Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ε ναι, ανάμεσα σε αυτά τα δυο και εάν έχεις σκοπό να το δουλεύεις πολλές ώρες την ημέρα ή ασχολείσαι με gaming, πας χαλαρά για το Legion, γιατί έχει καλύτερη διαμόρφωση εσωτερικού για ομοιόμορφη διάχυση θερμότητας και πολύ καλή ποιότητα πλαισίου.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τα MSI πολύ δυνατά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξερουμε καποιο site με καλες προσφορες εν οψει black Friday, κατα προτιμηση  για dell?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τα γνωστά καταστήματα έχουν έχουν βάλει κάποια dell σε καλές προσφορές στα πλαίσια της Black Friday.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Asus Tuf gaming, έχετε εμπειρία; Θεωρούνται καλά ποιοτικά, αληθεύει;

 

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 23/1/2022 at 4:26 ΜΜ, Nagata said:

Asus Tuf gaming, έχετε εμπειρία; Θεωρούνται καλά ποιοτικά, αληθεύει;

 

Είναι η πιο φτηνή σειρά, ποιοτικά ανώτερα είναι τα ROG.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη εικόνα λάτρεψα τα ROG, όμως ποιοτικά υστερούν στους μεντεσέδες, μεγάλο τρίξιμο και επίφοβος μηχανισμός ρε γμτ... και είπα μηπως τα TUF είναι καλύτερα σε αυτό το κομμάτι. 

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την αλλαγή του παλιού δίσκου και την μεταφορά σε νέο ssd. Από τότε που έγινε η αναβάθμιση απο Windows 7 σε 10 και με τις συχνές ενημερώσεις ο υπολογιστής μου κολλάει. 

Ο παλιός δίσκος που έχω είναι 500GB και θέλω να πάρω ένα νέο ssd 500 GB και να κάνω μεταφορά των windows 10 στο νέο με κλωνοποίηση. 

Ερώτηση:  Πως θα συνδέσω τους δυο δίσκους πρέπει να πάρω κάποιο καλώδιο; Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο; 

Επίσης,  η μνήμη είναι 3Gb DDR3 στα 1333Μhz

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει και οι δύο δίσκοι να είναι πάνω στον ίδιο υπολογιστή (δεν χρειάζεται καν να είναι ο ίδιος φορητός).
Το πιο απλό είναι με ένα καλώδιο σαν αυτά να συνδέσεις τον νέο δίσκο και να κλωνοποιήσεις τον παλιό πάνω του.
https://www.bestprice.gr/search?q=usb+to+sata+cable

edit: Βεβαίως θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι όποιος δίσκος πάρεις θα είναι συμβατός με τον υπολογιστή, τουλάχιστον ως προς τη συνδεσιμότητα στη θέση του παλιού.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,
Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την αλλαγή του παλιού δίσκου και την μεταφορά σε νέο ssd. Από τότε που έγινε η αναβάθμιση απο Windows 7 σε 10 και με τις συχνές ενημερώσεις ο υπολογιστής μου κολλάει. 
Ο παλιός δίσκος που έχω είναι 500GB και θέλω να πάρω ένα νέο ssd 500 GB και να κάνω μεταφορά των windows 10 στο νέο με κλωνοποίηση. 
Ερώτηση:  Πως θα συνδέσω τους δυο δίσκους πρέπει να πάρω κάποιο καλώδιο; Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο; 
Επίσης,  η μνήμη είναι 3Gb DDR3 στα 1333Μhz
3gb Ram;
Πρέπει να κολλάει μονίμως.
Από Windows 7 και πάνω θες τουλάχιστον 8gb για νορμάλ χρήση.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Νορμαλ χρήση αν έχεις ssd κάνεις και με 4.
Στο παλιό dell i5 4th gen με ssd και 4 γιγα μνήμη και πάει μια χαρά ούτε κολληματα και boot σε 10”


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νορμαλ χρήση αν έχεις ssd κάνεις και με 4.
Στο παλιό dell i5 4th gen με ssd και 4 γιγα μνήμη και πάει μια χαρά ούτε κολληματα και boot σε 10”


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μαξ πόσα tabs έχεις σε Chrome;
Με τίποτα πάνω από 5

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Άνοιξα τον υπολογιστή και είδα πως συνδέεται με sata. Αρα θα πρέπει να πάρω έναν ssd με σύνδεση sata και επιπλέον θα χρειαστώ για να μπορέσει να βιδωθεί ο νέος 2.5"  ssd έναν μετατροπέα έτσι δεν είναι; 

Επίσης,  σχετικά με το καλώδιο που πρέπει να αγοράσω για να συνδέσω τους 2 δίσκους δεν ξέρω πως ακριβώς θα τους συνδέσω; 

Επισυνάπτω φωτογραφία με τον δίσκο και την καλωδίωση αν αυτό μπορεί να βοηθήσει να μου πείτε που θα συνδέσω τα καλώδια. 

