Jump to content

All about Alfa Romeo


GTV
 Κοινοποίηση

Σας αρέσει η Μi.To;  

175 members have voted

  1. 1. Σας αρέσει η Μi.To;

    • Ναι
      125
    • Οχι
      50


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Don_VitoCorleone (13 Μάρ. 2004 , 03:14)

 

Να θυμισω κι εγω οτι η ναυαρχίδα της Fiat πριν 10 χρονια ηταν ενα αυτοκινητο που τσαλακωνοταν στο crash test πιο ευκολα κι απο αλουμινοχαρτο!Ξεφευγουμε ομως απ το topic

 

 

Επαναλαμβανω οτι δε κολαω στο 18% κι αν αυτο ηταν 20 η 16 στην πραγματικοτητα αλλα στην πολυ ασχημη εντυπωση που εδωσε το αυτοκινητο ειδικα αν λαβει κανεις υπ οψη οτι τα τελευταια 6-7 χρονια οι Alfa Romeo ειναι βαρια αυτοκινητα υποτιθεται λογω παθητικης ασφαλειας.ΚΑι αντε να δεχτω οτι το EuroNCAP θελει να θαψει οποια εταιρια γουσταρει (δεν ειδα να εθαψε ποτε τη Mercedes κατα τυχη ,αντιθετα μαρκες οπως η VW η η Opel που γενικα βγαζουν γερα αυτοκινητα εχουν βγαλει και μοντελα που δε τα πηγαν τοσο καλα και δεν κρυφτηκε αυτο πχ Opel Corsa προηγουμενης γενιας) ,τοτε δεν ειναι σκανδαλο που οσα χρονια βλεπουμε crash test δεν ειδαμε ποτε μια Alfa Romeo?Φυσικα δε χωραει αμφιβολια οτι 10 χρονια πριν αν βλεπαμε cash test αυτοκινητου της εταιριας θα τραβαγαμε τα μαλλια μας!(Τα τραβαγαμε με τα Fiat τοτε)

 

 

Και πριν 10 χρόνια η Alfa ήταν ακόμα στο στάδιο της παρακμής, και τα γερμανικά με τα γιαπωνέζικα τότε άρχιζαν να στρίβουν κτλ κτλ. Ας μείνουμε στο σήμερα και στις καλές επιδόσεις που έχουν πετύχει τα σύγχρονα ιταλικά αυτοκίνητα αφού τα λάθη του παρελθόντος είναι μόνο για να μαθαίνουμε απο αυτά. ;)

Όσον αφορά το ENCAP, εγώ προσωπικά δεν είπα ότι ήθελαν να χαντακώσουν την Alfa. Απλά διαφωνώ με κριτήρια χορήγησης αστεριών και φυσικά με το ότι μπορείς να βγάλεις έτσι απλά συμπεράσματα για την ασφάλεια του οχήματος. Το ότι η 147 δεν είναι το ασφαλέστερο μοντέλο της κατηγορίας του (όσον αφορά την παθητική ασφάλεια) μπορώ να το καταλάβω. Απλά διαφωνώ με την αυτούσια υιοθέτηση του συγκεκριμένου πορίσματος και την εξαγωγή συμπερασμάτων χωρίς να ληφθούν υπόψην όλες οι παράμετροι. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfista (13 Μάρ. 2004 , 11:27)

Το ότι η 147 δεν είναι το ασφαλέστερο μοντέλο της κατηγορίας του (όσον αφορά την παθητική ασφάλεια) μπορώ να το καταλάβω.

 

Μα αυτος δεν ειναι ενας σημαντικοτατος παραγοντας??? Ποσο μαλλον οταν ειναι απ τα ακριβοτερα μοντελα της κατηγοριας του???

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfista (13 Μάρ. 2004 , 11:27)

Απλά διαφωνώ με την αυτούσια υιοθέτηση του συγκεκριμένου πορίσματος και την εξαγωγή συμπερασμάτων χωρίς να ληφθούν υπόψην όλες οι παράμετροι. ;)

 

 

Ποιοι αλλοι παραγοντες. Το τεστ αυτο ειναι σε "ιδανικες συνθηκες" συγκρουσης αν μου επιτρεπεται η εκφραση...Με 60 σε σταθερο ακαμπτο εμποδιο...Φανταζεσαι τι γινεται αν βαλουμε "ολους τους παραγοντες".....?

