Jump to content

Sony Ericsson Elm


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα αλλάζει. Έχω παραγγείλει αυτή και περιμένω να έρθει.

Το κινητό ανοίχτηκε με βάση αυτό το βίντεο

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=vl2Z11elCaM]Sony Ericsson ELM J10i J10i2 Rozbieranie naprawa disassembly - reassembly repair movie - YouTube[/ame]

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 523
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα...!

Μήπως ξέρετε πως μπορώ να χρησιμοποιήσω τις λειτουργίες SensMe και Ηχητικά βιβλία στο Sony Ericsson Elm...?

Ευχαριστώ προκαταβολικά...!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
παιδια το κινητο μου εχει πεσει πολλες φορες...σημερα επεσε την ωρα που φορτιζε και δεν ανοιγει....τι να κανω τωρα...??? :( :cry:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πως μπορώ να αντιγράψω τα ringtones του ELM από την κρυφή μνήμη του κινητού; Θέλω να πάρω, ένα, δυο ringtones να τα βάλω σε άλλο κινητό!
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.. πρώτο post ..:D

 

Έχω το elm και ξαφνικά σήμερα εκεί που μιλούσα σταμάτησα να ακούω τον άλλον.. φαντάζομαι πέθανε το ακουστικό μάλλον..

 

έβγαλα μπαταρίες και λοιπά μπας και πήρε υγρασία μιας και έβρεχε σήμερα αν και το κινητό δεν βράχηκε καθόλου..

 

έχει κανείς ιδέα τι παίζει με αντικατάσταση ακουστικού..?? κόστος και τέτοια..αν αξίζει δλδ να το πάω για σερβις γιατί το κινητό κατά τα άλλα το λάτρεψα σχεδόν 3 χρόνια τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μετά από restart έστρωσε; Επιδιόρθωση λογισμικού με SEUS; (αν και δεν φαίνεται να είναι θέμα software)

 

Για κόστος δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει αλλά κάνε μια ερώτηση.

 

Καλώς ήρθες!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

μπα τίποτα.. θα δοκιμάσω το update αν και το κινητό λειτουργεί κανονικότατα αν εξαιρέσεις το ακουστικό.. κατά την κλήση ο άλλος με ακούει..μόνο εγώ δεν ακούω χριστό..

 

Είδα τώρα το βίντεο που έχει μπει λίγα ποστ πιο πάνω και είδα ότι βγαίνει σχετικά (?) εύκολα.. βρήκα ebay με 4 λίρες ανταλλακτικό..λέω να δοκιμάσω να το ανοίξω εγώ.. δεν με ψήνει η ιδέα να σκάσω κανα 40άρι+..

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα ανοίξει και επισκευάσει ένα Elm. Αν το τολμήσεις να προσέξεις μόνο τα κουμπάκια αυξομείωσης της έντασης. Κατά τα άλλα δεν έχει κάποια δυσκολία οπότε προχώρα το. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα! Το κινητό μετά από ένα κόλλημα που έφαγε του έβγαλα την μπαταρία ενώ ήταν ανοιχτό και όταν την ξαναέβαλα και το άνοιξα έκανε τη δόνηση και εμφάνισε τη γνωστή άσπρη οθόνη των SE. Δεν έχει επανέλθει οπότε πάει μάλλον σε SE service point για φλασάρισμα.

