Jump to content

Πόσο καιρό κρατάτε το κινητό σας;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποσο καιρο κρατατε το κινητο σας παιδια; Εγω ειμαι κοντα στο 1 χρονο αν και αυτη τη φορα κοντευω να κλεισω 2 χρονια με το N82.

 

Και μια απορια. Βλεπω στις αγγελιες μερικοι χρηστες πουλανε και αγοραζουν συνεχως κινητα. Γιατι; Εχουν μανια με τα καινουρια μοντελα; Τι κερδιζουν με το να τα χρησιμοποιουν για 15 ημερες και να τα πουλανε μετα;

Link to comment
Share on other sites

το ρεκορ μου ειναι 3 μηνες. τα αλλαζω επειδη ειμαι φαν της τεχνολογιας οχι γιατι δεν με καλυπτουν
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν γραφτώ εδώ στο myphone, δεν είχα ιδέα από τα κινητά (τι κυκλοφορεί, δυνατότητες κτλ.) και έτσι τα δύο πρώτα έγχρωμα κινητά μου (γιατί το πιο παλιό δεν θυμάμαι πόσο το είχα κρατήσει), τα είχα κρατήσει γύρω στα 3 χρόνια...

Μετά αγόρασα ένα 5800, το οποίο λόγω προβλημάτων, αλλά κυρίως επειδή ήθελα να δοκιμάσω τα WM, το άλλαξα στους 4-5 μήνες και πήρα το HTC HD.

Αν είχα την δυνατότητα να αλλάζω κινητά έτσι εύκολα, μπορεί κι εγώ να τα κρατούσα για το πολύ 3 μήνες, γιατί κι εγώ "έλκομαι" εύκολα από τις καινούριες τεχνολογίες, τα καινούρια λειτουργικά κτλ. Λόγο ηλικίας όμως δεν έχω αυτή τη δυνατότητα, αφού δεν τα πληρώνω εγώ.

Αυτό που λες με τις 15 μέρες, το βρίσκω λίγο υπερβολικό για αυτούς που το κάνουν, γιατί εκτός του ότι χαλάς πολύ εύκολα τα χρήματα, δεν προλαβαίνεις και να μάθεις (πόσο μάλλον να βαρεθείς το κινητό)... Δεν λέω κι εμένα μου αρέσει να αλλάζω κάθε 3 μήνες, γιατί αυτό που έχω το βαριέμαι, αλλά στις 15 μέρες δεν προλαβαίνω να το βαρεθώ.

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν 2 χρόνια είχα αλλάξει 4 συσκευές σε ένα χρόνο.

Βλακεία.Πεταμένα λέφτα χωρίς λόγο.

Ευτυχώς τελευταία έχω περιοριστεί σε μια συσκευή κάθε χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Αγοραζετε καθολου μεταχειρισμενα; Συμφαιρει ετσι να αλλαζεις κινητο καθε 3-6 μηνες; Το πολυ 200 ευρω να χανεις.
Link to comment
Share on other sites

Αγοραζετε καθολου μεταχειρισμενα; Συμφαιρει ετσι να αλλαζεις κινητο καθε 3-6 μηνες; Το πολυ 200 ευρω να χανεις.

 

Eγώ ποτέ... Δεν μου αρέσουν καθόλου.. Άλλη αξία να πάρεις καινούριο κινητό και να το έχεις από την αρχή... Ο άλλος δεν ξέρεις τι έχει κάνει.. άσε που είναι και επικίνδυνο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αν το ατομο ειναι εμπιστο; Για παραδειγμα, βλεπω στο φορουμ με τις αγγελιες, ατομα με 100+ θετικες αξιολογησεις!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αν το ατομο ειναι εμπιστο; Για παραδειγμα, βλεπω στο φορουμ με τις αγγελιες, ατομα με 100+ θετικες αξιολογησεις!!

 

Και που ξέρεις όμως τι έχει κάνει στο κινητό πριν? Εντάξει σίγουρα απόψεις είναι αυτές.. Να αγοράσεις αυτοκίνητο μεταχειρισμένο οκ, αλλά όχι και κινητό.. Άλλη χάρη έχει να είναι καινούριο και να το χρησιμοποιήσεις εσύ πρώτη φορά.. :) Μόνο από φίλους μου ή την οικογένειά μου εγώ θα έπαιρνα μεταχειρισμένο κινητό.. Είμαι της άποψης ότι αν δεν έχεις λεφτά, να πάρεις ένα κινητό φθηνό καινούριο... Δεν είναι ανάγκη όλοι να χουν τα super κινητά.. Αν και πιστεύω ο μέσος Έλληνας έχει λεφτά να πάρει κάποιο κινητό μέχρι 500 ευρώ... Μη ξεχνάμε και τις επιδοτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά άλλαζα μια φορά το χρόνο αλλά το 2009 άλλαξα 2 μέσα στο χρόνο, τώρα πάλι θα επανέλθω στο μια φορά το χρόνο...εκτός απροόπτου:D:rolleyes::p
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

A εγώ κι αν αλλάζω συχνά.

