Jump to content

Navigon 1200


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω την βοηθεια σας.του εχω βαλει μια καρτα micro sd 2g κ δεν την αναγνωριζει ουτε εκεινη σαν σκληρο ουτε το μηχανημα ο υπολογιστης.μου βγαζειι found new hardaware οταν τα συνδεω αλλα δεν αναγνωριζει...καμια ιδεα???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ,θα ήθελα και εγώ τα φώτα σας όσο αφορά το μηχανάκι του τίτλου,το πήρα δώρο για την αδερφή μου και το γαμπρό μου που ζουν στην Ολλανδία αλλά που θα τους χρειαστεί και για εδώ Ελλάδα όταν έρχονται,το θέμα είναι πως εγώ νόμιζα πως έχει χάρτες δυτικής ευρώπης και Ελλάδας εννοείτε αλλά έχει χάρτες Ανατολικής Ευρώπης τελικά.....:( :( :(

Τώρα τί μπορώ να κάνω (εκτός από το να πληρώσω άλλους χάρτες???)

Υ.Γ:Εχω όλους τους χάρτες της Ευρώπης από τα γνωστά ''μαγαζάκια'' για το Νavigon 7 τους Q3 2008,μπορώ να τους περάσω στο 1200 και αν ναι με ποιον τρόπο???????Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Navigon 1200

Version 7.3.7 (Build-475)

Program 090211-1909

 

Overmap Edition 2.8.8

PoiWarner (2.8.9)

 

Greece Q3-2008

 

Καλημερα, πως μπορω να αναβαθμισω τον χαρτη? (Οχι μεσα απο το navfresh) :O

 

Καμμια βοηθεια? :worry:

 

Δεχομαι και πμ.... :cry:

 

Μονο κοπυ/πειστ πρεπει να κανω το χαρτη ή χρειαζεται και κατι ακομα?

 

Τα αρχεια .nfs ειναι ιδια και στο 1200 και στο 2100?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εχω το Navigon 1200 εβαλα μια καρτα μνημης 512ΜΒ δν βλεπει τους χαρτες που εχω μεσα ξερει κανενας πως θα λυθει το προβλημα??
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω την ερώτηση για το ίδιο ακριβώς εργαλείο.

Έχω βάλει κι εγώ μια καρτα μνήμης 1 GB κι έριξα μέσα 5-6 χάρτες επι πλέον,

αλλά η συσκευή δεν τους βλέπει.

Μάλλον πρέπει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις για να συνεργαστεί με την κάρτα μνήμης ή τί άλλο???

Μήπως κάποιος ξέρει???

 

EDIT:

Ύστερα απο αρκετές ώρες,έλυσα το πρόβλημά μου!

Δημιούργησα μέσα στην κάρτα μνήμης φάκελο ονόματι NAVIGON και μέσα σ'αυτόν άλλον ένα ονόματι MAP και μέσα σ'αυτόν έβαλλα όποιους χάρτες μ'ενδιέφεραν,έκανα επανεκκίνηση τη συσκευή και αυτή συνεργάζεται κανονικά με τους χάρτες και της συσκευής και της κάρτας μνήμης.

Βασικά άνοιξα μέσα στο φάκελλο της συσκευής Settings το αρχείο ApplicationSettingsPathes και είδα οτι η διαδρομή ανάγνωσης των χαρτών είναι

<Path>./map</Path>

<Path>/Storage Card/NAVIGON/map</Path>

και γι αυτό κατέληξα στο εν λόγω συμπέρασμα.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω το NAVIGON 1200. Με το Navigon Fresh μου λέει ότι υπάρχει διαθέσιμη ανανέωση για το gps μου σε EASY 20 PLUS (το οποιο ήθελα να αγοράσω σε περίπτωση που χαλούσε το δικό μου).

Όμως μετά είδα ότι ζητάνε κοντά στα 50euro!!! (80 έχει καινούριο). Υπάρχει τρόπος να το αναβαθμίσω αλλιώς? έστω για δοκιμη να δω αν αξίζει τα λεφτά του. Ήδη έχω κάνει backup.. αλλα αν αξίζει σίγουρα θα πάρο καινούριο δεν αξίζει να δώσω λεφτά μονο για ένα Firmware update!

 

Τέλος θέλω να ρωτήσω για τα ΡΟΗ και τους ΧΑΡΤΕΣ που κυκλοφορούν στο INTERNET? είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως τα λένε? Αφαιρείς τους παλιούς βάζεις τους καινούριους και τέλος?

