Jump to content

Sony Ericsson Elm


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για το μου και το τηλ?τεσπα οχι ειναι ολα ενεργοποιημενα.αναβαθμιση να κανω μεσω κινητου ή απο υπολογιστη?

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 523
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σύνδεσε το κινητό με τον υπολογιστή και μέσω του SEUS πέρασέ του πάλι το λογισμικό.

 

Υ.Γ.: Σωστά, για το "μ" και το "τν". Δεν υπάρχει περιορισμός χαρακτήρων στο forum οπότε ας μην βιάζουμε την γραπτή μορφή της γλώσσας μας. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

θα το κανω μολις παω σπιτι,με λιγα λογια το συνδεω με τον υπολογιστη και ποιο προγραμμα ανοιγω?

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα τα μηνύματα που αναφέρονται στο θέμα της μεταβολής της ένδειξης του σήματος.

Πρόβλημα δεν υπάρχει στο κινητό.

Απλά η δειγματοληψία για τον έλεγχο σήματος είναι πιο συχνή από τα άλλα κινητά.

Το σήμα μεταβάλλεται πολλές φορές το δευτερόλεπτο λόγω διαφόρων παρεμβολών κλπ.

Αν η δειγματοληψία είναι πιο συχνή θα το βλέπεις να παίζει συνέχεια πάνω κάτω.

Αν γίνεται σε πιο αραιά διαστήματα θα το βλέπεις να μένει σχεδόν ίδιο.

Εξ΄άλλου η ένδειξη που βλέπεις κάθε φορά είναι ο ΜΟ των δειγμάτων που παίρνει και όχι η συγκεκριμένη ένδειξη την συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

 

Με λίγα λόγια τα ίδια σκαμπανεβάσματα θα έβλεπε ο καθένας στο οποιοδήποτε κινητό αν είχε τους ίδιους χρόνους δειγματοληψίας σήματος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εκανα την αγορα σημερα και εχει ενα 8εμα με την οθονη αυξομειωνεται η φωτεινοτητα,,,,ειναι εφε η απλα ετσι δουλευει ??
Link to comment
Share on other sites

Έχει αισθητήτα φωτός με αποτέλεσμα αναλόγως το επίπεδο φωτεινότητας του περιβάλλοντος να προσαρμόζει την φωτεινότητα της οθόνης για εξοικονόμηση μπαταρίας. Άρα απόλυτα φυσιολογικό.

 

Καλώς ήρθες!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και για την απαντηση!αυτο απεργοποιειται με καποιο τροπο?γιατι ειχα σκοπο να το γυρισω πισω για σερβισ.και οσο βιντεακια ειδσ που κανουν παρουσιαση το κινητο δεν φαινεται να συμβαινει αυτο
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν απενεργοποιείται. Δεν είναι πρόβλημα. Στα βίντεο δεν φαίνεται αυτό γιατί δεν μεταβάλλονται οι συνθήκες φωτισμού.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

στα φυλλαδια που εχει το κουτι δεν αναφαρει κατι για αισθητηρα φωτηνοτητας οπωσ επισησ και το site τησ ericsson.θα σου ηταν ευκολο σε παρακαλω να μου πεις σε ποιο site το διαβασες η που το εμαθες?

 

(Μειωμένη φωτεινότητα οθόνης

 

Η προεπιλεγμένη φωτεινότητα της οθόνης έχει μειωθεί στο 80%. Αυτό επιφέρει μείωση της ηλεκτρικής κατανάλωσης της οθόνης σχεδόν 50%.)

 

αυτα αναφερωνται στο site της

Edited by euj84
Link to comment
Share on other sites

Και επανέρχομαι στο θέμα της μεταβολής της στάθμης του σήματος...

Η μεταβολή αυτή οφείλεται αποκλειστικά και μόνο όταν δουλεύετε σε 3G.

Έκανα ορισμένες δοκιμές και διαπίστωσα ότι στο απλό GSM το σήμα τερματίζει (συγκεκριμένα κοντεύει να σκάσει) και ταυτόχρονα είναι σταθερότατο και αμετάβλητο.

