Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

neotion pocket tv module αυτη ειναι η καρτα.

 

φανταζομαι κανει ακριβος οτι και ενας αποδικωποιητης σωστα?

τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φανταζομαι κανει ακριβος οτι και ενας αποδικωποιητης σωστα?

τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...

 

ναι ετσι πιστευω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω μεσω της Neotion αυτη τη στιγμη στη Ναουσα. Κανει καλα τη δουλεια της με μια καθυστερηση 2-3 δευτερολεπτων στην αλλαγη. Δε χρειαζεται καμια ρυθμιση και οσων οι τηλεορασεις εχουν υποδοχη CI δεν χρειαζεται να σκεφτονται ΚΑΘΟΛΟΥ τη διαδικασια εξωτερικου αποκωδικοποιητη. ΟΟΟΟΤΑΝ τα καναλια αρχισουν να εκπεμπουν σε High Definition, τοτε θα χρειαστουμε αλλο module (που δεν υπαρχει ακομη) γιατι αυτη μετατρεπει το mpeg-4 σημα σε mpeg-2 σημα standard definition. Aυτην παντως την χωνεις (στην CI slot :p ), κάνεις αναζητηση ψηφιακων καναλιων και ΤΕΛΟΣ!

 

δεν χάνει καθόλου ποιότητα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια προβλημα!!

πηρα απο το πλαισιο αυτον τον αποκωδικοποιητη με τα 49€!!

δυστυχως κατι δεν παει καλα και δεν πιανω ΚΑΝΕΝΑ καναλι.λειτουργει κανονικα μπαινω στα μενου κανω αναζητηση και στην αναζητηση......ΤΙΠΟΤΑ

Νομιζω οτι εχω μια εξηγηση!Βασικα νομιζω φταιει ή η κεραια ή το καλωδιο.Να εξηγησω.Ειμαι φοιτητης και εχω παρει ενα σπιτι (Θεσσαλονικη).Ανεκαθεν το καλωδιο της τηλεορασης αμα το κουνησω (χωρις να το εχω συνδεσει στον αποκωδικοποιητη) χαλαει το σημα και ετσι το βαζω σε μια συγκεκριμενη θεση για να πιασω καλο.Μηπως φταιει το καλωδιο και πρεπει να το αλλαξω?Δωστε μου τα φωτα σας.Επισης αν χρειαζεται καποιον ειδικο που να απευθυνθω?τι ειδικοτητα να ζητησω?ηλεκτρολογο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια προβλημα!!

πηρα απο το πλαισιο αυτον τον αποκωδικοποιητη με τα 49€!!

δυστυχως κατι δεν παει καλα και δεν πιανω ΚΑΝΕΝΑ καναλι.λειτουργει κανονικα μπαινω στα μενου κανω αναζητηση και στην αναζητηση......ΤΙΠΟΤΑ

Νομιζω οτι εχω μια εξηγηση!Βασικα νομιζω φταιει ή η κεραια ή το καλωδιο.Να εξηγησω.Ειμαι φοιτητης και εχω παρει ενα σπιτι (Θεσσαλονικη).Ανεκαθεν το καλωδιο της τηλεορασης αμα το κουνησω (χωρις να το εχω συνδεσει στον αποκωδικοποιητη) χαλαει το σημα και ετσι το βαζω σε μια συγκεκριμενη θεση για να πιασω καλο.Μηπως φταιει το καλωδιο και πρεπει να το αλλαξω?Δωστε μου τα φωτα σας.Επισης αν χρειαζεται καποιον ειδικο που να απευθυνθω?τι ειδικοτητα να ζητησω?ηλεκτρολογο?

 

μαλλο θελεις καλωδιο. σε τι κατασταση ειναι η κεραια σου? ο ενισχυτης ειναι καλος?

ηλεκτρονικο θελεις αλλα και ο ηλεκτρολογος ξερει απο δαυτα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλο θελεις καλωδιο. σε τι κατασταση ειναι η κεραια σου? ο ενισχυτης ειναι καλος?

ηλεκτρονικο θελεις αλλα και ο ηλεκτρολογος ξερει απο δαυτα.

φιλε μου ευχαριστω για τις πληροφοριες

για την κεραια δεν εχω ιδεα δεν ξερω καν ποια ειναι μαλλον πρεπει να ρωτησω τον διαχειριστη......

