Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο πρώτο μου λάπτοπ, σκέφτηκα ότι δεν χρειάζονταν να πετάξω 800 ευρώ (ή όσα ήταν) για (dedicated) GPU και το μετάνιωσα οικτρά. Στην δεύτερη επιλογή μου, ευτυχώς δεν σκέφτηκα το ίδιο για την οθόνη και έχω «τουλάχιστον» 1600x900 και σίγουρα δεν θα άντεχα άλλο με καμία 1366x768. Μέσα στο χιλιάδες features που ανακοινώνονται, μερικές υπερβάσεις χρειάζονται ειδικά αν μπορείς να προβλέψεις το μελλοντικό default.

 

Y.γ.: Δεν έχω αποφασίσει ακόμη :happy:

 

Προφανώς το μετάνιωσες οικτρά, διότι αγόρασες ενα μηχάνημα που δεν εκανε για το σκοπό που το ήθελες. Διαφορετικά, μια χαρά αποδίδουν και οι υπολογιστές χωρίς ανεξάρτητη κάρτα γραφικών. Αλλά δεν κάνουν για όσους παίζουν παιχνίδια ή τρέχουν απαιτητικά για τα γραφικά προγράμματα. Γι αυτό σημασία έχει τι ακριβώς θα κάνει ο καθένας με τον υπολογιστή του. Το να προβλέψω το μελλοντικό default και να το αγοράσω σήμερα (αντί αύριο) 3 φορές ακριβότερο, δεν νομίζω πως έχει κάποιο value, εκτός κι αν αυτό το μελλοντικό default σου δίνει κάποια υπεραξία και στη χρήση του υπολογιστή σήμερα ή θα σου δημιουργήσει πρόβλημα σε 2 χρόνια αν δεν το έχεις. Κάποιος που χρησιμοποιεί τον υπολογιστή για καθημερινή-casual-business χρήση, μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του με FHD και τα επόμενα 10 χρόνια, ακόμα και η norm να είναι στα 8K!

 

ΥΓ: Τώρα που έκανα ζημιά στον HP που είχε FHD, χρησιμοποιώ προσωρινά έναν παλαιότερο 1366 χ 768. Δεν μπορώ να πω ότι έχω πρόβλημα και με τον 1366χ768, μια χαρά κάνω τη δουλειά μου χωρίς καμιά κούραση. Και να σου πω την αλήθεια, αν δεν είχα δει τα σπεκς δεν θα ειχα καταλαβει καν τη διαφορα ! Αν δοκιμάσω να δω ταινία ή να παίξω παιχνίδι ίσως η διαφορά να είναι μεγαλύτερη αλλά who cares

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και όμως, όπως και τώρα που δεν μπορώ να παίξω κανένα νέον τίτλο, μπορώ να ζήσω και χωρίς games (ασχέτως, αν θα προτιμήσω ένα gaming laptop από ένα surface - μακάρι να έβγαιναν surface σε τέτοια τιμή με καλές κάρτες).

 

Ωστόσο ακόμη και οι browsers χρησιμοποιούν hardware acceleration και άρα είναι τελικά σημαντικό να υπάρχει μια έστω μια nvidia 150 mx πχ, ακόμη και αν προορίζεται για βαριά χρήση γραφείου. Να μην αναφερθώ στα video ή στα βαριά UI..

 

Το να επενδύσω σήμερα στην ακριβή 4Κ, το βλέπω σαν μια πιθανότητα ή διασφάλιση, ότι σε 5 χρόνια το τότε default UI των εφαρμογών, θα είναι τουλάχιστον συμβατό! Κάποτε και η 1024x768 ήταν οκ, αλλά κάτι μου λέει ότι θα είναι δύσχρηστα. Μόνο και μόνο ότι πολλά responsive pages θα σερβίρουν την tablet έκδοση...

 

Βασικά πλέον μου έχουν μπει σκέψεις ότι μάλλον θα πρέπει να περιμένω τους AMD ή τους i9 να ωριμάσουν στην αγορά ή τουλάχιστον να λυθούν hardware τα spectrum/meltdown issues (για να μην έχω τo performance loss των patches λύσεων)..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Συνεχίζοντας την αναζήτηση, έχετε κάποιο σχόλιο για τα 3 ακόλουθα (δεν θέλω ερώτηση πώς από τις 13.3" με ryzen βρέθηκα μέσα σε μια βδομάδα στις 15.6" :P), :

 

Lenovo Legion Y520 15.6" (i77700HQ/8GB/1TB&128GB/GTX 1050)

