Jump to content

Blackberry και wifi σύνδεση


keptscrap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλως σας βρηκα συντροφοι.

1ον .Κατεβαζω οπερα και μεσω wifi και hotspot browser σερφαρω..Χρειαζομαι καποια

αλλη ρυθμιση στον Οπερα ωστε να μπαινω μονο μεσω του wifi ...??

2ον .Οπερα η Σαφαρι...?

thanks...[/b]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά την Τρίτη πήρα για πρώτη φορά ενα bb 8900 curve με σύνδεση vodafone. Είναι η πρώτη επαφή με ένα τετοιο τηλέφωνο και το ανακαλύπτω σιγα σιγα...ένα πρόβλημα όμως που δεν μπορώ να λύσω είναι ότι δεν μπορώ να συνδεθώ σε ασύρματ δίκτυο. Ενώ φαίνεται ότι συνδέεται δεν έχω ανταλαγή δεδομένων και μου εμφανίζει την άσπρη παύλα στο wi-fi. Εχω βάλει παντου στις ρυθμίσεις to hotspot αλλα τίποτα....:( Το rooter που έχω στο σπίτι είναι ένα linksys και δεν έχω ενεργοποιήσει dhsp αλλά έχω ip στα pc....λέτε να μην μπορεί να πάρει ip ? καμια ιδέα κανείς...θα σκάσω.....
my pin 220B8E22
Link to comment
Share on other sites

Ποιό λογισμικό έχεις; Ίσως αν κάνεις update στην τελευταία έκδοση να λυθεί το πρόβλημα σου. Επίσης πήγαινε options-advanced-browser και επίλεξε το hotspot
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα στοιχεία....BB 8900 (edge,wi-fi) v5.0.0.411 (πλατφόρμα 5.2.0.31)

Κρυπτογραφικός πυρήνας ω3.8.5.85

εκδοση διακριτικού προιόντος 1.0.188.245Η

εκδοση wlan 3.0.0.75

 

μπορώ να κάνω κάποια αναβάθμιση από το site bb και να διορθωθεί το θέμα με το wi-fi?

my pin 220B8E22
Link to comment
Share on other sites

To τελευταίο official πρέπει να είναι το 5.0.0.592

 

Υπάρχουν guides στο net και εδώ για update, good luck :P

 

Ευχαριστώ ηδη κατεβάζω το τελευταίο 5.0.0.860 αλλα μια απορία....

Γιατί λεει for wind hellas???

my pin 220B8E22
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι release της Wind. Μη σε ανησυχεί, απλά ακολούθα τον οδηγό που θα βρεις στο FAQ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γιατί είναι release της Wind. Μη σε ανησυχεί, απλά ακολούθα τον οδηγό που θα βρεις στο FAQ.

 

οκ δουλεύει μια χαρά και με το update...ευχαριστώ όλους

my pin 220B8E22
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ TO BLACKBERRY 9520 STORM2. ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΕ WI-FI ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ, ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΔΕΣΕΩΝ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΑΥΛΑ. ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΕΙΝΑΙ 100%. Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ IP ADDRESS 0.0.0.0, ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.:X
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω με τον browser σε hotspot μεσω wifi παιζει να με χρεωσει κατι η vodafone

και πως διακρινουμαι αν κατεβαζω απο wifi και οχι απο vodafone?

Eyxaristo..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω με τον browser σε hotspot μεσω wifi παιζει να με χρεωσει κατι η vodafone

και πως διακρινουμαι αν κατεβαζω απο wifi και οχι απο vodafone?

Eyxaristo..

Από hotspot browser δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις περιττές χρεώσεις, απλά να κοιτάς όταν έχεις ανοιχτό το browser αν δείχνει πάνω δεξιά το σηματάκι του wifi! Αυτά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.ειμαι νεος κατοχος ενος 9700 bold και ενω μεχρι πριν λιγες ημερες συνδεομουν μεσω διαφορων wifi κανονικα τελευταια αντιμετοπιζω το παρακατω προβλημα:

Βρισκει το δικτυο κανονικα και συνδεεται αλλα στη διαχειρηση των συνδεσεων μου βγαζει παυλα.

σημ. εχω κανει reset στο router. Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με το bb μου. Το θέλω περισσότερο για να μπαίνω ίντερνετ παρά να κάνω κλήσεις ή να στέλνω μηνύματα και τελικά προσπαθώ 2 ημέρες τώρα να μπώ ίντερνετ και δεν μπορώ. Έχω ψάξει πολύ στο ίντερνετ αλλά δεν δίνουν σαφή απάντηση. Έχω λοιπόν αλλάξει τον browser σε wifi hotspot. Πηγαίνω να ρυθμίσω ενα καινούριο δίκτυο. Όταν πατάω σκανάρισμα μου λέει να βάλω ένα πιν στο μόντεμ κάτι που δεν ξέρω πως να το κάνω αλλά και να ήξερα δεν θυμάμαι τους κωδικούς. Μετά πάω χειροκίνητα βάζω το SSID ακριβώς όπως είναι, μετά επιλέγω PSK γτ είναι WPA η ασφάλεια του μόντεμ βάζω τον 8ψήφιο κωδικό και όταν πατάω connect μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

failed to authenticate against the network

Πλζ παιδιά βοηθήστε αν μπορείτε να καταφέρω επιτέλους να συνδεθώ. Έλεος! Δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο δύσκολο να συνδεθώ από ενα BB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ενω το wifi δεν ειναι αναμενο και οπως λετε στην διαχειριση εχει παυλα..μπαινει κανονικα σε σελιδες! κουφο? προφανως ειναι κολπο του bb για να ενεργοποιουμε παντα bis. ;)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ενω το wifi δεν ειναι αναμενο και οπως λετε στην διαχειριση εχει παυλα..μπαινει κανονικα σε σελιδες! κουφο? προφανως ειναι κολπο του bb για να ενεργοποιουμε παντα bis. ;)