αρα ψαχνω να φερω εναν ηλεκτρονικο.....:D

Link to comment
Share on other sites

Αποψε Πεμπτη,λιγες ωρες μετα τα μεσανυχτα ξεκιναει η ψηφιακη εκπομπη στην Θεσσαλονικη..:confused:
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας σπίτι να δείτε τι γίνεται με τα (παλαιά, Αθήνα γαρ) ψηφιακά... Το σαλόνι πιάνει full ψηφιακά και το δωμάτιο δεν πιάνει Χριστό... :p Με κεντρική κεραία πάντα έτσι;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αποψε Πεμπτη,λιγες ωρες μετα τα μεσανυχτα ξεκιναει η ψηφιακη εκπομπη στην Θεσσαλονικη..:confused:

 

 

Δηλαδή πρέπει να περιμένουμε σήμερα ώς τα μεσάνυχτα για να δούμε την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι στο σαλονι (στην tv των γονειων) εχω προβλημα...δεν πιανει τιποτα..ουτε καν τα ψηφιακα της ερτ τιποτα..!!!

 

Ο αποκωδικοποιητης (Turbo X SD-1000) δεν φταιει το δοκιμασα μεσα στην δικια μου tv και ειναι μια χαρα... και συνδεσα και τον δικο μου αποκωδικοποιητη (F&U DTR2205HDPVR) στην εξω tv και παλι δεν πιανει τιποτα.....!!

 

Εβαλα εναν ενισχυτη κεραιας στην εξω τηλεοραση...αλλα παλι τιποτα.... !!

πηγα μεχρι και την τηλεοραση μεσα στο δωματιο μου...να δω μπας και φταιει η τηλεοραση (πραγμα απιθανο ), και τα εβρισκε μια χαρα !!!

 

Αρα να υποθεσω οτι φταιει το καλωδιο κεραιας που ερχετε στην τηλεοραση....

Ελα που ομως το καλωδιο ειναι ενσωματομενο μεσα στον τοιχο..και δεν μπορω να κανω τιποτα..)!

 

Αν βαλω εξωτερικη κεραια (αυτες τις μικρες που βαζεις πανω στην τηλεοραση) θα κανει λετε δουλεια...?! η τζαμπα λεφτα θα δοσω...?!

 

*** Οποιος εχει τον αποκωδικοποιητη: Turbo X SD-1000 μπορει να κατεβασει απο το πλαισιο το νεο Firmware update που εβγαλε...!! Εδω

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σας από ηλεκτρονικά, ανοίξτε την κεντρική του σπιτιού (κατά 99% εάν κάποια πρίζα πιάνει και οι άλλη/άλλες όχι αυτή είναι η κεντρική) και θα δείτε ότι εκεί έρχονται δύο καλώδια. Το ένα έρχεται από την κεραία στην ταράτσα και το άλλο πάει στην άλλη πρίζα σας η οποία δε πιάνει. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι το καλώδιο που πάει στην άλλη πρίζα δεν είναι καλά συνδεμένο (δε μπορείτε να φανταστείτε πως τα κάνουν οι ηλεκτρολόγοι όταν βιάζονται) και έτσι έχετε μειωμένη ποιότητα η και καθόλου σήμα. Και επειδή αυτές πάνε συνήθως σειρά (δηλαδή η πρίζα 1 δίνει στη 2, η 2 δίνει στην 3 κλπ) εάν κοπεί κάπου η "αλυσίδα" δε παίρνει σήμα καμία πρίζα από εκεί και κάτω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω τον αποκωδικοποιητη απο το πλαισιο με τα 49€ τον turboX και αρχικα δεν ειχα καθολου σημα.φταιει μαλλον το καλωδιο.επαιξα λιγο με αυτο και καταφερα και τωρα επιασα μονο τα ψηφιακα απο mpeg-2.οταν κανω αναζητηση στα αλλα (τα εθνικης εμβελειας) δεν μου τα βγαζει.φταει που ακομα δεν εκπεμπουν η φταιει το σημα μου?τα ποσοστα ειναι ενταση σηματος 64-66% (παιζει) και ποιοτητα σηματος 97%.....:O
Link to comment
Share on other sites

εχω τον ιδιο αποκωδικοποιητη..ακομα , εχω τα ιδια ποσοστα εντασης σηματος και ποιοτητας...εμενα μου βγαζει 4 καναλια επιπλεον με τις ονομασιεσ "PGM1,PGM2,PGM3,PG4" και μου δειχνει μαυρη εικονα..προφανως απο εκει θα εκπεμψουν τα ψηφιακα καναλια εθνικης εμβελειας... θα δουμε το βραδυ... :P απο Εδεσσα
Link to comment
Share on other sites