Ερώτηση: με το φλασάρισμα χάνονται τα μηνύματα από το κινητό? Αν ναι, υπάρχει άλλος τρόπος να το κάνω να δουλέψει αλλά χωρίς να χάσω τα μηνύματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπερα ενδιαφερομαι για αυτην την συσκευη για την μητερα μου που εχει προβλημα υγειας και επειδη εχει πληκτρα θα την βολεψει καλυτερα , γενικα εχει βγει καλη σαν συσκευη; μπορεις να περασεις μεσα skype ; και μινι οπερα; οσο για το 3g , καμερα μπροστινη δεν βλεπω μπροστα αρα βιντεο κλησεις δεν κανει; ουτε με την πισινη καμερα του κινητου; . επισης στο κινητο αυτο μπορεις να κατεβασεις εφαρμογες απο την σονυ ερικσον; . τελος φοβαμαι πολυ την βαση φορτισης τι να κανω; για να μην γεμισουνε οι ακιδες με σκονη και δεν φορτιζει; ειχε ο αδελφος μου ενα παρομομοιο κινητο με την ιδια βαση φορτισης και μετα απο λιγες μερες δεν του φορτιζε το κινητο! . τι με συμβουλευετα να κανω για να μην εχω προβλημα; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειναι απο τα καλυτερα απλα κινητα που υπαρχουν αλλα εμενα δεν εχει πολυ καλο σημα, εκει που αλλες συσκευες ιδιας εταιριας εχουν. Η μητερα σου θα το εχει σαν εργαλειο αναγκης, οποτε το να μην βρισκει η να εχει χαμηλο σημα ειναι μειον..

 

 

μπορεις να περασεις μεσα skype ; και μινι οπερα; οσο για το 3g , καμερα μπροστινη δεν βλεπω μπροστα αρα βιντεο κλησεις δεν κανει; ουτε με την πισινη καμερα του κινητου;...

..αυτα τι σχεση εχουν? ξερει να τα χρησιμοποιει η μητερα σου?.. παρε ενα nokia φτηνο η απευθηνσου στην κατηγορια επιλογη συσκευης.

Edited by EricssonyFan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους... ξυπνάω το θέμα από το λίθαργο του μπας και σώσω το κινητό του θείου... Έχει λοιπόν ένα Elm το οποίο είναι στα αγγλικά (το αγόρασε από ένα τουρίστα σε "προνομιακή τιμή" ) και θέλει να του περάσω ελληνικά γιατί φυσικά η Ο2 δεν τα έβαλε :lol:

 

Δοκίμασα με το Omnius SE και την διαδικασία του Ecsalos αλλά μου λέει όταν το συνδέω στο SEUS ότι έχω ήδη την τελευταία έκδοση. Καμία ιδέα;

ο Κόκκινος
Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι για να περάσεις Ελληνικά στο κινητό θα πρέπει να το πας στην αντιπροσωπεία. Διαφορετικά μπορείς να το κάνεις στο 9volto ή αν θες να το κάνεις μόνος σου μέσω wotanserver. Για όλα τα παραπάνω υπάρχει ένα σχετικό αντίτιμο. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χμ μάλιστα! Οκ , από τις προηγούμενες συζητήσεις κατάλαβα λάθος ότι γίνεται και σπιτικά! Ευχαριστώ για την απάντηση.
ο Κόκκινος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Χαιρετε, ειμαι νεος στο φορουμ.. Λοιπον βρισκομαι εξωτερικο, εχω εδω και 5-6 χρονια το Elm αλλα μου εσπασε κι εχω βρει στο ebay καποια για αγορα. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχουν ελληνικο μενου. Δε με νοιαζει τοσο το μενου, οσο τα ελληνικα στα μηνυματα. Υπαρχει τροπος να τα περασω; Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να περάσεις την ελληνική γλώσσα. Ψάξε για το wotan server να δεις αν το κάνουν ακόμη. Αλλιώς κοίτα στο 9volto.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Φίλοι μου, καλησπέρα σας.

 

Μετά από την προσπάθεια να επαναφέρω τις ρυθμίσεις (όχι ολική διαγραφή) του τηλεφώνου,

κατά τη λειτουργία του, το τηλέφωνο κόλλησε (όπως κολλούσε και στην κανονική του κατάσταση)

στο 50%. Στο ίδιο σημείο είναι και μετά από ώρες, χωρίς να τερματίζει η μπάρα του.

Έτσι, είχα την "φαεινή" ιδέα, να βγάλω και να ξανατοποθετήσω την μπαταρία

με αποτέλεσμα να ξεκινήσει από την αρχή την επαναφορά, σταματώντας όμως,

στο ίδιο σημείο με πριν (50%).

