Jump to content

Blackberry και wifi σύνδεση


keptscrap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έψαξα στο φορουμ καλά πριν ρωτήσω, αλλά επειδή δεν μου έγινε κατανοητό πλήρως θέτω το εξής θέμα..

 

Το Blackberry Curve 8330 έχει Wifi?

 

Σε περίπτωση που έχει, χρειάζομαι την υπηρεσία BIS? Έχω ήδη ενεργοποιήσει το Cosmote Internet On the Phone με τα 100 mb χρήσης τον μήνα, το BIS Μου προσφέρει τίποτα άλλο?

 

Δεδομένο το οτι έχω ιντερνετ On browser (hotmail), χρειάζομαι BIS για να το ελέγχω? Γενικά για να εκμεταλευτώ κάθε υπηρεσία του Blackberry μου θέλω BIS, ακόμη και αν ΕΧΩ κάλυψη Wifi?

 

Παιδια συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις, απλά έχω θολό στο μυαλό μου τι καλύπτει το BIS και τι το Wifi!

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις!

Κώστας! :)

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Το 8330 δεν έχει wifi.

 

Σε κάθε περίπτωση, το wifi δε σχετίζεται με το BIS. Το BIS είναι συνδρομή, η οποία χρειάζεται για να έχεις τις υπηρεσίες όπως το push mail, bb messenger, maps, default browser, native εφαρμογές τύπου facebook, msn, twitter κλπ και όλα αυτά με υψηλή συμπίεση δεδομένων. Το BIS στην ουσία μπαίνει "καπέλο" σε ένα πακέτο δεδομένων. Το blackberry "μιλάει" με σέρβερς της RIM, γι'αυτό και θέλει bis.

 

To wifi το μόνο που προσφέρει είναι routing των δεδομένων μέσω αυτού, ώστε να μην τρως τα ΜΒ του προγράμματός σου και να έχεις - πιθανόν - μεγαλύτερη ταχύτητα. Αλλά για να δουλέψει, πρέπει πρώτα να έχει "δει" BIS η συσκευή για να πάρει τα απαιτούμενα service books, τα οποία αξιοποιεί και κατά τη σύνδεση με wifi. Εν ολίγοις, όχι, το wifi δεν υποκαθιστά το BIS.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, ήσουν κατατοπιστικός!

 

Αρα το Wifi απλά σε απαλάσσει από μερικά Mb στο πρόγραμμα σου και σου προσφέρει και μεγαλύτερη ταχύτητα.

 

Μια τελευταία ερώτηση και δεν σε ξαναενοχλώ φίλε μου:

 

Η ταχύτητα του BIS με και χωρις WiFi έχει τεράστιες διαφορές?

Με λίγα λόγια, εγώ που έχω το 8330 και δεν έχω WiFi θα έχω πρόβλημα? Αυτή τη στιγμή έχω το LG KP500 Cookie με το πρόγραμμα Cosmote Internet On The Phone (100 Mb) και οι ταχύτητες είναι μέτριες!! Η συμπίεση του BIS θα δώσει μεγαλύτερες ταχύτητες?

 

Ευχαριστώ παιδια!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Το BIS δε σχετίζεται άμεσα με ταχύτητα. Είναι απλά η συνδρομή σου με τη RIM. Η ταχύτητα των δεδομένων εξαρτάται από το διαθέσιμο δίκτυο (gprs, edge ή 3g για δίκτυο κινητής, ταχύτητα σύνδεσης για wifi - πχ 2mbit ή 12mbit κλπ) και την ποιότητα του σήματος (άλλο φουλ σήμα, άλλο μία γραμμή). Οπότε όπως καταλαβαίνεις, είναι πολλοί παράγοντες. Ένα καλό σήμα 3G θα είναι πιο γρήγορο από μια wifi σύνδεση που κρατιέται με το ζόρι λόγω κακής λήψης. Με την ίδια λογική, το gprs είναι πολύ πιο αργό από ένα μέτριο wifi.

