Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα λάπτοπ Acer V3-771G και παρήγγειλα σήμερα έναν Samsung 860 Evo 500GB SSD να περάσω. Ξέρει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω τα Windows e.t.c από τον σκληρό που έχει ήδη ο υπολογιστής στον ssd που θα το περάσω; Το λάπτοπ έχει έτοιμη θέση για ssd από όσο κοίταξα τον κουμπώνεις κατευθείαν αν δεν κάνω λάθος σωστά ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα λάπτοπ Acer V3-771G και παρήγγειλα σήμερα έναν Samsung 860 Evo 500GB SSD να περάσω. Ξέρει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω τα Windows e.t.c από τον σκληρό που έχει ήδη ο υπολογιστής στον ssd που θα το περάσω; Το λάπτοπ έχει έτοιμη θέση για ssd από όσο κοίταξα τον κουμπώνεις κατευθείαν αν δεν κάνω λάθος σωστά ;
Υπάρχουν προγράμματα για cloning, αλλά προτείνω να κάνεις καθαρή εγκατάσταση

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν προγράμματα για cloning, αλλά προτείνω να κάνεις καθαρή εγκατάσταση

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Kαι εγώ καθαρή εγκατάσταση θέλω να κάνω άλλα καταλήγω στο cloning που λες γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τα drivers. Έψαξα να βρω για το λαπτοπ drivers Windows 10 και βλέπω δεν υποστηρίζεται από την εταιρία δεν ξέρω τι φάση! Μονο για Windows 8 βλέπω drivers, τώρα το έχω τα δεκάρια αλλά ήταν από τότε που έγιναν αναβάθμιση μόνα τους από τα 8 στα 10 που είχε κάνει η Microsoft παλιά αν σου θυμίζει κάτι.

 

https://www.acer.com/ac/en/ID/content/support-product/4090;-;

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ καθαρή εγκατάσταση θέλω να κάνω άλλα καταλήγω στο cloning που λες γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τα drivers. Έψαξα να βρω για το λαπτοπ drivers Windows 10 και βλέπω δεν υποστηρίζεται από την εταιρία δεν ξέρω τι φάση! Μονο για Windows 8 βλέπω drivers, τώρα το έχω τα δεκάρια αλλά ήταν από τότε που έγιναν αναβάθμιση μόνα τους από τα 8 στα 10 που είχε κάνει η Microsoft παλιά αν σου θυμίζει κάτι.

 

https://www.acer.com/ac/en/ID/content/support-product/4090;-;

Εδώ και 4-5 χρόνια έχω σταματήσει να βάζω drivers της εταιρείας.

Από Windows ότι μπαίνει τρέχει μια χαρά

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα λάπτοπ Acer V3-771G και παρήγγειλα σήμερα έναν Samsung 860 Evo 500GB SSD να περάσω. Ξέρει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω τα Windows e.t.c από τον σκληρό που έχει ήδη ο υπολογιστής στον ssd που θα το περάσω; Το λάπτοπ έχει έτοιμη θέση για ssd από όσο κοίταξα τον κουμπώνεις κατευθείαν αν δεν κάνω λάθος σωστά ;

 

 

 

Norton Ghost.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα λάπτοπ Acer V3-771G και παρήγγειλα σήμερα έναν Samsung 860 Evo 500GB SSD να περάσω. Ξέρει κανείς πως μπορώ να μεταφέρω τα Windows e.t.c από τον σκληρό που έχει ήδη ο υπολογιστής στον ssd που θα το περάσω; Το λάπτοπ έχει έτοιμη θέση για ssd από όσο κοίταξα τον κουμπώνεις κατευθείαν αν δεν κάνω λάθος σωστά ;
Βάζεις τον ssd, κατεβάζεις Macrium Reflect και κάνεις clone τα πάντα.

Πολύ απλή και εύκολη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Dell latitude 3350 i5-5200u 8gb 128gb ssd 13.3

 

Tι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο laptop?

