Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

ψαχνω φορητο για απλη καθημερινη χρηση (surfarisma, skype calls) γυρω στα 350-400 ευρω.

βεβαια θα ειναι αγορα πιστευω για πανω απο 5ετια μιας και η χρηση θα ειναι απλη και οχι πολυωρη.

εχετε να προτεινετε κάτι;

ειχα βρει αυτο αλλα ειναι καπως εκτος budget αλλα οτι πιο αξιολογο σε i5 κοντα σε αυτα τα χρηματα (αν και η καρτα γραφικων ειναι ενσωματωμενη)

http://bestdeals.gr/computer-systems/laptops/notebooks/lenovo-v110-15isk-80tl-i5-6200u-4gb-128gb-ssd-windows-10-15.6-hd/

εχω απορια ποσο obsolete οι i3 θα γινουν, αν εχετε αποψη και σε ποσο χρονικο διαστημα..για θεμα συμβατοτητας και αναβαθμισης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπερα,

 

ψαχνω φορητο για απλη καθημερινη χρηση (surfarisma, skype calls) γυρω στα 350-400 ευρω.

βεβαια θα ειναι αγορα πιστευω για πανω απο 5ετια μιας και η χρηση θα ειναι απλη και οχι πολυωρη.

εχετε να προτεινετε κάτι;

ειχα βρει αυτο αλλα ειναι καπως εκτος budget αλλα οτι πιο αξιολογο σε i5 κοντα σε αυτα τα χρηματα (αν και η καρτα γραφικων ειναι ενσωματωμενη)

http://bestdeals.gr/computer-systems/laptops/notebooks/lenovo-v110-15isk-80tl-i5-6200u-4gb-128gb-ssd-windows-10-15.6-hd/

εχω απορια ποσο obsolete οι i3 θα γινουν, αν εχετε αποψη και σε ποσο χρονικο διαστημα..για θεμα συμβατοτητας και αναβαθμισης.

προσφατα αγορασα αυτον.για τα λευτα του ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να παρω αυτη την στιγμη.

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00141/laptop-lenovo-b50-80-80ew03p5pbi3-5020u15-64gb1tbhd-graphics-5500w10black

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.shop4less.gr/lenovo-ideapad-100-15-6-inch-hd-laptop-intel-core-i3-5005u-8-gb-ram-1-tb-hdd-intel-hd-graphics-card-windows-10-black.html

 

Γενικά θεωρώ minimum να υπάρχουν 8gb μνήμη. Βοηθάει απίστευτα.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

http://www.shop4less.gr/lenovo-ideapad-100-15-6-inch-hd-laptop-intel-core-i3-5005u-8-gb-ram-1-tb-hdd-intel-hd-graphics-card-windows-10-black.html

 

Γενικά θεωρώ minimum να υπάρχουν 8gb μνήμη. Βοηθάει απίστευτα.

Και με 4 μια χαρά παίζουν όλα.

 

Sent from my i15-TCL using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα laptop για την μάνα μου... Κατά προτίμηση 13,3", λεπτό-ελαφρύ... δεν με πειράζει αν θα είναι από Ελλάδα ή Amazon UK... Μπάτζετ γύρω στα 500-600 ευρώ...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα laptop για την μάνα μου... Κατά προτίμηση 13,3", λεπτό-ελαφρύ... δεν με πειράζει αν θα είναι από Ελλάδα ή Amazon UK... Μπάτζετ γύρω στα 500-600 ευρώ...

ολα τα 13.3 ιντσες λαπτοπ γυρω στο εναμισυ κιλο ειναι.πολυ καλη εντυπωση που χα δουλεψει ηταν ενα lenovo.

τωρα η μαμα σου δεν εχει απαιτησεις τρελες και σου προτεινω τον πιο φθηνο https://www.skroutz.gr/s/8490399/Lenovo-E31-70-i3-5005U-4GB-1TB-FHD-W7.html

 

αλλιως https://www.skroutz.gr/s/9574040/Lenovo-E31-80-i3-6100U-4GB-508GB-FHD-W7.html πιο ακριβη λυση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέχασα ότι θέλω Windows 10 :p

πλεον φιλε κατεβαινουν αυτοματα με update ta 10ρια,ισυχει ακομη η δωρεαν εκδοση η τα κατεβαζεις εσυ απο την microsoft και παλι δωρεαν.