Να σημειώσω ότι η μπαταρία ήταν πλήρως φορτισμένη.

Επίσης, το είχα αγοράσει το 2011 από το υποκατάστημα της Vodafone

(χωρίς δυνατότητα να χρησιμοποιήσω SIM άλλου δικτύου)

 

Οι ερωτήσεις μου, είναι:

 

1. Πώς θα μπορέσω να το κάνω να επαλειτουργήσει κανονικά;

 

2. Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι (εννοείται για Windows) που να μπορώ να ξαναπεράσω το λογισμικό;

 

3. Πού μπορώ να βρώ το τελευταίο λογισμικό του;

 

4. Υπάρχει η πιθανότητα να διορθωθεί (ακόμη καί από τεχνικό);

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

================== Ενημέρωση ===========================

Να σημειώσω ότι πλέον -παραδόξως, δεν ανοίγει, δηλαδή εκεί που είχε φτάσει

στο "συνηθισμένο" ~50%, έκλεισε και μ' όποιο τρόπο και να προσπάθησα να το ανοίξω,

είτε πατώντας παρατεταμένα το κόκκινο πλήκτρο (τερματισμό κλήσης),

είτε βγάζοντας-βάζοντας την μπαταρία, δεν ξανάνοιξε.

Edited by olia32
Συμπλήρωμα του θέματος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παλιότερα υπήρχε το SEUS. H Sony το έχει πλεον καταργήσει οπότε δεν ξέρω αν υποστηρίζει το κινητό σου.

 

Διαφορετικά κατέβασε το PC Companion μήπως και καταφέρεις να το επαναφέρεις. Διαφορετικά πηγαίνεις για service.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παλιότερα υπήρχε το SEUS. H Sony το έχει πλεον καταργήσει οπότε δεν ξέρω αν υποστηρίζει το κινητό σου.

 

Διαφορετικά κατέβασε το PC Companion μήπως και καταφέρεις να το επαναφέρεις. Διαφορετικά πηγαίνεις για service.

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου, φίλε.

Προσπάθησα να το "flash-άρω" μέσω της εφαρμογής του "Omnius", αλλά το μόνο που κατάφερα είναι -ίσως- να το ξεκλειδώσω

(ήταν κλειδωμένο στη Vodafone). Πάλι η μπάρα σταματάει στη μέση.

Γνωρίζεις πού μπορεί να γίνει επιτυχημένο service;

Όσο για το PC Companion που μου πρότεινες, όπως και το επίσημο "Update" της Sony, κατά ένα περίεργο τρόπο

δεν μου συνδέεται (εμφανίζει σφάλμα δικτύου).

Edited by olia32
Συμπλήρωση απάντησης
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας και πάλι.

Δυστυχώς, παραμένει το πρόβλημα.

Δεν υπάρχει κάποιος, με τεχνικές γνώσεις από το forum, να μου απαντήσει

τί μπορεί να φταίει;

Το κινητό ανοίγει κανονικά και στην οθόνη του, εμφανίζει η μπάρα που φορτώνει

μέχρι τη μέση.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γνωρίζει κανείς με ποιο πρόγραμμα αποκτάμε πρόσβαση στα system files του κινητού; Θέλω να σώσω τα ringtones του να τα μεταφέρω σε μια android συσκευή.

 

Επίσης μπορούν τα sms του να μεταφερθούν σε Android και αν ναι πως;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

για τα sms δες εδω http://download.cnet.com/Sony-Ericsson-PC-Suite/3000-2141_4-202690.html

για τα ringtones δες εδω που εχει κατι φανταστικα :lol::lol::lol: https://www.zedge.net/ringtones/

για τα sms η καλυτερα να πας στον γερμανο μια βολτα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Έχω δυό Elm στα χέρια μου χωρίς Ελληνικά. Το wotanserver client δεν δουλεύει πια, πως μπορώ να τους βάλω ελληνικό firmware; Ασχολείται κανείς σήμερα, κάνα μαγαζί;
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Elm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...