Jump to content

Ν900 : Πως να αυξήσετε την διάρκεια αναμονής της μπαταρίας


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

*Αντικαταστήστε την κάρτα SIM

Έχει παρατηρηθεί ότι οι παλιές κάρτες sim καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία από ότι οι καινούργιες. Η κατανάλωση οφείλετε στις φθαρμένες επαφές τις sim. Οι κάρτες φτιάχνονται για να διαρκούν περίπου 2 χρόνια και καλό είναι να μην μπαινοβγαίνουν συχνά από τις συσκευές γιατί με αυτό τον τρόπο καταστρέφονται τα pins της κάρτας sim.

 

*Ρύθμιση της φωτεινότητας οθόνης

Καλό είναι να την έχετε ρυθμισμένη χαμηλά όταν δεν βρίσκεστε κάτω από έντονο φως.

 

*Αφαιρέστε widgets από το desktop

Κάθε widget το οποίο ανανεώνει την "εμφάνιση" του και την "κατάσταση" του θα καταναλώσει περισσότερη μπαταρία. Αντί για widget μπορείτε να χρησιμοποιήσετε συντομεύσεις των προγραμμάτων ή εικονίδια των εφαρμογών. Τέλος όσα πιο πολλά widgets έχετε στο desktop σας τόσο πιο πολύ θα χρειαστεί η συσκευή για να ανανεώσει τις απαραίτητες πληροφορίες. Αναφορές γίνονται ότι τα OMweather και Foreca widgets χρησιμοποιούν αρκετή από την CPU και ως αποτέλεσμα μεγαλύτερη ποσότητα μπαταρίας.

 

*Ρυθμίστε την συχνότητα ανανέωσης των γραμματοκιβωτίων σας

Αν δεν χρειάζεστε τα γραμματοκιβώτιας σας τότε καλό είναι να επιλέγετε να ανανεώνονται ανά 1ώρα ή και περισότερο.

 

*Τακτοποιήστε τις ταχυδρομικές θυρίδες σας

Όσο περισσότερους φακέλλους έχετε στους λογαριασμούς των ηλεκτρονικών σας ταχυδρομείων, τόσο περισσότερο θα πάρει για να ανανεωθούν οι φάκελλοι σας.

Το ίδιο πράγμα ισχύει και για τον αριθμό μηνυμάτων ανά φάκελλο. Έχοντας μεγάλη ποσότητα μηνυμάτων να "κάθονται" στους φακέλλους σας στο γραμματοκιβώτιο σας τόσο περισσότερο χάσιμο ενέργειας

είναι για το Ν900.

 

*Αποσυνδέεστε wifi, 3G, bluetooth και άλλες ασύρματες συνδέσεις

Όταν δεν χρησιμοποιήτε την συσκευή σας καλό είναι να απενεργοποιείτε το Wifi, bluetooth, κτλ. Είναι ανούσιο να τα έχετε ενεργοποιημένα όταν δεν τα χρειάζεστε πραγματικά.

 

*Ρυθμίστε τις επιλογές των προφίλ σας

Αφαιρέστε τις ειδοποιήσεις δόνησης όταν ένα instant message ληφθεί.

Ρυθμίστε την ένταση ήχου των ειδοποιήσεων. Τοποθετώντας τον ήχο στο μέγιστο για τις ειδοποιήσεις ίσως είναι αχρείαστο. Χρησιμοποιείστε μικρής διάρκειας ήχους κλήσεις ή μηνυμάτων. Με αυτό τον τρόπο η συσκευή δίνει δύναμη στα εξωτερικά ηχεία για πολύ λιγότερο χρόνο και έτσι σώζεται ενέργεια.

 

Συμπέρασμα:

Με τις παραπάνω ενέργειες κατάφερα να αυξήσω την διάρκεια αναμονής της μπαταρίας το Ν900 πάνω από το 3πλάσιο χωρίς να χαθεί η λειτουργικότητα της συσκευής. Έχω το GPS ενεργοποιημένο,

καθώς και το Network positioning έτσι ώστε η συσκευή να κρατάει σε αναμονή τον δέκτη μέχρι την στιγμή που θα τον χρειαστεί.

