Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον θα πάω για αλλαγή γιατί ότι και να προσπάθησα δεν έχει αποτέλεσμα. Ξέρετε αν το κατάστημα θα δεχτεί αλλαγή? (αγορά μέσω σκρουτζ)

 

Αμα ειναι ελαττωματικη η μνημη προφανως και θα δεχθει. Εχει εγγυηση.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα. Ψάχνω λάπτοπ για τη σύζυγο. Χρήματα που μπορώ να διαθέσω περίπου μέχρι 500 ευρώ. Χρήση τυπική, εφαρμογές γραφείου, σερφάρισμα, και βίντεο στο youtube. Με ενδιαφέρει το μηχάνημα να έχει οθόνη IPS αλλά δυστυχώς βλέπω ότι γενικά σε κάτω από 500 ευρώ τιμή δύσκολα βρίσκεις οθόνη IPS σε λάπτοπ. Λογικά είμαι σε κάτι με επεξεργαστή είτε Intel I3 είτε AMD Ryzen. Μνήμη καλύτερα να είμαστε στα 8 Gb, δίσκος 128 ή ακόμα καλύτερα 256 GB SSD, λειτουργικό και να μην έχει φορτωμένο δεν με ενοχλεί.

Βασικά όπως ίσως καταλαβαίνετε θέλω ένα απλό μηχάνημα με σωστή όμως οθόνη και όχι πολύ μάπα χαρακτηριστικά, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μεν για απλή χρήση αλλά για αρκετά χρόνια από τώρα (άρα καλό θα ήταν πχ να μπορεί και να αναβαθμιστεί σε RAM έχοντας ελεύθερη υποδοχή μνήμης). Δεν θέλω να πάρω κάτι που μετά από 2-3 χρόνια θα σέρνεται ακόμα και σε σερφάρισμα με 5-10 παράθυρα ανοιχτά.

Έχουμε κάτι συγκεκριμένο να προτείνουμε;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ψάχνω λάπτοπ για τη σύζυγο. Χρήματα που μπορώ να διαθέσω περίπου μέχρι 500 ευρώ. Χρήση τυπική, εφαρμογές γραφείου, σερφάρισμα, και βίντεο στο youtube. Με ενδιαφέρει το μηχάνημα να έχει οθόνη IPS αλλά δυστυχώς βλέπω ότι γενικά σε κάτω από 500 ευρώ τιμή δύσκολα βρίσκεις οθόνη IPS σε λάπτοπ. Λογικά είμαι σε κάτι με επεξεργαστή είτε Intel I3 είτε AMD Ryzen. Μνήμη καλύτερα να είμαστε στα 8 Gb, δίσκος 128 ή ακόμα καλύτερα 256 GB SSD, λειτουργικό και να μην έχει φορτωμένο δεν με ενοχλεί.

Βασικά όπως ίσως καταλαβαίνετε θέλω ένα απλό μηχάνημα με σωστή όμως οθόνη και όχι πολύ μάπα χαρακτηριστικά, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μεν για απλή χρήση αλλά για αρκετά χρόνια από τώρα (άρα καλό θα ήταν πχ να μπορεί και να αναβαθμιστεί σε RAM έχοντας ελεύθερη υποδοχή μνήμης). Δεν θέλω να πάρω κάτι που μετά από 2-3 χρόνια θα σέρνεται ακόμα και σε σερφάρισμα με 5-10 παράθυρα ανοιχτά.

Έχουμε κάτι συγκεκριμένο να προτείνουμε;

 

Μη σε απασχολεί η RAM. Υπάρχουν 8αρια και 16αρια sodimm.

