Jump to content

Αξεσουάρ (κάρτες μνήμης, θήκες, screen protectors & άλλα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλα μεμβρανη brando και ειναι σαν μην εχει ουτε η αφη αλλαξε ουτε η καθαροτητα της οθονης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως κι εγω αυτη απο το πλαισιο εχω και η διαφορα στην ευασθησια ηταν ελαχιστη.

Μαλιστα μπορω να πω οτι ειναι καλυτερα με μεμβρανη επειδη γλυστραει καλυτερα ενω χωρις μεμβρανη το δαχτυλο ειχε μια τριβη...

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εγω αυτη απο το πλαισιο εχω και η διαφορα στην ευασθησια ηταν ελαχιστη.

Μαλιστα μπορω να πω οτι ειναι καλυτερα με μεμβρανη επειδη γλυστραει καλυτερα ενω χωρις μεμβρανη το δαχτυλο ειχε μια τριβη...

 

τώρα γιατί εμένα το μυαλό μου δεν πάει μόνο σε τηλέφωνα με αυτό που διαβάζω...; :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή είναι πάνω κάτω αυτό που ψάχνω.Είναι καλά προστατευμένο το κινητό-όμορφη και μπορείς να μην το βγάλεις τελείως απο μέσα και να πληκτρολογείς απλά δεν ξέρω πώς γίνεται η όλη διαδικασία για να το παραγγείλω και το φοβάμαι λίγο αν μπορώ να εμπιστευτώ.Αν είχε βγάλει η νόκια την ίδια θα την έπαιρνα 100%.Έχει πάρει ποτε κάποιος απο δώ.Ας μας πεί τι παίζει

Link to comment
Share on other sites

πηρα και εγω τ screen protector απο τ eshop τ εβαλα αλλα ηταν γεματο φουσκαλες...υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος για να εφαρμόσει σωστα???ευτυχως που πηρα 3 γτ τ πρωτο τ αχρηστεψα....
Link to comment
Share on other sites

το κολλάς απο τη πλευρα που ειναι το ακουστικο και η μπροστινη καμερα πρωτα και προχωρας προς τα δεξια σιγα σιγα...αν αφησει καπια φουσκαλιτσα το ξεκολλας λιγο ωστε να φύγει και συνεχιζεις...καλο ειναι να πιεζεις τη ζελατινα με το δαχτυλο ωστε να μην αφήνει φουσκάλες:D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια χαρα κ εδω

 

επιτελους πλησιαζει η μερα αφιξης της κινηταρας κ επειδη θελω να ειμαι καλυμενος

μπορει καπιος συμπερασματικα να προτινει (μαζι με καταστημα)

 

- ζελατινα

- καλυμα προστασιας

- θηκη

 

με ταλαιπωρησε πολυ μεχρι να το παρω κ θελω να τελιωνω , ψαχνω κατι καλο για αυτο που ζηταω .:cry:

 

να εισται καλα παιδες :O

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα ακομα , η παρακατω καρτα ειναι συμβατη με το κινητο?

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10004451

 

 

SDHC Card 16GB Class 6

Όχι δεν είναι, γιατί το Ν900 δέχεται κάρτες μνήμης τύπου microSD, δηλαδή σαν αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569196&u=SANDISK-16GB-MOBILE-ULTRA-MICRO-SD-HIGH-CAPACITY

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει παρει κανενας την θηκη αυτη CP-408 για να μας πει εντυπωσεις,πως ειναι και αν βολευει γιατι ειναι η μονη που μ'αρεσει πιο πολυ και κανει για αυτο το κινητο αλλα νομιζω ελλαδα δεν εχει ερθει ακομα τουλαχιστον απ'οσο γνωριζω!
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή είναι πάνω κάτω αυτό που ψάχνω.Είναι καλά προστατευμένο το κινητό-όμορφη και μπορείς να μην το βγάλεις τελείως απο μέσα και να πληκτρολογείς απλά δεν ξέρω πώς γίνεται η όλη διαδικασία για να το παραγγείλω και το φοβάμαι λίγο αν μπορώ να εμπιστευτώ.Αν είχε βγάλει η νόκια την ίδια θα την έπαιρνα 100%.Έχει πάρει ποτε κάποιος απο δώ.Ας μας πεί τι παίζει

 

Χαιρετώ την παρέα μιας και είναι το πρώτο μήνυμά μου αν και σας διαβάζω καιρό ανώνυμα.