 

Για μενα ενα ειναι το θεμα. Η Αλφα ΔΕΝ προσφερει την ασφαλεια που ΘΑ ΠΡΕΠΕ να προσφερει...Κι αυτο ειναι ολο! Σημαντικο για μερικους, ασημαντο για αλλους (...πρεπει να σαι στοκος για να τρακαρεις με την Αλφα...ετσι ακουστηκε...),εξαιρετικα σημαντικος για καποιους αλλους. Ο καυενας το κρινει οπως νομιζει...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 (13 Μάρ. 2004 , 13:46)

 

Μα αυτος δεν ειναι ενας σημαντικοτατος παραγοντας??? Ποσο μαλλον οταν ειναι απ τα ακριβοτερα μοντελα της κατηγοριας του???

 

Για μενα ενα ειναι το θεμα. Η Αλφα ΔΕΝ προσφερει την ασφαλεια που ΘΑ ΠΡΕΠΕ να προσφερει...Κι αυτο ειναι ολο! Σημαντικο για μερικους, ασημαντο για αλλους (...πρεπει να σαι στοκος για να τρακαρεις με την Αλφα...ετσι ακουστηκε...),εξαιρετικα σημαντικος για καποιους αλλους. Ο καυενας το κρινει οπως νομιζει...!

 

 

Aς χαλαρώσουμε λίγο γιατί το αυτοκίνητο είναι κάτι παραπάνω από παθητική ασφάλεια. Η BMW 3άρα ας πούμε φαντάζομαι άντε να έχει το πολύ 4 αστέρια. Λίγο πιο πριν είχε 3. Το Renault Laguna έχει 5. Με την ίδια λογική είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ένα τόσο ακριβό (μάλλον ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ έπρεπε να πω) αμάξι να μην προσφέρει κορυφαια παθητική ασφάλεια. Έτσι δεν είναι; :rolleyes:

Όχι ακριβώς. Η υπόθεση αυτοκίνητο δεν είναι τόσο απλοϊκή. Και ούτε η Laguna οπωσδήποτε θα σώσει κάποιον που θα σκοτωνόταν σε παρόμοια σύγκρουση με 3άρα. Ελπίζω τώρα να έγινε πιο σαφές. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας αν δεν κανω λαθος μιλαγαμε για τα Αλφα και για το αν ειναι απαραδεκτο η οχι το γεγονος της κακης παθητικης της ασφαλειας...Μου βαζεις λοιπον ενα τυχαιο παραδειγμα της BMW 3άρας...Ναι εχει 4 αστερια οπως 4 αστερια εχουν επισης Passat,Volvo S40,Nissan Primera,Mazda 6,Mondeo,Audi A4,Jaguar,Saab και πολλα πολλα αλλα...Δηλαδη αρκετα καλα και αξιοπιστα αυτοκινητα!

Απ την αλλη η Αλφα με τα 3 της, μπορει να συγκριθει στον τομεα αυτο με Xsara,Daewoo Matiz,Daihatsu,Ford Fiesta kai Ka,Hundai Atos, ....Αν εσυ πιστευεις πως εκει θα πρεπει να ειναι η Αλφα...πασο!

 

Κι επειδη δεν ξεκινησα κοντρα δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν παραδεχεσαι απλα οτι η Αλφα ΔΕΝ ειναι καλη στον τομεα της ασφαλειας...Ειλικρινα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 (13 Μάρ. 2004 , 16:36)

Κι επειδη δεν ξεκινησα κοντρα δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν παραδεχεσαι απλα οτι η Αλφα ΔΕΝ ειναι καλη στον τομεα της ασφαλειας...Ειλικρινα!

 

 

Συμφωνω σε αρκετα μεγάλο βαθμο,αλλα οσον αφορα στην παθητικη ασφάλεια...Εκει και μονο εκει...Για μενα,το ξαναλέω,ειναι σημαντικο...

Και σκεφτειτε σας το λεει ενας τρελός και παλαβός για το συγκεκριμενο αυτοκινητο... :o :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Μα για την παθητικη ασφαλεια μιλαμε και χαιρομαι που λεμε επιτελους τα πραγματα με το ονομα τους!!!:0
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 (13 Μάρ. 2004 , 16:36)

 

Καταρχας αν δεν κανω λαθος μιλαγαμε για τα Αλφα και για το αν ειναι απαραδεκτο η οχι το γεγονος της κακης παθητικης της ασφαλειας...Μου βαζεις λοιπον ενα τυχαιο παραδειγμα της BMW 3άρας...Ναι εχει 4 αστερια οπως 4 αστερια εχουν επισης Passat,Volvo S40,Nissan Primera,Mazda 6,Mondeo,Audi A4,Jaguar,Saab και πολλα πολλα αλλα...Δηλαδη αρκετα καλα και αξιοπιστα αυτοκινητα!