εχω τον ιδιο αποκωδικοποιητη..ακομα , εχω τα ιδια ποσοστα εντασης σηματος και ποιοτητας...εμενα μου βγαζει 4 καναλια επιπλεον με τις ονομασιεσ "PGM1,PGM2,PGM3,PG4" και μου δειχνει μαυρη εικονα..προφανως απο εκει θα εκπεμψουν τα ψηφιακα καναλια εθνικης εμβελειας... θα δουμε το βραδυ... :P απο Εδεσσα

τι καλα χαρηκα τωρα που δεν θα χρειαζομαι κανενα τεχνικο να με βοηθησει και να πληρωνω και αλλα λεφτα...!!!

τωρα που εκανα και εγω αναζητηση ξανα μου τα εβγαλε και εμενα!!

ΤΕΛΕΙΑ!!:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι κανει ακριβος οτι και ενας αποδικωποιητης σωστα?

τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο...

 

ναι ετσι πιστευω και εγω.

 

Oι αποκωδικοποιητές κάνουν ακριβώς ότι λέει το όνομά τους. Αποκωδικοποιούν το mpeg4 σήμα και στο στέλνουν στην τηλεόρασή σου.

H κάρτα της Neotion λαμβάνει το mpeg4 και το μετατρέπει σε mpeg2 για να παίξει στην τηλεόραση που έχει ενσωματωμένο δέκτη DVB και CI slot.

 

Βλεπω μεσω της Neotion αυτη τη στιγμη στη Ναουσα. Κανει καλα τη δουλεια της με μια καθυστερηση 2-3 δευτερολεπτων στην αλλαγη. Δε χρειαζεται καμια ρυθμιση και οσων οι τηλεορασεις εχουν υποδοχη CI δεν χρειαζεται να σκεφτονται ΚΑΘΟΛΟΥ τη διαδικασια εξωτερικου αποκωδικοποιητη. ΟΟΟΟΤΑΝ τα καναλια αρχισουν να εκπεμπουν σε High Definition, τοτε θα χρειαστουμε αλλο module (που δεν υπαρχει ακομη) γιατι αυτη μετατρεπει το mpeg-4 σημα σε mpeg-2 σημα standard definition. Aυτην παντως την χωνεις (στην CI slot :p ), κάνεις αναζητηση ψηφιακων καναλιων και ΤΕΛΟΣ!

 

Η HD εποχή θα αργήσει να έρθει στην χώρα μας.

 

δεν χάνει καθόλου ποιότητα?

 

Ίσα ίσα που από μετατροπή mpeg4 σε mpeg2, παίρνεις καλύτερο σήμα μιας και ο αλγόριθμος του mpeg2 είναι λιγότερο απωλεστικός. Απλά το mpeg2 "τρώει" περισσότερο bandwidth. Πάντως μην σκας και πολύ γιατί και FullHD τηλεόραση να έχεις, δεν πρόκειται να την χαρείς.

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα που από μετατροπή mpeg4 σε mpeg2, παίρνεις καλύτερο σήμα μιας και ο αλγόριθμος του mpeg2 είναι λιγότερο απωλεστικός.

 

Αυτο μπορεις να το εξηγησεις λιγο?

 

διοτι πως θα παρεις καλυτερο σημα οταν μετατρεπεις ενα σημα με μεγαλυτερες απωλειες(mpeg4)?Οταν οι πληροφοριες του αρχικου σηματος δλδ ειναι λιγοτερες.Πως τις αντικαθιστας/συμπληρωνεις?Με τεχνικες interpolation?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

εχω τον ιδιο αποκωδικοποιητη..ακομα , εχω τα ιδια ποσοστα εντασης σηματος και ποιοτητας...εμενα μου βγαζει 4 καναλια επιπλεον με τις ονομασιεσ "PGM1,PGM2,PGM3,PG4" και μου δειχνει μαυρη εικονα..προφανως απο εκει θα εκπεμψουν τα ψηφιακα καναλια εθνικης εμβελειας... θα δουμε το βραδυ... :P απο Εδεσσα

 

Όχι δε θα εκπέμψουν από εκεί που είναι τα PGM. Αυτά είναι για τεστ. Και το λέω γιατί εχτές που για ένα τρίωρο έπιασα όλους τους σταθμούς της digea (γύρισα στο σπίτι κατά τη μία το βράδυ και πάλευα να κάνω το software της κάρτας στο pc να τα πιάνει αξιοπρεπώς γιατί κολλούσε) υπήρχαν παράλληλα και αυτά τα PGM που λες. Τώρα εξαφανίστηκαν και αυτά και μέχρι τώρα δεν έχω πιάσει κάτι. Οπότε δε φταίνε οι αποκωδικοποιητές και τα καλώδιά σας γιατί και γω που εχτές έπιανα μια χαρά σήμερα δε πιάνω. Άρα δεν εκπέμπουν ακόμη.