 

Πήρα αυτή τη θήκη σήμερα μετά από αναμονή 10 ημερών από τότε που την αγόρασα. Σίγουρα είναι πιο ογκώδης από την αυθεντική Nokia αλλά είναι πιο "γρήγορη" καθώς δε χρειάζεται να βγάλεις το κινητό για να το χρησιμοποιήσεις απλά να ξεκουμπώσεις τη θήκη.

 

Με ανοιχτή τη θήκη το κινητό κρατιέται στη θέση του χωρίς πιθανότητα πτώσης.

Νομίζω ότι το προστατεύει πιο καλά και το θεωρώ χρήσιμο ότι μπορείς να έχεις όλες τις συνδέσεις του τηλεφώνου καθώς και κάμερα διαθέσιμες ενώ το τηλέφωνο είναι μέσα. Γενικά τώρα που δοκιμάζω μια άλλη θήκη συνειδητοποιώ ότι μου την έσπαγε η θήκη της Nokia.

 

Σε γενικότερο επίπεδο ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και τη βοήθεια που μας δίνετε. Χωρίς το forum και τις γνώσεις των μελών του θα χάναμε πολλά πράγματα.

 

Φιλικά,

Δήμος

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα μιας και είναι το πρώτο μήνυμά μου αν και σας διαβάζω καιρό ανώνυμα.

 

Πήρα αυτή τη θήκη σήμερα μετά από αναμονή 10 ημερών από τότε που την αγόρασα. Σίγουρα είναι πιο ογκώδης από την αυθεντική Nokia αλλά είναι πιο "γρήγορη" καθώς δε χρειάζεται να βγάλεις το κινητό για να το χρησιμοποιήσεις απλά να ξεκουμπώσεις τη θήκη.

 

Με ανοιχτή τη θήκη το κινητό κρατιέται στη θέση του χωρίς πιθανότητα πτώσης.

Νομίζω ότι το προστατεύει πιο καλά και το θεωρώ χρήσιμο ότι μπορείς να έχεις όλες τις συνδέσεις του τηλεφώνου καθώς και κάμερα διαθέσιμες ενώ το τηλέφωνο είναι μέσα. Γενικά τώρα που δοκιμάζω μια άλλη θήκη συνειδητοποιώ ότι μου την έσπαγε η θήκη της Nokia.

 

Σε γενικότερο επίπεδο ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες και τη βοήθεια που μας δίνετε. Χωρίς το forum και τις γνώσεις των μελών του θα χάναμε πολλά πράγματα.

 

Φιλικά,

Δήμος

 

Γειά σου φίλε.Καλορίζικη η θήκη.Χαίρομαι αν είμαι εγώ που σου έδωσα την ιδέα να την πάρεις αν τελικά λες πως είσαι ευχαριστημένος.Εγώ παρολαυτά μετά απο τόσο καιρό ακόμα να πάρω θήκη.Ετσι το χω και το λυπάμαι.Και αποφάσισα ότι δεν πάει άλλο.Είμαι ανάμεσα σ'αυτή λοιπόν που πήρες και αυτή :U-Bop Slip N900 Case

που υποτίθεται ότι είναι της νόκια , εν το μεταξύ πήγα στη νόκια(άλφα κόπυ ηράκλειο κρήτης) και δεν είχαν καμμία και όταν ρώτησα μου λέει τώρα έχουμε παραγγείλει.Του λέω ποιά και δεν είχε ιδέα να την περιγράψει.Τεσπα ήθελα να μου πείς λίγο για τη θήκη που πήρες ώστε αν είναι να την παραγγείλω.

1.Ποιά είναι η τιμή της;

2.Η τελική τιμή της ήταν αυτή που θα μου απαντ στο 1 ή είχε οποιαδήποτε άλλη χρέωση(π,χ μεταφορικά ή οτιδήποτε άλλο)

3.Πώς πλήρωσες;(έχει επιλογή αντικαταβολή-πιστωτική-paypal)-δεν είδες καμμία παράξενη χρέωση έτσι;

4.όταν έχεις μέσα στη θήκη το κινητό είναι πολύ εύκολο να πληκτρολογείς (με αυτό το διάφανο που έχει πάνω στο πληκτρολόγιο) ή πατώντας ένα γράμμα πατιέτε και κάποιο διπλανό μερικές φορές;

5.όταν έχεις μέσα στη θήκη το κινητό καλύπτονται κάποια σημαντικά σημεία;δηλαδή μπορείς να έχεις συνδεδεμένα ακουστικά-φορτιστή που με ενδιαφέρουν;