 

Πηγή: http://talk.maemo.org/showthread.php?t=35907 και ένα παράδειγμα από χρήστη http://talk.maemo.org/showthread.php?t=37753

Edited by Superuser

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η μπαταρία σε αυτό το τηλέφωνο κρατάει πολύ λιγότερο από το iphone, και αν είναι αυτός ο λόγος που το έδωσες, κακώς.

Πάνω κάτω με κανονική χρήση(λίγο από όλα) κάθε μέρα φόρτιση χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία σε αυτό το τηλέφωνο κρατάει πολύ λιγότερο από το iphone, και αν είναι αυτός ο λόγος που το έδωσες, κακώς.

Πάνω κάτω με κανονική χρήση(λίγο από όλα) κάθε μέρα φόρτιση χρειάζεται

 

η μπαταρια σε αυτο το τηλεφωνο κραταει 4 μερες χαλαρα. αρκει αντι να γκρινιαζεις να ρωτας. γι αυτο αλλωστε ειναι και το φορουμ εδω...δινεις πολυ κακη απαντηση στη συγκεκριμενη περιπτωση...τεσπα

εχει γραφτει πολλες φορες στο φορουμ...

1)οπως και να εχει βαζεις το προγραμμα

http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/wifi-switcher/

και το ανοιγεις καθε φορα απλα που κανεις boot.(πατας εκει που ειναι η ωρα και σου βγαζει option)

 

2)το γυριζεις σε 2g mode. αν θες να χρησιμοποιεις και 3g services βαζεις το

http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/3g2g-mode-selection-applet/

εγω το δευτερο δε το χρησιμοποιω γιατι δε μπαινω με 3g λογω μεγαλης χρεωσης.

 

 

και κατι ακομα ασχετο με τα παραπανω..πηρα αυτη τη βαση εδω και καποιες βδομαδες και οφειλω να πω οτι ειναι πολυ βολικη οταν ειμαι στο γραφειο μου..τεσταρισμενο οτι το παιδι που τα φτοιαχνει τα στελνει κανονικοτατα. εχω κανει 2 παραγγελιες και τις εχω λαβει και τις 2 ως τωρα..

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=43593

Link to comment
Share on other sites

Γιά ανθρώπους που χρησιμοποιούν το κινητό τους πραγματικά,οι 4 μέρες είναι στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας.Έχοντας δώσει αρκετες εκατοντάδες ευρώ για μια συσκευη με την καταπληκτική οθόνη του Ν900 θέλω να απολαμβανω την οθόνη αυτή σε ολη της την μεγαλοπρέπεια(φωτεινότητα...),είναι συσκευή τέλεια για διαδικτυακό σερφάρισμα οπότε εναλλασω συνεχεια συνδεση 2g/3g ή wifi,τα widget π.χ facebook φτιαχτηκαν για να χρησιμοποιουντε... και ας μην ξεχνάμε οτι ειναι και κινητο οποτε μιλαμε κιόλας.Με αυτην τη χρηση(που για αυτην την χρηση σχεδιαστηκε και φτιαχτηκε)βγάζει κάποιες φορες ανετα και καποιες φορες με το ζορι μια ημερα και το ιδιο ακριβως ισχυει στα Ν900 2 φιλων μου.Ναι κλειστο σε μια βιτρίνα,με την φωτεινότητα στο χαμηλο,3g off,wifi 5 λεπτα την ημερα και 2 κλησεις την ημερα+κλεισιμο ολη την νυχτα,ναι θα βγαλει 4 μερες αλλα ως προιον θα εχει χασει τον στοχο του....Παρεπιμπτοντος ειμαι ακραια ευχαριστημενος απο την συσκευη απλα δεν εχω παραλογες προσδοκιες.
Link to comment
Share on other sites

