Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν γίνει debrand το ίδιο δεν είναι?

 

Φυσικά,με το davinciteam γίνεται αν το υποστηρίζει και έχει ανεβάσει τα firmwares.

http://davinciteam.eu/news-firmware.html

Μέχρι στιγμής δεν τα βλέπω,αλλά σύντομα θα τα ανεβάσουν-πάντως το καλύτερο είναι να αποφεύγονται τα vodafonized και να γλιτώνει κανείς και όλα τα υπόλοιπα που είναι αναποφευκτα διότι το vodafonized δε παλεύεται με τίποτα.

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tο μενου της αρχικης οθονης ειναι Vodafone. Για να κανεις την αρχικη οθονη οπως θα επρεπε να ηταν, πας Menu/Settings/Personal/Standby/Standby Theme και επελεξε Sony Ericsson.

Bασικα τι διαφορες εχουν τα κινητα απο vodafone στο μενου τους?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα ρε παιδιά την βοήθεια σας γιατί παιδεύομαι εδώ και μέρες και δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία από τον υπολογιστή μου στο κινητό.Για πχ. θέλω να μεταφέρω αρχεία από το sygic ή το ndrive kai to pc suite δεν μου δίνει τέτοια επιλογή.Μήπως ξέρει κανείς τι θα πρέπει να κάνω ή τι δεν κάνω σωστά ? :(
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

2 σύντομες ερωτήσεις.

 

!) Η συσκευή έρχεται με καρτούλα μνήμης?

2) Έχει παρατηρήσει κανείς αν κατα την περιήγηση στο ιντερνετ (μέσω wifi), παίζει κανονικά τα βιντεάκια που απαιτούν flashplayer 9? Το λέω γιατί το 5800 δεν τα ανοίγει

Link to comment
Share on other sites

2 σύντομες ερωτήσεις.

 

!) Η συσκευή έρχεται με καρτούλα μνήμης?

2) Έχει παρατηρήσει κανείς αν κατα την περιήγηση στο ιντερνετ (μέσω wifi), παίζει κανονικά τα βιντεάκια που απαιτούν flashplayer 9? Το λέω γιατί το 5800 δεν τα ανοίγει

 

1) 8GB MicroSD.

2) Στο youtube(σελιδοδείκτης) αν επιλέξεις κάποιο βίντεο στο ανοίγει κατευθείαν fullscreen με το Real Player,ενώ έχει και ξεχωριστά το Youtube app ενσωματωμένο στο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μόλις προχτές πήρε το μάτι μου στην τηλεόραση την διαφήμιση του vivaz και σήμερα είδα ότι έρχεται και το vivaz pro..

 

1)Η τιμή του είναι κάπου 350 σωστά?!?

2)Το pro ξέρει κανείς πότε θα έρθει? Στο site της se λέει κάτι για 3 μήνες

3)Για τα χαρακτηριστικά που έχει αξίζει τα λεφτά του ή όχι?

 

Έχω αναβάθμιση απο wind και σκέφτομαι διάφορα κινητά ανάμεσά τους και αυτό..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

1) 8GB MicroSD.

2) Στο youtube(σελιδοδείκτης) αν επιλέξεις κάποιο βίντεο στο ανοίγει κατευθείαν fullscreen με το Real Player,ενώ έχει και ξεχωριστά το Youtube app ενσωματωμένο στο λειτουργικό.

 

Βασικά το youtube δεν χρησιμοποιει το flash player 9, οπότε λογικό να το ανοίγει. Εγώ αναφέρομαι σε βιντεάκια που χρησιμοποιούν το 9. Αν κάποιος το έχει τσεκάρει, θα το εκτιμούσα να με ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το youtube δεν χρησιμοποιει το flash player 9, οπότε λογικό να το ανοίγει. Εγώ αναφέρομαι σε βιντεάκια που χρησιμοποιούν το 9. Αν κάποιος το έχει τσεκάρει, θα το εκτιμούσα να με ενημερώσει

 

Ο ενσωματωμένος δεν το ανοίγει,δοκίμασα σε άλλο site πριν και βγάζει το εικονίδιο flash player που δεν μπορεί να το ανοίξει κλπ.,ούτως ή άλλως υπάρχουν λύσεις όπως το Skyfire που το δοκίμασα και είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Το Youtube App ειναι τουλαχιστον απαραδεκτο. Τα μισα βιντεο βγαζουν οτι δεν μπορουν να παιξουν σε Mobile συσκευη, και η ποιότητα ειναι τρισαθλια χωρις να υπαρχει ρυθμιση για να μη συμπιέζετε ετσι το βιντεο. Ετσι προτιμω να μπαινω κατευθειαν απο το Οπερα.