 

Ίσα ίσα που από μετατροπή mpeg4 σε mpeg2, παίρνεις καλύτερο σήμα μιας και ο αλγόριθμος του mpeg2 είναι λιγότερο απωλεστικός. Απλά το mpeg2 "τρώει" περισσότερο bandwidth. Πάντως μην σκας και πολύ γιατί και FullHD τηλεόραση να έχεις, δεν πρόκειται να την χαρείς.

 

Αυτό που λες δεν ισχύει και τόσο. Δεν είναι λιγότερο απωλεστικός ο αλγόριθμος απλά δεν κάνει τόσο μεγάλη συμπίεση. Και το πιο απλό για να το καταλάβεις είναι πως με 1000 Kbps σε XviD (mpeg4) παίρνεις ποιότητα ίση με αυτή που θα πάρεις από ένα DVD (mpeg2) το οποίο είναι στα 3000-4000 kbps. Με τον mpeg2 για την ίδια ταινία σε ίδια ποιότητα θέλεις 4-7 γίγα και με τον mpeg4 θέλεις 1-1,5 γίγα. Ο mpeg4 είναι σαφώς λιγότερο απωλεστικός από τον mpeg2 αφού αν τολμήσεις να κωδικοποιήσεις με 1500 kbps και μια ανάλυση FullHD στον mpeg2 να μη σου πω τι θα πάρεις γιατί θα γίνω αισχρός! :P

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Φημες mode : ON

 

Ακουσα για καποιο δεκτη με αισθητηρα που θ αλλαζεις τα καναλια ,φωνη κτλ με κινησεις των χεριων,,εχετε ακουσει κατι?

 

Φημες mode : OFF

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εγω εχω αυτην:Samsung LE40M87B εδω και εναμιση χρονο.Εχει DVB-T Ενσωματωμενο,αλλα δεν ξερω αν εχει και mpeg-4.Δοκιμασα να κανω να ψαξει τα ψηφιακα καναλια,αλλα μου βρισκει μονο τα 4 της ΕΡΤ.Ειμαι Καλαμαρια Θεσ/νικης.Μηπως τελικα χρειαζομαι αποκωδικοποιητη?Τελικα τα πιανω,αλλα μονο με ηχο!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εγω εχω αυτην:Samsung LE40M87B εδω και εναμιση χρονο.Εχει DVB-T Ενσωματωμενο,αλλα δεν ξερω αν εχει και mpeg-4.Δοκιμασα να κανω να ψαξει τα ψηφιακα καναλια,αλλα μου βρισκει μονο τα 4 της ΕΡΤ.Ειμαι Καλαμαρια Θεσ/νικης.Μηπως τελικα χρειαζομαι αποκωδικοποιητη?Τελικα τα πιανω,αλλα μονο με ηχο!!

 

μηπως εχει mpeg2 η τηλεοραση.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει mpeg2 η τηλεοραση.

 

Δεν ξερω αριβως φιλε μου!Αλλα για να πιανει τα ψηφιακα της ερτ,μαλλον.Παντως γραφει μονο DVB.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αποκωδικοποιητή δεν θες. τον έχεις ήδη.

πάρε την κάρτα που αναφέρθηκε πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Αποκωδικοποιητή δεν θες. τον έχεις ήδη.

πάρε την κάρτα που αναφέρθηκε πιο πάνω

 

σωστα, αν εχει θεση για καρτα η τηλεοραση την αγοραζει και ξεμπερδευει.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ εχει δοκιμασει καποιος την καρτα Nemotion ας μας δωσει τα φωτα του..

(το κατα ποσο αποτελεσματικη ειναι δλδ..) κ γενικοτερα αν αξιζει..

Link to comment
Share on other sites

mikelow αφού ο haki που την ανάφερε μιλούσε απο προσωπική εμπειρία
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...