Απ την αλλη η Αλφα με τα 3 της, μπορει να συγκριθει στον τομεα αυτο με Xsara,Daewoo Matiz,Daihatsu,Ford Fiesta kai Ka,Hundai Atos, ....Αν εσυ πιστευεις πως εκει θα πρεπει να ειναι η Αλφα...πασο!

 

 

Δεν είναι απαράδεκτο όμως αυτά τα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ αυτοκίνητα να μην προσφέρουν κορυφαία παθητική ασφάλεια, του επιπέδου μιας Laguna; Δηλαδή δεν είναι ξεφτίλα ο άλλος (που πήρε Renault και) που έδωσε τα μισά λεφτά από τον κάτοχο ενός A4 ή μιας 3άρας να έχει καλύτερη παθητική ασφάλεια; Για μένα όχι, αφού δεν θεωρώ κάποιο από τα παραπάνω αυτοκίνητα επικίνδυνο, ενώ προσφέρουν πολύ περισσότερα από το Laguna σε πολλούς άλλους τομείς. :cool:

Η 147 δεν είναι ενδεχομένως το ασφαλέστερο μοντέλο της κατηγορίας του όπως ξαναείπα. Η πράξη όμως απεδειξε ότι είναι αρκετά ασφαλές, και σε καμία περίπτωση ιδιαίτερα ελειπές στο συγκεκριμένο τομέα, όπως ενδεχομένως προκύπτει από το αυτούσιο φάγωμα του συγκεκριμένου πορίσματος. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 (13 Μάρ. 2004 , 16:36)Ναι εχει 4 αστερια οπως 4 αστερια εχουν επισης Passat,Volvo S40,Nissan Primera,Mazda 6,Mondeo,Audi A4,Jaguar,Saab και πολλα πολλα αλλα...

 

Για τα υπολοιπα δεν γνωριζω αλλα ΟΛΑ ΤΑ SAAB εχουν 5 αστερακια στα crash tests του NCAP! και το 9-3 και το 9-5. Το τελευταιο αστερακι μαλιστα το κερδισαν διοτι τοποθετηθηκε συστημα που προειδοποιει (ενοχλει πιο πολυ) τον οδηγο αν αυτος δεν φορεσεις την ζωνη ασφαλειας!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλως τον Zer0cooL24 που σε χανω που σε βρισκω ολο σε topic της αλφα σκας μυτη.

 

Αγαπητοι alfisti o νεος μου ερωτας ειναι η alfa gt.kalυτερα να μην την λεμε ετσι αλλα ανθρωπινο γλυπτο.Καλα τι εργο τεχνης ειναι αυτο,επαθα την πλακα μου.Σε μια εποχη που τα περισσοτερα αυτοκινητα μοιαζουν λες και βγηκαν απο το ιδιο καλουπι οι ιταλοι το κανανε παλι το θαυμα τους.

 

Λοιπον θελω την βοηθεια σας.Με ενδιαφερουν δυο χρωματα το κοκκινο και το μαυρο.Επειδη στην πολη μου ηρθε μονο σε μαυρο θα παρακαλουσα να μου πειτε τις αποψεις σας για το πιο χρωμα της παει καλυτερα απο τα δυο.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

H GT καλή από πίσω, από μπροστά όμως συνηθισμένη. Καλύτερη η γκόμενα στη διαφήμιση. Και επειδή το facelift της 147 ,αφού θα γίνει από κανέναν Τζουτζιάρο και όχι από τον πατέρα της τον Da Silva, θα είναι για μένα κανένα έκτρωμα όπως της 156 και ιδίως της 166, ελπίζω να καθυστερήσει όσο παραπάνω γίνεται για να τσεπώσουμε την αυθεντική 147 με χαμηλότερη τιμή τότε.