Γιά ανθρώπους που χρησιμοποιούν το κινητό τους πραγματικά,οι 4 μέρες είναι στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας.Έχοντας δώσει αρκετες εκατοντάδες ευρώ για μια συσκευη με την καταπληκτική οθόνη του Ν900 θέλω να απολαμβανω την οθόνη αυτή σε ολη της την μεγαλοπρέπεια(φωτεινότητα...),είναι συσκευή τέλεια για διαδικτυακό σερφάρισμα οπότε εναλλασω συνεχεια συνδεση 2g/3g ή wifi,τα widget π.χ facebook φτιαχτηκαν για να χρησιμοποιουντε... και ας μην ξεχνάμε οτι ειναι και κινητο οποτε μιλαμε κιόλας.Με αυτην τη χρηση(που για αυτην την χρηση σχεδιαστηκε και φτιαχτηκε)βγάζει κάποιες φορες ανετα και καποιες φορες με το ζορι μια ημερα και το ιδιο ακριβως ισχυει στα Ν900 2 φιλων μου.Ναι κλειστο σε μια βιτρίνα,με την φωτεινότητα στο χαμηλο,3g off,wifi 5 λεπτα την ημερα και 2 κλησεις την ημερα+κλεισιμο ολη την νυχτα,ναι θα βγαλει 4 μερες αλλα ως προιον θα εχει χασει τον στοχο του....Παρεπιμπτοντος ειμαι ακραια ευχαριστημενος απο την συσκευη απλα δεν εχω παραλογες προσδοκιες.

 

 

Συμφωνώ σε όλα....

Και αν η μπαταρία των 2300mA (νομίζω) δεν πάχαινε τόσο πολύ το κινητό, πιθανότατα να την είχα ήδη αγοράσει.

Απλά συμβιβάζομαι με την ιδέα, έχω πάντα μαζί μου τον μετατροπέα βύσματος σε micro usb (αυτόν που υπήρχε στην συσκευασία για μετατροπή άλλων φορτιστών σε κατάλληλο βύσμα για χρήση στο Ν900) και αν δω ζόρισμα φορτίζω (σχεδόν παντού βρίσκεις φορτιστή Nokia, ευτυχώς). Στο σπίτι, στη δουλειά, στο αυτοκίνητο.

 

Πάντως, προσέχετε μετά από εγκατάσταση προγραμμάτων αν υπάρχει μεγάλη αλλαγή στην αντοχή της μπαταρίας.

Πχ είδα μεγάλο θέμα σε ένα θέμα (Marina Theme) και ακόμα περισσότερο στο battery-eye που μου ρούφηξε την ενέργεια της μπαταρίας πολύ γρήγορα....

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Γιά ανθρώπους που χρησιμοποιούν το κινητό τους πραγματικά,οι 4 μέρες είναι στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας.Έχοντας δώσει αρκετες εκατοντάδες ευρώ για μια συσκευη με την καταπληκτική οθόνη του Ν900 θέλω να απολαμβανω την οθόνη αυτή σε ολη της την μεγαλοπρέπεια(φωτεινότητα...),είναι συσκευή τέλεια για διαδικτυακό σερφάρισμα οπότε εναλλασω συνεχεια συνδεση 2g/3g ή wifi,τα widget π.χ facebook φτιαχτηκαν για να χρησιμοποιουντε... και ας μην ξεχνάμε οτι ειναι και κινητο οποτε μιλαμε κιόλας.Με αυτην τη χρηση(που για αυτην την χρηση σχεδιαστηκε και φτιαχτηκε)βγάζει κάποιες φορες ανετα και καποιες φορες με το ζορι μια ημερα και το ιδιο ακριβως ισχυει στα Ν900 2 φιλων μου.Ναι κλειστο σε μια βιτρίνα,με την φωτεινότητα στο χαμηλο,3g off,wifi 5 λεπτα την ημερα και 2 κλησεις την ημερα+κλεισιμο ολη την νυχτα,ναι θα βγαλει 4 μερες αλλα ως προιον θα εχει χασει τον στοχο του....Παρεπιμπτοντος ειμαι ακραια ευχαριστημενος απο την συσκευη απλα δεν εχω παραλογες προσδοκιες.

 

εσυ θες netbook σε μεγεθος τσεπης που να κραταει 1 βδομαδα...βρες αλλη συσκευη που κραταει οσο κραταει το Ν900 με τις ιδιες λειτουργιες γιατι μαλλον αυτο που ζητας ανηκει στη φαντασια, και μονο στη δικη σου. ο χρονος που κραταει ξεπερνα καθε αλλη συσκευη αντιστοιχη.