Προκειται να χρησιμοποιηθει απο φοιτητη οικονομικων, ποσο θα τον καλυψη?

Αν υπαρχει και καποιος ποιο σχετικος με τα οικονομικα, τι προγραμματα θα πρεπει να του βαλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Norton Ghost.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Βάζεις τον ssd, κατεβάζεις Macrium Reflect και κάνεις clone τα πάντα.

Πολύ απλή και εύκολη διαδικασία.

 

Εδώ και 4-5 χρόνια έχω σταματήσει να βάζω drivers της εταιρείας.

Από Windows ότι μπαίνει τρέχει μια χαρά

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Σας ευχαριστω παιδια για της απαντησεις και τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Dell latitude 3350 i5-5200u 8gb 128gb ssd 13.3

 

Tι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο laptop?

Προκειται να χρησιμοποιηθει απο φοιτητη οικονομικων, ποσο θα τον καλυψη?

Αν υπαρχει και καποιος ποιο σχετικος με τα οικονομικα, τι προγραμματα θα πρεπει να του βαλουμε?

 

Τεχνικά είναι μια χαρά, με εξαίρεση τον δίσκο που είναι σχετικά μικρός. Μπορεί πάντως να καλυφθεί με κάποιο εξωτερικό μέσο αποθήκευσης. Ίσως η οθόνη να του πέσει λίγο μικρή, αλλά η ευκολία μεταφοράς είναι προτιμότερη...

Προγράμματα θα του πουν στη σχολή του, βάλτε μόνο ένα Office (Libre ή Microsoft)...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω μια μικρή βοήθεια με την επιλογή λάπτοπ. :O :O

 

Για web browsing, ταινίες

Επεξεργασία εικόνας - βίντεο (photoshop lightroom κλπ) σε μέτριο επίπεδο, όχι πολύ βαριά πράγματα

Μπάτζετ γύρω στα 800 ευρώ

Γύρω στις 14"

 

Το έψαξα λίγο σχετικά με specs κλπ αν και δεν έχω ιδέα και βρήκα τα παρακάτω αν και δεν ξέρω αν αξίζουν:

 

https://www.bestprice.gr/item/2155764748/lenovo-s540-14api.html

 

https://www.bestprice.gr/item/2155767667/lenovo-ideapad-530s-14ikb.html

 

Επίσης αν και αρκετά πιο ακριβό και 150 ευρώ ακριβότερο από τα λεφτά που θέλω να διαθέσω, αναρωτιέμαι αν αξίζει το Surface Touch:

 

https://www.bestprice.gr/item/2155227992/microsoft-surface-touch.html

 

Απότι καταλαβαίνω είναι μοντέλο διετίας, δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά καλημέρα χρόνια πολλά καλή χρονια, δεν ξερω αν πρέπει να ρωτησω εδώ αλλά εχω αγχωθει λίγο με το λάπτοπ. Πήγα να συνδεθω το πρωί και πριν βάλω τον κωδικο μου συνδέθηκε στο administrator επειδή έχει ξανατυχει το άφησα για να το αλλάξω από τις ρυθμίσεις. Το τρελό είναι ότι του εκανε ενημέρωση και μου έβγαζε να βάλω γλώσσα απο την αρχή . Μπηκα ρυθμίσεις πήγα στον λογαριασμό και δεν μου έβγαζε επιλογή για να το αλλαξω ο λογαριασμος μου ήταν στον τοπικό χρήστη. Δοκιμασα να τον κάνω διαχειριστή έβαλα λογαριασμό Microsoft αλλά τζιφος δεν μου το αλλάζει, το μόνο που αλλαξε ήταν να παραμεινει διαχειριστης ο λογαριασμός που εμπαινα . Με αυτόν που εμπαινα εχω ολα μου τα προγραμματα ,αρχεία, μουσική κ.τ..λ. Καμιά βοήθεια πως να το επαναφερω με τον λογαριασμό που εμπαινα γιατί πρέπει να δουλεψω?
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα χρόνια πολλά καλή χρονια, δεν ξερω αν πρέπει να ρωτησω εδώ αλλά εχω αγχωθει λίγο με το λάπτοπ. Πήγα να συνδεθω το πρωί και πριν βάλω τον κωδικο μου συνδέθηκε στο administrator επειδή έχει ξανατυχει το άφησα για να το αλλάξω από τις ρυθμίσεις. Το τρελό είναι ότι του εκανε ενημέρωση και μου έβγαζε να βάλω γλώσσα απο την αρχή . Μπηκα ρυθμίσεις πήγα στον λογαριασμό και δεν μου έβγαζε επιλογή για να το αλλαξω ο λογαριασμος μου ήταν στον τοπικό χρήστη. Δοκιμασα να τον κάνω διαχειριστή έβαλα λογαριασμό Microsoft αλλά τζιφος δεν μου το αλλάζει, το μόνο που αλλαξε ήταν να παραμεινει διαχειριστης ο λογαριασμός που εμπαινα . Με αυτόν που εμπαινα εχω ολα μου τα προγραμματα ,αρχεία, μουσική κ.τ..λ. Καμιά βοήθεια πως να το επαναφερω με τον λογαριασμό που εμπαινα γιατί πρέπει να δουλεψω?