 

Και έχω βαρεθεί να μπαίνουν όλοι οι γερμανοί εδώ και να βγάζουν χολή. Ας φτιάξουν ειδικό θέμα για την παθητική ασφάλεια των ιταλικών και ας γράψουν εκεί ό,τι θέλουν. Δε γίνεται από τις 3 σελίδες 147, οι 2 να αφορούν τα τεστς. Νισάφι πια. Όποιος δεν..., μην την παίρνει..και ας γυρίζει μόνο το κεφάλι όταν την βλέπει να περνά...όπως έκανα και γω σήμερα που είδα μια ξανθιά με γυαλί αεροπορίας να βολτάρει στην ρήγα φεραίου με την κόκινη ιταλίδα της και να κοιτάει αφ΄υψηλού :whistle:

 

Άντε γειαααα

:alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 (13 Μάρ. 2004 , 16:36)

 

Καταρχας αν δεν κανω λαθος μιλαγαμε για τα Αλφα και για το αν ειναι απαραδεκτο η οχι το γεγονος της κακης παθητικης της ασφαλειας...Μου βαζεις λοιπον ενα τυχαιο παραδειγμα της BMW 3άρας...Ναι εχει 4 αστερια οπως 4 αστερια εχουν επισης Passat,Volvo S40,Nissan Primera,Mazda 6,Mondeo,Audi A4,Jaguar,Saab και πολλα πολλα αλλα...Δηλαδη αρκετα καλα και αξιοπιστα αυτοκινητα!

Απ την αλλη η Αλφα με τα 3 της, μπορει να συγκριθει στον τομεα αυτο με Xsara,Daewoo Matiz,Daihatsu,Ford Fiesta kai Ka,Hundai Atos, ....Αν εσυ πιστευεις πως εκει θα πρεπει να ειναι η Αλφα...πασο!

 

Κι επειδη δεν ξεκινησα κοντρα δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν παραδεχεσαι απλα οτι η Αλφα ΔΕΝ ειναι καλη στον τομεα της ασφαλειας...Ειλικρινα!

 

 

Η Xsara εχει 2 αστερια (το ενα σβησμενο,δεν εχει καν δοκους στις πορτες!) και το νεο Fiesta 4.Ασχετο βεβαια,οσον αφορα τις παραμετρους που αναφερθηκαν και τα αστερια που "μοιραζονται" γιατι δε λες και για τα 3 αστερια που εχει η 147 τα οποια δοθηκαν καθως το αυτοκινητο αριστευσε στην πλαινη προσκρουση (100%).Αν δεν υπολογιζονταν αυτο θα χε 1 αστερι μου φενεται.Οποτε οι παραμετροι ληφθηκαν υπ οψη καθως ολες οι συγκρουσεις δεν ειναι μετωπικες.Οσον αφορα τα διαλυμενα 147 που ειδατε με την καμπινα ακαμπτη αυτο δε σημαινει οτι η συγκρουση ηταν σφοδρη καθως και σε μια μετρια συγκρουση ολη η μουρη διαλυεται (αυτος ειναι και ο σκοπος ωστε να απορροφησει ενεργεια) ενω οταν τα ορια του αυτοκινητου ξεπερνιουνται εκει αρχιζει και η παραμορφωση της καμπινας οπως στην περιπτωση της δοκιμης,στην οποια οχι απλα διαληθηκε ολη η μουρη αλλα τμημα της εισχωρησε στην καμπινα!Αλλο καραμπολα με 80 Km/h που θα μας διαλυσει γυρω γυρω ολο το αυτοκινητο και αλλο μετωπικη συγκρουση με τσιμεντο!Οι δικαιολογιες που ακουσα μεχρι στιγμης με πειθουν οσο και ο Bush για τη χρησιμοτητα των ανθρωπιστικων βομβαρδισμων του!Δεν εχω να πω τιποτα αλλο,απλα εθιξα ενα τομεα του αυτοκινητου γνωριζοντας οτι σε πολλους αλλους τομεις ειναι κορυφαιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakiss (13 Μάρ. 2004 , 22:20)

 

Βρε καλως τον Zer0cooL24 που σε χανω που σε βρισκω ολο σε topic της αλφα σκας μυτη.

 

Αγαπητοι alfisti o νεος μου ερωτας ειναι η alfa gt.kalυτερα να μην την λεμε ετσι αλλα ανθρωπινο γλυπτο.Καλα τι εργο τεχνης ειναι αυτο,επαθα την πλακα μου.Σε μια εποχη που τα περισσοτερα αυτοκινητα μοιαζουν λες και βγηκαν απο το ιδιο καλουπι οι ιταλοι το κανανε παλι το θαυμα τους.

 

Λοιπον θελω την βοηθεια σας.Με ενδιαφερουν δυο χρωματα το κοκκινο και το μαυρο.Επειδη στην πολη μου ηρθε μονο σε μαυρο θα παρακαλουσα να μου πειτε τις αποψεις σας για το πιο χρωμα της παει καλυτερα απο τα δυο.Ευχαριστω.

 

 

Οντως τι κομψοτεχνημα το αυτοκινητο αυτο...

