Jump to content

Blackberry και wifi σύνδεση


keptscrap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας..

Έχω μία sim με πρόγραμμα που μπορω να χρησιμοποιω ολες τις υπηρεριες του blackberry κανονικά απο την νodafone..

Θα ήθελα να ρωτήσω αν βάλω καποια αλλη καρτα μεσα μπορω να συνδεθώ στο ιντερνετ απο wifi χωρις η κάρτα που θα βάλω να εχει πρόγραμμα δεδομένων..

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να μπεις κανονικά αλλά δεν θα έχεις τις υπόλοιπες υπηρεσίες Blackberry

BIS & WIFI

To handheld που επέλεξα έχει wifi. Θα χρειαστώ BIS?

ΝΑΙ! To wifi χρησιμεύει μόνο για browsing και σε ορισμένες περιπτώσεις δρομολογείται το data traffic σε hotspot. Ωστόσο η χρήση εφαρμογών όπως news, weather, facebook, gooogle talk, προϋποθέτει BIS.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπεις κανονικά αλλά δεν θα έχεις τις υπόλοιπες υπηρεσίες Blackberry

 

ούτε push mail ούτε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Πάντως αν η έχεις μέσα sim με BIS και κλείσεις την κεραία, μπορείς να έχεις τις υπηρεσίες μέσω wifi.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Πάντως αν η έχεις μέσα sim με BIS και κλείσεις την κεραία, μπορείς να έχεις τις υπηρεσίες μέσω wifi.

 

Αυτο το γνωριζω αλλα δεν με βοηθάει..Ζω πλέον μόνιμα στο εξωτερικό και θέλω να χρησιμοποιώ bbm, push email και ολα στο blackberry και το προγραμμα που εχει εδω η εταιρια που εχω συμβολαιο για απεριοριστο ειναι 22 ευρω το μηνα.. Δεν ειναι πολλα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. άσχετος με τη μάρκα αυτή. δεν έχω ούτε Κάρτα δεδομένων ούτε τίποτα. άπλα θέλω μπαίνω στο ίντερνετ μέσω wi fi από τους free hotspots που υπάρχουν. θα μπορέσετε να μου πείτε τον τρόπο;

σήμερα το πήρα. είναι ένα BB 8520

σας ευχαριστώ πολύ. καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. άσχετος με τη μάρκα αυτή. δεν έχω ούτε Κάρτα δεδομένων ούτε τίποτα. άπλα θέλω μπαίνω στο ίντερνετ μέσω wi fi από τους free hotspots που υπάρχουν. θα μπορέσετε να μου πείτε τον τρόπο;

σήμερα το πήρα. είναι ένα BB 8520

σας ευχαριστώ πολύ. καλό βράδυ.

 

Πας στις ρυθμίσεις του Browser και επιλέγεις hotspot browser.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, πρόσφατα αγόρασα τη συσκευή bb 8900, έχω σύνδεση cosmote και μόλις χθές ενεργοποίησα την BIS με τα 100MB δωρεάν.

Πριν ενεργοποιήσω την υπηρεσία προσπαθούσα να μπώ στο internet με wi-fi χωρίς αυτό να είναι δυνατό, κατόπιν επικοινωνίας με το τεχνικό τμήμα της cosmote μου είπαν οτι όλες οι ρυθμίσεις μέσα στο browser πρέπει να είναι στο hotspot....τώρα βέβαια που ενεργοποίησα την υπηρεσία πρέπει να είναι στο internet browser έτσι δεν είναι;; και όταν είμαι σε χώρο που υπάρχει wi-fi πρέπει να απενεργοποιώ το internet browser και να ενεργοποιώ το hotspot για να συνδέομαι ασύρματα; και κάτι ακόμηη.....αυτό το 100MB τι χρήση περίπου καλύπτει; εγώ ενδιάφερομαι για το bbmessanger και για browsing..... συγνώμη αν σας κούρασα.....ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάνδρα, μην αγχωνεσαι! Δεν προκειται να ξεπερασεις για κανεναν λόγο τα 100mb. Εγω χρησιμοποιω καθημερινα τα παντα (emails,facebook,browsing,bbmessenger,msn ολη μερα ανοικτο, facebook chat, google maps,shazzam και πολλα πολλα αλλα) και ποτε δεν ξεπερασα τα 50 mb! Δεν στο λεω για κανεναν αλλο λογο, απλα κι εγω στην πρωτη μου επαφη με bb, ημουν πολυ συντηριτικος στην χρήση του! Τωρα απλά δεν το σκέφτομαι πότε!!!!