6.η ποιότητα είναι αρκετά καλή όπως φαίνεται στις φωτογραφίες ή είναι κάτι που δεν έχει καμμία σχέση με δέρμα και πολύ σύντομα θα φθαρεί;

7. σε γενικές γραμμές δηλαδή μου προτείνεις να την αγοράσω;

8.απ'ότι είπες δηλαδή απο τη μέρα που έδωσες την παραγγελία έκανε 10 μέρες να έρθει στα χέρια σου;

 

*Άμα μπορείς να ανεβάσεις και καμμία φωτογραφία είσαι φοβερός,αν δεν γίνεται δεν πειράζει

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.Απλά πρέπει να κάνω κάτι άμμεσα γιατί πολύ το καθυστέρησα το θέμα θήκη και όταν θα φάει την πρώτη του πτώση θα τρελαθώ

Edited by salmp7
Link to comment
Share on other sites

Φίλε salmp7 όντως εσύ φταις που αγόρασα τη θήκη, δεν την είχα δει πριν.

 

Δεν ξέρω τι σχέση έχει η U-bop με τη Nokia αλλά εμένα η Nokia θήκη δε με βόλεψε. Αν θέλεις στη στέλνω να τη δεις και αν σου αρέσει κράτησέ την, αν όχι αγοράζεις άλλη. Εγώ δε θα τη χρησιμοποιήσω.

 

Τώρα στις ερωτήσεις σου:

1. Η τιμή είναι αυτή που λέει στο site μετατρέποντάς την σε Euros.

2. Η τελική τιμή είναι η ίδια χωρίς καμία επιπλέον χρέωση. Στέλνουν και δώρο δερμάτινο μπρελόκ.

3. Έχω λογαριασμό στο paypal οπότε μέσω αυτού.

4. Η ζελατίνα που κρατάσει ουσιαστικά το κινητό και καλύπτει το πληκτρολόγιο δεν σου δημιουργεί πρόβλημα ώστε να πατάς διπλανά πλήκτρα αλλά σου χαλάει την αφή και εγώ δυσκολεύομαι λιγάκι. Όχι τραγικά όμως.

5. Όλες οι υποδοχές και λειτουργίες του κινητού ακόμα και το πενάκι είναι διαρκώς προσβάσιμα.

6. Εμένα η ποιότητα μου φαίνεται καλή, καλύτερη τουλάχιστον από της Nokia. Μπορεί να κάνω λάθος και στο βάθος χρόνου να αλλάξω γνώμη. Για το δέρμα δυστυχώς είμαι άσχετος, η αίσθηση πάντως δεν είναι άσχημη.

7. Να ξέρεις ότι η θήκη χοντραίνει το τηλέφωνο πολύ. Δεν μου αρέσει ούτως ή άλλως να το έχω στη ζώνη και το έχω σε ένα τσαντάκι που έχω πάντα μαζί μου. Στην τσέπη θα δυσκολεύει η κατάσταση. Για μένα είναι ικανοποιητική και λειτουργική. Γενικότερα δίνω περισσότερο βάση στη λειτουργικότητα και λιγότερο στην ομορφιά.

8. Σωστά.

 

Για φωτογραφίες προσπαθώ.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο προστατευτικό οθόνης που (κατά την γνώμη μου) κυκλοφορεί , θα το βρεί κάποιος εδώ : http://www.mobex.gr/
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο προστατευτικό οθόνης που (κατά την γνώμη μου) κυκλοφορεί , θα το βρεί κάποιος εδώ : http://www.mobex.gr/

 

Να είχε και για το n900 καλά θα ήταν. Πολύ διαφήμιση έπεσε:p

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε salmp7 όντως εσύ φταις που αγόρασα τη θήκη, δεν την είχα δει πριν.

 

Δεν ξέρω τι σχέση έχει η U-bop με τη Nokia αλλά εμένα η Nokia θήκη δε με βόλεψε. Αν θέλεις στη στέλνω να τη δεις και αν σου αρέσει κράτησέ την, αν όχι αγοράζεις άλλη. Εγώ δε θα τη χρησιμοποιήσω.

 

Τώρα στις ερωτήσεις σου:

1. Η τιμή είναι αυτή που λέει στο site μετατρέποντάς την σε Euros.

2. Η τελική τιμή είναι η ίδια χωρίς καμία επιπλέον χρέωση. Στέλνουν και δώρο δερμάτινο μπρελόκ.