Link to comment
Share on other sites

Γιά ανθρώπους που χρησιμοποιούν το κινητό τους πραγματικά,οι 4 μέρες είναι στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας.Έχοντας δώσει αρκετες εκατοντάδες ευρώ για μια συσκευη με την καταπληκτική οθόνη του Ν900 θέλω να απολαμβανω την οθόνη αυτή σε ολη της την μεγαλοπρέπεια(φωτεινότητα...),είναι συσκευή τέλεια για διαδικτυακό σερφάρισμα οπότε εναλλασω συνεχεια συνδεση 2g/3g ή wifi,τα widget π.χ facebook φτιαχτηκαν για να χρησιμοποιουντε... και ας μην ξεχνάμε οτι ειναι και κινητο οποτε μιλαμε κιόλας.Με αυτην τη χρηση(που για αυτην την χρηση σχεδιαστηκε και φτιαχτηκε)βγάζει κάποιες φορες ανετα και καποιες φορες με το ζορι μια ημερα και το ιδιο ακριβως ισχυει στα Ν900 2 φιλων μου.Ναι κλειστο σε μια βιτρίνα,με την φωτεινότητα στο χαμηλο,3g off,wifi 5 λεπτα την ημερα και 2 κλησεις την ημερα+κλεισιμο ολη την νυχτα,ναι θα βγαλει 4 μερες αλλα ως προιον θα εχει χασει τον στοχο του....Παρεπιμπτοντος ειμαι ακραια ευχαριστημενος απο την συσκευη απλα δεν εχω παραλογες προσδοκιες.

 

Και γώ συμφωνώ απόλυτα.Η αλήθεια να λέγεται.Όπως λέμε τα άλλα 100 θετικά που έχει η συσκευή πρέπει να πούμε και τα 2-3 αρνητικά της.Και γώ με 2g,wi fi switcher και τα λοιπά και μία σωστή χρήση για να απολαμβάνω και τις δυνατότητες του μία μέρα.Με προσοχή 2 μέρες,με msn και πολλά τηλέφωνα και πολύ ίντερνετ(wifi) πολλές φορές τελειώνει πολύ πρίν να κλείσω μέρα

Link to comment
Share on other sites

Μιας και συζητάτε για την μπαταρία, αναφέρεστε συνεχώς στο wi fi switcher.... σήμερα το εγκατέστησα απλά από περιέργια...

Αυτό που δεν μου είναι αισθητό και θα έπρεπε είναι η καθυστέρηση στο να βρει δίκτυα.

Και πάλι τα εμφανίζει πολύ γρήγορα!

Δεν έχω προσέξει ακόμα αν το κινητό αντέχει περισσότερο, απλά ρωτάω είστε σίγουροι ότι χρειάζεται?

μέχρι τώρα απλά είχα την ρύθμιση στα connections--> "always ask" οπότε δεν ενωνόταν σε κάθε δίκτυο που εβρισκε.

κάτι αντίστυχο είναι και connections--> WLAN με search interval "Never".

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Το Ν900 (οπως και τα περισσοτερα Νοκια N series) εχει τραγικη μπαταρια αυτο ειναι γνωστο. Εχει προνοησει ομως στο Ν900 να του βαλει στο πακετακι και εναν μετατροπεα usb οποτε ειναι δυσκολο να μεινεις απο μπαταρια. Και οχι μονο αυτο... Οπως ειπε και ενα αλλο παλικαρι Νοκια φορτιστη θα βρεις παντου, οπως επισης θα βρεις και καλωδιο μεταφορας δεδομενων usb. Το δικο μου με καμια 20αρα μηνυματα τη μερα, πανω απο 20 λεπτα ομιλιας, wifi για κανα 15λεπτο και με μπολικο angry birds (τι κολλημα κι αυτο) μου κραταει μια μερα ακριβως. Νομιζω οτι η μπαταρια αναλογα με τι χρηση μπορει να κρατησει απο κατι λιγοτερο απο μερα minimum μεχρι 1,5-2 μερες maximum. Αυτα περι 4 ημερων ειναι για αλλο συμπαν και αλλη διασταση... :cool: Αυτο ομως δε μειωνει την αξια του κινητου σε καμια περιπτωση.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα "μπροστινο" κινητο εβαλαν μια "πισω"μπαταρια! δηλαδή N97~1500mh ΠΟΛΥΜΕΡΙΚΗ λιθιου με μικροτερες αναγκες καταναλωσης (οθονη,cpu κτλ) και Ν900~1320 ΑΠΛΗ λιθιου! οι 2 φορες φορτιση την ημέρα δεν αποτελει σενάριο επιστημονικης φαντασιας...
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