Για το wifi τώρα, τα είπες πολύ σωστά!!! Πρέπει να το έχεις στο internet browser και οταν εισαι σε μέρος που υπάρχει wifi πρέπει να το αλλάζεις σε hotspot. Δυστυχώς δεν αλλάζεο αυτόματα!!!!

 

Μήπως γνωρίζει κανείς, τι πρόβλημα υπάρχει με το OS 5 και το wifi? Sto 9700 που αγόρασα, ενώ βρίσκει το wifi δέχεται και το wep, παίρνει ip αλλά δεν λειτουργεί!! Το σήμα του wifi στην οθόνη είναι γκρι και δεν αλλάζει ποτέ! Το ίδιο πρόβλημα το αντιμετώπισα και στο 8900 που είχα, όταν έκανα upgrade στην 5!!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση......οκ Φώτη τώρα μου έφυγε ένα αγχος......να ρωτήσω κιόλας...υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπω τον όγκο που καταναλώνω;;; μου έχουν πει ότι στην 8900 δεν υπάρχει σχετική υπηρεσία.....όσον αφορά το πρόβλημα με το wi-fi τi εταιρία έχεις; γιατί η cosmote έχει σοβαρό πρόβλημα με το wi-fi....φαντάσου έχω ιντερνετ μέσω wi-fi μόνο όταν κλέινω το Mobile network.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Επειδή θα ταξιδέψω εξωτερικό και θα απενεργοποιήσω την BIS υπηρεσία,

μπορώ να συνδέομαι με wi fi και να κατεβάζω τα email μου;

Έχω το 9700

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Απλα για να είσαι σίγουρος ότι τα δεδομένα περνάνε μέσω του WiFi, απενεργοποίησε το δίκτυομ ενεργοποίησε ασύρματο, περίμενε μέχρι να γίνει το σηματάκι 'φωτεινό' και αφού ξεκινήσει η ανταλλαγή δεδομένων (βελάκια πάνω δεξιά) ξανα ενεργοποίησε το δίκτυο...

 

EDIT: Όπα τώρα το είδα... Εάν απενεργοποιήσεις την υπηρεσία BIS δεν θα έχεις email ομως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα :)

Χρησιμοποιώ προσωρινά ένα Blackberry curve 8900 και δεν θέλω να ενεργοποιήσω BIS επειδή την συσκευή θα την έχω για λίγο καιρό μόνο.

Θα ήθελα όμως να έχω πρόσβαση -αν είναι δυνατόν- σε gmail και internet για αυτό το διάστημα.

Προσπάθησα να βρω πληροφορίες στο forum σχετικά, αλλά δεν κατάλαβα πώς γίνεται ακριβώς :O

Μπορώ να μπαίνω στο ιντερνετ μέσω wifi κανονικά? Ή δεν λειτουργεί αν δεν έχεις BIS ? Θα πρέπει να εγκαταστήσω άλλο browser ίσως?

Για το gmail τι θα μπορούσα να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ!

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ίντερνετ χωρίς BIS μόνο με WIFI μπορείς να έχεις αλλά μπορείς μόνο να μπεις στο ίντερνετ από τον browser ή άλλους browsers (opera mini, bolt etc) και από εκεί θα μπορείς να διαβάζεις τα mail σου μέσω του gmail mobile, δηλαδή δεν θα έρχονται αμέσως την στιγμή που τα λαμβάνεις όπως είναι με ΒΙS αλλά θα πρέπει να τα ελέγχεις από μόνος σου κάθε τόσο! Γενικώς χωρίς BIS οι λειτουργίες σου στο ΒΒ είναι πολύ μα πάρα πολύ περιορισμένες! Αυτά :)

Ελπίζω να βοήθησα :)

Edited by keptscrap
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

Θα το σκεφτώ να βάλω BIS αν το κρατήσω για πολύ καιρό τελικά.

 

Χρειάζεται να κάνω κάτι ιδιαίτερο πρώτα για να κατεβάσω το opera mini στο blackberry?

Και κάτι ακόμα: Τι γίνεται αν δεν υπάρχει wifi διαθέσιμο?