 

Ίσως αυτό...;

 

https://www.bestprice.gr/item/2156017174/lenovo-530s-14arr.html??qid=3nTt6Q8ZrY__1bec5&seq=4&q=ips%20fhd%20laptop&from=search

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ψάχνω λάπτοπ για τη σύζυγο. Χρήματα που μπορώ να διαθέσω περίπου μέχρι 500 ευρώ. Χρήση τυπική, εφαρμογές γραφείου, σερφάρισμα, και βίντεο στο youtube. Με ενδιαφέρει το μηχάνημα να έχει οθόνη IPS αλλά δυστυχώς βλέπω ότι γενικά σε κάτω από 500 ευρώ τιμή δύσκολα βρίσκεις οθόνη IPS σε λάπτοπ. Λογικά είμαι σε κάτι με επεξεργαστή είτε Intel I3 είτε AMD Ryzen. Μνήμη καλύτερα να είμαστε στα 8 Gb, δίσκος 128 ή ακόμα καλύτερα 256 GB SSD, λειτουργικό και να μην έχει φορτωμένο δεν με ενοχλεί.

 

Βασικά όπως ίσως καταλαβαίνετε θέλω ένα απλό μηχάνημα με σωστή όμως οθόνη και όχι πολύ μάπα χαρακτηριστικά, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μεν για απλή χρήση αλλά για αρκετά χρόνια από τώρα (άρα καλό θα ήταν πχ να μπορεί και να αναβαθμιστεί σε RAM έχοντας ελεύθερη υποδοχή μνήμης). Δεν θέλω να πάρω κάτι που μετά από 2-3 χρόνια θα σέρνεται ακόμα και σε σερφάρισμα με 5-10 παράθυρα ανοιχτά.

 

Έχουμε κάτι συγκεκριμένο να προτείνουμε;

Το ξέρω ότι είναι υπέρβαση και ζήτησες 500€, αλλά μη λυπηθείς τα 90€.

Πολύ καλά λόγια σε όλα τα review στο εξωτερικό, τρομερή μπαταρία, οθόνη ips, nvme και γενικότερα.

https://www.skroutz.gr/s/23189731/Huawei-MateBook-D-15-R5-3500U-8GB-256GB-FHD-W10-Space-Grey.html

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή από Γερμανικό αμαζον γιατί συνήθως έχουν QWERTZ πληκτρολόγιο όχι QWERTY που είναι το international.

 

"Information about keyboard layout: If not specified otherwise in the item name or description, you will receive this product with a German layout (QWERTZ), if the product you are buying is dispatched from and sold by Amazon. If the product is dispatched from and sold by third-party sellers please see their offer descriptions before ordering."

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτό λύνεται πανευκολα απ' τις ρυθμίσεις. Δε θεωρώ ότι είναι ανασταλτικός παράγοντας

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα συνφορουμιτες. Θα ηθελα τις προτάσεις σας σχετικα με νέο λάπτοπ 15ιντσο ή κ 17ιντσο μέχρι 700 ευρώ(Αν κάποιο κανει και 50 και 100 παραπανω αλλα πιστευετε οτι αξιζει αφηστε το κ αυτο). Το λαπτοπ προοριζεται για χρήση γραφειου(να μπορει να εχει 2 φυλλα Excel, 2 Word, 2 PDF και ενα βιντεο στο Youtube να τρεχουν και να μην παθαίνει κοκομπλόκο). Το κύριο χαρακτηριστικό που χρειάζομαι ειναι το δεξι numeric keypad στο πληκτρολογιο.

Επισης, να μην ειναι Lenovo!!

Edit: Αυτο θα με καλυψει; Μήπως είναι προτιμοτερο να αγορασω ενα φθηνοτερο και να βαλω εξτρα ραμ;

Edited by MarcDS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συνφορουμιτες. Θα ηθελα τις προτάσεις σας σχετικα με νέο λάπτοπ 15ιντσο ή κ 17ιντσο μέχρι 700 ευρώ(Αν κάποιο κανει και 50 και 100 παραπανω αλλα πιστευετε οτι αξιζει αφηστε το κ αυτο). Το λαπτοπ προοριζεται για χρήση γραφειου(να μπορει να εχει 2 φυλλα Excel, 2 Word, 2 PDF και ενα βιντεο στο Youtube να τρεχουν και να μην παθαίνει κοκομπλόκο). Το κύριο χαρακτηριστικό που χρειάζομαι ειναι το δεξι numeric keypad στο πληκτρολογιο.