Ειλικρινα πανεμορφο...Beyond the ordinary... :o

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Don_VitoCorleone (14 Μάρ. 2004 , 01:18)

 

Οσον αφορα τα διαλυμενα 147 που ειδατε με την καμπινα ακαμπτη αυτο δε σημαινει οτι η συγκρουση ηταν σφοδρη καθως και σε μια μετρια συγκρουση ολη η μουρη διαλυεται (αυτος ειναι και ο σκοπος ωστε να απορροφησει ενεργεια) ενω οταν τα ορια του αυτοκινητου ξεπερνιουνται εκει αρχιζει και η παραμορφωση της καμπινας οπως στην περιπτωση της δοκιμης,στην οποια οχι απλα διαληθηκε ολη η μουρη αλλα τμημα της εισχωρησε στην καμπινα!Αλλο καραμπολα με 80 Km/h που θα μας διαλυσει γυρω γυρω ολο το αυτοκινητο και αλλο μετωπικη συγκρουση με τσιμεντο!Οι δικαιολογιες που ακουσα μεχρι στιγμης με πειθουν οσο και ο Bush για τη χρησιμοτητα των ανθρωπιστικων βομβαρδισμων του!Δεν εχω να πω τιποτα αλλο,απλα εθιξα ενα τομεα του αυτοκινητου γνωριζοντας οτι σε πολλους αλλους τομεις ειναι κορυφαιο.

 

 

Φίλε μου καταλαβαίνω την επιφυλακτικότητα σου, αλλά επειδή δεν μπορώ να κάνω κάτι, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πέρνα μια βόλτα από κανένα φανοποιείο με Alfa για να αποκτήσεις προσωπική άποψη επί του θέματος με βάση τό τι πραγματικά συμβαίνει. Και plz mην το κοσκινίσεις πάλι το θέμα για το τι ενδέχεται να συνέβη γιατί με αρνητικό πνεύμα δεν πας πουθενά. ;)

Όσον αφορά τα επιχειρήματα σκοπό δεν έχουν να σε πείσουν για κάτι, αλλά να σε κάνουν να δεις τα πράγματα πιο ανοιχτά, και όχι μόνο μέσα από την οπτική γωνία που σου καθορίζει το ENCAP. ;)

 

H GT καλή από πίσω, από μπροστά όμως συνηθισμένη. Καλύτερη η γκόμενα στη διαφήμιση. Και επειδή το facelift της 147 ,αφού θα γίνει από κανέναν Τζουτζιάρο και όχι από τον πατέρα της τον Da Silva, θα είναι για μένα κανένα έκτρωμα όπως της 156 και ιδίως της 166, ελπίζω να καθυστερήσει όσο παραπάνω γίνεται για να τσεπώσουμε την αυθεντική 147 με χαμηλότερη τιμή τότε.

 

Καταρχήν σόρρυ alfisti147 αλλά πως σου φαίνεται εσένα η GT συνηθισμένη από μπροστά δεν μπορώ να καταλάβω. :worry: Επειδή έχει το θυρεό της Alfa; Δηλαδή τι έπρεπε να βάλουν; Το σήμα της FIAT; :D Προσωπικά την GT πήγα και την είδα από κοντά και πραγματικά μου άρεσε πολύ. Ήταν Παρασκευή απόγευμα οπότε είχαν μόνο μια μπλε, αλλά και πάλι ήταν μούρλια. Όσον αφορά την 166, παρά τους αρχικούς προβληματισμούς μου όσον αφορά το face-lift, όταν την είδα από κοντά έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Νομίζω alfisti147 ότι ο χαρακτηρισμός έκτρωμα παραείναι εκτός τόπου και χρόνου! :cool:

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι παρασυζητήθηκε το θέμα της παθητικής ασφάλειας και πρόταση μου είναι (επειδή θίχτηκαν ενδιαφέροντες συγκρίσεις όπως τα παρολίγον 3 αστέρια της BMW 3 και τα 5 tou laguna) να ανοίξετε ένα νέο θέμα για τη παθητική ασφάλεια και αποτελέσματα crash test ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μας τίμησαν και αυτή τη φορά οι γερμανόφιλοι...:p Τους ευχαριστούμε και βάζουμε ραντεβού για το επόμενο φανάρι... :p

 

Ας μείνουμε στο θέμα του thread που είναι η Alfa Romeo, 147 τώρα... και GT αν θέλετε...