Έχω ένα πρόγραμμα με 250 ΜΒ δωρεάν αλλά δεν ξέρω αν έχει διαφορά επειδή δεν είναι data plan ειδικά για bb.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το data plan ήθελα να στο πω και πριν, αλλά έτσι όπως τα πες υπέθεσα ότι δεν είχες καθόλου πρόγραμμα δεδομένων! Αφού λοιπόν έχεις (ποιό πρόγραμμα και εταιρία είναι;) μπορείς να καλέσεις την εξυπηρέτηση πελατών να τους πεις να το μετατρέψουν, έτσι ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιείς στο ΒΒ σου! Opera mini η Βοlt δεν χρειάζεσαι απαραίτητα και με τον ΒΒ Browser μπένεις κανονικότατα!
Link to comment
Share on other sites

Έχω Wind, το πρόγραμμα Medium, το οποίο δίνει -μεταξύ άλλων- 250 ΜΒ δωρεάν.

Δεν κατάλαβα αυτό που μου είπες (sorry! :O)

Αυτά γίνεται να τα μετατρέψω και να τα χρησιμοποιώ σαν BIS χωρίς να πληρώνω έξτρα τα 15 ευρώ που χρεώνει η Wind για να βάλεις BIS??

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Aαααα αν το χρεώνει η wind extra το BIS τότε πάσο! :( Εγώ έχω vodafone η οποία δεν το χρεώνει extra.

 

Λοιπόν, ρώτησα στην υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών, και δεν γίνεται τίποτα, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να βάλω BIS. :(

Κατεβάζω τον Opera mini τώρα για να δω αν λειτουργεί καλύτερα απ'ο,τι ο browser του bb και αν με βολεύει να μπαίνω στο ίντερνετ έτσι (ούτως ή άλλως κυρίως με wifi μπαίνω), μπορεί να το αποφυγω το BIS.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες!!

Edited by myphone

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια,καλό μήνα. Μόλις πήρα ένα bb 8900 από έναν φίλο(σκέτη συσκευή) και ήρθε και μένα η ώρα μου να μπω στην παρέα σας για να ρωτήσω τα βασικά.

Από όσα διάβασα bis ειναι η δυνατότητα για χρήση όλων των εφαρμογών που μπορούν να προστεθούν στο κινητό.Χωρίς αυτό,επιτρέπονται μόνο τα βασικά,σωστά? Έχοντας διαβάσει τον προβληματισμό της isolde,έχω ακριβώς το ίδιο να ρωτήσω. Wind και εγώ: η ερώτηση μου είναι απλή:τα βασικά προγράμματα που προσφέρουν κάποια mb αναφέρονται σε BB? Νομίζω πως όχι,παρότι υπέυθυνη καταστήματος wind με διαβεβαιώνει πως θα μπορώ να έχω όλες τις εφαρμογές.Καλώντας την υποστήριξη για bb της wind με διαβεβαίωσαν πως χωρίς τα έξτρα 15 ευρώ οι δυνατότητες του τηλεφώνου θα είναι περιορισμένες,ουσιαστικά μόνο browsing και καμία εφαρμογή.

Από όσο έχω καταλάβει,το enterprise activation που μου ζητάει έναν κωδικό είναι ακριβώς αυτή η δυνατότητα:του κατεβάσματος και της χρήσης όλων των εφαρμογών,σωστά?

Αν αυτό είναι απλώς "βίτσιο" της wind,τότε θα μπορούσε κάποιος με άλλον πάροχο να μοπυ πει με δυο κουβέντες πώς θα ενεργοποιήσω τα πάντα στο κινητό μου?Θεωρώ ανόητο να πληρώνει κάποιος απεριόριστα mb(με το πρόγραμμα blackberry unlimited της wind,υποχρεωτικά) αφού με λογική χρήση 100 mb είναι αρκετά. Είναι σαν να πληρώνουμε 15 ευρώ το μήνα μόνο και μόνο επειδή έχουμε blackberry. Αν μπορείτε διαφωτίστε με.Πόσο πια κοστίζει να χρησιμοποιούμε το κινητό με όλες του τις λειτουργίες?

Ευχαριστώ,

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σίγουρα δεν ξέρω και πάρα πολλά για το θέμα γιατί μόλις πριν από λίγες μέρες άρχισα να ασχολούμαι με το bb, αλλά ως τώρα έχω καταλάβει τα εξής :)

Αν θέλεις απλώς να κάνεις ένα πολύ light browsing, λίγες σελίδες τη μέρα ή να τσεκάρεις τα Mail σου μεσω του gmail mobile πχ, μπορείς να το κάνεις μια χαρά και με wifi ή με ένα γενικό data plan (περνώντας τις APN ρυθμίσεις αν δεν κάνω λάθος).