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς ποιό έιναι το πρόβλημα. Φαντάζομαι ότι έχεις Windows 10.

Στην κλειδωμένη οθόνη κάτω αριστερά δεν σου δείχνει τον χρήστη σου; Πχ Αν πατήσεις Ctr-Alt-Del -> Switch user δεν μπορείς να διαλέξεις τον χρήστη που θέλεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς ποιό έιναι το πρόβλημα. Φαντάζομαι ότι έχεις Windows 10.

Στην κλειδωμένη οθόνη κάτω αριστερά δεν σου δείχνει τον χρήστη σου; Πχ Αν πατήσεις Ctr-Alt-Del -> Switch user δεν μπορείς να διαλέξεις τον χρήστη που θέλεις;

Πω, πω να είσαι καλά, δεν το ήξερα αυτό με τα πλήκτρα το έκανα και μπηκα, επιτέλους εγω δοκιμαζα απο τις ρυθμίσεις επειδή μου είχε ξανατυχει, όχι δεν μου το έβγαζε ατην γωνία με εβαζε απευθείας με διαχειριστή Και επειδή είμαι και ξεχασιαρα θα το αντιγραψω .Σε ευχαριστώ παρα μα παρα πολύ

Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα.Θελω την βοήθεια σας γιατί από λαπτοπ δεν έχω μεγάλη γνώση.Τον Σεπτεμβριο θα ξεκινήσω σε ένα ΙΕΚ για δημοσιογραφια και υποθέτω πως θα χρειαστώ το λαπτοπ για να γράφω άρθρα κλπ και να αποθηκεύω ή οτιδήποτε άλλο χρειαστεί.Θελω λοιπόν να πάει σφαίρα,να κρατάει όσο το δυνατόν περισσότερο η μπαταρία και να εχει αρκετό χώρο και καλή κεραία για το σήμα στο ίντερνετ (αν υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν λέω βλακειες) .Δεν ξέρω αν ζητάω πολλα,παιχνίδια δεν παίζω αλλά καμία ταινία μπορεί να την βλέπω.Τώρα κατά προτίμηση από Κωτσο λογω δόσεων με τιμή στα 600€ αντε 650€ ταβάνι αν αξίζει κάτι τόσο πολύ.Θα είναι πολλές ώρες τη μέρα σε λειτουργία οπότε θέλω ότι καλύτερο...

Βρήκα αυτό https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/202691-acer-aspire-3-a315-i7-10510u-8gb-512gb-mx230-2gb

Αλλα όπως είπα και πιο πάνω δεν έχω ιδέα οπότε δεν θέλω να πάω στα τύφλα.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ένα χρήσιμο άρθρο που θα βοηθήσει τον αρχάριο χρήστη στην επιλογή Laptop: "Τι λάπτοπ να πάρω; - Οδηγός αγοράς για να επιλέξεις το καλύτερο Laptop!"
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Ψάχνομαι για νέο λάπτοπ το επόμενο διάστημα. Ξέρω μέσες-άκρες τι ζητάω, οπότε από άποψη hardware και τεχνικών χαρακτηριστικών έχω σχεδόν καταλήξει.