 

Ρε alfisti 147 γιατί ρε χριστιανέ δε σου αρέσει η μούρη της 156? Γιατί θεωρείς... συνηθισμένη την GT απο μπροστά; Μπήκα σήμερα μέσα στην έκθεση εδώ στην Πάτρα... και έπαθα... Είχαν την ασημένια της διαφήμησης... περιττό να πω πως γινόταν ουρά απο κόσμο και αυτοκίνητα κατά τις 12 σήμερα το μεσημέρι...

 

Προσωπικά τη λάτρεψα για όλα της... Πολύ πιο άγριο look απο τη δικιά μου... :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Mythozz (12 Μάρ. 2004 , 16:03)

 

:p

 

Zer0cooL24 ναι έτσι έγινε. Αλλά και πάλι άμεση σχέση με το χώρο των επιβατών δεν έχει; Το Vectra με ζημιά 1.5 εκατομμύριo... και η Alfa 500.000 απο τα οποία 250.000 βάψιμο και χρώμα :p :)

 

 

Mythe μην ξεχνας ομως αλλη η ζημια που προκαλειται μπροστα αλλη πισω!

Ειναι γνωστο οτι τα αυτοκινητα σε μετωπικη στραπατσαρονται ευκολοτερα για λογους παθητικης ασφαλειας οπως επισης τα μερη που στραπατσαρονται ειναι περισσοτερα και ακριβοτερα!

Οποτε ειναι λογικο ο φιλος με το Vectra να ειχε περισσοτερο κοστος...αν εξαιρεσεις και την ακριβη φανοπιοια της OPEL.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

alfisti 147 :Ρε δεν πατε καλα.Τρελαθηκατε τελειως.Η μουρη της gt ειναι ολα τα λεφτα.Δηλαδη δεν σου αρεσει αυτο το τεραστιο τριγωνο που αναδυκνυει την all time classic παραδοση της αλφα.Το αυτοκινητο φωναζει απο μακρια οσο κανενα αλλο¨-ειμαι αλφα ειμαι αλφα.Καλα για το πισω μερος δεν το συζητω.Οτι πιο πρωτοτυπο και γλυκο τελειωμα που εχω δει σε αυτοκινητο τα τελευταια χρονια.

 

Mythozz:Χαζεψες τη νεα 17αρα ζαντα στην μαυρη-μελιτζανη GT ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΗ ΕΞΩ.Ολα τα λεφτα.Αντε να την φερουν και σε κοκκινη και με την ακτινωτη 17αρα ζαντα.

Link to comment
Share on other sites

Για την GT εννοώ ότι αυτό που ξεχωρίζει είναι τα οπίσθιά της ,που είναι κάτι διαφορετικό όντως από τα συνηθισμένα και όχι το μπροστινό μέρος που φέρνει σε 147. Όπως λέγαμε για την 147 όταν πρωτοβγήκε ότι το μπροστά μέρος ήταν για την εποχή του (και είναι ακόμα) πολλά βήματα μπρος, ενώ το πίσω της ήταν πιο "λογικό".

Επίσης μου την σπάει που μετά την 147 όλες οι ιταλίδες υιοθετούν το μοτίβο με το V μπροστά. Αναγνωρίζω ότι θέλουν να δυναμώσουν το προφίλ και το Brand name, αλλά αυτή η ομοιομορφία δεν μου πολυαρέσει.

Όσο για την 166 και κρίνοντας από φώτος και όχι από κοντά, θεωρώ την παλιά πολύ κομψότερη μπροστά. Και για την παλιά 156, μπορεί να μην ήταν τόσο επιθετική όσο η νέα, αλλά μου άρεσε περισσότερο. Νομίζω ότι έδενε πολύ περισσότερο ως σύνολο αισθητικά, γιατί την σχεδίασε από την αρχή ένας, ενώ το facelift πέρασε από χειρουργείο..άφησαν το πίσω μέρος ίδιος και άλλαξαν το μπροστά. Anyway, γούστα είναι αυτά.

 

Και όσο για το χρώμα της GT, θα πρότεινα μαύρο ή γαλάζιο ανοιχτό. Το κόκκινο δεν της πάει. Θα χει τα μηχανικά μέρη και τον τρόπο οδήγησης της 156 ή παίρνει οδηγικά στοιχεία από την πιο¨"γερμανική" 147? Πολλά τα 30.000 Εuros για την τσέπη μου...δε θα βγει και με κανέναν πιο ταπεινό κινητήρα στα 1.6 ή έστω 1.8?

