Jump to content

Αξεσουάρ (κάρτες μνήμης, θήκες, screen protectors & άλλα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ζελατινα στο eshop...εγω εχω παρει 3-4 να τις εχω...ειναι πολυ καλες...

θηκη πηρα παλι απο το eshop... body glove... ηταν η μονη μου χωρουσε...

εμενα με βολευει κιολας γιατι δε θελω θηκη που να μενει πανς στο κινητο...

 

hχχp://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.006272

 

Ωραια ειναι η θηκη. Την πηρα κ εγω. Το καλο ειναι οτι φαινεται η μια ακρη του κινητου (εκει που ειναι το λαμπακι για τις ειδοποιησεις) και βλεπεις αν εχεις καποια αναπαντητη ή μυνημα χωρις να βγαλεις το κινητο απο την θηκη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.pdair.com/catalog/product_info.php?cPath=10100000_1900000_11000787&products_id=26893

 

Σήμερα την παρήγγειλα και την περιμένω σε καμμία 10ριά μέρες.Όταν έρθει θα πώ και γώ την γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά..

Εγώ παράγγειλα 2 θήκες πριν ακόμα πιάσω το τηλέφωνο στο χέρια μου..

 

1) http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250540486751&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

2)http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290406676796&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

 

Η 1 από σκληρό πλαστικό είναι ποιο βολική στο βάλε βγάλε στην τσέπη (για το καλοκαιρι που οι τσέπες είναι λίγες ;)

κ η 2 από σιλικόνη είναι πολύ καλή σε περίπτωση πτώσης το λάστιχο απορροφάει τον κραδασμό αλλά θέλει ευρύχωρη τσέπη.. :(

 

Επίσης παράγγειλα κ προστατευτικά φιλμ για την οθόνη

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230437028627&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

 

Όλα αυτά τα προϊόντα τα έχω χρησιμοποιήσει κ στο n95 8gb το οποίο έχω εδώ κ 3 χρονιά κ είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτά.. Όσον αφορά το προστατευτικό φιλμ το αλλάζω μόνο σε περίπτωση που πάει να ξεκολλήσει σε κάποια γωνιά γιατί για γρατζουνιά ούτε ξύνοντας το με κλειδί..

Edited by thanosendo
τυπογραφικο λαθως
Link to comment
Share on other sites

H 2 από σιλικόνη είναι πολύ καλή σε περίπτωση πτώσης το λάστιχο απορροφάει τον κραδασμό αλλά θέλει ευρύχωρη τσέπη.. :(

 

Προστατευει το κινητο καλα και απο πτωση αλλα το μεγαλωνει αρκετα :( Την περασαμε στην συσκευη μου και τελικα την εβγαλα γιατι με ξενερωσε. Θα την χρησιμοποιησω σε σπανιες περιπτωσεις..

 

 

Υ.Γ.

Τουλαχιστων παραδεχτηκες οτι θελει ευρυχωρη τσεπη :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

κι εγω είχα αγοράσει παρόμοια θήκη την οποία όμως έβαλα στην άκρη γιατι όντως έκανε το κινητό μεγαλύτερο, και επισης γεμιζε σκόνη ολο το πλαστικό με αποτελεσμα να βγαζω τη θηκη 2 φορες την ημερα για να καθαρίζω το κινητο.

για το προστατευτικο οθονης αγορασα εκεινο που ειχα πει μερικα ποστ πιο πριν.

μενει μονημα, δεν ξεκολλαει απο μονο του, δεν παχαινει το κινητο, καλυπτει ολοκληρο το κινητο, και δεν γρατζουνιεται ποτε ;)

με ολα τα χρηματα που ξοδεψες, θα μπορουσες να ειχες αγοράσει αυτό που λέω εγω με πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Edited by P900
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για προστατευτική αδιάφανη μεμβράνη που προστατεύει ολόκληρο το κινητό και έχει εφ'ορου ζωής εγγύηση αντικατάστασης οτι δεν θα γρατζουνιστεί αγόρασα απ'το http://scratchproof.dealiseasy.com

 

Ρε φίλε δεν σε προβλημάτισε η εγκατάσταση αυτής της μεμβράνης?

Να ψεκάζεις υγρό στο κινητό σου?

