Jump to content

Sony Ericsson Hazel


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια βοήθεια σας παρακαλώ:

πήρα ένα Hazel για το γιό μου και εγκατέστησα στο pc του το My Phone Explorer (v 1.8.2) για εύκολη διαχείριση.

Δυστυχώς όμως το πρόγραμμα δεν ''βλέπει'' το κινητό.

Στο δικό μου υπολογιστή και σε ένα άλλο laptop το My Phone Explorer βλέπει κανονικά τη συσκευή.

Μήπως φταίει το γεγονός ότι το pc του γιού μου έχει Windows 7 ενώ οι άλλοι δύο υπολογιστές έχουν Windows XP;

 

Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιους συγκεκριμένους drivers για τα Win7;

Στο site της Sony Ericsson διαβάζω αυτό:

''The computer can't find my phone

You need to install the phone drivers to the computer in order for the computer to recognise your phone. The phone USB drivers are also included in the Sony Ericsson PC Companion application.

Go to PC Companion software downloads to download the latest version of Sony Ericsson PC Companion.''

 

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Μπορώ να βρω τους drivers χωρίς να φορτωθώ το PC Companion;

Να σας πω ότι στον έναν από τους δύο υπολογιστές από τους οποίους το My Phone Explorer βλέπει κανονικά τη συσκευή, ο ένας έχει εγκατεστημένο και το Sony Ericsson PC Suite ενώ ο άλλος όχι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 312
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Restart το κινητό. Αν δεν δουλέψει τότε Settings-->Sync-->Sync Protocol-->IrMC-Sync. Αν κι αυτό δεν δουλέψει εδώ είμαστε. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για τον opera ισχυει αυτο το post: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3069385#post3069385

Για το Facebook, δεν εχω βρει ακρη, ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Συνδέοντας το τηλέφωνο στο pc άνοιγε παράθυρο (το οποίο αγνοούσα ως τώρα :O )μέσω του οποίου μπορούσα να εγκαταστήσω το PC Suite ή το PC Companion ή μόνο τους drivers. Φυσικά επέλεξα την κουρτίνα ''γ''και όλα καλά!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

......

Το πρόβλημα αρχίζει όταν οι εφαρμογές Java (mini opera, facebook, κτλ) πάνε να συνδεθούν στο Internet!

......... ..... ....Σάββας

Με το προ_εγκατεστημένο facebook (20kb), δεν γίνεται τίποτα!

Τελικά κατέβασα μια άλλη εφαρμογή του facebook (400kb), και δουλεύει κανονικά! :)

 

Σάββας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία. Αγόρασα το κινητό από Κύπρο, όμως η rom που έχει, δεν έχει ελληνικά ούτε στα μενού ούτε στα sms.. Υπάρχει περίπτωση να προσθέσω γλωσσά η να flasharw την ελληνική rom;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hi,

Στο 810 που ειχα, στη λειτουργια φωτογραφικης ειχα την επιλογη για ημερομηνια στις φωτογραφιες.

Στο Hazel δεν βρισκω τετοια επιλογη. Μονο τη μ***κια για στιγμα βλεπω οτι εχει!!! :mad:

Μηπως ειναι καπου αλλου κρυμμενη η προσθηκη ημερομηνιας στις φωτογραφιες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα.

εχω παρει τωρα μερες το Hazel J20i,σαν τηλεφωνο μου αρεσει παρα πολυ αλλα εχω ενα θεμα και δεν ξερω αν γινεται να το φτιαξω με καποιο τροπο.

το κολλημα που εχω φαει ειναι με το μενου στης φωτογραφιες,δεν μαρεσει που εχει τοσα υπομενου και αν προσθεσω φωτογραφιες απο το Pc στο τηλεφωνο της παει σε ξεχωριστο φακελο ενω αυτες που τραβαω με το ιδιο το τηλεφωνο της παει αλλου.

 

μπορω να καταργησω ολα αυτα τα υπομενου και να υπαρχει ενας φακελος που να ειναι ολες η φωτογραφιες μεσα και να μπορω να φτιαχνω υποφακελους να βαζω καθε κατηγορια φωτογραφιων ξεχωριστα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS εκανα πατατα!