 

Γενικά με άνω του μετρίου 3G σήμα, είσαι σε επίπεδα που δεν καταλαβαίνεις διαφορά με το wifi.

 

Η συμπίεση, ενώ κανείς θα περίμενε να κάνει θαύματα κατά το browsing, δε θα είναι τόσο εμφανής, λόγω αδυναμίας του browser του blackberry σου. Δεν είναι ιδιαίτερα καλός. Ούτε και στα επόμενα μοντέλα βέβαια είναι καλός, απλά βελτιώθηκε λίγο. Μόνο στο OS6 πλέον έχει φτάσει πολύ καλά επίπεδα απόδοσης.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Με την Cosmote πάντως μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο από το Internet On the phone της. Φαντάζομαι πως σε γενικές γραμμές κάπου εκεί θα κυμαίνονται και οι δυνατότητες των BIS υπηρεσιών της!

 

Ειδικά για την χρήση που το προορίζω (δηλαδή Messenger, Email και χαμηλού όγκου browsing) πιστεύω θα με βγάλει ασπροπρόσωπο!

 

Εν τέλει, η χρήση θα δειξει. :)

 

Ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον σου Thief!

Αν χρειαστώ οτιδήποτε άλλο ελπίζω να μην σε κουράζω!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρήση που λες δε θα έχεις κανένα θέμα απολύτως και θα σε "βολέψει" η συμπίεση.

 

Δεν κουράζεις καθόλου, γι'αυτό είμαστε εδώ!

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Μόλις απέκτησα το BlackBerry 8520 Curve.

Πολύ ενδιαφέρουσα και πρακτική συσκευή.

Το πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω wi fi στο internet.

Έχω εγκαταστησει τον Opera στο κινητό, άλλα όχι κάποιο data plan (θεωρώ περιττό κόστος ακόμη και τα 10 ευρώ το μήνα, όταν έχω συνέχεια πρόσβαση σε wifi).

Έχω συνθεθεί στο τοπικό wifi (το εικονίδιο είναι καφέ με μαύρο (όχι έντονο χρώμα)),

έχω βάλει τον browser σε hotspot και έχω απενεργοποιήσει τις υπηρεσίες δεδομένων

από τις ρυθμίσεις - επιλογές του δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

Πήρα τηλέφωνο στην Vodafone και με ενημέρωσαν πως για να μπαίνω στο internet θα πρέπει να ενεργοποιήσω το BIS και να ενταχθώ σε κάποιο πρόγραμμα data plan με ελάχιστο αυτό των 150MB και των 10,34 ευρώ. Επειδή ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες και κάπου το έχασα, μπορεί κάποιος να μου πει λίγο πιο αναλυτικά πως θα μπω στο internet με τον Opera μέσω wifi?

Link to comment
Share on other sites

εχω το 8520 και δουλευει κανονικα ο opera 5.1 που εχω.

Για να δουμε κατι δεν κανεις σωστα. Οταν απενεργοποιεις το δικτυο και συνδεεσαι σε wifi, στην αρχικη οθονη σου εμφανιζει το ονομα του "hotspot" αντι αυτο του παροχου δηλ "vodafone" ισχυει αυτο?

Edited by trexed
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζει και τα 2 ονόματα στο επάνω μέρος της οθόνης (Vodafone + το όνομα του δικτύου). Όταν έχω κλείσει το:

επιλογές δικτύου κινητής τηλεφωνίας -> υπηρεσίες δεδομένων -> απενεργοποίηση

τότε στο πρόγραμμα περιήγησης που έχει το Blackberry μου εμφανίζει:

"Πρόκειται για υπηρεσία Wi-Fi. Βεβαιωθείται ότι η συσκευή σας έχει ενεργή σύνδεση Wi-Fi και προσπαθήστε ξανά"

ενώ ο opera δείχνει πως ξεκινάει να φορτώσει κάτι και εμφανίζει μετά από λίγο αποτυχία σύνδεσης.