Όταν έβγαζες το υγρό που ήταν κάτω από την μεμβράνη τι έκανες για την περιοχή που είναι το μεγάφωνο πάνω πάνω? Μπήκε καθόλου υγρό μέσα στο μεγάφωνο>?

 

Το βρήκα και εγώ και ξέρω ότι είναι το καλύτερο, αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς.

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε δεν σε προβλημάτισε η εγκατάσταση αυτής της μεμβράνης?

Να ψεκάζεις υγρό στο κινητό σου?

Όταν έβγαζες το υγρό που ήταν κάτω από την μεμβράνη τι έκανες για την περιοχή που είναι το μεγάφωνο πάνω πάνω? Μπήκε καθόλου υγρό μέσα στο μεγάφωνο>?

 

Το βρήκα και εγώ και ξέρω ότι είναι το καλύτερο, αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς.

 

μου ήρθε με ειδικο υγρό σφουγγαράκι κι όχι με σπρέυ.

κάνεις μια απλή επάλειψη το κινητό με το σφουγγαράκι και τοποθετείς τη μεμβράνη. ολα ειναι μια χαρά. Στο σημείο που είναι το μεγάφωνο είναι κομμένο το αυτοκόλλητο και δεν μένει υγρασία στο εσωτερικό.

Γράφει μέσα να αφησεις το κινητό απενεργοποιημένο για 24 ώρες σε περίπτωση που έχει εισχωρήσει υγρασία.

Επίσης στο ειδικό έντυπο που μου είχανε στείλει, γράφει οτι καλό είναι να εχουμε ενα πιστολάκι για μαλιά και να κανουμε ΚΡΥΟ αερα μετα που θα τελειώσουμε για να εξατμιστεί τυχόν υγρασία.

εγώ δεν το έκανα και το ενεργοποίησα αμέσως και δεν υπαρχει κανενα απολύτως πρόβλημα.

Κάτι που ίσως να σε βολέψει είναι η αφαίρεση του πισω καπακιού της μπαταρίας όταν θα τοποθετήσεις τη μεμβράνη στο πισω μέρος.

αν θες μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία για να δεις πως φαίνεται και απο κοντά.

 

το θέμα της λιγης υγρασίας απο αυτο το σφουγγαράκι δεν με φόβισε αν σκεφτείς ότι ένα παλαιότερο μου κινητο το ρίξανε κατα λάθος σε ποτήρι με νερό και δεν επαθε τίποτα, και το P900 της ericsson ήτανε στην τσέπη μου και μ'επιασε η μπόρα και είχε γίνει μούσκεμα.

εσυ αν φοβάσαι λιγο για το μεγάφωνο, όταν θα χρησιμοποιείς την ειδικη κάρτα που υπάρχει στη συσκευασία για να βγαλεις τις φυσαλίδες αέρα, δοκίμασε να κινείς την κάρτα προς τα έξω κι όχι προς τα μέσα. επίσης αν θες βάλε ένα κοματάκι χαρτομάντηλο για να μαζεψει τυχόν υγρασία μεσα απ'το μεγάφωνο.

Edited by P900
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω κ με τον φίλο μου τον Γιάννη άλλα κ με τον p900 όμως θέλω να προσθέσω ότι εγώ μίλησα για προστασία από πτώση κ η λαστιχένια είναι πολύ φθηνή για την προστασία που προσφέρει..

Αν λέμε αν κάνει πως σου πέφτει το κινητό απο τα χέρια τι προστασία θα σου προσφερθεί απο το φιλμ που κόλλησες? Ο λόγος για τον οποίο πήρα 2 θήκες ήταν μόνο κ μόνο για η λαστιχένια δεν είναι για κάθε μέρα κ αυτό λόγο χώρου.. Δεν θα έδινα με τίποτα τόσα χρήματα για ένα αυτοκόλλητο, σε λίγο καιρό στο εμπαy θα βρίσκουμε πρόσοψη κομπλέ με λιγότερα εουρος... H za... για το αυτοκόλλητο θέλει τα διπλάσια χρήματα απ'οτι έκαναν όλα αυτά που πείρα εγώ..:blink:

Edited by thanosendo
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω κ με τον φίλο μου τον Γιάννη άλλα κ με τον p900 όμως θέλω να προσθέσω ότι εγώ μίλησα για προστασία από πτώση κ η λαστιχένια είναι πολύ φθηνή για την προστασία που προσφέρει..