 

20220205_130804.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, tripolis said:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Άνοιξα τον υπολογιστή και είδα πως συνδέεται με sata. Αρα θα πρέπει να πάρω έναν ssd με σύνδεση sata και επιπλέον θα χρειαστώ για να μπορέσει να βιδωθεί ο νέος 2.5"  ssd έναν μετατροπέα έτσι δεν είναι; 

Επίσης,  σχετικά με το καλώδιο που πρέπει να αγοράσω για να συνδέσω τους 2 δίσκους δεν ξέρω πως ακριβώς θα τους συνδέσω; 

Επισυνάπτω φωτογραφία με τον δίσκο και την καλωδίωση αν αυτό μπορεί να βοηθήσει να μου πείτε που θα συνδέσω τα καλώδια. 

 

20220205_130804.jpg

Θέλεις SATA 3 καλώδιο.

Και τι εννοείς για μετατροπέα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για να μπορέσω να βιδώσω το νέο ssd που έχει μικρότερο μέγεθος δεν θα πρέπει να πάρω κάτι τέτοιο ή δεν χρειάζεται; 

https://www.e-shop.gr/ypologistes-skliroi-diskoi-ssd-syrtaria-list?table=PER&category=HDD+TRAY&lkws_11754=61ffd089-4820-3038-9337-da0f2e15ded8

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για να μπορέσω να βιδώσω το νέο ssd που έχει μικρότερο μέγεθος δεν θα πρέπει να πάρω κάτι τέτοιο ή δεν χρειάζεται; 
https://www.e-shop.gr/ypologistes-skliroi-diskoi-ssd-syrtaria-list?table=PER&category=HDD+TRAY&lkws_11754=61ffd089-4820-3038-9337-da0f2e15ded8
Εντάξει αυτό αμελητέο.
Βάλτο όπως σε βολεύει.
Έχω ssd δίσκους που τους έχω και κρέμονται. Έχουν μνήμη flash και δεν παίζει τόσο ρόλο αν κουνιούνται, είναι κάθετα κλπ.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξα τον δίσκο με ssd και ο υπολογιστής βρήκε την υγειά του. Αργότερα θα του αναβαθμίσω και την μνήμη και θα είναι κομπλέ. Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Επίσης, όποιος γνωρίζει έχω ένα λαπτοπ hp το οποίο είχα να το ανοίξω κοντά στο 4μηνο. Όταν πριν μερικές μέρες ήθελα να το ανοίξω πάτησα το power button και δεν ανάβει. Το τροφοδοτικό λειτουργεί κανονικά ανάβει το λαμπάκι του λαπτοπ και του τροφοδοτικού. (η μπαταρία έχει βγει εκτός καμιά 5ετία)

Τι δοκιμές για recovering bios, τι που έβγαλα τον δίσκο τις μνήμες και τα ξαναέβαλα τίποτα...

Κάποιος που να έχει καμία ιδέα; 

Edited by tripolis
Link to comment
Share on other sites

Α οκ, γιατί έχω την εντύπωση οτι κάποια λάπτοπ πρεπει να έχουν τη μπαταρία πάνω για να δουλέψουν (ασχέτως αν είναι λειτουργική ή μη)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα καλησπέρα 😄

Είμαι σε αναζήτηση λάπτοπ, η χρήση του θα είναι για τη σχολή, παρακολούθηση μαθημάτων, εργασίες, σειρές, σερφαρισμα και lightroom (δε μου έρχεται κάτι άλλο). Αποφάσισα να γράψω γιατί είμαι παντελώς άσχετη όταν μιλάμε για χαρακτηριστικά. Δε θέλω να δώσω νεφρό, από την άλλη θέλω κάτι που δε θα χρειαστεί να του αλλάξω κάτι, θα κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπώς και θα μπορώ να το έχω αρκετά χρόνια. Έχω ταβάνι τα 1000 ευρώ αλλά αν είναι κάτι φαντασμαγορικό εκεί κοντά θα την κάνω την υπέρβαση. 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και όποιον απαντήσει ❤️