3. Έχω λογαριασμό στο paypal οπότε μέσω αυτού.

4. Η ζελατίνα που κρατάσει ουσιαστικά το κινητό και καλύπτει το πληκτρολόγιο δεν σου δημιουργεί πρόβλημα ώστε να πατάς διπλανά πλήκτρα αλλά σου χαλάει την αφή και εγώ δυσκολεύομαι λιγάκι. Όχι τραγικά όμως.

5. Όλες οι υποδοχές και λειτουργίες του κινητού ακόμα και το πενάκι είναι διαρκώς προσβάσιμα.

6. Εμένα η ποιότητα μου φαίνεται καλή, καλύτερη τουλάχιστον από της Nokia. Μπορεί να κάνω λάθος και στο βάθος χρόνου να αλλάξω γνώμη. Για το δέρμα δυστυχώς είμαι άσχετος, η αίσθηση πάντως δεν είναι άσχημη.

7. Να ξέρεις ότι η θήκη χοντραίνει το τηλέφωνο πολύ. Δεν μου αρέσει ούτως ή άλλως να το έχω στη ζώνη και το έχω σε ένα τσαντάκι που έχω πάντα μαζί μου. Στην τσέπη θα δυσκολεύει η κατάσταση. Για μένα είναι ικανοποιητική και λειτουργική. Γενικότερα δίνω περισσότερο βάση στη λειτουργικότητα και λιγότερο στην ομορφιά.

8. Σωστά.

 

Για φωτογραφίες προσπαθώ.

 

 

Φίλε satel σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.Μάλλον μετά που σε έπεισα να την πάρεις τώρα με πείθεις και σύ με την σειρά σου να την πάρω.Και γώ πάνω-κάτω τα ίδια θέλω.Και γώ με τσαντάκι είμαι συνέχεια και ποτέ στην τσέπη,οι λειτουργίες που με ενδιαφέρουν μου λες οτι είναι μιά χαρά.Π.χ θέλω να το φορτίζω και να είναι στη θήκη ή να ακούω μουσική με hands free και να είναι στη θήκη μέσα στο τσαντάκι.Οπότε με καλύπτει σε αυτά που ζητάω.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μου λές να μου δώσεις τη θήκη.Πραγματικά στο myphone έχω συναντήσει τους ανθρώπους με την πιό μεγάλη διάθεση να βοηθήσουν(μακάρι να ήταν έτσι και η υπόλοιπη κοινωνία).Πάντως πιό πολύ θα μου κοστίσει να μου τη στείλεις με τα ίδια λεφτά θα παραγγείλω αυτή που τελικά πήρες.Πάντως σε ευχαριστώ παρα πολύ.90% θα την παραγγγείλω απλά κάπου είχα δει στο ebay μία που ήταν ίδια αλλά αυτό που ανοίγει αντί να ανοίγει προς τα κάτω ανοίγει προς τα πάνω.Τεσπα θα ρίξω μία τελευταία ματιά αλλά με βλέπω να καταλήγω σε αυτή που τελικά πήρες.Μέχρι Τρίτη θα έχω παραγγείλει αν όλα πάνε καλά

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες για να μου απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για προστατευτική αδιάφανη μεμβράνη που προστατεύει ολόκληρο το κινητό και έχει εφ'ορου ζωής εγγύηση αντικατάστασης οτι δεν θα γρατζουνιστεί αγόρασα απ'το http://scratchproof.dealiseasy.com

 

Παραθέτω και εκπτωτικό κουπόνι το οποίο κάνει 20% έκπτωση στην τελική τιμή.

Χρησιμοποιήστε το γιατί μετράει. Είναι PROTECT20

 

Πράγματι δοκίμασα με κέρματα επάνω στην οθόνη και δεν εχει παθει το παραμικρό, και το σημαντικό ειναι οτι δεν επιρεάζει καθόλου τη χρήση της οθόνης με το stylus. επίσης είναι κομμένο ακριβώς στα μέτρα του κινητού και δεν καλύπτει τις κάμερες κλπ. Ετσι, ουτε θήκη χρειάζεται, ουτε τίποτα.

Το έστειλαν μέσα σε μερικές ώρες.

 

Η δική μου αξιολόγηση για το προϊόν ειναι 9.5 στα 10 και δεν βάζω 10 γιατι με δυσκόλεψε λίγο η εφαρμογή του. Κατα τα άλλα είναι άψογο.