... Αυτα περι 4 ημερων ειναι για αλλο συμπαν και αλλη διασταση... :cool: Αυτο ομως δε μειωνει την αξια του κινητου σε καμια περιπτωση....

 

Σε κανένα σύμπαν και σε καμία διάσταση, ίσα ίσα, στο σύμπαν και στη διάσταση που ζούμε όλοι μας. Το κινητό κρατάει 4 μέρες είτε σας αρέσει είτε όχι. Πρέπει να καταλάβετε πως δεν είναι μόνο τα δικά σας τηλέφωνα γνώμονας της διάρκειας της μπαταρίας του συγκεκριμένου μοντέλου και πως υπάρχουν και άλλοι που το έχουν αγοράσει από την αρχή και έχουν σχηματίσει μια άλφα άποψη.

Ο καθένας τη χρησιμοποιεί με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ τρόπο, γιαυτό μην αποκλείετε από την αρχή το ότι κρατάει όσο λέει κάποιος άλλος χρήστης. Τέλος.

Κρατάει με 4 μέρες με κλειστά widget εφόσον δε τα χρειάζομαι πλην του ημερολογίου, ανοιχτό το βράδυ, συνομιλία όσο μιλάει ένας φυσιολογικός άνθρωπος με το έτερό του ήμιση, 3-4 μηνύματα τη μέρα, και 2 ώρες ίντερνετ στο διάστημα των 4 ημερών. Και με ενεργοποιημένο το wifi switcher και σε 2g mode.

Και ναι, αν παίξω 1 ώρα angry birds και έχω για 2-3 ώρες ανοιχτό το msn και κοιτάζω κάθε μέρα αν βγήκε αναβάθμιση σε κάποιο από τα προγράμματά μου, ναι, κρατάει ελάχιστα παραπάνω από 2 ημέρες. Δεν έχει πέσει κάτω από 1 ημέρα πλην μιας φοράς που ήταν ανοιχτό το ίντερνετ ΟΛΗ τη μέρα.

 

Αυτά από μένα...

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είστε λίγο υπερβολικοί μερικοί με την χρήση του κινητού σας ? Εννοώ , κινητό είναι πρώτα απο όλα και μετά notebook , η μπαταρία της πολύ καλής αυτής συσκευής με 20-25 τηλέφωνα την ημέρα , ανοικτή όλο 24ωρο σε κατάσταση 2g και με τσεκάρισμα των mails αλλά όχι σερφάρισμα , δεν πρέπει να κρατάει λιγότερο απο 2μιση ημέρες (χωρίς δυνατό σήμα) , δεν έχει καμία σχέση με την ''ανεπαρκή'' μπαταρία του μηλόφωνου .
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ξεχασει την κεραια στο 3G αλλα θα τη γυρισω τωρα στο 2G.

Καλα το iphone ειναι τρομερα θεοποιημενο. Το θεμα ειναι οτι το Ν900 ειναι ΠΡΩΤΑ Internet tablet και ΜΕΤΑ απλη συσκευη τηλεφωνου. Γι' αυτο και θα επρεπε να εχει λιγο καλυτερη μπαταρια. Π.χ. το ΟΜΝΙΑ HD που ειχα πριν και οθοναρα ειχε και ιδια cpu με το Ν900 και αρκετες δυνατοτητες αλλα η μπαταρια του ηταν θεϊκη (απο 2-4 μερες) με σκληρη χρηση. ;)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια σε αυτο το τηλεφωνο κραταει 4 μερες χαλαρα. αρκει αντι να γκρινιαζεις να ρωτας. γι αυτο αλλωστε ειναι και το φορουμ εδω...δινεις πολυ κακη απαντηση στη συγκεκριμενη περιπτωση...τεσπα

εχει γραφτει πολλες φορες στο φορουμ...