Όταν έχω ανοιχτό το:

επιλογές δικτύου κινητής τηλεφωνίας -> υπηρεσίες δεδομένων -> ενεργοποίηση

τότε φορτώνουν κανονικά και τα δύο (αλλά υποθέτω πως μπαίνω μέσω του δικτύου της Vodafone και χρεώνομαι).

Με τον φορητό πάντως συνδέομαι στο wi-fi.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζει και τα 2 ονόματα στο επάνω μέρος της οθόνης (Vodafone + το όνομα του δικτύου). Όταν έχω κλείσει το:

επιλογές δικτύου κινητής τηλεφωνίας -> υπηρεσίες δεδομένων -> απενεργοποίηση

τότε στο πρόγραμμα περιήγησης που έχει το Blackberry μου εμφανίζει:

"Πρόκειται για υπηρεσία Wi-Fi. Βεβαιωθείται ότι η συσκευή σας έχει ενεργή σύνδεση Wi-Fi και προσπαθήστε ξανά"

ενώ ο opera δείχνει πως ξεκινάει να φορτώσει κάτι και εμφανίζει μετά από λίγο αποτυχία σύνδεσης.

Όταν έχω ανοιχτό το:

επιλογές δικτύου κινητής τηλεφωνίας -> υπηρεσίες δεδομένων -> ενεργοποίηση

τότε φορτώνουν κανονικά και τα δύο (αλλά υποθέτω πως μπαίνω μέσω του δικτύου της Vodafone και χρεώνομαι).

Με τον φορητό πάντως συνδέομαι στο wi-fi.

 

Καλημερα φιλε

 

Το λαθος που κανεις ειναι οτι προσπαθεις να μπεις σε wifi ενω εχεις απενεργοποιησει τα δεδομενα

 

Τα blackberry, ειτε συνδεεσαι στο ιντερνετ μεσω του δικτυου κινητης, ειτε συνδεεσαι στο internet μεσω Wifi, ολα αυτα που κατεβαζουνε τα θεωρουνε <<data>>, οποτε το data services πρεπει να ειναι παντα ΟΝ

 

Αν τωρα εχεις βαλει το data στο On και εχεις ανοιξει το Wifi, τοτε το κινητο συνδεεται αυτοματα στο ιντερνετ μεσω WIFI. Ειναι ετσι φτιαγμενα τα blackberry αλλα και γενικα τα κινητα, οταν εχουν προσβαση σε Wifi να το θεωρουνε οτι πρεπει default να χρησιμοποιησουνε αυτο για το internet.

 

Μην φοβασει, οταν εχεις ανοιχτο και σωστα συνδεδεμενο wifi, δεν χρεωνεσαι απο το δικτυο κινητης. Οταν λεω σωστα συνδεδεμενο wifi, σημανει οτι το εικονιδιο δεν πρεπει να ειναι σαν σκια αλλα να εχει εντονο χρωμα

 

Για να σιγουρευτεις οτι δουλευει ετσι, βαλε τα data on, ανοιξε το wifi και μπες στο ιντερνετ και μετα απο λιγο κλεισε το mobile network απο το manage connections. Θα δεις οτι ενω δεν εχεις ανοιχτη κεραια για τηλεφωνα αρα δεν εισαι συνδεδεμενος στο δικτυο κινητης, συνεχιζεις και παιζεις κανονικα στο ιντερνετ με Wifi

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ringo7213!

Ακολούθησα τις οδηγίες σου και τελικά αυτό ήταν το πρόβλημα.

Το μπέρδεμα ήταν ότι το "Υπηρεσίες δεδομένων (Data Services)" είναι μέσα στο "Επιλογές δικτύου κινητής τηλεφωνίας (Mobile Network Options)" και σου δημιουργεί την εντύπωση πως οι ρυθμίσεις αυτές είναι για το δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας. Έκλεισα το δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας (με το wi-fi ανοιχτό) και συνέχισα να έχω internet. Επίσης με το δίκτυο της Vodafone ανοιχτό και το ασύρματο δίκτυο κλειστό, ο Opera δεν μπαίνει στο internet.