 

Τωρα αντιθετα με αλλες Vodafone συσκευες, εγω που εκανα debrand δεν ειδα καμια ουσιαστικη διαφορα εκτος απο το application. Οποτε δε θεωρω οτι στη συγκεκριμενη τουλαχιστον συσκευη υπαρχει λογος να αποφευχθει το brand. Αντιθετα θα ελεγα με παιδεψε να περασω τις ρυθμισεις για Internet. :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κινητό είναι πολύ γρήγορο και η οθόνη ακούει πολύ καλά(βέβαια μια βαθμονόμηση αρχικά επιβάλλεται για απόλυτα σωστή ρύθμιση της απόκρισης-προσωπικά και συγκρίνοντας την οθόνη του με την οθόνη του OMNIA HD είδα ότι κινείται οριακά προς το βέλτιστο μιας resistive και αυτό είναι πολύ θετικό.)

 

 

Τί ακριβώς έκανες φίλε rostropol με τη ρύθμιση της οθόνης ??? :worry: :worry:

 

ΤΗΑΝΧ

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς έκανες φίλε rostropol με τη ρύθμιση της οθόνης ??? :worry: :worry:

 

ΤΗΑΝΧ

 

Ρυθμίσεις>Τηλέφωνο>Εισαγωγή αφής>Βαθμονόμηση οθ. αφής, το γνωστό calibration της οθόνης αφής με τα τέσσερα σημεία(υπάρχει και σε άλλα S60V5-πχ. ΝΟΚΙΑ 5800 κ.α.) και πολλοί δεν το ξέρουν,σε κάθε περίπτωση βελτιώνει πολύ την απόκριση αφής η οποία κατ΄εμέ στο Vivaz είναι πολύ καλή.

Η βαθμονόμηση όπως λένε οι οδηγίες κατά την εκκίνηση να γίνεται με το πενάκι,εγώ την κάνω με το δάχτυλο και έτσι η απόκριση μετά είναι πιο άμεση στα δάχτυλα αφού δεν χρησιμοποιώ καθόλου πενάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις>Τηλέφωνο>Εισαγωγή αφής>Βαθμονόμηση οθ. αφής, το γνωστό calibration της οθόνης αφής με τα τέσσερα σημεία(υπάρχει και σε άλλα S60V5-πχ. ΝΟΚΙΑ 5800 κ.α.) και πολλοί δεν το ξέρουν,σε κάθε περίπτωση βελτιώνει πολύ την απόκριση αφής η οποία κατ΄εμέ στο Vivaz είναι πολύ καλή.

Η βαθμονόμηση όπως λένε οι οδηγίες κατά την εκκίνηση να γίνεται με το πενάκι,εγώ την κάνω με το δάχτυλο και έτσι η απόκριση μετά είναι πιο άμεση στα δάχτυλα αφού δεν χρησιμοποιώ καθόλου πενάκι.

 

 

Την προηγούμενη εβδομάδα που είχα δοκιμάσει το τηλέφωνο σε κάποιο κατάστημα δεν έμεινα ικανοποιημένος με την απόκριση της οθόνης. Μετά από το calibration βελτιώνεται όντως σημαντικά η απόκρισή της ? Επίσης άλλα δύο αρνητικά σημεία, πάντα προσωπική άποψη, είναι το λειτουργικό της συσκευής, με Android θα είχα λιγότερους ενδοιασμούς για την αγορά του τηλεφώνου, όπως επίσης και τα hands-free που βρίσκονται στη συσκευασία, τα οποία εν πάση περιπτώση μπορούν να αντικατασταθούν. Κατά τα άλλα φοβερό σε εμφάνιση, πολύ λεπτό και με εξαιρετικά multimedia χαρακτηριστικά.

Edited by Michalis12Laos
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα.οταν αναπαραγω βιντεο στην αρχη εχει καποια κολληματα αλλα μετα συνεχιζει κανονικα.μηπως να το κανω αναβαθμιση.το κανει σε αλλους αυτο;επισης τα παιχνιδια σε ποιο φακελο υπαρχουν;ξαναρωτησα αλλα δεν πηρα απαντηση. Edited by stathoulop
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

το ειδα απο κοντα το κινητο στο πλαισιο,πολυ γρηγορο μενου αλλα μου φανηκε σκοτεινη η οθονη με το μπραιτνες στο φουλ,πιο γρηγορο απο το σατιο στο μενου του.

να ρωτησω εαν το κινητο εχει msn messenger?