1)οπως και να εχει βαζεις το προγραμμα

http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/wifi-switcher/

και το ανοιγεις καθε φορα απλα που κανεις boot.(πατας εκει που ειναι η ωρα και σου βγαζει option)

 

2)το γυριζεις σε 2g mode. αν θες να χρησιμοποιεις και 3g services βαζεις το

http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/3g2g-mode-selection-applet/

εγω το δευτερο δε το χρησιμοποιω γιατι δε μπαινω με 3g λογω μεγαλης χρεωσης.

 

 

και κατι ακομα ασχετο με τα παραπανω..πηρα αυτη τη βαση εδω και καποιες βδομαδες και οφειλω να πω οτι ειναι πολυ βολικη οταν ειμαι στο γραφειο μου..τεσταρισμενο οτι το παιδι που τα φτοιαχνει τα στελνει κανονικοτατα. εχω κανει 2 παραγγελιες και τις εχω λαβει και τις 2 ως τωρα..

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=43593

 

Πρώτον δεν γκρίνιαξα και δεύτερον έχω όλα τα απαραίτητα προγράμματα για εξοικονόμηση.

Με κανονική χρήση (2-3 ώρες τηλέφωνα+bluetooth, 2-3 ώρες ίντερνετ, ) θέλει φόρτισμα κάθε μέρα αλλιώς την επόμενη μένεις πριν πάει μεσημέρι.

Τώρα να εσένα κρατάει παραπάνω μπράβο. 4 μέρες δεν μου έχει κρατήσει ούτε όταν το άφηνα αχρησιμοποίητο με κλειστά τα πάντα. Είπαμε πια..

Link to comment
Share on other sites

2-3 ώρες τηλέφωνα και 2-3 ώρες Ίντερνετ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ είναι "κανονική χρήση" ;;;;;;

 

Μετά ποια είναι η "σκληρή" χρήση; Να είσαι όλη την ημέρα με το κινητό στο χέρι;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα "μπροστινο" κινητο εβαλαν μια "πισω"μπαταρια! δηλαδή N97~1500mh ΠΟΛΥΜΕΡΙΚΗ λιθιου με μικροτερες αναγκες καταναλωσης (οθονη,cpu κτλ) και Ν900~1320 ΑΠΛΗ λιθιου! οι 2 φορες φορτιση την ημέρα δεν αποτελει σενάριο επιστημονικης φαντασιας...

Τώρα, αν σου πώ ότι οι απλές λιθίου έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (περισσότερες φορτίσεις) τι θα μου πείς?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει συσκευη mobile στον κοσμο ολο που να κραταει 10 ωρες στο διαδικτυο με χρηση μπαταριας. εχω laptop με ΟLED, σβησμενο dvd, χαμηλα το brightness, 13ιντσες, σβηστο μοντεμ και οτι αλλο κερατο παιζει που ειναι δυνατον να σβησει. η κατασταση της μπαταριας ειναι πολυ καλη. δε βγαζει πανο απο μια ωρα με χρηση youtube, πλοηγηση κτλ. το κινητο εχει ιντερνετ οχι για να χαζευεις με τις ωρες, ουτε να βλεπεις τσοντες. ειναι για να κανεις δουλεια σου οταν χρειαζεται. αμα θες κατι που να κραταει παραπανω παρε γεννητρια με βενζινοκινητηρα-σαν αυτους που εχουν στα πανηγιρια. ελεος!

 

υγ: ειχα και Ν97 και η μπαταρια του κραταγε 2 μερες με την ιδια χρηση που κανω και στο Ν900.