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, princess_kim said:

Καλησπέρα καλησπέρα 😄

Είμαι σε αναζήτηση λάπτοπ, η χρήση του θα είναι για τη σχολή, παρακολούθηση μαθημάτων, εργασίες, σειρές, σερφαρισμα και lightroom (δε μου έρχεται κάτι άλλο). Αποφάσισα να γράψω γιατί είμαι παντελώς άσχετη όταν μιλάμε για χαρακτηριστικά. Δε θέλω να δώσω νεφρό, από την άλλη θέλω κάτι που δε θα χρειαστεί να του αλλάξω κάτι, θα κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπώς και θα μπορώ να το έχω αρκετά χρόνια. Έχω ταβάνι τα 1000 ευρώ αλλά αν είναι κάτι φαντασμαγορικό εκεί κοντά θα την κάνω την υπέρβαση. 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και όποιον απαντήσει ❤️

Για τη χρήση που περιγράφεις και με το πλαφόν τιμής που έχεις, δεν θα δυσκολευτείς.
Ελάχιστο: 8GB RAM, SSD 256 GB, Οθόνη IPS. CPU: Ryzen 3 3xxx ή νεότερο, Intel i3-10xxx ή νεότερο
Επιθυμητό: 16GB RAM, SSD 500GB, Οθόνη IPS, Ryzen 5 5xxx, Intel i5-11xxx

Εκτός τις τεχνικές προδιαγραφές, παίζουν ρόλο και το μέγεθος, το βάρος, η εργονομία, κλπ. Αυτά τα διαλέγεις με βάση τις προτιμήσεις σου. Επίσης προτίμησε να έχει άδεια Windows, για να μην ψάχνεις χωριστά.

Link to comment
Share on other sites



Καλησπέρα καλησπέρα
Είμαι σε αναζήτηση λάπτοπ, η χρήση του θα είναι για τη σχολή, παρακολούθηση μαθημάτων, εργασίες, σειρές, σερφαρισμα και lightroom (δε μου έρχεται κάτι άλλο). Αποφάσισα να γράψω γιατί είμαι παντελώς άσχετη όταν μιλάμε για χαρακτηριστικά. Δε θέλω να δώσω νεφρό, από την άλλη θέλω κάτι που δε θα χρειαστεί να του αλλάξω κάτι, θα κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπώς και θα μπορώ να το έχω αρκετά χρόνια. Έχω ταβάνι τα 1000 ευρώ αλλά αν είναι κάτι φαντασμαγορικό εκεί κοντά θα την κάνω την υπέρβαση. 
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και όποιον απαντήσει


Με αυτό εδώ θα είσαι μια χαρά για όλα αυτά, δεν χρειάζεται να δώσεις παραπάνω χρήματα.
https://www.skroutz.gr/s/29708575/Huawei-MateBook-D15-15-6-IPS-FHD-i3-10110U-8GB-256GB-SSD-W10-Home.html?from=catspan

Προσωπικά θα ανέβαινα λίγο εδώ https://www.skroutz.gr/s/28256584/Huawei-MateBook-D16-16-1-IPS-FHD-Ryzen-5-4600H-16GB-512GB-SSD-W10-Home-US-Keyboard.html?from=catspan

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Da_rudakos said:


 

 


Με αυτό εδώ θα είσαι μια χαρά για όλα αυτά, δεν χρειάζεται να δώσεις παραπάνω χρήματα.
https://www.skroutz.gr/s/29708575/Huawei-MateBook-D15-15-6-IPS-FHD-i3-10110U-8GB-256GB-SSD-W10-Home.html?from=catspan

Προσωπικά θα ανέβαινα λίγο εδώ https://www.skroutz.gr/s/28256584/Huawei-MateBook-D16-16-1-IPS-FHD-Ryzen-5-4600H-16GB-512GB-SSD-W10-Home-US-Keyboard.html?from=catspan

Στάλθηκε από το Pixel 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Το γλυκόκοιτούσα αλλά δεν ήμουν σίγουρη αν ήταν κομπλέ. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...