Πάντως το εικονίδιο του wi-fi δεν το βλέπω να έχει ιδιαίτερα έντονο χρώμα και δεν αλλάζει είτε έχω ανοιχτό το wi-fi και είναι συνδεδεμένο είτε το έχω κλειστό (δίπλα από τη σύνδεση του wifi και του δικτύου κινητής έχει λευκή παύλα, αν και είμαι συνδεδεμένος σε αυτά).

Edited by xaris8080
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το εικονιδιο του WIFI μπορει να συμβαινει λογω καποιου bug του λειτουργικου του κινητου σου στη συνεργασια με το συγκεκριμενο router

 

Μου εχει τυχει και εμενα πιο παλια. Αν βρεθεις σε καποιο αλλο wifi, δοκιμασε να συνδεθεις και εκει για να δεις αν το κανει αυτο και με αλλους routers

 

Πολυ πιθανον παντως να λυθει το θεμα αν αναβαθμισεις την εκδοση λογισμικου του κινητου σου

 

Αν δεν το εχεις κανει ηδη ομως, κανε το παρακατω

 

1)Σβησε την υπαρχουσα συνδεση wifi,

2) Απενεργοποιησε τελειως το wifi

3) Οπως ειναι ανοιχτο το κινητο βγαλε τη μπαταρια και τοποθετησε την παλι σε 1 λεπτο

4)Ανοιξε το wifi και ξανακανε απο την αρχη της συνδεση

 

Ισως δεις τελικα το εικονιδιο να ειναι λαμπερο και να μην ειναι γκρι σκιά

Link to comment
Share on other sites

ringo7213 σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Έχω κάνει αναβάθμιση λογισμικού την προηγούμενη βδομάδα (μόλις το πήρα στα χέρια μου). Ακολούθησα και τις οδηγίες που μου έδωσες για restart του κινητού και ξαναδημιουργία της σύνδεσης από την αρχή, αλλά δεν γίνεται μαύρο το εικονίδιο wi fi. Ψάχνοντας στο internet γιατί παραμένει το εικονίδιο γκρί, βρήκα το παρακάτω κείμενο, στο οποίο κάποιος αναφέρει πως χωρίς data plan (υποθέτω κάτι αντίστοιχο με το BIS της Vodafone), το εικονίδιο δεν αλλάζει χρώμα. Αυτό είναι το τελευταίο βέβαια που με πειράζει καθώς μπαίνω στο internet μεσω wifi και μου έφυγε το άγχος που είχα μην και χρεώνομαι έχοντας το "υπηρεσίες δεδομένων" ενεργοποιημένο.

Το κείμενο που γίνεται η κουβέντα είναι αυτό:

 

So, do you have the BlackBerry Data Plan on your account, or not?

With the Data Plan, your WiFi indicator will turn soldi black and white.

Without, it will remain grey.

Πηγή: http://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Curve-BlackBerry-8900/Gray-Wifi-icon-can-not-surf-internet-via-data-plan/td-p/287689

Link to comment
Share on other sites

ringo7213 σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

Έχω κάνει αναβάθμιση λογισμικού την προηγούμενη βδομάδα (μόλις το πήρα στα χέρια μου). Ακολούθησα και τις οδηγίες που μου έδωσες για restart του κινητού και ξαναδημιουργία της σύνδεσης από την αρχή, αλλά δεν γίνεται μαύρο το εικονίδιο wi fi. Ψάχνοντας στο internet γιατί παραμένει το εικονίδιο γκρί, βρήκα το παρακάτω κείμενο, στο οποίο κάποιος αναφέρει πως χωρίς data plan (υποθέτω κάτι αντίστοιχο με το BIS της Vodafone), το εικονίδιο δεν αλλάζει χρώμα. Αυτό είναι το τελευταίο βέβαια που με πειράζει καθώς μπαίνω στο internet μεσω wifi και μου έφυγε το άγχος που είχα μην και χρεώνομαι έχοντας το "υπηρεσίες δεδομένων" ενεργοποιημένο.