Link to comment
Share on other sites

2-3 ώρες τηλέφωνα και 2-3 ώρες Ίντερνετ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ είναι "κανονική χρήση" ;;;;;;

 

Μετά ποια είναι η "σκληρή" χρήση; Να είσαι όλη την ημέρα με το κινητό στο χέρι;;

 

ε σόρρυ κιόλας, αλλά δεν θα έχω το τηλέφωνο και θα το προσέχω για να κρατάει η μπαταρία παραπάνω και να παραπονιέμαι μετά πως σβήνει.. Ξέρουμε όλοι πόσο κρατάνε τέτοιες συσκευές. Αν θέλει κάποιος περισσότερο ας πάρει απλό κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αααα ρε πού ειναι οι εποχες 6210 + 6310??!! :lol:

Δεν ειναι μονο η χωρητικοτητα της μπαταριας που παιζει ρολο (περα απο τη χρηση) αλλα και η διαχειριση της ενεργειας απο το λειτουργικο συστημα ;)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω το forum.Η συζήτηση γιά την μπαταρία κοντεύει να γίνει σήριαλ και μάλλον άδικα.Δέν έγραψε κανείς οτι αποτελεί μειονέκτημα της συσκευής η διάρκεια,απλά διαφορετικοι άνθρωποι,με διαφορετικές ανάγκες αναφέρουν διαφορετικούς χρόνους διάρκειας,τι πιο φυσιολογικό άραγε;Το θεωρώ μάλλον υπερβολικό να μου(μας) ορίζει ο οποιοσδήποτε το πιά είναι η φυσιολογική ή οχι χρήση της συσκευής,όπως ξένοι ως πρός τα ήθη του forum είναι οι χαρακτηρισμοί και οι υπερβολές,δεν ειναι chat room, είναι forum,όπου συζητάμε,αναφέρουμε εμπειρίες και ψάχνουμε μαζί για λύσεις,αλλά πάντοτε με ευγένεια μεταξύ μας.
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη που ξαναγυρναω στο θεμα της μπαταριας ,αλλα δε μπορω να διαβαζω οτι να ναι! Οσοι λετε οτι η μπαταρια ειναι μια χαρα, πηρατε μια συσκευη 600 ευρω που τρεχει linux, οσα παραθυρα θες ταυτοχρονα, κανει σχεδον ΟΤΙ μπορει να κανει ενα λαπτοπ και παιρνει και τηλεφωνα , για να τη κοιταται να καθεται? Οσοι ξερουν για τι εχει φτιαχτει η συσκευη και την αξιοποιουν , ξερουν οτι και η μπαταρια ειναι της πλακας . Αν δε κανω λαθος φοραει ιδια μπαταρια με το 5800...

 

ασχετο , ξερει κανεις ποτε θα εχουμε videoκληση και mms ? ( οχι app σα το fmms)

Link to comment
Share on other sites

...αν βαλουν καλη μπαταρια απο την αρχη πως θα πουλησουν την επομενη αναβαθμησμενη συσκευή πχ σε 6 μηνες βλ.ν95~ν95 8GB...
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη που ξαναγυρναω στο θεμα της μπαταριας ,αλλα δε μπορω να διαβαζω οτι να ναι! Οσοι λετε οτι η μπαταρια ειναι μια χαρα, πηρατε μια συσκευη 600 ευρω που τρεχει linux, οσα παραθυρα θες ταυτοχρονα, κανει σχεδον ΟΤΙ μπορει να κανει ενα λαπτοπ και παιρνει και τηλεφωνα , για να τη κοιταται να καθεται? Οσοι ξερουν για τι εχει φτιαχτει η συσκευη και την αξιοποιουν , ξερουν οτι και η μπαταρια ειναι της πλακας . Αν δε κανω λαθος φοραει ιδια μπαταρια με το 5800...

 

ασχετο , ξερει κανεις ποτε θα εχουμε videoκληση και mms ? ( οχι app σα το fmms)

 

φιλε μου, εχεις αγοράσει πολλά κινητά με επεξεργαστή 600mhz, κάρτα γραφικών, με μπαταρία στα 1320mah κλπ;

Έχεις ελέγξει τι εχεις εγκαταστήσει στο κινητό σου και πόση ενέργεια καταναλώνει απ'τη μπαταρία σου; Μια εφαρμογή να εχει κάποιο πρόβλημα, και η μπαταρία μπορεί να καταναλώνεται κατα 75% γρηγορότερα ακόμη και χωρίς να χρησιμοποιείς το κινητό. την προηγούμενη εβδομάδα είχα εγκαταστήσει κάποιες εφαρμογές και παρατήρησα οτι η μπαταρία το βράδυ που δεν χρησιμοποιούσα το κινητό επεφτε κατα 25% μεσα σε 6 ωρες. χθες ανακάλυψα ποια εφαρμογή έφταιγε και σημερα το πρωι βρήκα το κινητό με τελειως γεμάτη μπαταρία.