Στην εξυπηρέτηση πελατών τα παρουσιάζουν κάπως πιο τραγικά τα πράγματα (και λογικό, γιατί προσπαθούν να πουλήσουν την υπηρεσία), αλλά δεν είναι και εντελώς άχρηστο το κινητό χωρίς BIS.

Φυσικά αν το θέλεις κυρίως για επαγγελματική χρήση και για mails που έρχονται αυτόματα, 10 διαφορετικούς λογαριασμούς κλπ κλπ, το BIS είναι πολύ χρήσιμο και βολικό.

Εγώ τελικά αποφάσισα να βάλω BIS, παρόλο που δεν το έχω για τέτοιου είδους χρήση, αλλά είχα έτσι κι αλλιώς μια επιδότηση που την έβαλα στον λογαριασμό μου κι έτσι με "συνέφερε" κατά κάποιο τρόπο.

Δεν ξέρω ακόμα αν θα το μετανιώσω, δεδομένου ότι δεν μου είναι πια και τόσο απαραίτητο το Mail ας πούμε, αλλά προς το παρόν μου αρέσει πολύ που μπαίνω τόσο εύκολα στο ίντερνετ, όπου κι αν είμαι, χωρίς να κάθομαι να ψάχνω wi fi ή να αναρωτιέμαι αν θα έχω καλό σήμα για να μπω χωρίς wi fi.

Επίσης έχω εκπλαγεί με την ταχύτητα!

Πριν είχα iphone και ούτε με το wifi δεν ήταν τόσο γρήγορο (που λέει ο λόγος).

Η αλήθεια είναι ότι τα 15 ευρώ είναι πάρα πολλά απλώς επειδή έχεις ένα κινητό που θες να το χρησιμοποιήσεις με όλες τις δυνατότητές του, και αυτός είναι ο βασικός λόγος που διστάζω να προτείνω σε φίλους να πάρουν bb συσκευές.

 

Πάντως ως τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένη και το iphone δεν μου λείπει καθόλου.

Το μόνο πρόβλημά μου είναι οτι δεν έχουν περισσότεροι γνωστοί μου ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ και το instant messaging. :p

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

καλημέρα και από εμένα. :)

 

δεν γνωρίζω απο blackberry, παρολαυτα σκεφτόμουν να αγοράσω το πρώτο μου, συγκεκριμένα το 8520.

 

εχω cu και αν και καταλαβα οτι χρειαζεται bis και μηνιαιο παγιο, αυτο που θα ήθελα να ρωτησω ειναι, αν θα μπορουσα χωρις bis αλλά μέσω wi-fi να σερφαρω, να μπαινω facebook, twitter, να κατεβαζω καποιες εφαρμογες και να μπαινω στα emails μου..

 

αν μπορει κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό, γιατί όπως προείπα είμαι λιγο άσχετη:)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Για πέστε μου και εμένα μπορώ να έχω έχω ίντερνετ μέσω wi-fi ?

εχω την συσκευή bb 9500

 

To 9500 δεν έχει wifi...

 

καλημέρα και από εμένα. :)

 

δεν γνωρίζω απο blackberry, παρολαυτα σκεφτόμουν να αγοράσω το πρώτο μου, συγκεκριμένα το 8520.

 

εχω cu και αν και καταλαβα οτι χρειαζεται bis και μηνιαιο παγιο, αυτο που θα ήθελα να ρωτησω ειναι, αν θα μπορουσα χωρις bis αλλά μέσω wi-fi να σερφαρω, να μπαινω facebook, twitter, να κατεβαζω καποιες εφαρμογες και να μπαινω στα emails μου..

 

αν μπορει κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό, γιατί όπως προείπα είμαι λιγο άσχετη:)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Θα μπορείς μόνο να κάνεις σερφάρισμα με κάποιον third party browser, πχ opera. Εφαρμογές όπως facebook, twitter καθώς και οποιαδήποτε άλλη της RIM (maps, msn, app world κλπ) δε λειτουργούν. Κατέβασμα εφαρμογών για εγκατάσταση επίσης δε λειτουργεί, απαιτεί blackberry browser. Στα mail θα μπορείς να μπεις μόνο μέσω του third party browser στο web interface και όχι να τα λαμβάνεις στη συσκευή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...