εγω εναν υπολογιστη που εστησα τον αυγουστο (ειχε ληξει η δωρεαν ληψη) εβαλα τα 7 και στο καπακι αναβαθμιση τα 10 και ολα μια χαρα και σε υπολογιστη lenovo.

 

Τωρα μπορει να παει σε 14'' ιντσες με βαρος μολις 300 γραμμαρια πιο βαρυ απο 13'3 ,δηλαδη περιπου στο 1.8 kg και με αθονη αφης και με windows 10 και με ssd στα 550 ευρο αλλα για μενα με ενα μεγαλο (-) το ενα slot μνημης ram.τα περισσοτερα εχουν 4gb.

Η lenovo απο οσω ξερω δεν εχει υπολογιστη με windows 10 κατω απο 600 ευρο σε 13'3 ιντσες (σε ελληνικο καταστημα)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ψάχνω για λάπτοπ και το θέμα μου είναι το μέγεθος της οθόνης. Χρήση επαγγελματική (όχι designer). Μια οθόνη γύρω στα 13 αλλά με φοβερή ανάλυση τύπου Apple θα κάνει την δουλειά της ή θα με τυφλώνει??
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι μια ερωτησούλα πολύ πολύ εύκολη:

 

από SSD τι προτείνετε; Να είναι αξιόλογος κι ας ανεβαίνει η τιμούλα... για λάπτοπ μιλάμε

 

Βασικά ας κάνω και μια 2η :lol:

 

θα προτιμούσατε το εξής:

 

κρατώ τον παλιό HDD και βάζω τον SSD στη θύρα του dvd (με 30 ευρώ βρίσκω ένα καλό caddy για τον XPS μου) ή να πάω κατευθείαν μόνο σε SSD;

 

η διαφορά είναι η εξής: εάν κρατήσω τον HDD θα μπορέσω να "καθαρίσω" και με έναν μικρό SSD (άρα αρκετά φθηνότερο φαντάζομαι), αν δεν τον κρατήσω θα πρέπει να πάω σε 500άρι SSD με τριπλάσια τιμή (υποθέτω!), ακόμα κι αν υπολογίσω το 30άρι του caddy πάλι η διαφορά είναι μεγάλη (συν το γεγονός ότι θα έχω το 1 τέρα του παλιού + τα 120γ του νέου).

 

Τι λέτε;

 

XPS L502x είναι το λαπτόπι για την ιστορία :)

 

Κάθε ιδέα και γνώμη ευπρόσδεκτη :D

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για λάπτοπ και το θέμα μου είναι το μέγεθος της οθόνης. Χρήση επαγγελματική (όχι designer). Μια οθόνη γύρω στα 13 αλλά με φοβερή ανάλυση τύπου Apple θα κάνει την δουλειά της ή θα με τυφλώνει??

Πόσα χρηματα διαθέτεις? Εγώ πάντως με αυτή την οθόνη εδώ έχω πάθει την πλάκα μου. Πολύ καλή περίπτωση, το pc αρκετά δυνατο και η τιμή του έχει πέσει. https://www.skroutz.gr/s/9035626/Lenovo-Yoga-900-13ISK-i7-6500U-8GB-512GB-QHD-W10.html#specs

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι μια ερωτησούλα πολύ πολύ εύκολη:

 

από SSD τι προτείνετε; Να είναι αξιόλογος κι ας ανεβαίνει η τιμούλα... για λάπτοπ μιλάμε

 

Βασικά ας κάνω και μια 2η :lol:

 

θα προτιμούσατε το εξής:

 

κρατώ τον παλιό HDD και βάζω τον SSD στη θύρα του dvd (με 30 ευρώ βρίσκω ένα καλό caddy για τον XPS μου) ή να πάω κατευθείαν μόνο σε SSD;

 

η διαφορά είναι η εξής: εάν κρατήσω τον HDD θα μπορέσω να "καθαρίσω" και με έναν μικρό SSD (άρα αρκετά φθηνότερο φαντάζομαι), αν δεν τον κρατήσω θα πρέπει να πάω σε 500άρι SSD με τριπλάσια τιμή (υποθέτω!), ακόμα κι αν υπολογίσω το 30άρι του caddy πάλι η διαφορά είναι μεγάλη (συν το γεγονός ότι θα έχω το 1 τέρα του παλιού + τα 120γ του νέου).