Το κείμενο που γίνεται η κουβέντα είναι αυτό:

 

So, do you have the BlackBerry Data Plan on your account, or not?

With the Data Plan, your WiFi indicator will turn soldi black and white.

Without, it will remain grey.

Πηγή: http://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Curve-BlackBerry-8900/Gray-Wifi-icon-can-not-surf-internet-via-data-plan/td-p/287689

 

Πανω στη κουβεντα δεν ειχα προσεξει οτι δεν εχεις BIS. Νομιζα οτι ειχες. Τελικα ολα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα φιλε

 

Το λαθος που κανεις ειναι οτι προσπαθεις να μπεις σε wifi ενω εχεις απενεργοποιησει τα δεδομενα

 

Τα blackberry, ειτε συνδεεσαι στο ιντερνετ μεσω του δικτυου κινητης, ειτε συνδεεσαι στο internet μεσω Wifi, ολα αυτα που κατεβαζουνε τα θεωρουνε <<data>>, οποτε το data services πρεπει να ειναι παντα ΟΝ

 

Αν τωρα εχεις βαλει το data στο On και εχεις ανοιξει το Wifi, τοτε το κινητο συνδεεται αυτοματα στο ιντερνετ μεσω WIFI. Ειναι ετσι φτιαγμενα τα blackberry αλλα και γενικα τα κινητα, οταν εχουν προσβαση σε Wifi να το θεωρουνε οτι πρεπει default να χρησιμοποιησουνε αυτο για το internet.

 

 

 

εψαχνα απαντηση στο θεμα του wifi εδω και 2 μηνες. ευχαριστω πολυ

Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας παιδια!

θα ηθελα τη βοηθεια σας παρακαλω.

μολις πηρα ενα 8520 κυριως για να χρησιμοποιω το BBmessenger. ολοι οι φιλοι μου και ιδικα η σχεση μου (που ειναι στο εξωτερικο) εχουν ΒΒ.

για να αποφυγω λοιπον τις περιττες χρεωσεις μηνυματων πηρα το ΒΒ.

στο σπιτι, στη δουλεια κ στα μερη που κινουμε εχουνε παντου wifi με πολυ καλο σημα.θα μπορουσα να ενεργοποιησω μονο το BIS χωρις καποιο Data Plan για Internet (το οποιο θα κανει ακριβο το μηνιαιο μου παγιο) και να χρισιμοποιω κανονικα το ΒΒmessenger απο wifi μονο??

εχω τηv επιλογη να ενεργοποιησω ΜΟΝΟ το BIS??

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Το BIS σημαινει data plan. Δεν νοειται μονο του σαν απλη υπηρεσια. Απλως μπορεις να διαλεξεις το φθηνο BIS με τα πιο λιγα mb data plan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετω την ομαδα Blackberry. Ομολογω πως δεν περιμενα τοσο ενημερωμενη κοινοτητα.

 

Μπηκα στην "οικογενεια" πριν 1 μηνα με ενα Curve 8520 απο την Cosmote. Η ανθρωποι που με εξυπηρετησαν δεν ειχαν ιδεα απο Blackberry οποτε μου φορτωσαν ενα παγιο Απεριοριστα με ιντερνετ 25. Αφου εσπασα το κεφαλι μου και βρηκα οτι χρειαζεται BIS ξεκινησα τη διαδικασια που ολοκληρωθηκε σημερα (μετα απο 20 μερες). Εδω χρειαζομαι τη βοηθεια σας

 

1) Διαβαζω πως κινδυνευουμε απο εξτρα χρεωσεις και οτι πρπει να χρησιμοποιουμε τον ΒΒ Browser. Το θεμα ειναι στο options>advanced options>browser βρισκω μονο

internet browser

Cosmote WAP

Hotspot

 

Στο Default MDS browser Configuration βρισκω μονο το internet browser.

 

Εψαξα αρκετα στο φορουμ και απ οτι καταλαβα με αυτον χρησιμοποιω το αρχικο data plan σωστα; Πως βαζω τον ΒΒ Browser.