Asus Rog Strix 15.6" (i7-7700HQ/8GB/1TB & 128GB SSD/GTX 1050)

Asus 15.6" TUF Gaming (i7-8750H/8GB/1TB & 128GB SSD/GTX 1050)

 

Κάθε σχετικό σχόλιο ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Να ρωτήσω φορητό ελαφρύ και λεπτό σαν macbook air περίπου με κανονικό επεξεργαστή core2duo περίπου από ποσό ξεκινάμε;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω φορητό ελαφρύ και λεπτό σαν macbook air περίπου με κανονικό επεξεργαστή core2duo περίπου από ποσό ξεκινάμε;

 

Core2Duo είναι επεξεργαστής δεκαετίας. Εάν εννοείς Intel Core (i3/i5/i7), η περιγραφή του μηχανήματος που ψάχνεις είναι ultrabook, αλλά πλέον βγαίνουν πολύ καλά και με AMD Ryzen.

Δεν μπορεί κάποιος να σου πει με ακρίβεια ένα κατώτατο ποσό. Αν μας πεις τί άλλο σε ενδιαφέρει εκτός από φορητότητα και επεξεργαστή, θα είναι καλύτερα. Μία πολύ γενική εκτίμηση θα ήταν 700€ και πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Από επεξεργαστές βρήκε με celeron πχ. Lenovo 120s 11.6 οθόνη. Βασικά με ενδιαφέρει να είναι κάτω από 1.5 κιλό και να ειναι μαζεμένο κι από σκληρό ssd αλλά 64 και πάνω. Από τιμή 300 και πάνω ξεφεύγουμε πολύ.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καταλήγω σε chromebook μάλλον.

Ποιο προτείνετε;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από επεξεργαστές βρήκε με celeron πχ. Lenovo 120s 11.6 οθόνη. Βασικά με ενδιαφέρει να είναι κάτω από 1.5 κιλό και να ειναι μαζεμένο κι από σκληρό ssd αλλά 64 και πάνω. Από τιμή 300 και πάνω ξεφεύγουμε πολύ.

 

https://www.banggood.com/Jumper-EZBOOK-3-PRO-13_3-Inch-Notebook-Windows-10-Intel-Apollo-Lake-N3450-Quad-Core-6GB-RAM-64G-eMMC-p-1184679.html?rmmds=detail-left-hotproducts__4&ID=42257&cur_warehouse=CN, αναβαθμίσημο σε δίσκο (2242 M.2 SSD slot π.χ. https://www.aliexpress.com/item/256GB-NGFF-M-2-SSD-Module-with-256MB-Cache-for-Ultrabook-Intel-platform-better-than-mSATA/32810314866.html?spm=2114.search0104.3.17.22ac40ecOSGuJ4&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_5735015_317_5734915_10696_10084_453_10924_454_10083_10618_10920_10921_10304_10307_10922_10820_10821_537_10302_536_10059_10884_10887_100031_5735215_321_322_10103_5735115-5735015,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=c1a3509e-c2a7-4b8e-b005-b06d23dae19f-2&algo_pvid=c1a3509e-c2a7-4b8e-b005-b06d23dae19f) & μνήμη, αποστολή με Priority Direct Mail...

Edited by zacharis1955
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια φίλη, δασκάλα στο επάγγελμα (άρα όχι πολλές απαιτήσεις), ψάχνει για laptop με διαστάσεις έως 15.6''. Όσο καλύτερος εξοπλισμός γίνεται και όσο πιο μεγάλη αξιοπιστία με ανώτατο όριο τα 600€ (μπορεί να την πείσω για κάτι παραπάνω). Τι προτάσεις έχουμε κύριοι; Προσωπικά κοιτάζω προς Dell μεριά, αλλά, αν υπάρχει και κάτι άλλο σοβαρό και αξιόπιστο, όλα είναι δεκτά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδή είδα οτι μιλάτε για 2500u amd και λοιπα

 

https://www.electroholic.gr/el/product/COMLEN00985?fbclid=IwAR3H9tMHSD013DtcO4cTMgOGaHJdHIYyF9p3xCo47Rf_7JmADWSdi2h-poU

 

Τι σας λέει αυτό? Δουλεια φοιτητη και κανενα ελαφρυ Online gaming Πχ ( DDO)