Επισης, να μην ειναι Lenovo!!

Edit: Αυτο θα με καλυψει; Μήπως είναι προτιμοτερο να αγορασω ενα φθηνοτερο και να βαλω εξτρα ραμ;

 

Το παραπάνω θα σε υπερκαλύψει.

Προσωπικά αυτή την εποχή θα διάλεγα κάποιο με Ryzen 4500U, αλλά είναι ολοκαίνουργιος και στα ίδια χρήματα θα πάρεις λιγότερη μνήμη ή δίσκο. Γιατί δεν θέλεις Lenovo? Τα Idepad και τα Thinkpad είναι πολύ καλά, αλλά και οι άλλες τους σειρές δεν απέχουν πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συνφορουμιτες. Θα ηθελα τις προτάσεις σας σχετικα με νέο λάπτοπ 15ιντσο ή κ 17ιντσο μέχρι 700 ευρώ(Αν κάποιο κανει και 50 και 100 παραπανω αλλα πιστευετε οτι αξιζει αφηστε το κ αυτο). Το λαπτοπ προοριζεται για χρήση γραφειου(να μπορει να εχει 2 φυλλα Excel, 2 Word, 2 PDF και ενα βιντεο στο Youtube να τρεχουν και να μην παθαίνει κοκομπλόκο). Το κύριο χαρακτηριστικό που χρειάζομαι ειναι το δεξι numeric keypad στο πληκτρολογιο.

Επισης, να μην ειναι Lenovo!!

Edit: Αυτο θα με καλυψει; Μήπως είναι προτιμοτερο να αγορασω ενα φθηνοτερο και να βαλω εξτρα ραμ;

Καλά με τέτοιες απαιτήσεις και ένα refurbished των 300€ κάνει δουλειά.

8gb RAM και τέλος

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω θα σε υπερκαλύψει.

Προσωπικά αυτή την εποχή θα διάλεγα κάποιο με Ryzen 4500U, αλλά είναι ολοκαίνουργιος και στα ίδια χρήματα θα πάρεις λιγότερη μνήμη ή δίσκο. Γιατί δεν θέλεις Lenovo? Τα Idepad και τα Thinkpad είναι πολύ καλά, αλλά και οι άλλες τους σειρές δεν απέχουν πολύ...

 

Καλημερα φιλε σε ευχαριστω για την απαντηση, εγινε η παραγγελια στο ASUS τελικά.

Η Lenovo δυστυχως στο μπατζετ που θελω προσφερει λαπτοπ τα οποια μακροχρονια θα εμφανισουν αρκετα θεματα που θα σε κανουν να λες γιατι δεν πηρα Dell ή Asus. Τα μόνα αξιοπιστα λαπτοπ της κανουν πανω απο εναμιση χιλιαρικο που και παλι σε αυτο το μπατζετ εχεις αρκετα πιο δυνατες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε σε ευχαριστω για την απαντηση, εγινε η παραγγελια στο ASUS τελικά.

Η Lenovo δυστυχως στο μπατζετ που θελω προσφερει λαπτοπ τα οποια μακροχρονια θα εμφανισουν αρκετα θεματα που θα σε κανουν να λες γιατι δεν πηρα Dell ή Asus. Τα μόνα αξιοπιστα λαπτοπ της κανουν πανω απο εναμιση χιλιαρικο που και παλι σε αυτο το μπατζετ εχεις αρκετα πιο δυνατες επιλογες.

 

Καλορίζικο!