 

Τι λέτε;

 

XPS L502x είναι το λαπτόπι για την ιστορία :)

 

Κάθε ιδέα και γνώμη ευπρόσδεκτη :D

Ο ssd στην κανονική θέση και ο hd στην θέση του dvd.Προγράμματα και win στον ssd και τα λοιπά στον hd.

Aλλιώς χάνεις το βασικό οπλο των ssd που είναι η ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ώστε λες να το κάνω έτσι ε; Στην κανονική θέση να μπει ο SSD :) Μού φαίνεται κι εμένα πιο λογικό, ωστόσο δεν έχω καλές σχέσεις με όλα αυτά και μπορεί απλά να ήταν η ιδέα μου...

 

Ωστόσο προτείνεις την διπλή λύση ή έναν μεγάλο SSD;

 

ξΈχασες να προτείνεις μάρκα! :lol:

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Απο μενα διπλη λυση.

Αν και η θυσια του dvd για μενα δεν είναι η καταλληλότερη λυση.

Προτιμω εξωτερικό σκληρο για αποθήκευση

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από εξωτερικούς έχω πήξει...

 

Δεν θυμάμαι καν πότε χρησιμοποίησα την τελευταία φορά το dvd :lol: Δεν πιστεύω να μού λείψει. Άσε που κάπου έχω ένα εξωτερικό :worry: Οπότε εάν και όποτε παραστεί η ανάγκη...

 

Θα προτείνει κάποιος έναν καλό; :O

 

Όπως φαίνεται να είναι στα 120, πιο μεγάλος δεν προσφέρει κάτι αφού θα είναι διπλό το ταμπλό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Samsung 850 Pro 256 G στα 134 ευρώ από το Άμαζον.

 

Τι λέτε για αυτό; Η διαφορά με τον 128άρη είναι 20 ευρώ, οπότε πιστεύω ότι δεν αξίζει.

 

Είναι SATA III 2,5 ίντσες, υπάρχει περίπτωση να μην μπει στον XPS 15 L502x μου;; Μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά;

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Samsung 850 Pro 256 G στα 134 ευρώ από το Άμαζον.

 

Τι λέτε για αυτό; Η διαφορά με τον 128άρη είναι 20 ευρώ, οπότε πιστεύω ότι δεν αξίζει.

 

Είναι SATA III 2,5 ίντσες, υπάρχει περίπτωση να μην μπει στον XPS 15 L502x μου;; Μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά;

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Χάλια τιμή τελείως.

Πριν μερικούς μήνες πήρα από Αμαζον αυτόν που λες μαζί με έναν Sandisk ssd 128gb μαζί με μεταφορικά στα 130-140€.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν ο EVO;;

 

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ήταν ο Pro :confused:

 

Τελικά πώς θα μάθουμε εάν χωράει στον XPS μου; Μπορώ να το κοιτάξω κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν ο EVO;;

 

 

 

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ήταν ο Pro :confused:

 

 

 

Τελικά πώς θα μάθουμε εάν χωράει στον XPS μου; Μπορώ να το κοιτάξω κάπου;

 

Σωστός.

 

Ο evo ήταν.

 

 

 

Και εγώ σε παλιο Dell έβαλα τον ενα sad και μεταμορφώθηκε!!

 

Sent from mTalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα παρήγγειλα όλα, θα κάνουν βέβαια λίγο καιρό να έρθουν...

 

Θα πετάξω επιτέλους και αυτά τα απαίσια 8άρια που φοράω τώρα και επιστροφή στα 7άρια!

 

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τα παρήγγειλα όλα, θα κάνουν βέβαια λίγο καιρό να έρθουν...