Το θέμα είναι με το λειτουργικό. Θέλω να αποφασίσω μόνος μου τι λειτουργικό να βάλω, π.χ. να ξεκινήσω με κάποια διανομή Linux, και αν το θελήσω κάποια στιγμή να πάω σε Windows.

Ξέρω ότι υπάρχουν μοντέλα που βγαίνουν εξαρχής χωρίς λειτουργικό, ή με προεγκατεστημένο Linux. Επειδή από μια πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα δε βλέπω πολλές επιλογές από διαθέσιμα μοντέλα, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει συγκεκριμένη πολιτική για αλλαγή λειτουργικού ανά κατασκευαστή. Για παράδειγμα, αν πάρω κάποιο μηχάνημα που να έχει προεγκατεστημένα Windows 10, μπορώ να βάλω Windows 7 ή Linux, π.χ. βγάζοντας τον δίσκο που έρχεται το μηχάνημα και αντικαθιστώντας τον με άλλο στον οποίο θα βάλω το νέο λειτουργικό; Θα έχω θέματα με εγγύηση κλπ;

Υπάρχουν κατασκευαστές που εγκρίνουν αλλαγή λειτουργικού, που να δίνουν drivers κλπ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :bow:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψάχνομαι για laptop.

Δεν θα έπαιρνα όμως ένα χωρίς λειτουργικό. Κι αν κάτι δεν πάει καλά στην εγκατάσταση του λειτουργικού, τι γίνεται;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψάχνομαι για laptop.

Δεν θα έπαιρνα όμως ένα χωρίς λειτουργικό. Κι αν κάτι δεν πάει καλά στην εγκατάσταση του λειτουργικού, τι γίνεται;

 

Τα Windows10 για μένα είναι η απόλυτη ξενέρα. Γι' αυτό ρωτάω αν μπορώ σε μηχάνημα με προεγκατεστημένα Windows μπορώ να βάλω άλλο λειτουργικό χωρίς να έχω συνέπειες σε εγγύηση κλπ.

Αν ο κατασκευαστής δίνει drivers για το μηχάνημα, για αλλά λειτουργικά, είσαι καλυμμένος. Έστω και τα στοιχειώδη να ξέρεις από υπολογιστές, μπαίνει πολύ εύκολα ένα σύγχρονο λειτουργικό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα notebook της Asus με 10άρια και παίζουν πολύ καλά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows10 για μένα είναι η απόλυτη ξενέρα. Γι' αυτό ρωτάω αν μπορώ σε μηχάνημα με προεγκατεστημένα Windows μπορώ να βάλω άλλο λειτουργικό χωρίς να έχω συνέπειες σε εγγύηση κλπ.

 

Αν ο κατασκευαστής δίνει drivers για το μηχάνημα, για αλλά λειτουργικά, είσαι καλυμμένος. Έστω και τα στοιχειώδη να ξέρεις από υπολογιστές, μπαίνει πολύ εύκολα ένα σύγχρονο λειτουργικό.

Θες να πεις το καλύτερο λειτουργικό μάλλον.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι σταθεροτατο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Ψάχνομαι για νέο λάπτοπ το επόμενο διάστημα. Ξέρω μέσες-άκρες τι ζητάω, οπότε από άποψη hardware και τεχνικών χαρακτηριστικών έχω σχεδόν καταλήξει.

Το θέμα είναι με το λειτουργικό. Θέλω να αποφασίσω μόνος μου τι λειτουργικό να βάλω, π.χ. να ξεκινήσω με κάποια διανομή Linux, και αν το θελήσω κάποια στιγμή να πάω σε Windows.