Νομίζω πάντως ότι τα έχεις πάρει με κακό μάτι. Τα τελευταία χρόνια έχω χρησιμοποιήσει πολλούς διαφορετικούς Lenovo σε όλο το φάσμα τιμών και δεν έχω σημαντικά παράπονα. Θα έλεγα ότι σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες τιμής είναι από τα πιο τίμια laptops που μπορείς να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Lenovo IdeaPad Z370 από το 2007 και πάει σφαίρα ακόμη (με αλλαγή RAM + SSD + CPU)... Και πάλι πριν από μερικές μέρες Lenovo πήρα...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σε ολους,εχετε να πρότεινετε καποιον καλο ssd για Laptop...

Ειναι ενα Laptop με i3 3ης γενιάς του 2013.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,εχετε να πρότεινετε καποιον καλο ssd για Laptop...

 

Ειναι ενα Laptop με i3 3ης γενιάς του 2013.

Δεν υπάρχουν ειδικά ssd για λάπτοπ.

Όποιο κάνει για σταθερό, κάνει και για λάπτοπ.

 

Silicon power,Samsung evo, western digital όλα καλά.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,εχετε να πρότεινετε καποιον καλο ssd για Laptop...

Ειναι ενα Laptop με i3 3ης γενιάς του 2013.

 

samsung evo εχω βαλει σε hp. πολύ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα είμαι σύντομος. Λόγω διαδικτυακών μαθημάτων χρειαζόμαστε (η σύζυγος) άμεσα ένα laptop. Το προηγούμενο που είχε, λόγω αγνώστου προβλήματος, έχει καταστρέψει την κάρτα ήχου τις τελευταίες ημε΄ρες και δεν έχουμε σωστό ήχο. Ούτε με τα ηχεία ακούγεται καλά, ούτε με ακουστικά, ασχέτως προγράμματος (δεν φταίει δηλαδή το webex ή το zoom, το ίδιο γίνεται και στην αναπαραγωγή ήχου ή βίντεο).

 

Τι ζητάει η σύζυγος, λοιπόν:

 

1. Λογική τιμή, με μέγιστο τα 1500€ (μην φτάσουμε σε 3.000€ για ένα laptop για μαθήματα και κανένα γράψιμο το καλοκαίρι).

2. Να είναι λεπτό και φορητό, γιατί θα το παίρνει στην δουλειά κάποιες φορές.

3. Σχετικά καλές επιδόσεις γιατί διδάσκει AutoCAD, οπότε χρειάζεται επεξεργαστή και μνήμη (παιχνίδια δεν παίζει κανείς, άλλωστε υπάρχει ο σταθερός για αυτά τα πράγματα).

4. Επειδή διδάσκει μαθήματα που απαιτούν γράψιμο (εξισώσεις, σχήματα κτλ), καλό είναι να έχει και πενάκι, ώστε να γλιτώσει από το wacom (το openboard το παίζει στα δάχτυλα, έχει ενθουσιαστεί, και τα παιδιά τρελαίνονται να παρακολουθούν σε αντίθεση με το πραγματικό μάθημα που το βαριούνται).

 

Αυτά τα ολίγα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι καλό το λάπτοπ και το νονο προβλημα είναι ο ηχος, ας δοκιμασει μια εξωτερικη καρτα ηχου (usb)

επισης ισως ειναι θεμα drivers ή στην χειρότερη μια εγκατάσταση εξ αρχης των windows.

 

αν απ την αλλη όντως θελετε νεο λαπτοπ, στα ~1000+ νομιζω κοστολογειται η σειρα lenovo legion

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο mol μηπως ειναι θεμα driver; Μηπως χρειαζεται ενα format; Αν ειναι λειτουργικο και σας βολευει ακομα και αν πατε σε νεο laptop αξιζει η αγορα μια εξωτερικης καρτας ηχου ωστε να μην βγει στην αχρησια.

 

Απο εκει και περα, οταν λες πενακι εννοεις touch screen φανταζομαι. Σε αυτες τις περιπτωσεις κοιτας lenovo yoga και dell, αλλα σε 14αρια γιατι τα 15αρια touch screen κοστιζουν καπως παραπανω, γιατι φανταζομαι το laptop λογω autocad θελει και μνημη αρκετη 16GB+.