 

147 for ever kai xoris facelift. viva Da Silva :alien: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfisti147 (14 Μάρ. 2004 , 13:02)

 

Επίσης μου την σπάει που μετά την 147 όλες οι ιταλίδες υιοθετούν το μοτίβο με το V μπροστά. Αναγνωρίζω ότι θέλουν να δυναμώσουν το προφίλ και το Brand name, αλλά αυτή η ομοιομορφία δεν μου πολυαρέσει.

Όσο για την 166, θεωρώ την παλιά πολύ κομψότερη μπροστά. Και για την παλιά 156, μπορεί να μην ήταν τόσο επιθετική όσο η νέα, αλλά μου άρεσε περισσότερο. Νομίζω ότι έδενε πολύ περισσότερο ως σύνολο αισθητικά, γιατί την σχεδίασε από την αρχή ένας, ενώ το facelift πέρασε από χειρουργείο..άφησαν το πίσω μέρος ίδιος και άλλαξαν το μπροστά. Anyway, γούστα είναι αυτά.

 

Και όσο για το χρώμα της GT, θα πρότεινα μαύρο ή γαλάζιο ανοιχτό. Το κόκκινο δεν της πάει. Θα χει τα μηχανικά μέρη και τον τρόπο οδήγησης της 156 ή παίρνει οδηγικά στοιχεία από την πιο¨"γερμανική" 147?

 

 

Καταρχήν όσον αφορά το V στη μάσκα των Alfa είναι λογικό εφόσον αυτό είναι το έμβλημα της εταιρίας από πολύυυ παλιά. Το αν παραμελήθηκε λίγο στο μεσοδιάστημα δεν σημαίνει ότι το ξεχάσαμε. Απλά πρέπει να χρησιμοποιείται σωστά σε κάθε μοντέλο και να διαφοροποιείται, για να μην υπάρξει κανιβαλισμός. ;)

Για την 156 συμφωνούμε ότι ενώ έχει τρομερή μάσκα, μάλλον δεν είναι τόσο ισορροπημένη αισθητικά αφού έχει δεχτεί επεμβάσεις κυρίως μόνο στο μπροστά μέρος. Προσωπικά όσο κι αν προτιμώ την πρώτη, και την τελευταία την λατρεύω. Για την 166 θα επιμείνω να ρωτήσω αν την είδες από κοντά, αφού κι εμένα με παραξένευαν αρχικά τα θετικά σχόλια του ειδικού τύπου για τη σχεδίαση, αλλά όταν την είδα από κοντά έμεινα κι εγώ εντυπωσιασμένος. ;)

Πάντως για την GT αν και δεν έχω προσωπική γνώμη, τα περιδοικά λένε ότι εντυπωσιάζει με την οδική της συμπεριφορά περισσότερο κι από 147-156. Το μόνο που μένει είναι να το δούμε και μόνοι μας. :D

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakiss (13 Μάρ. 2004 , 22:20)

 

Βρε καλως τον Zer0cooL24 που σε χανω που σε βρισκω ολο σε topic της αλφα σκας μυτη.

 

 

Μαλλον εσυ αποφευγεις να διαβαζεις τα υπολοιπα.... ;)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic

....(επειδή θίχτηκαν ενδιαφέροντες συγκρίσεις όπως τα παρολίγον 3 αστέρια της BMW 3 και τα 5 tou laguna)....

 

Ενδιαφερουσα προταση ΑΝ ΚΑΙ δεν αρχισα εγω τις "τυχαιες" συγκρισεις...

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Mythozz

Εντάξει μας τίμησαν και αυτή τη φορά οι γερμανόφιλοι...

 

Αν θελετε να μιλατε μονοι σας και να θεοποιειτε καποια πραγματα τοτε ευχαριστως αποσυρομαι απ το θρεντ και σας αφηνω στην ησυχια σας(οπως και οι υπολοιποι πιστευω)...Αν και οποτε θελησετε τη γνωμη μας ξανακαλεστε μας να σας την δωσουμε ;) :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (14 Μάρ. 2004 , 11:09)

 

Mythe μην ξεχνας ομως αλλη η ζημια που προκαλειται μπροστα αλλη πισω!

Ειναι γνωστο οτι τα αυτοκινητα σε μετωπικη στραπατσαρονται ευκολοτερα για λογους παθητικης ασφαλειας οπως επισης τα μερη που στραπατσαρονται ειναι περισσοτερα και ακριβοτερα!

Οποτε ειναι λογικο ο φιλος με το Vectra να ειχε περισσοτερο κοστος...αν εξαιρεσεις και την ακριβη φανοπιοια της OPEL.