καποιος φιλος που το εχει ασ μου απαντησει

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα

ξερει καποιος απο που μπορω να αγορασω το Sony Ericsson Vivaz αλλα με menu Sony Ericsson και οχι vodafone;;

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ

 

Υπενθύμιση από την Ο.Δ.:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by zxr
Κεφαλαία
Link to comment
Share on other sites

ξαναρωταω τα παιχνιδια που ειναι εγκατεστημενα

Μήπως είσαι λίγο επιτακτικός ή μου φαίνεται...:confused:,κάθε ερώτηση όταν τεθεί με σωστό τρόπο τονίζοντας το προαιρετικό της απάντησης θα απαντηθεί αργά ή γρήγορα.:!:

Λοιπόν απαντώντας σου τώρα τα δύο παιχνίδια και κάποια άλλα αρχεία εγκατάστασης εφαρμογών(Worldmate,Waterlevel...) βρίσκονται στην κάρτα μνήμης: Διαχείρηση αρχείων>Κάρτα μνήμης>Εγκατ.αρχεία.,εγκατέστησε τα από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και γω σήμερα σε ΠΛΑΙΣΙΟ και PUBLIC. Μικρούλι. Δεν το περίμενα τόσο small.

 

Όλα νόστιμα και περιεκτικά, αλλά ένα ΜΕΓΑΛΟ μείον... ο πολύ χαμηλός (ακόμη και στο φουλ) ήχος του ηχείου του. Πολύ πιθανόν γιατί ΔΕΝ έχει stereo speakers.

 

Πάντως κρίμα ρε γμτ. Μακάρι να διορθώνεται καπως με κάποια μελλοντική αναβάθμιση.

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι και εγώ , εχει δοκιμασει κανεις να κανει εγκατασταση τα OVI store ,ovi maps , nokia sports tracker κτλ.?

Με λιγα λογια δουλεύουν οι εφαρμογές της ΝΟΚΙΑ στα εξηνταρια κινητα της Sony (satio , vivaz) ? Χρειάζεται να χακαριστεί το τηλέφωνο , ή απλα το κανεις Sign?

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

φιλε rostropol δεν ειμαι επιτακτικος.απλως επειδη εβαλα αλλη καρτα μνημης δεν μπορουσα να βρω τα παιχνιδια.αν δεις τα προηγουμενα ποστ ειχα ηδη ρωτησει αλλες 2 φορες χωρις καμμια απαντηση πραγμα παραξενο αφου ηταν τοσο ευκολο.για αυτο και σπαστηκα.τελος παντων.ευχαριστω για την απαντηση σου.θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι αλλο.το ξαναρωτησα αλλα παλι δεν πηρα απαντηση.στν αναπαραγωγη βιντεο εχω καποια κολληματα στην αρχη.τι φταει;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι και εγώ , εχει δοκιμασει κανεις να κανει εγκατασταση τα OVI store ,ovi maps , nokia sports tracker κτλ.?

Με λιγα λογια δουλεύουν οι εφαρμογές της ΝΟΚΙΑ στα εξηνταρια κινητα της Sony (satio , vivaz) ? Χρειάζεται να χακαριστεί το τηλέφωνο , ή απλα το κανεις Sign?

Αφού δεν χακάρεται ακόμα,μετά το απαραίτητο sign έβαλα το Ovi Store(δεν ολοκληρώνει την εγκατάσταση),το Ovi Maps εγκαταστάθηκε αλλά δεν ανοίγει, το Sports Tracker ανοίγει κανονικά(μετά το sign)....κοντολογοίς βράσε όρυζα προς το παρόν.Οταν χακαριστεί ίσως θα παίζουν κανονικά όλα αυτά.

Πάντως από RAM σκίζει,170 ΜΒ στο bootup και δεν πέφτει κάτω από 155 ΜΒ όταν είναι σε αναμονή,amazing....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Το εχει παρει κανενας σε μπλε?? Εχει κυκλοφορησει στην Ελλαδα?? Εχω παθει πλακα με αυτο το χρωματακι...

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν χακάρεται ακόμα,μετά το απαραίτητο sign έβαλα το Ovi Store(δεν ολοκληρώνει την εγκατάσταση),το Ovi Maps εγκαταστάθηκε αλλά δεν ανοίγει, το Sports Tracker ανοίγει κανονικά(μετά το sign)....κοντολογοίς βράσε όρυζα προς το παρόν.Οταν χακαριστεί ίσως θα παίζουν κανονικά όλα αυτά.

Πάντως από RAM σκίζει,170 ΜΒ στο bootup και δεν πέφτει κάτω από 155 ΜΒ όταν είναι σε αναμονή,amazing....:)

 

Ευχαριστω για την απαντηση..Λογικα οταν βγει το hack ,τα προβληματα αυτα θα λυθούν θελω να πιστεύω...

Οσο για το 2ο , νομιζω ειναι το πιο γρηγορο S60 αυτην την στιγμη..και με Power SVG Graphics , περναει και το ΟΜΝΙΑ ΗD..(κατα 120 mhz) .. Οταν βγει και το SPB Shell , σιγουρα θα το απογειώσει το κινητο..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...