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα.Φίλη μου ενδιαφέρεται για ένα λαπτοπ να περάσει προγράμματα φωτογραφίας κλπ(φωτογράφος) και να κάνει και βασική χρηση.Εχει δει κάποια με τον i5 και 8GB RAM στα 299€ τα οποία είναι εκθεσιακα.Τι γνώμη έχετε για αυτή την κατηγορία;;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Φίλη μου ενδιαφέρεται για ένα λαπτοπ να περάσει προγράμματα φωτογραφίας κλπ(φωτογράφος) και να κάνει και βασική χρηση.Εχει δει κάποια με τον i5 και 8GB RAM στα 299€ τα οποία είναι εκθεσιακα.Τι γνώμη έχετε για αυτή την κατηγορία;;

 

Ποιον i5 στα ποσα GHz; Δισκο SSD; GPU; 8GB Ram πλεον εκει που εχουν φτασει τα προγραμματα δεν ειναι παντα αρκετα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Φίλη μου ενδιαφέρεται για ένα λαπτοπ να περάσει προγράμματα φωτογραφίας κλπ(φωτογράφος) και να κάνει και βασική χρηση.Εχει δει κάποια με τον i5 και 8GB RAM στα 299€ τα οποία είναι εκθεσιακα.Τι γνώμη έχετε για αυτή την κατηγορία;;

 

Προγράμματα φωτογραφίας όπως photoshop ξέρω εγώ και 8 GB Ram δεν πάνε μαζί ούτε για βόλτα στο περίπτερο κατά την γνώμη μου, εκτός και είναι επεκτάσιμο το λαπιτοπι και το κάνει upgrade :) θα ζοριστεί αρκετά με τα 8 ραμ .

Link to comment
Share on other sites

Θα την ρωτήσω να μου δείξει τουλάχιστον τα μοντέλα που είδε να σας πω...ενα Dell και ενα HP μου είπε αλλά πρέπει να δω αναλυτικά.Αρα με την 8αρα Ραμ θα χουμε θέμα μάλλον.
Link to comment
Share on other sites

Μιά γρήγορη ερώτηση...Θέλω να αναβαθμίσω την Ram σε ένα laptop μου.Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν αυτή που βρήκα είναι συμβατή?

Το laptop μου είναι αυτό: https://support.hp.com/us-en/document/c04626644

Και η ram που βρήκα αυτή: https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=65156

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μιά γρήγορη ερώτηση...Θέλω να αναβαθμίσω την Ram σε ένα laptop μου.Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν αυτή που βρήκα είναι συμβατή?

Το laptop μου είναι αυτό: https://support.hp.com/us-en/document/c04626644

Και η ram που βρήκα αυτή: https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=65156

 

Το είδος μνήμης είναι συμβατό. Δεν είναι κάθε SODIMM συμβατό με κάθε φορητό, αλλά το συγκεκριμένο θεωρείται ασφαλής επιλογή.

Εάν τώρα έχεις 1x2GB και θέλεις να το κρατήσεις και αυτό, το καλύτερο θα ήταν να βάλεις όσο πιο όμοιο γίνεται με αυτό που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το είδος μνήμης είναι συμβατό. Δεν είναι κάθε SODIMM συμβατό με κάθε φορητό, αλλά το συγκεκριμένο θεωρείται ασφαλής επιλογή.

Εάν τώρα έχεις 1x2GB και θέλεις να το κρατήσεις και αυτό, το καλύτερο θα ήταν να βάλεις όσο πιο όμοιο γίνεται με αυτό που έχεις.

 

Να σαι καλά για την απάντηση!Οπότε να αγοράσω άφοβα θα είναι συμβατή κατά πάσα πιθανότητα.Δεν κατάλαβα το δεύτερο σκέλος του ποστ σου.Είμαι ψιλοάσχετος με αυτά...Τι εννοείς να κρατήσω και την 2άρα?Αυτό που θέλω είναι να πάρω την 4άρα και να αντικαταστήσω την 2άρα μνήμη του λάπτοπ μου.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά για την απάντηση!Οπότε να αγοράσω άφοβα θα είναι συμβατή κατά πάσα πιθανότητα.Δεν κατάλαβα το δεύτερο σκέλος του ποστ σου.Είμαι ψιλοάσχετος με αυτά...Τι εννοείς να κρατήσω και την 2άρα?Αυτό που θέλω είναι να πάρω την 4άρα και να αντικαταστήσω την 2άρα μνήμη του λάπτοπ μου.
Λογικά έχεις 2 ων slots
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά για την απάντηση!Οπότε να αγοράσω άφοβα θα είναι συμβατή κατά πάσα πιθανότητα.Δεν κατάλαβα το δεύτερο σκέλος του ποστ σου.Είμαι ψιλοάσχετος με αυτά...Τι εννοείς να κρατήσω και την 2άρα?Αυτό που θέλω είναι να πάρω την 4άρα και να αντικαταστήσω την 2άρα μνήμη του λάπτοπ μου.