Αυτή τη στιγμή "φοράω" το 6100 που το έχω 6-7 χρόνια.

Με λίγα λόγια και από πεποίθηση, έχω χρησιμοποιήσει ως τα τώρα 2-3 συσκευές ,μέχρι εξαντλήσεως δηλαδή.

 

Ήρθε η ώρα για το επόμενο(δυστυχώς) :(

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως πάνω στον χρόνο αλλάζω συσκευή, πρώτη φορά που κρατάω κινητό τόσο πολύ φέτος.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και που ξέρεις όμως τι έχει κάνει στο κινητό πριν? Εντάξει σίγουρα απόψεις είναι αυτές.. Να αγοράσεις αυτοκίνητο μεταχειρισμένο οκ, αλλά όχι και κινητό.. Άλλη χάρη έχει να είναι καινούριο και να το χρησιμοποιήσεις εσύ πρώτη φορά.. :) Μόνο από φίλους μου ή την οικογένειά μου εγώ θα έπαιρνα μεταχειρισμένο κινητό.. Είμαι της άποψης ότι αν δεν έχεις λεφτά, να πάρεις ένα κινητό φθηνό καινούριο... Δεν είναι ανάγκη όλοι να χουν τα super κινητά.. Αν και πιστεύω ο μέσος Έλληνας έχει λεφτά να πάρει κάποιο κινητό μέχρι 500 ευρώ... Μη ξεχνάμε και τις επιδοτήσεις.

 

Δηλαδή είναι πιο λογικό να πληρώσεις από 5000 εώς 25000 ευρώ π.χ. για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο αλλά όχι από 50 εώς 250 ευρώ π.χ. για μεταχειρισμένο κινητό.

Και που ξέρεις τι έχει κάνει στο αυτοκίνητο πριν; :lol:

Αν δεν έχεις χρήματα γενικώς δεν αγοράζεις τίποτα ή προσαρμόζεις τις απαιτήσεις σου στις δυνατότητές σου. Το να αγοράσει κάποιος ένα μεταχειρισμένο κινητό 3 ή 6 μηνών σε τιμή μέχρι και 50% φθηνότερη δεν είναι καθόλου άσχημο σα κίνηση. Ειδικά όταν σε σε τόσο χρονικό διάστημα η τιμή του σα καινούργια συσκευή έχει μειωθεί κατά πολύ λιγότερο.

Προσωπικά δεν αγοράζω μεταχειριμένα (ούτε και έχω πάρει ποτέ επιδότηση, ότι μου αρέσει και μπορώ το αγοράζω) αλλά δε βλέπω και κάτι το λάθος σε αυτή τη κίνηση.

Έχω κρατήσει κινητό από 1 μήνα (Nokia 6310i) μέχρι 5 χρόνια (k750i το οποίο το έχω ακόμα σαν δεύτερη συσκευή) ανάλογα το πως με εξυπηρετεί.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι πιο λογικό να πληρώσεις από 5000 εώς 25000 ευρώ π.χ. για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο αλλά όχι από 50 εώς 250 ευρώ π.χ. για μεταχειρισμένο κινητό.

Και που ξέρεις τι έχει κάνει στο αυτοκίνητο πριν; :lol:

Αν δεν έχεις χρήματα γενικώς δεν αγοράζεις τίποτα ή προσαρμόζεις τις απαιτήσεις σου στις δυνατότητές σου. Το να αγοράσει κάποιος ένα μεταχειρισμένο κινητό 3 ή 6 μηνών σε τιμή μέχρι και 50% φθηνότερη δεν είναι καθόλου άσχημο σα κίνηση. Ειδικά όταν σε σε τόσο χρονικό διάστημα η τιμή του σα καινούργια συσκευή έχει μειωθεί κατά πολύ λιγότερο.

Προσωπικά δεν αγοράζω μεταχειριμένα (ούτε και έχω πάρει ποτέ επιδότηση, ότι μου αρέσει και μπορώ το αγοράζω) αλλά δε βλέπω και κάτι το λάθος σε αυτή τη κίνηση.

Έχω κρατήσει κινητό από 1 μήνα (Nokia 6310i) μέχρι 5 χρόνια (k750i το οποίο το έχω ακόμα σαν δεύτερη συσκευή) ανάλογα το πως με εξυπηρετεί.

 

Εννοώ ότι τα αυτοκίνητα έτσι κι αλλιώς είναι ακριβά.. οπότε εντάξει μπορείς να αγοράσεις μεταχειρισμένα.. Υπάρχει τεράστια διαφορά.. Ενώ ένα κινητό αν το βρεις 200-300 ευρώ πιο φθηνά , εντάξει μπορείς να κάνει υπομονή λίγο καιρό μέχρι να βρεις αυτά τα λεφτά και να το πάρεις καινούριο, ή να πάρεις ένα πιο φθηνό.. Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας πως μπορει να φανει στη συσκευη απο ποτε την εχεις ?

 

Ή ο χρονος εναρξης λειτουργιας της ? Οχι παραγωγης ..

 

Κοντευα (νομιζω) 2 χρονια με το Κ770 και τωρα πηρα ενα Τ715 .. να ναι καλα η επιδοτηση ..