Αν λέμε αν κάνει πως σου πέφτει το κινητό απο τα χέρια τι προστασία θα σου προσφερθεί απο το φιλμ που κόλλησες? Ο λόγος για τον οποίο πήρα 2 θήκες ήταν μόνο κ μόνο για η λαστιχένια δεν είναι για κάθε μέρα κ αυτό λόγο χώρου.. Δεν θα έδινα με τίποτα τόσα χρήματα για ένα αυτοκόλλητο, σε λίγο καιρό στο εμπαy θα βρίσκουμε πρόσοψη κομπλέ με λιγότερα εουρος... H za... για το αυτοκόλλητο θέλει τα διπλάσια χρήματα απ'οτι έκαναν όλα αυτά που πείρα εγώ..:blink:

 

κοίταξε φίλε μου. εαν εχεις την εντύπωση πως εαν σου πέσει το κινητο κατω, θα σε σώσει η λαστιχένια θήκη είσαι γελασμένος. ένα λάστιχο πάχους 1mm δεν θεωρείται αντικραδασμικό για πτώση απ'το ένα μετρο.

Επίσης ο κινέζος που είχα ρωτήσει στο ebay μου είχε συστήσει ποια θήκη να πάρω μεταξύ της hard case και της rubber case μου είπε να πάρω την hard γιατι η λαστιχένια δεν μπαινοβγαίνει ευκολα στην τσεπη λόγω τριβής. Αυτό δεν το ξέρω.

 

Προσωπικά πήρα τη hard που πήρες κι εσύ αλλά σε διάφανη.

Τώρα, σε θέμα πτώσης, εαν εχεις τη hard, πιθανόν να γίνει κομμάτια αν πεσει τελείως κάθετα και πιθανόν να σου χτυπίσει επιπρόσθετα το κινητό.

και η hard και η λαστιχένια δεν θα σου προστατεύσουν την οθόνη με τις μεμβράνες που αγόρασες (οι οποίες αλλιώνουν και την ποιότητα της εικόνας στην οθόνη)

Αυτές τις είχα κι εγω σε προηγούμενα κινητά και ξέρω.

Αυτές, η μονη προστασία που προσφέρουν είναι να μη γρατζουνιέται η οθόνη απ'το stylus και τις οποίες θα αλλάζεις καθε 3-4 μήνες. Ασε που θα γεμιζουν δακτυλιές.

 

Όπως και να χει, κι εγω μόλις πήρα το κινητό στη θήκη έτρεξα αλλά σε 15 μέρες την αντικατέστησα με τη μεμβράνη.

Το μόνο που σώζει απο πτώσεις είναι να μην πεσει το κινητο. ουτε αυτο που αγόρασα εγω, ουτε κι αυτά που αγόρασες.

Είναι και θέμα τύχης. το P900 που έχω στη φωτογραφία, το έχω 6 χρόνια. Εχει πέσει άπειρες φορές κάτω και η χειρότερη φορά ήτανε το 2005 που όχι μόνο έπεσε αλλά το πέταξα και 3 μέτρα μακριά (κατα λάθος :rolleyes: ) τίποτα δεν εχει πάθει εκτός από μερικές γρατζουνιές.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε φίλε μου. εαν εχεις την εντύπωση πως εαν σου πέσει το κινητο κατω, θα σε σώσει η λαστιχένια θήκη είσαι γελασμένος. ένα λάστιχο πάχους 1mm δεν θεωρείται αντικραδασμικό για πτώση απ'το ένα μετρο.

Επίσης ο κινέζος που είχα ρωτήσει στο ebay μου είχε συστήσει ποια θήκη να πάρω μεταξύ της hard case και της rubber case μου είπε να πάρω την hard γιατι η λαστιχένια δεν μπαινοβγαίνει ευκολα στην τσεπη λόγω τριβής. Αυτό δεν το ξέρω.

 

Προσωπικά πήρα τη hard που πήρες κι εσύ αλλά σε διάφανη.