 

Ευχάριστο εύχομαι να μην κούρασα

 

Εμενα ενω το εχω παρει προσφατα δεν μου ανανεωνει ... μπορει καποιος ενα PM? εχω q1 2011

Τελος μου λεει οτι μπωρω να το κανω NAVIGON 20 PLUS... αλλα ακομα ψαχνομαι (γιατι ενω το αγωρασα πριν 6 μηνες θελουν 50€)

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που διαβασες πληροφορίες για χάρτες κλπ στο Ιnternet ,συνήθως περιγράφεται η διαδικασία που είναι απλή αν έχεις ξεκλειδώσει την συσκευή και δουλεύεις μόνο με κάρτα μνήμης .Η αναβάθμιση θέλει προσοχή και είναι δυσκολότερη διαδικασία από το να περνάς χάρτες.

 

Για να βλέπει τους χάρτες σε κάθε ανανέωση,χρειάζεται και κάποια βοηθητικά νεώτερα αρχεία με καταληξη nfs

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που διαβασες πληροφορίες για χάρτες κλπ στο Ιnternet ,συνήθως περιγράφεται η διαδικασία που είναι απλή αν έχεις ξεκλειδώσει την συσκευή και δουλεύεις μόνο με κάρτα μνήμης .Η αναβάθμιση θέλει προσοχή και είναι δυσκολότερη διαδικασία από το να περνάς χάρτες.

 

Δεν εχω ξεκλιδωτη :( απλα τους χαρτες βρηκα

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

...Τέλος θέλω να ρωτήσω για τα ΡΟΗ και τους ΧΑΡΤΕΣ που κυκλοφορούν στο INTERNET? είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως τα λένε? Αφαιρείς τους παλιούς βάζεις τους καινούριους και τέλος?

Όχι,δεν αντικαθιστάς μόνο ή απλά προσθέτεις νέους χάρτες.

Είμαι μακριά απ'το σπίτι λόγω δουλειάς και δεν μπορώ να σου δείξω τι ακριβώς κάνεις,

αλλά απ'ότι θυμάμαι στα νέα αρχεία που κατεβάζεις εκτός απο τους νέους χάρτες

πρέπει ν'αντικαταστήσεις και άλλα αρχεία πού είναι όμοια με αυτά που ήδη έχει η συσκευή σου,

αλλά στα νέα που βρήκες έχουν ημερ/νία επεξεργασίας νεώτερη απ'τα δικά σου,

συνήθως έχουν ίδια ημερ/νία με τους νέους χάρτες και μία τέτοια κατηγορία είναι και τα POI που αναφέρεις,όπως και τα .nfs

αλλά και άλλα,πρέπει να τα εντοπίσεις μόνος σου,συγκρίνοντας αυτά που έχει η συσκευή σου με αυτά που κατέβασες,όπως είπαμε.

Γιατί να πληρώσεις 50 € για το ίδιο αποτέλεσμα,αν το καταφέρεις δωρεάν?

Edited by sat_rrstm
more info
Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα μνήμης που συνοδεύει την συσκευή αυτό δεν γίνεται,συνήθως είναι κλειδωμένη,και χάνεις και την εγγύηση.Στην αναβάθμιση μέσω Fresh αντικαθιστούνται συνήθως και αρχεία στην μνήμη.Πρέπει να κάνει κανείς αντίγραφο της κάρτας και να πειραματιστεί εκεί άνετα .

 

Τα poi σε αντίθεση με τους χάρτες δεν είναι όλα κατάλληλα ,πρέπει κάποιος να τα ξεχωρίσει με δοκιμή ενα ενα ποιά είναι για το μηχάνημα του κατάλληλα, γιατί διαφορετικά το μηχάνημα θα σέρνεται ακόμα και αν δεν τα έχεις ενεργοποιήσεις να εμφανίζονται.Στο Internet δυστυχώς κυκλοφορούν κοινά για όλες τις συσκευές Νavigon.Επίσης να βοηθήσουμε θέλουμε ,αλλά μην λέμε ίδια σε δύο ενότητες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3828854#post3828854

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια θα ηθελα καποιες πληροφοριες οσο αφορα στο update του Navigon 2100 max .

Βρηκα τους χαρτες

Το θεμα ειναι πως δεν ξερω πως ακριβως θα τους περασω.Απο οτι διαβασα στο φορουμ παιρνω τα αρχεια και απλα τα κανω αντιγραφη μεσα στην καρτα SD.

Απο εκει και περα τι ακριβως πρεπει να κανω?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
παιδια καλησπερα καλη ανασταση σε ολους με υγεια. Τ προβλημα μου ειναι οτι το Νavigon 1200εχει χασει τη ρυθμιση της οθονης και δεν μπορω να μπω μεσα στο μενου αλλου παταω και αλλα μου βγαζει εχω ενα μενου με τρια προγραμματα και εχει πολλα απλικεσιον μηπως υπαρχει καποιο προγραμμα να μπορεσω να το επαναφερω; εκανα επναφορα συστηματος αλλα δεν επανηλθε οποια βοηθεια δεχτη αλλιως βγαινει αχρηστο.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...