 

πρόσεχε μπιλάκο να έχεις ενεργό το hotspot. έτσι νόμιζα κ εγς κ ήρθε το 180αρι στο λογαριασμό μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω bis της Cosmote και όταν κλείνω το radio και δουλεύω μόνο wifi όλα παίζουν κανονικά. email fb twitter κλπ.

Υποθέτω οτί δουλεύει γιατί η συσκευή είναι registered στην Rim?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έχω ένα Bold 8900. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ με τίποτα να σερφάρω έχοντας την "υπηρεσία δεδομένων" απενεργοποιημένη (έχω βάλει παντού WiFi hotspot).

 

Μόλις ανοίγω το WiFi συνδέεται στο δίκτυό μου (μου γράφει με πράσινα γράμματα "συνδέθηκε") αλλά δίπλα έχει μία άσπρη παύλα (και όχι το πράσινο σηματάκι που έχει από πάνω, στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Οι πληροφορίες γράφουν τα εξής:

v5.0.0.822 (Bundle 1385, Πλατφόρμα 5.2.0.76)

Κρυπτογραφικός πηρύνας v3.8.5.85

Έκδοση διακριτικού προϊόντος: 1.0.188.411n

Έκδοση WLAN: 3.0.0.126

 

Υ.Γ. Δεν έχω data plan, ούτε έχω ενεργοποιήσει το BIS (δεν μου χρειάζεται, απλά θέλω λίγο να σερφάρω από WiFi...)

 

Please help...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες. εχω ενα iphone 3g και επειδη το βαρεθηκα λεω να παω σε ΒΒ

εχω ενα προγραμμα της Vf με 500ΜΒ το μηνα αλλα απ'οτι εχω καταλαβει πρεπει να εχω και BIS. θα εχω εξτρα παγιο; ποσο ειναι αυτο; αν δν το κανω χανω ΣΙΓΟΥΡΑ την δυνατοτητα για mail στη συσκευη; (δεν παιζει κανα κολπακι δλδ;)

τελικα αν δεν εχεις σημα ή BIS αλλα εχεις wifi ειναι λειτουργικη η συσκευη (browsing, navigation mails κτλ) ;

ρωταω γιατι στο νησι οταν παω τα καλοκαιρια στο σπιτι απλα δεν εχει καθολου σημα.

 

σκεφτομαι για καποια ανταλλαγη του iphone με το 9700 αλλα δεν θελω να χασω το εξαιρετικο navigation που εχω τωρα και την δυνατοτητα να τα κανω ολα μεσω wifi. επισης αν παω σε εξωτερικο τι γινεται; θα με χρεωνει η Vf ενω θα ειμαι πανω σε wifi ;

ευχαριστω!

 

edit: θα εκτιμουσα αν μου ελεγε καποιος οτι εχει καταφερει (και πως) να εχει push email και navigation χωρις bis και οχι απλα γινεται ή δεν γίνεται ή διαβασε το faq( το εχω διαβασει)

 

επισης αν παρω καποιο μεταχειρισμενο τι γινεται με το PIN της συσκευης;

ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια!

Edited by alepoudellis
moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις τηλ στη Vodafone και θα ζητήσεις ενεργοποίηση BIS στη γραμμή σου, κάτι που δε χρεώνεται. Αν δεν το κάνεις, ναι, χάνεις τη δυνατότητα αυτή που λες, δεν υπάρχει κολπάκι, εκτός αν απλά θες να μπαίνεις μέσω κάποιου browser στο web portal του mail σου.

 

Αν δεν έχεις σήμα/BIS αλλά έχεις μέσα κάρτα sim που έχει δει δίκτυο έστω και μία φορά ώστε να λάβεις τα service books, τότε μπορείς μέσω wifi να κάνεις τα πάντα, τόσο στην ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, όπου μπορείς να απενεργοποιείς το δίκτυο για να μη χρεώνεσαι.

 

Εξαιρετικό navigation με το blackberry δε θα έχεις. Μέσω wifi όπως είπα θα λειτουργούν όλα (προϋπόθεση, ξαναλέω, να έχεις bis στη γραμμή - που δε θα σε χρεώσουν για να βάλεις).

 

Σε περίπτωση μεταχειρισμένου, κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει ο προηγούμενος χρήστης να αποδεσμεύσει τη συσκευή του από τον πάροχο, κάτι που είναι απλά να γίνει αν πάρει ένα τηλέφωνο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή κατά πάσα πιθανότητα δικαιούσαι free VAG ,ψάξε το, θα σε βολέψει μια χαρά στο νησί.
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!

θα παρω αυριο την vf να μου πουν τι παιζει γιατι ειμαι σε προγραμμα για iphone.

στο forum δεν παιζει thread με αγγελιες ή απλα δεν το βλεπω εγω;

moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...