 

Εάν δεν απατώμαι, ο φορητός σου πωλούταν με 1x2GB σε μία θέση, και μία θέση κενή. Με μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας, μπορείς να γεμίσεις την κενή θέση με τα επιπλέον 4GB και να έχεις συνολικά 6.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι?Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό!Να σαι καλά!Μακαρί αν έχει 2 slot να μπορέσω να το φτάσω 6GB αν είναι συμβατές.Μία τελευταία ερώτηση...Πως θα καταλάβω αν η ram που αγόρασα δεν είναι συμβατή με το λάπτοπ μου?Η εφόσον έχει 2 slots αν δεν είναι συμβατές μεταξύ τους?(Η παλιά ram των 2 gb με την καινούργια των 4gb εννοώ).
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ασυμβατότητα, κατά πάσα πιθανότητα δε θα εκκινεί ο υπολογιστής.

Για να δεις πόση RAM αναγνωρίζει το λειτουργικό σύστημα Windows, πάτα το συνδυασμό πλήκτρων Win + X, αλλιώς με δεξί κλικ επάνω στο κουμπί του μενού "Έναρξης" επίλεξε "Σύστημα" από το μενού που θα εμφανιστεί.

Στο παράθυρο που εμφανίζεται, την ποσότητα της RAM θα τη δεις στη λεζάντα "Εγκατεστημένη RAM".

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πας κατευθείαν σε 2x4gb;

Α ναι?Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό!Να σαι καλά!Μακαρί αν έχει 2 slot να μπορέσω να το φτάσω 6GB αν είναι συμβατές.Μία τελευταία ερώτηση...Πως θα καταλάβω αν η ram που αγόρασα δεν είναι συμβατή με το λάπτοπ μου?Η εφόσον έχει 2 slots αν δεν είναι συμβατές μεταξύ τους?(Η παλιά ram των 2 gb με την καινούργια των 4gb εννοώ).

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ειλικρινά!Με βοηθήσατε όλοι πάρα πολύ.Φίλε junglist αυτή την στιγμή είναι οικονομικό το θέμα αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον ίσως το κάνω.Να είσαστε όλοι καλά,καλή χρονιά με υγεία!
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με μία ερώτηση...Οπως προείπα έχω αυτό το laptop και θα του αλλάξω την ram του... https://support.hp.com/us-en/document/c04626644

Ξέρει κάποιος αν βγάζω μόνο το κάτω καπάκι ή λύνω πληκτρολόγια κτλ για να φτάσω στην ram slot στο συγκεκριμένο laptop?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Μιά γρήγορη ερώτηση...Θέλω να αναβαθμίσω την Ram σε ένα laptop μου.Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν αυτή που βρήκα είναι συμβατή?

Το laptop μου είναι αυτό: https://support.hp.com/us-en/document/c04626644

Και η ram που βρήκα αυτή: https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=65156

 

Α ναι?Δεν ήξερα ότι γίνεται αυτό!Να σαι καλά!Μακαρί αν έχει 2 slot να μπορέσω να το φτάσω 6GB αν είναι συμβατές.Μία τελευταία ερώτηση...Πως θα καταλάβω αν η ram που αγόρασα δεν είναι συμβατή με το λάπτοπ μου?Η εφόσον έχει 2 slots αν δεν είναι συμβατές μεταξύ τους?(Η παλιά ram των 2 gb με την καινούργια των 4gb εννοώ).

Σύμφωνα με αυτό το site ο φορητός σου έχει μόνο ένα σλοτ για μνήμη.

https://eu.crucial.com/eur/en/compatible-upgrade-for/HP---Compaq/hp-14-r206nv

Οι μνήμες που παίρνει είναι SODIMM DDR3L όπου L = low voltage = 1.35V,

οι SODIMM DDR3 (χωρίς L) είναι 1,5V και σίγουρα δεν δουλεύουν στον φορητό σου.

 

Η μνήμη που βρήκες είναι SODIMM DDR3L και λογικά θα δουλέψει ,(αλλά όπως είναι γνωστό ΄΄άγνωσται αι βουλαί των υπολογιστών΄΄)

https://www.kingston.com/datasheets/kvr16ls11_4.pdf

Edited by hoannis
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...