 

2) Εχω κανει καλα που απενεργοποιησα τα Enable WAP push και Allow WAP push applications απο το adnanced options>browser push ;

 

οι εφαρμογες που μπηκαν μονες τους δουλευουν μια χαρα ολες απλα δεν ιδιαιτερη συμπιεση.

 

ενδεικτικα αναφερω οτι μολις μπηκα στο Maps κατεβασε 127.5Kb

 

Please Help μην κανουμε καμια χαζομαρα και το φυσαμε και δεν κρυωνει

 

Επισης το PIN μου ειναι 225818FE

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το φορουμ,

αντιμετωπιζω ενα προβληματακι με το baudtec wifi της otenet και το Bold 9000 που εχω...

Δεν κανει association με τιποτα!

Εχω επιλεξει ολα τα πιθανα security configurations (ακομα και open!) και δεν μου κανει κοννεκτ.

Το ρουτερακι εχει και καποιες αλλες ρυθμισεις επικοινωνιας,που λεω να αρχισω να πειραζω,υπαρχει μελλον ή τσαμπα θα το κανω?

Εχει κανεις αναλογη εμπειρια με κατι τετοιο?

Να σημειωσω πως το ρουτερακι ειναι το κλασσικο που δινει η οτενετ,και επισης,οτι το Bold συνδεεται ευκολα σε δικτυα που ονομαζονται CONNX κτλ...

ΤΙ κανω λαθος?

Ειμαι για να αλλαζω ρουτερ?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα,Θανασης

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως το δοκιμασα και αυτο (enable\disable) μεσα σε ολα τα αλλα...

Θα το δοκιμασω ακομα μια φορα,ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα. Δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί μέσω wi-fi blackberry συσκευή, αν πρώτα δεν ενεργοποιήσουμε υπηρεσία ΒIS. Όταν ενεργοποιήσουμε την υπηρεσία μέσα σε 10 λεπτά, κατεβάζει την πλατφόρμα της Blackberry ώστε να μπορεί να κάνει την συμπίεση των δεδομένων και όλα τα άλλα καλά που έχει. Όσοι νομίζουν ότι έχουν μπεί μέσω wi-fi, ενώ δεν έχουν ενεργοποιήσει BIS, πολύ απλά μπαίνουν μέσω wap ή μέσω gprs (στην καλύτερη περίπτωση). Αυτό μπορούν να το καταλάβουν απ' το ότι εκεί που δείχνει την ισχύ του σήματος γράφει με μικρά γράμματα (gprs). Όσοι έχουν ενεργοποιήσει την BIS τους δείχωει με μεγάλα γράμματα (GPRS)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα. Δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί μέσω wi-fi blackberry συσκευή, αν πρώτα δεν ενεργοποιήσουμε υπηρεσία ΒIS. Όταν ενεργοποιήσουμε την υπηρεσία μέσα σε 10 λεπτά, κατεβάζει την πλατφόρμα της Blackberry ώστε να μπορεί να κάνει την συμπίεση των δεδομένων και όλα τα άλλα καλά που έχει. Όσοι νομίζουν ότι έχουν μπεί μέσω wi-fi, ενώ δεν έχουν ενεργοποιήσει BIS, πολύ απλά μπαίνουν μέσω wap ή μέσω gprs (στην καλύτερη περίπτωση). Αυτό μπορούν να το καταλάβουν απ' το ότι εκεί που δείχνει την ισχύ του σήματος γράφει με μικρά γράμματα (gprs). Όσοι έχουν ενεργοποιήσει την BIS τους δείχωει με μεγάλα γράμματα (GPRS)

 

να με συμπαθας αλλα εμενα μου πηρε 1 μηνα να ενεργοποιησω το BIS (μου χαν στειλει αιτηση για BES) μεσα στον οποιο εμπαινα κανονικα μεσω του wifi του σπιτιου μου χωρις καμια χρεωση και πολλες φορες με κλειστη τη κεραια του δικτυου οποτε δεν ειχα συνδεση με την εταιρια. Εκτος κι αν παιζει κατι αλλο που δε γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...