 

Οι οδηγίες περι διάρκειας της μπαταρίας ότι φθάνει στο μέγιστο της απόδοσης μετά απο 3-4 πλήρεις φορτίσεις είναι μύθος. Η μπαταρία αποδίδει τα μέγιστα μετά απο 4-5 μήνες. και πάντα φυσικά να φορτίζουμε σωστά τη μπαταρία.

 

με το ίδιο σκεπτικό και οι μπαταρίες σε λαπτοπ που εχουνε αυτονομία 2 ώρες, της πλακας ειναι κι ας είναι στις 9000 mah

 

Η μπαταρία στο N900 μια χαρά είναι φτάνει να ξέρουμε τί αγοράσαμε και πως να το χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, εχεις αγοράσει πολλά κινητά με επεξεργαστή 600mhz, κάρτα γραφικών, με μπαταρία στα 1320mah κλπ;

Έχεις ελέγξει τι εχεις εγκαταστήσει στο κινητό σου και πόση ενέργεια καταναλώνει απ'τη μπαταρία σου; Μια εφαρμογή να εχει κάποιο πρόβλημα, και η μπαταρία μπορεί να καταναλώνεται κατα 75% γρηγορότερα ακόμη και χωρίς να χρησιμοποιείς το κινητό. την προηγούμενη εβδομάδα είχα εγκαταστήσει κάποιες εφαρμογές και παρατήρησα οτι η μπαταρία το βράδυ που δεν χρησιμοποιούσα το κινητό επεφτε κατα 25% μεσα σε 6 ωρες. χθες ανακάλυψα ποια εφαρμογή έφταιγε και σημερα το πρωι βρήκα το κινητό με τελειως γεμάτη μπαταρία.

 

Οι οδηγίες περι διάρκειας της μπαταρίας ότι φθάνει στο μέγιστο της απόδοσης μετά απο 3-4 πλήρεις φορτίσεις είναι μύθος. Η μπαταρία αποδίδει τα μέγιστα μετά απο 4-5 μήνες. και πάντα φυσικά να φορτίζουμε σωστά τη μπαταρία.

 

με το ίδιο σκεπτικό και οι μπαταρίες σε λαπτοπ που εχουνε αυτονομία 2 ώρες, της πλακας ειναι κι ας είναι στις 9000 mah

 

Η μπαταρία στο N900 μια χαρά είναι φτάνει να ξέρουμε τί αγοράσαμε και πως να το χρησιμοποιούμε.

 

Φιλε μου ειχα το ΟΜΝΙΑ HD το οποιο εχει ιδια cpu και καρτα γραφικων, επαιρνε επισης αρκετες εφαρμογες, ειχε πιο μεγαλη οθονη 3,7 ιντσες και πιο φωτεινη (AMOLED) και η μπαταρια του κρατουσε χαλαρα 1+ μερα παραπανω απο το Ν900 με την ιδια δικη μου χρηση. :cool:

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη που ξαναγυρναω στο θεμα της μπαταριας ,αλλα δε μπορω να διαβαζω οτι να ναι! Οσοι λετε οτι η μπαταρια ειναι μια χαρα, πηρατε μια συσκευη 600 ευρω που τρεχει linux, οσα παραθυρα θες ταυτοχρονα, κανει σχεδον ΟΤΙ μπορει να κανει ενα λαπτοπ και παιρνει και τηλεφωνα , για να τη κοιταται να καθεται? Οσοι ξερουν για τι εχει φτιαχτει η συσκευη και την αξιοποιουν , ξερουν οτι και η μπαταρια ειναι της πλακας .

 

αμα δε θες να διαβαζεις οτι να ναι, γιατι πιστευεις οτι εμεις θελουμε να διαβαζουμε αυτα που γραφεις?(τα οποια ειναι οτι να ναι στην κυριολεξια). κανει οτι κανει ενα netbook χοντρα χοντρα..και μαντεψε, κραταει πιο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...