Την ίδια στιγμή αν το γυρίσω στο 3G αρχίζει να αυξομειώνεται.

Απολύτως φυσιολογικό γιατί τα δίκτυα 3G στην Ελλάδα είναι για τα μπάζα.

Συγκεκριμένα από default δίνεται προτεραιότητα στα 3G δίκτυα και η αυτόματη αναζήτηση δικτύου επιβαρύνει την όλη κατάσταση και ταυτόχρονα τρώει τζάμπα μπαταρία.

Συμπέρασμα:

Αν δεν παίζεται με 3G και αηδίες απλά δηλώστε μη αυτόματη αναζήτηση, σταθερό δίκτυο ανάλογα με την εταιρεία σας και απλό GSM.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μηπως ξερει κανεις τι συμβολιζει ενα εικονιδιο με το γραμμα Η μεσα σε γαλαζιο πλαισιο στο πανω μερος αριστερα διπλα απο την μπαρα σηματος?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μηπως ξερει κανεις τι συμβολιζει ενα εικονιδιο με το γραμμα Η μεσα σε γαλαζιο πλαισιο στο πανω μερος αριστερα διπλα απο την μπαρα σηματος?

 

"Ένα δίκτυο UMTS HSPA είναι διαθέσιμο"

 

Από τον ενσωματωμένο στη συσκευή οδηγό χρήστη ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στοιχεία που ίσως φανούν χρήσιμα σε νέους και υφιστάμενους κατόχους του κινητού:

α) Το κινητό πωλείται στα καταστήματα Πλαίσιο φθηνότερα απ ότι στη Vodafone και ξεκλείδωτο.

Πράγμα που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να το κάνεις debrand κλπ.

β) Έχω δοκιμάσει πολλούς χάρτες για GPS.

Κατέληξα στον GPSMid (free).

offline GPS με ελληνικούς χάρτες, δουλεύει άψογα και δεν χρειάζεται σύνδεση internet.

Άρα το χρησιμοποιείς ελεύθερα χωρίς καμία απολύτως χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που να το εχει και να μην του εχει δημιουργησει προβλημα(ακουω για προβλημα στο σημα,προβλημα στην γραφη σμς,προβλημα με τον ηχο και την δονηση που δεν ακουγεται κτλ)?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που να το εχει και να μην του εχει δημιουργησει προβλημα(ακουω για προβλημα στο σημα,προβλημα στην γραφη σμς,προβλημα με τον ηχο και την δονηση που δεν ακουγεται κτλ)?

 

Κανένα πρόβλημα από αυτά που αναφέρεις δεν έχω.

Για το θέμα του σήματος έχω αναφέρει σε προηγούμενα mail που οφείλεται.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3480005#post3480005

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3483182#post3483182

Link to comment
Share on other sites

( αν δεν εχεις βρει λυση τοσο καιρο :Ρ ) Ειχα προβλημα με το c510 σχετικα με αυτο

και απλα εβαλα μια αλλη σιμ το ανοιξα....εμφανιστηκε η αναφορα παραδοσης

και οταν ξαναβαλα την κοσμοτε απλα υπηρχε...

και αν δεν γινει ξανακαντο αλλη μια φορα .... :)

Link to comment
Share on other sites

Για την ενταση

του ηχου τι γνωμη εχετε; Ειναι πολυ χαμηλη.. Κι οχι μονο αυτο. Επειδη δε μπορουσα να ακουσω μουσικη σε ικανοποιητικη ενταση κι επειδη ουτε απ τον ισοσταθμιστη δεν υπηρχε η ρυθμιση που υπηρχε σε προηγουμενα κινητα, κατεβασα διαφορα προγραμματα αναπαραγωγης μουσικης ρυθμιζοντας την ενταση τους απ τον ισοσταθμιστη ομως και παλι δε δυναμωνε η ενταση. Αρα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι εχουν κλειδωσει την ενταση. Ειδικα οταν ακουω μουσικη απ τα ακουστικα εχω προβλημα. Δεν ακουω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για την ενταση