αλλαξα firmware και δεν εχει Ελληνικα,μετα διαβασα οτι αν αλλαξω CDA με το omnius for se γινεται.εκανα πολλες αλλαγες και το seus μου κανει αναβαθμηση αλλα δεν εχει Ελληνικα.καποιο λαθος κανω στα CDA κτλ.

τι να βαλω για να μου κατεβασει το seus Ελληνικη εκδοση??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας και παλι παιδια! Το Hazel που εχω το θεωρω οτι καλυτερο υπαρχει σε μη οθονη αφης και με μεγαλη διαρκεια μπαταριας.

Δεν ξερω που να ρωτησω, δεν βρηκα θεματα γενικα για Sony, οποτε ρωταω εδω:

Εχω μια επιδοτηση Cosmote και Hazel δεν υπαρχει να παρω δευτερο εφεδρικο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Ποιο μοντελο της Sony εχει μεγαλη διαρκεια μπαταριας σαν του Hazel, δηλαδη 4 μερες? Με οθονη αφης, αφου τα αλλα καταργηθηκαν η εχω κι αλλη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι παιδια! Το Hazel που εχω το θεωρω οτι καλυτερο υπαρχει σε μη οθονη αφης και με μεγαλη διαρκεια μπαταριας.

Δεν ξερω που να ρωτησω, δεν βρηκα θεματα γενικα για Sony, οποτε ρωταω εδω:

Εχω μια επιδοτηση Cosmote και Hazel δεν υπαρχει να παρω δευτερο εφεδρικο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Ποιο μοντελο της Sony εχει μεγαλη διαρκεια μπαταριας σαν του Hazel, δηλαδη 4 μερες? Με οθονη αφης, αφου τα αλλα καταργηθηκαν η εχω κι αλλη επιλογη?

 

Το ειχα το Hazel και αν θες αφη σε SE με αντροιντ κ μεγαλη(για αφης)διαρκεια μπαταριας παρε το with walkman το οποιο αν το χρησιμοποιεις σα κινητο κυριως φτανει και τις 3 μερες(το εχω και στο λεω)

Και μη ξεχασω,ηχεια δυναμιτες!!!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα το Hazel και αν θες αφη σε SE με αντροιντ κ μεγαλη(για αφης)διαρκεια μπαταριας παρε το with walkman το οποιο αν το χρησιμοποιεις σα κινητο κυριως φτανει και τις 3 μερες(το εχω και στο λεω)

Και μη ξεχασω,ηχεια δυναμιτες!!!:)

Ευχαριστω πολυ φιλε μου, συγκεκριμενα αυτο το κινητο ειχα σταμπαρει απο τα χαρακτηριστικα του, οτι εχει τη μεγαλυτερη μπαταρια, αλλα απο κατι reviews το πατωναν. Οποτε αφου το εχεις και το χρησιμοποιεις απλα, οπως και εγω, τοτε θα ειμαστε ενταξει.

Θα ρωτησω και κατι ακομη, η ματαβαση απο Hazel σε αυτο πως σου φανηκε, σου ελειψε η σε δυσκολεψε κατι? (Ας πουμε δεν ξερω αν εχει στο αρχικο στανταρ μενου αριθμομηχανη, φακο κ.λ.π., αλλα φανταζομαι και να λειπουν θα ειναι πολυ ευκολο να τα περασω?)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου, συγκεκριμενα αυτο το κινητο ειχα σταμπαρει απο τα χαρακτηριστικα του, οτι εχει τη μεγαλυτερη μπαταρια, αλλα απο κατι reviews το πατωναν. Οποτε αφου το εχεις και το χρησιμοποιεις απλα, οπως και εγω, τοτε θα ειμαστε ενταξει.

Θα ρωτησω και κατι ακομη, η ματαβαση απο Hazel σε αυτο πως σου φανηκε, σου ελειψε η σε δυσκολεψε κατι? (Ας πουμε δεν ξερω αν εχει στο αρχικο στανταρ μενου αριθμομηχανη, φακο κ.λ.π., αλλα φανταζομαι και να λειπουν θα ειναι πολυ ευκολο να τα περασω?)