 

Θα πετάξω επιτέλους και αυτά τα απαίσια 8άρια που φοράω τώρα και επιστροφή στα 7άρια!

 

:ninja:

Βάζεις νέο δίσκο για παλιά windows?

Βάλε τα δεκαρια να γουστάρεις .

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το συζήτησα αυτό και με έναν φίλο κουμπιουτερά και με πρότεινε το ίδιο.

 

Θα δοκιμάσω τα Ultimate και εάν δεν με αρέσουν θα περάσω στα 10άρια.

 

Αυτό είναι το μικρότερο "κακό" :) Το θέμα είναι να δούμε εάν θα δουλέψουν τα υπόλοιπα :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά laptop 15,6'' γύρω έως 900 ευρώ. Το λάπτοπ το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για browsing, ταινίες (για τα οποία θα ήθελα πολύ καλές επιδόσεις), λίγο office και καθόλου για gaming. Χρειάζομαι κάτι όσο καλύτερο γίνεται στις παραπάνω παραμέτρους και παράλληλα αντοχή στο χρόνο και στην πολυχρησία. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! σκεφτομαι να παρω ενα φθηνο laptop 400 ευρω πανω κατω! το θελω για χρήση για απλα παιχνιδια χωρις εξελιγμένα γραφικά κλπ (αλλα βέβαια να μην σέρνεται κιόλας), για να βλεπω καμια ταινια και σερφαρισμα! οχι δηλαδη για καποια πολυ δυνατη χρηση!

εχετε κατι να προτεινετε? ποιες μαρκες laptop ειναι καλες και ποιες οχι?

μου εχουν πει οτι καλο ειναι να κοιταξω λαπτοπ με εξωτερικη καρτα γραφικων και οχι με αυτα με την Intel HD πανω κλπ τι λετε?

εαν ξέρετε και καποιο site που να μπορω να συγκρίνω χαρακτηριστικα των laptop θα βοηθούσε!

(σορυ για τις πολλες ερωτήσεις, αλλα ειμαι άσχετος με τον συγκεκριμένο χωρο των laptop π.χ. πως παει η σειρα των επεξεργαστών ή με τις καρτες γραφικων, απο το χειρότερο προς το καλύτερο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! σκεφτομαι να παρω ενα φθηνο laptop 400 ευρω πανω κατω! το θελω για χρήση για απλα παιχνιδια χωρις εξελιγμένα γραφικά κλπ (αλλα βέβαια να μην σέρνεται κιόλας), για να βλεπω καμια ταινια και σερφαρισμα! οχι δηλαδη για καποια πολυ δυνατη χρηση!

εχετε κατι να προτεινετε? ποιες μαρκες laptop ειναι καλες και ποιες οχι?

μου εχουν πει οτι καλο ειναι να κοιταξω λαπτοπ με εξωτερικη καρτα γραφικων και οχι με αυτα με την Intel HD πανω κλπ τι λετε?

εαν ξέρετε και καποιο site που να μπορω να συγκρίνω χαρακτηριστικα των laptop θα βοηθούσε!

(σορυ για τις πολλες ερωτήσεις, αλλα ειμαι άσχετος με τον συγκεκριμένο χωρο των laptop π.χ. πως παει η σειρα των επεξεργαστών ή με τις καρτες γραφικων, απο το χειρότερο προς το καλύτερο κλπ)

Εγω θα σου προτεινα να αγορασεις ενα Toshiba ειναι πολυ καλα laptop το δικο μου ειναι το satelite c55 A 1NK (intel core i5)και το ειχαμε αγορασει πριν 3 χρονια γυρω στα 600 ευρω και ηταν και σε προθηκη,τωρα σιγουρα εχει πεσει η τιμη του αλλα δεν μασαει με τιποτα...αν ειναι να παρεις παρε κατι καλο να σου κρατησει μακτυα απο Turbo x και Lenovo δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα σχολια απο χρηστες (ειδικα το turbo x μια που το ειχαμε παγορασει 500.ευρω και μια που το πηγαμε για αλλαγη.).Θα κοιταξεις να ειναι με καρτα γραφικων intel core i5 και παραπανω

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...