Edited by P900
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για προστατευτική αδιάφανη μεμβράνη που προστατεύει ολόκληρο το κινητό και έχει εφ'ορου ζωής εγγύηση αντικατάστασης οτι δεν θα γρατζουνιστεί αγόρασα απ'το http://scratchproof.dealiseasy.com

 

Παραθέτω και εκπτωτικό κουπόνι το οποίο κάνει 20% έκπτωση στην τελική τιμή.

Χρησιμοποιήστε το γιατί μετράει. Είναι PROTECT20

 

Πράγματι δοκίμασα με κέρματα επάνω στην οθόνη και δεν εχει παθει το παραμικρό, και το σημαντικό ειναι οτι δεν επιρεάζει καθόλου τη χρήση της οθόνης με το stylus. επίσης είναι κομμένο ακριβώς στα μέτρα του κινητού και δεν καλύπτει τις κάμερες κλπ. Ετσι, ουτε θήκη χρειάζεται, ουτε τίποτα.

Το έστειλαν μέσα σε μερικές ώρες.

 

Η δική μου αξιολόγηση για το προϊόν ειναι 9.5 στα 10 και δεν βάζω 10 γιατι με δυσκόλεψε λίγο η εφαρμογή του. Κατα τα άλλα είναι άψογο.

 

καλό μου φαίνεται απο πού το προμηθεύτικες??

Link to comment
Share on other sites

Έλα και homemade ηλιακός φορτιστής για το n900:rolleyes:

 

http://www.youtube.com/watch?v=OCool6aqub8

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Έλα και homemade ηλιακός φορτιστής για το n900:rolleyes:

 

http://www.youtube.com/watch?v=OCool6aqub8

 

καλα, μεχρι να φορτισει τη μπαταρία ολο αυτό που εφτιαξε ο άλλος θα χρειαστεί 3 ημερες. Ο ανταπτορας για τον αναπτηρα αυτοκινητου δίνει συνηθως 50-80ma. Η μπαταρία ειναι στα 1300 περίπου

Ο δικος μου homemade φορτίζει σε κανα 3ωρο γιατι δίνει 400ma μεσω USB

Link to comment
Share on other sites

καλα, μεχρι να φορτισει τη μπαταρία ολο αυτό που εφτιαξε ο άλλος θα χρειαστεί 3 ημερες. Ο ανταπτορας για τον αναπτηρα αυτοκινητου δίνει συνηθως 50-80ma. Η μπαταρία ειναι στα 1300 περίπου

Ο δικος μου homemade φορτίζει σε κανα 3ωρο γιατι δίνει 400ma μεσω USB

 

To solar panel που έχει είναι 1watt. Οπότε χρειάζεται μεγαλύτερο σωστά;

 

Κοίτα τι λέει παρακάτω ένας επί του θέματος:

"One Watt at 12 V (I presume, since you have a car charger clipped to it)?

 

That would yield you 0.083amps. That's less than 1/10th of an amp. 1100mA less than what the N900 calls for.

 

1 watt/12 volts = 0.08333333 amps.

 

That solar panel has to have a higher rating than one watt."

Edited by anapospastos
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

To solar panel που έχει είναι 1watt. Οπότε χρειάζεται μεγαλύτερο σωστά;

 

Κοίτα τι λέει παρακάτω ένας επί του θέματος:

"One Watt at 12 V (I presume, since you have a car charger clipped to it)?

 

That would yield you 0.083amps. That's less than 1/10th of an amp. 1100mA less than what the N900 calls for.

 

1 watt/12 volts = 0.08333333 amps.

 

That solar panel has to have a higher rating than one watt."

πανω κατω κι εγω αυτό ειπα. 80ma = 0.08 amps

αρα μεχρι να φορτίσει η μπαταρία μας που είναι 1.32 amps (1,32 / 0.08) χρειάζεται 16,5 ωρες συνεχους φόρτισης στον ηλιο με τη συγκεκριμένη κατασκευή. και αν λαβουμε υπόψη οτι δεν υπαρχει 16 ωρες συνεχης ήλιος, το βράδυ θα αποφορτίζεται η μπαταρία. κι αν ειναι να φορτιζουμε τη μπαταρία σε δόσεις, την εχουμε καταστρέψει :P

 

εγω αυτό που έχω δίνει 0.4 amps στα 6.5v αρα 1,32 / 0.4 χρειάζονται σχεδόν 3,5 ωρες για να φορτίσει πλήρως

Edited by P900
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...