του ηχου τι γνωμη εχετε; Ειναι πολυ χαμηλη.. Κι οχι μονο αυτο. Επειδη δε μπορουσα να ακουσω μουσικη σε ικανοποιητικη ενταση κι επειδη ουτε απ τον ισοσταθμιστη δεν υπηρχε η ρυθμιση που υπηρχε σε προηγουμενα κινητα, κατεβασα διαφορα προγραμματα αναπαραγωγης μουσικης ρυθμιζοντας την ενταση τους απ τον ισοσταθμιστη ομως και παλι δε δυναμωνε η ενταση. Αρα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι εχουν κλειδωσει την ενταση. Ειδικα οταν ακουω μουσικη απ τα ακουστικα εχω προβλημα. Δεν ακουω τιποτα.

 

Στις κλήσεις μου δίνει την εντύπωση ότι η ένταση είναι πάρα πολύ υψηλή και ότι ακούγεται και στους δίπλα. Την κατέβασα 2 μπάρες και όλα οκ.

Στο σπίτι το έχω με hands free και είμαι οκ με τις πιο πάνω ρυθμίσεις.

Μουσική δεν ακούω οπότε δεν μπορώ να πω.

Ο ήχος κουδουνίσματος είναι το ίδιο δυνατός με όλα τα άλλα SE.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αλήθεια σκέφτομαι να το αγοράσω τώρα είτε σαν βοηθητική συσκευή είτε σαν πρώτη.

 

Αυτό που με προβλημάτιζε πάντα στα SE ήταν όταν έγραφες μήνυμα που τα γράμματα δεν ήταν με λογική σειρά. Αυτό έφτιαξε καθόλου;

 

Αν ναι, θα πάω να το τσιμπήσω πάραυτα γιατί την ψάχνω καιρό τώρα...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα.

Ενα μικροθεματακι που εχω για το τηλεφωνο αν μπορει καποιος να με βοηθησει.

 

Μου βγαζει στην αρχικη οθονη ενα παραθυρο του twitter και δεν ξερω πως να το φυγω.

το ιδιο κανει και με το facebook π.χ. αλλα μολις κανω αποσυνδεση το φευγει.

Στο twitter δεν μπηκα ποτε ουτε καν εχω λογαριασμο εκει για να κανω συνδεση.

Εδω και 2 μερες το ψαχνω και δεν βρηκα τροπο να το φυγω! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με τις ρυθμίσεις.

Όταν παίρνω μήνυμα ότι ο τάδε αριθμός σας κάλεσε ενώ ήσασταν κατειλημμένος ο αριθμός απλά είναι υπογραμμισμένος και ενώ τον έχω μέσα στις επαφές τον εμφανίζει ως σκέτο αριθμό και όχι σαν όνομα από τις επαφές.

Είχα την εντύπωση ότι στις αρχικές ρυθμίσεις του τηλ. έκανε αντιστοίχιση στο μήνυμα και εμφάνιζε το όνομα και όχι τον αριθμό.

Επειδή άλλαξα πολλά στις ρυθμίσεις δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που να σχετίζεται με το θέμα αυτό και το πείραξα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

λοιπον επι του θεματος που με προβληματίζει:

απο το κυριο μενου/Υπηρεσιες εντοπισμου/ρυθμισεις/ενεργοποιηση ΤΖΙ ΠΙ ΕΣ....

το οποιο ενεργοποιω και επιστροφη στην εφαρμογη ΤΡΑΚΕΡ(εφαρμογη αθλησης βασισμενη στο ΤΖΙ ΠΙ ΕΣ)

βλεπω πως προσπαθει να λοκαρει δορυφορο.

Και εδω σας ερωτώ:

1) εαν εχει ενσωματωμένο δεκτη ?

2)εαν εχει,ειναι ευλογο δηλαδη να να του βαλουμε καποιο προγραμμα πλοηγησης?.

Πραγματικα θα ηθελα να μου επετρεπε το κινητο να βαλω ενα προγραμμα πλοηγησης μα δεν ειδα να εχει συζητηθεί ,συγνωμη εαν εγινα κουραστικός

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Elm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...