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα κρατησα ενα χρονο κινητο στην κατοχη μου..το αλησμονητο μικρουλι της Νοκια το 8310 το 2002..

Απο τοτε μεχρι 4-5 μηνες το πολυ να χω κρατησει καποιο..τι να κανουμε..ολοι εχουμε καποιο φετιχ-κολλημα-τρελα-αρρωστια πειτε το οπως θελετε :p

Link to comment
Share on other sites

Το να αγοράσει κάποιος ένα μεταχειρισμένο κινητό 3 ή 6 μηνών σε τιμή μέχρι και 50% φθηνότερη δεν είναι καθόλου άσχημο σα κίνηση. Ειδικά όταν σε σε τόσο χρονικό διάστημα η τιμή του σα καινούργια συσκευή έχει μειωθεί κατά πολύ λιγότερο.

Ούτε εγώ αγοράζω μεταχειρισμένα και ούτε πουλάω τα παλιά μου. Απλά ή τα αφήνω στο σπίτι και τα χρησιμοποιώ αν έχω πρόβλημα με το βασικό μου ή τα δίνω σε άλλους από την οικογένεια που δεν έχουν καν κινητό (πχ. στον παππού μου...).

Όσο για αυτό που λες στο σημείο που έκανα παράθεση από πάνω, θέλω να σχολιάσω κάτι. Το κινητό, μπορεί κάποιος να το έχει 2 μήνες και να το έχει ρίξει 7-8 φορές κάτω, αν είναι touch (άρα και πιο ευαίσθητο), να μην του βάζει θήκη ή τουλάχιστον screen protector. Συνεπώς το κινητό πολύ πιθανόν να έχει τίποτα σπασμένο, ή η οθόνη αφής να έχει γρατσουνιές κτλ.. Αντίθετα, μπορεί κάποιος άλλος να το έχει 3 χρόνια και να του βάζει συνέχεια θήκη και screen protector και να μην του έχει πέσει ποτέ κάτω. Άρα το κινητό θα είναι του κουτιού, άσχετα που θα είναι παλιότερο.

Εγώ αν και όπως είπα δεν παίρνω μεταχειρισμένα, θα προτιμούσα να έβλεπα μία φωτογραφία, ή αν ήταν εφικτό να το δω από κοντά πριν το αγοράσω ;)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Aλλαζω κινητο καθε 1.5 με 2 χρονια και αυτο γιατι θα εχει καποιες δυνατοτητες παραπανω.Οσο για μεταχειρισμενο μια φορα πηρα ενα HTC P3300 στη μιση και ποιο κατω τιμη και αυτο γιατι δεν ηθελα να δωσω 500+ ευρω για κινητο και δεν ηξερα αν θα με βολεψει μιας και εμπαινα στον κοσμο των Windows Mobile συσκευων.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ αγοράζω μεταχειρισμένα και ούτε πουλάω τα παλιά μου. Απλά ή τα αφήνω στο σπίτι και τα χρησιμοποιώ αν έχω πρόβλημα με το βασικό μου ή τα δίνω σε άλλους από την οικογένεια που δεν έχουν καν κινητό (πχ. στον παππού μου...).

Όσο για αυτό που λες στο σημείο που έκανα παράθεση από πάνω, θέλω να σχολιάσω κάτι. Το κινητό, μπορεί κάποιος να το έχει 2 μήνες και να το έχει ρίξει 7-8 φορές κάτω, αν είναι touch (άρα και πιο ευαίσθητο), να μην του βάζει θήκη ή τουλάχιστον screen protector. Συνεπώς το κινητό πολύ πιθανόν να έχει τίποτα σπασμένο, ή η οθόνη αφής να έχει γρατσουνιές κτλ.. Αντίθετα, μπορεί κάποιος άλλος να το έχει 3 χρόνια και να του βάζει συνέχεια θήκη και screen protector και να μην του έχει πέσει ποτέ κάτω. Άρα το κινητό θα είναι του κουτιού, άσχετα που θα είναι παλιότερο.

Εγώ αν και όπως είπα δεν παίρνω μεταχειρισμένα, θα προτιμούσα να έβλεπα μία φωτογραφία, ή αν ήταν εφικτό να το δω από κοντά πριν το αγοράσω ;)

 

Εννοείται πως πριν αγοράσει κάποιος οποιοδήποτε αντικείμενο το ελέγχει και αν το βρει όπως το θέλει το αγοράζει. Γουρούνι στο σακί δεν αγοράζει κανείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέρω τι θέλω, συνήθως αλλάζω κινητό μετά από 3 χρόνια για να νοιώσω και την διαφορά. Το δελεάρ την επιδότησης για εμένα δεν ισχύει, την κάνω έκπτωση λογαριασμού και αγοράζω την συσκευή που θέλω, όταν θέλω χωρίς να μου το "επιβάλουν."
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καθε χρονο,εξαιτιας της επιδοτησης!μονο το νοκια ν73 ειχα κρατησει 2,5 χρονια.βεβαια ακομα το εχω,αλλα σα δευτερο
makiaveli27:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...