Σε HP αν θυμαμαι καλα βγαινει και η σειρα 450 Gx (x= generation/ποια σειρα εχει φτασει δεν ξερω) σε 15αρια και η 840 Gx σε 14αρια, αλλα επειδη τα χρησιμοποιουν κυριως ως workstations οι εταιριες δεν ξερω σε τι κοστος βγαινει λιανικη.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλησπέρα παιδιά είμαι στη φάση που κοιτάω για αγορα λαπτοπ και ειμαι αναμεσα σε 2 μοντελα και θα ηθελα τη γνωμη σας αν εχετε δοκιμασει κανενα απο τα 2 εσεις ή κανενας φίλος σας. Το ένα ειναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/27633526/Le...k.html#reviews και το 2ο είναι αυτό https://www.skroutz.gr/s/24460143/De...l?from=catspan Από τη μια ειμαι με την dell σαν πιο μεγαλη εταιρεία και αξιοπιστα μηχανήματα αλλά διαβασα αρκετα θεματα με θερμοκρασιες στη συγκεκριμενη σειρά και δεν με αρεσει που ειναι στη μεση μονο δεμενη η οθονη με το υπολοιπο σασι απο την άλλη και η lenovo αν και ειναι γνωστη για πολλα φτηνοπλαστικα μηχανηματα ακουγονται πολλα καλα για τη legion σειρα και πολλοι επαινοι στη συγκεκριμενη σειρα για τη δουλεια που κανανε για να εχει χαμηλες θερμοκρασιες.Τελος σαν 20 χρονια τεχνικος υπολογιστων εχοντας λυσει παρα πολλα μηχανηματα ειμαι συνηθισμενος σαν πιο ζημιαρικα σε πλαστικα και οδηγους απο βιδες να ειναι τα lenovo και πιο στιβαρα τα dell. Αλλά με αυτά τα 2 εχω μπει σε απορία το dell φαινεται σαν πιο ψευτικο στα πλαστικα απο οτι το lenovo κυριως στο δεσιμο οθονης με σασι. Ευχαριστω για οποια βοήθεια γνώμη προκαταβολικα και αν εχετε να προτεινετε καποιο άλλο σε αυτα τα λεφτα ως 830 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγουν τα link, για πες μοντέλα να δω και να σου πω.

Πάντως τελευταία τα Dell είναι γενιές μοντέλων που έχουν αυτό το στιβαρό δέσιμο που αναφέρεις, το έχω διαπιστώσει και εγώ, θέλει προσοχή τι θα διαλέξεις, αλλά και πάλι σε σχέση με lenovo θεωρώ πως υπερέχουν σε πολλά τα laptop της Dell.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ως ονόματα, Dell και Lenovo είναι πλέον ισοδύναμες. Οι μεγάλες διαφορές υπάρχουν ανά σειρά.

Αν συγκρίνεις πχ Thinkpad με Vostro, προφανώς το Lenovo είναι καλύτερο από πλευράς ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγουν τα link, για πες μοντέλα να δω και να σου πω.

Πάντως τελευταία τα Dell είναι γενιές μοντέλων που έχουν αυτό το στιβαρό δέσιμο που αναφέρεις, το έχω διαπιστώσει και εγώ, θέλει προσοχή τι θα διαλέξεις, αλλά και πάλι σε σχέση με lenovo θεωρώ πως υπερέχουν σε πολλά τα laptop της Dell.

 

Συγγνωμη για πριν τώρα δουλευουν

 

https://www.skroutz.gr/s/27633526/Lenovo-Legion-5-15ARH05-Ryzen-5-4600H-8GB-512GB-GeForce-GTX-1650-Ti-FHD-No-OS-US-Keyboard-Phantom-Black.html

 

https://www.skroutz.gr/s/24460143/Dell-G3-3500-i5-10300H-8GB-512GB-GeForce-GTX-1650-Ti-FHD-No-OS.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...