Τώρα, σε θέμα πτώσης, εαν εχεις τη hard, πιθανόν να γίνει κομμάτια αν πεσει τελείως κάθετα και πιθανόν να σου χτυπίσει επιπρόσθετα το κινητό.

και η hard και η λαστιχένια δεν θα σου προστατεύσουν την οθόνη με τις μεμβράνες που αγόρασες (οι οποίες αλλιώνουν και την ποιότητα της εικόνας στην οθόνη)

Αυτές τις είχα κι εγω σε προηγούμενα κινητά και ξέρω.

Αυτές, η μονη προστασία που προσφέρουν είναι να μη γρατζουνιέται η οθόνη απ'το stylus και τις οποίες θα αλλάζεις καθε 3-4 μήνες. Ασε που θα γεμιζουν δακτυλιές.

 

Όπως και να χει, κι εγω μόλις πήρα το κινητό στη θήκη έτρεξα αλλά σε 15 μέρες την αντικατέστησα με τη μεμβράνη.

Το μόνο που σώζει απο πτώσεις είναι να μην πεσει το κινητο. ουτε αυτο που αγόρασα εγω, ουτε κι αυτά που αγόρασες.

Είναι και θέμα τύχης. το P900 που έχω στη φωτογραφία, το έχω 6 χρόνια. Εχει πέσει άπειρες φορές κάτω και η χειρότερη φορά ήτανε το 2005 που όχι μόνο έπεσε αλλά το πέταξα και 3 μέτρα μακριά (κατα λάθος :rolleyes: ) τίποτα δεν εχει πάθει εκτός από μερικές γρατζουνιές.

 

Σεβαστή η γνώμη σου κ η γνώμη του κάθε ενός γιαυτό αλώστε βρισκόμαστε εδώ κ όσο για το (εχεις την εντύπωση πως εάν σου πέσει το κινητό κάτω, θα σε σώσει η λαστιχένια θήκη) ναι έχω την εντύπωση πως το λάστιχο μπορεί να προστατέψει το κινητό μου (οπως κ πολλα αλλα αντικιμενα) περισσότερο από μια μεμβρανη κ όσο για το βάλε βγάλε στην τσέπη που ανέφερες το είχα ξεκαθαρίσει από το πρώτο post όπου μιλάω για τις θήκες...

 

 

Υ.Γ. Και τα συγκρουόμενα αυτοκινητάκια ένα κομμάτι λάστιχο έχουν γύρο τους.

:) Edited by thanosendo
Link to comment
Share on other sites

πάχους 10 εκατοστών :)

 

Συμφωνώ άλλα δεν μπορώ να φανταστώ ποσά εκατοστά μεμβράνη θα μπορούσε να κάνει την ίδια δουλειά..:worry:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ άλλα δεν μπορώ να φανταστώ ποσά εκατοστά μεμβράνη θα μπορούσε να κάνει την ίδια δουλειά..:worry:

 

μα δεν ειπε κανεις οτι η μεμβράνη θα έκανε ποτέ αντικραδασμικη δουλειά

 

απλά θετουμε 2 θέματα.

1) γρατζουνιές

2) προστασία απο πτώση (δηλαδή να μην πάθει βλάβη το κινητό)

 

το πρωτο εξασφαλίζεται με τη μεμβράνη που πήρα.

το δευτερο δεν εξασφαλίζεται με κανένα τρόπο στην περίπτωση μου.

 

Στη δικιά σου περίπτωση ουτε το πρώτο εξασφαλίζεις, αλλά ούτε και το δεύτερο. :)

καλύπτεσαι εν μέρει για γρατζουνιές γυρω και πίσω (εκτός κάμερας)

 

Όπως και να 'χει, το καθε τι ειναι προσωπική επιλογή του καθενός και ειναι ανάλογα μ'αυτο που τον βολεύει :)

Edited by P900
Link to comment
Share on other sites

αυτη εχω παρη ειναι πολη καλη.. http://extreme-mobile.gr/p.Nokia-N900-thiki-crystal-clear.103304.html

 

Σκεφτομαι να αγοράσω την Crystal και εγω..Εχεις δει να γρατζουνιζει το τηλέφωνο σου μηπως λόγω της επαφής του με το σκληρό πλαστικό?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαί να αγοράσω το παρακάτω BT headset.