Ξέρω ότι υπάρχουν μοντέλα που βγαίνουν εξαρχής χωρίς λειτουργικό, ή με προεγκατεστημένο Linux. Επειδή από μια πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα δε βλέπω πολλές επιλογές από διαθέσιμα μοντέλα, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει συγκεκριμένη πολιτική για αλλαγή λειτουργικού ανά κατασκευαστή. Για παράδειγμα, αν πάρω κάποιο μηχάνημα που να έχει προεγκατεστημένα Windows 10, μπορώ να βάλω Windows 7 ή Linux, π.χ. βγάζοντας τον δίσκο που έρχεται το μηχάνημα και αντικαθιστώντας τον με άλλο στον οποίο θα βάλω το νέο λειτουργικό; Θα έχω θέματα με εγγύηση κλπ;

Υπάρχουν κατασκευαστές που εγκρίνουν αλλαγή λειτουργικού, που να δίνουν drivers κλπ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :bow:

 

Η αλλαγή λειτουργικού συστήματος δεν επηρεάζει την εγγύηση, και προφανώς μπορείς να εγκαταστήσεις όποιο λειτουργικό σύστημα θέλεις στον ίδιο εργοστασιακό δίσκο, ή σε άλλον.

Παλαιότερα μπορούσες να πάρεις συγκεκριμένα μοντέλα με δυνατότητα downgrade από 10 σε 7, πλέον έχει εκλείψει λόγω λήξης της περιόδου συντήρησης των 7.

Link to comment
Share on other sites

να ξεκινήσω με κάποια διανομή Linux, και αν το θελήσω κάποια στιγμή να πάω σε Windows.

 

Γιατί δεν παίρνεις ενα laptop με windows 10 και να κάνεις dual boot με οποια διανομη Linux θέλεις;

 

θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει συγκεκριμένη πολιτική για αλλαγή λειτουργικού ανά κατασκευαστή. Για παράδειγμα, αν πάρω κάποιο μηχάνημα που να έχει προεγκατεστημένα Windows 10, μπορώ να βάλω Windows 7 ή Linux, π.χ. βγάζοντας τον δίσκο που έρχεται το μηχάνημα και αντικαθιστώντας τον με άλλο στον οποίο θα βάλω το νέο λειτουργικό; Θα έχω θέματα με εγγύηση κλπ;

 

Εγγυση δεν χάνεις. Όμως, πολλά συγχρονα laptops μπορεί να μη δεχτουν εγκατάσταση Windows 7. Πιθανον να μην υπάρχουν drivers. Όλα γίνονται αλλά ίσως ταλαιπωρηθείς.

 

Υπάρχουν κατασκευαστές που εγκρίνουν αλλαγή λειτουργικού, που να δίνουν drivers κλπ;

 

Οταν καταλήξεις στο μοντελο που θα πάρεις, τσεκαρε στην επισημη ιστοσελίδα αν έχει drivers για το λειτουργικό που θές.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνεις ενα laptop με windows 10 και να κάνεις dual boot με οποια διανομη Linux θέλεις;

 

 

 

 

 

 

 

Εγγυση δεν χάνεις. Όμως, πολλά συγχρονα laptops μπορεί να μη δεχτουν εγκατάσταση Windows 7. Πιθανον να μην υπάρχουν drivers. Όλα γίνονται αλλά ίσως ταλαιπωρηθείς.

 

 

 

 

 

 

 

Οταν καταλήξεις στο μοντελο που θα πάρεις, τσεκαρε στην επισημη ιστοσελίδα αν έχει drivers για το λειτουργικό που θές.

Άστα, ήθελα να βαλω ως dual boot και για δοκιμή win7 σε desktop με Ryzen και έφαγα βδομάδες να βρω πώς θα γίνει.

Ούτε εγκατάσταση δεν ξεκινούσε αφού δεν έβλεπε τις θύρες USB, και άρα ήταν χωρίς ποντίκι και keyboard.

Μετά άλλο ψάξιμο για όλους τους drivers.. Τρελή φασαρία

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...