλα και παλι δεν δουλευει.

 

Εχω πολυ περιεργα φαινομενα με το jailbreak.

ενω εχω εγκαταστησει το fullforce, ξαφινικα χαθηκε, οι εφαρμογές απο iphone επανηλθαν στο 2Χ και το πιο τρελο οταν παω να το ξαναπερασω μου λεει οτι υπαρχει και δεν μ αφηνει ουτε reinstall να κανω.

 

Εμενα με αυτή την αλλαγή στο plist λειτουργούν κανονικά τα location services..και με 2-3 reboot πλέον είναι μια χαρά!

 

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω φιλε μου?

Και τι θα πετύχω?

 

Μη μου πεις ότι θα γραφει ελληνικά γιατί θα σε βγάλω για μπύρες!

 

Παρακαλώ στείλε λεπτομέρειες!

 

:p Όχι φιλε μου δυστυχώς!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...