Αλλά στην περιγραφή του λεει οχι για symbian.Λέτε ναχει μη συμβατότητα με το Ν900???

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαί να αγοράσω το παρακάτω BT headset.

Αλλά στην περιγραφή του λεει οχι για symbian.Λέτε ναχει μη συμβατότητα με το Ν900???

 

το Ν900 δεν εχει symbian. γιατί να μην ειναι συμβατό;

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ο μονος τροπος για να το μαθεις ειναι να το δοκιμασεις.

Παντως γενικα θα σε συμβουλευα να μην το αγορασεις γιατι δεν ξερεις αν αυριο πουλησεις το Ν900 και παρεις καποιο symbian κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ο μονος τροπος για να το μαθεις ειναι να το δοκιμασεις.

Παντως γενικα θα σε συμβουλευα να μην το αγορασεις γιατι δεν ξερεις αν αυριο πουλησεις το Ν900 και παρεις καποιο symbian κινητο.

 

και είναι λόγος αυτός για να μην αγοράσει ενα handsfree των 40 ευρώ;

δηλαδη εσυ δεν θα αγόραζες κουκουλα για το αμάξι σου που είναι mercedes μήκους 5 μέτρων με το φόβο μην το πουλήσεις κι αγοράσεις golf που είναι 4 μέτρα;

Link to comment
Share on other sites

Symbian κινητό είχα και δεν λεχω σκοπό να το πουλησω το κινητακι! :) :) :) απλα ακουσα για το συκγεκριμένο ότι αν και είναι multipoint δεν καταφεραν να το συνδέσουν σε 2 ταυτόχρονα.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα προβλήματα με αξεσουάρ και κινητά που δεν είχαν υποστήριξη για bluetooth 2.1. Με την έκδοση 2.0 υπήρχε σύνδεση multipoint αλλά όχι καλή λειτουργία. Τελικά άλλαξα το δεύτερο κινητό με ένα καινούριο για να μπορεί να χρησιμοποιεί το bluetooth που είχα για το N900.

Σαν ακουστικό έχω το plantronics voyager pro.

Link to comment
Share on other sites

Kανένα bluetooth ακουστικό που ξέρουμε ότι δουλεύει; (π.χ. http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.006232&u=NOKIA-BH-105-BLUETOOTH-HEADSET )Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει βρει κανείς κάποια δερμάτινη θήκη που να μην έχει μαγνητάκι γιατί από ότι έχω διαβάσει προκαλεί προβλήματα Edited by crabsody
Link to comment
Share on other sites

παιδια car holder για το ν900 υπαρχει...?

(αυτος της νοκια για το n97 mini και μεγαλο ηταν καταπληκτικός...)..

και αν ναι σε τι τιμες πανω κατω...???

Link to comment
Share on other sites

παιδια car holder για το ν900 υπαρχει...?

(αυτος της νοκια για το n97 mini και μεγαλο ηταν καταπληκτικός...)..

και αν ναι σε τι τιμες πανω κατω...???

 

Μαλλον αυτο θα ειναι αρκετα καλο απ' οτι φαινετε.

http://www.mobilefun.co.uk/brodit-active-holder-with-tilt-swivel-nokia-n900-p23465.htm

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω οτι δεν έχει απλα ρωτάω μήπως παιζει μη συμβατότητα.

 

 

Με ελάχιστα χρήματα παραπάνω θα προτιμούσα αυτό!

 

http://images.e-shop.gr/images/TEL/BIG/TEL.006443.jpg

 

 

Επώνυμο, με ραδιόφωνο, oled οθόνη που δείχνει τον αριθμό στα income calls.

Συνδέεται με το Ν900 (το δοκίμασα), έχει πολύ καλό ήχο, έχει ραδιόφωνο με rds, αλλά το μόνο που με χάλασε είναι πως στις εισερχόμενες εμφανίζει μόνο τον αριθμό και όχι το όνομα (παρόλο που υπήρχε στη μνήμη του κινητού)

 

Ααα...Και μπορείς επίσης να αλλάξεις ακουστικά αφού έχει είσοδο minijack

Edited by ksino1100
Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...