 

 

Μην κοιτάς το κόστος. Σου μιλάω για υλική ζημιά. Σε... ποσότητα πως να στο πω. Ναι μπροστά χαλάει περισσότερο, αλλά τό ίδιο και απο πίσω σε ότι αφορα την πίεση του αμαξώματος. Δεν χτύπησε κινητήρα για να δικαιολογήσει την υψηλή τιμή το Vectra. Απλά μπήκε όλη η μούρη μέσα, λύγισε η μία μπάρα του ουρανού, η μπροστινή μετώπη έκανε γωνία 45 μοίρες σχεδόν, και εκεί που έσπασε η μάσκα του βγήκαν έξω κομμάτια απο γαλάζιο φελιζόλ...!! Απο μηχανικά μόνο ψυγείο έσπασε. Τέσπα απλά για διευκρίνηση το λέω.

Το χτύπημα ήταν αρκετά δυνατό, και η δική μου άλλαξε μονο πίσω μετώπη. Η μάσκα μου ούτε ράγισε καν. Απλά έκανε βαθούλωμα. Εξωτερικά μου έσπασε και...κρεμόταν μονο το λαμπάκι της πίσω πινακίδας. :p Εγώ στη θέση του οδηγού, άκουγα μουσική και απλά αισθάνθηκα ένα σπρώξιμο μπροστά. Τίποτα άλλο. Φυσικά να τονίσω οτι δέχτηκα το χτύπημα σε ακινησία εγώ!

 

Αυτό που λέω για άλλη μια φορά, είναι οτι σε εμένα προσωπικά απέδειξε την ασφάλειά της. Τα υπόλοιπα ας απασχολήσουν άλλους οδηγούς άλλων αυτοκινήτων. Δε θα βρεις οδηγό πάντως που να μην αισθάνεται ασφαλής σε μια 147.

 

alfisti147 τα έχουμε πει ρε. Ξεκόλλα απο τους σχεδιαστές κλπ. Η Alfa GT διατηρεί ένα επιτυχημένο look για την Alfa Romeo. Είναι σχεδιαστικά ιδια γενιά με την 147, 156 κλπ. Όταν βγει η 148, θα ανανεωθεί πάλι όλη γκάμα αυτοκινήτων. Εμένα η καινούρια 156, 166 και Alfa GT με εντυπωσιάσαν... ασύγκριτα καλύτερες οι 2 πρώτες απο τα πρωτα μοντέλα σχεδιαστικά.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 (14 Μάρ. 2004 , 13:29)

Αν και οποτε θελησετε τη γνωμη μας ξανακαλεστε μας να σας την δωσουμε ;) :cool:

 

Μα δε ζητήσαμε τη γνώμη σας... πολύ μεγάλη εντύπωση έχετε για την πάρτη σας... :p Δεν κάνει καλό...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Οκ ...δηλαδη δεν εχεις δικαιωμα να γραφεις σε "γερμανικα" θρεντ ετσι?

Εγω προσωπικα σου επιτρεπω (οχι πως περναει απ το χερι μου αλλα...) και ταυτοχρονα ΘΕΛΩ να ακουω και αλλες αποψεις καλες η κακες εχοντας η οχι τις διαφωνιες μας...Καλο μου κανει...Βλεπεις δε θελω να ζω με ψευδαισθησεις πανω σε ορισμενα θεματα!!! Εσυ προφανως θελεις...ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Zer0cooL24 (14 Μάρ. 2004 , 13:39)

 

Οκ ...δηλαδη δεν εχεις δικαιωμα να γραφεις σε "γερμανικα" θρεντ ετσι?

Εγω προσωπικα σου επιτρεπω (οχι πως περναει απ το χερι μου αλλα...) και ταυτοχρονα ΘΕΛΩ να ακουω και αλλες αποψεις καλες η κακες εχοντας η οχι τις διαφωνιες μας...Καλο μου κανει...Βλεπεις δε θελω να ζω με ψευδαισθησεις πανω σε ορισμενα θεματα!!! Εσυ προφανως θελεις...ΟΚ!

 

 

Αχαχα βρε συ Zer0cooL24 ψαρώνεις αμέσως ρε φίλε. 9 στα 10 threads ψαρώνεις. Πλάκα κάνουμε, και βλέπεις νομίζω το smilie... :p

 

Ποιος θα σου απαγορέψει να ποσταρεις? Απλά τη γνώμη σας είπα δε ζητήσαμε, απαντώντας με τα ίδια λόγια στο δικό σου post.!

 

Φιλικά τα λεμε εδώ μέσα... Αν είναι να το κόψουμε και αυτό.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...