 

Φιλε μου να προσθεσεις αυτα που λες στο αρχικο μενου των android γενικα συσκευων ειναι παιχνιδι,βασικα δε θα πιστευεις και εσυ το τι μπορει να κανεις!:)

Και το live walkman εχει και 1giga επεξεργαστη και 512RAM και νεα εκδοση του αντροιντ!

Σε σχεση με το hazel το μονο κοινο ειναι οτι παιρνουν και τα 2 τηλεφωνο..α,ειναι και..SE!!:)

 

Οσο για τη μεταβαση ριξε 1 ματια στους οδηγους εδω να παρεις 1 ιδεα,κυριως στη καταπληκτικη δουλεια του SEρικσονακια ZXR στο θεμα του αντροιντ.

Οτι χρειαστεις θα σε βοηθησουν εκει τα παιδια.

Επισης εγω δεν ειμαι αντιπροσωπευτικο δειγμα μιας και παντα ειχα smartphone και ως εκ τουτου δεν υπηρχε θεμα για ευκολη η δυσκολη μεταβαση!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να σετάρω το gmail μου και όταν πάει να συνδεθεί μου γράφει 'server not found'

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές, έβαλα και τα 2 certificates μήπως δουλέψει αλλά μέχρι στιγμής τίποτα.

 

Έχει κι άλλος το πρόβλημα αυτό; Το έχει λύσει κανείς;

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μολις πηρε η κοπελα μου το Hazel! και δεν βρησκω πουθενα την ρυθμιση για τον τυπο sms.. ετσι τωρα στελνει sms με 70 χαρακτηρες.. που βρησκεται η ρυθμιση για να το βαλω στο unicode για sms 160 χαρακτηρων??????

..οσο και να ψαξα στο forum δεν βρηκα κατι :confused:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!! με γλιτωσες απο πολλα εξτρα σμσ.. αν και δεν πολυσυμπαθω τα SE, το συγκεκριμενο ειναι πολυ ομορφο και πολυτελες!! και νομιζω πως ειναι απο τα καλυτερα χωρις touch..
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειαι απο τα καλυτερα! Αν καποιος φιλος το πουλαει με ενδιαφερει γιατι ψαχνω για δευτερο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
σε ποια περιοχη βρισκεσαι?συζηταμε για το δικο μου αν θες στειλε pm
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιω εδω κ μια εβδομαδα περιπου. Αν εξαιρεσουμε την καμερα που δεν με εχει ικανοποιησει καθολου ( ασχετα τα 5 megapixel ), σε ολα τα αλλα νομιζω οτι υπερεχει απο πολες συσκευες, ακομα κ ακριβοτερες. Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη το εβαλα αγγελια αλλα μετα απο 2-3 μερες χρησης του, αποφασισα να το κρατησω. Επιπλεον δεν βρηκα ( σε μεταχειρισμενο ) να αγορασω ενα dual-sim ( με dual stand-by ) που να εχει 3G, WiFi και μια αξιοπρεπη καμερα.
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια! Το πήρα κι εγώ για δεύτερο κινητό και βάζω την κάρτα που είχα cosmote whats up και μου γράφει περιμένετε και περιμένω αιώνια και δεν γινεται τίποτα. μιλάμε για 1 ώρα και! μετά βάζω άλλη sim cosmote τα ίδια! βάζω sim απο wind τίποτα! υπάρχει κάποιο κόλπο?
Στάθης
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας,

Το συρόμενο τμήμα - πρόσοψη κουνιέται πολύ δεξιά-αριστερά, έχει πολύ τζόγο!

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιαχτεί?

Έλυσα μερικά κομμάτια, μέχρι το σημείο που φαίνεται η καλωδιοταινία, αλλά δεν είδα βιδάκια για σφίξιμο κτλ!

Κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια! Εχω ενα δευτερο hazel το ποιο εχει προβλημα οθονης, εχει χαλασει-σπασει, ομως λειτουργει κανονικα. Υπαρχει καποιο μαγαζι στο κεντρο να μου την φτιαξει φτηνα?

Επισης αν καποιος το πουλαει ας με ενημερωσει, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Hazel

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...