Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] HTC Desire (HTC Bravo)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η τελική τιμή πόσο έρχεται ρε παιδιά με εταιρικό αφμ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3121398#post3121398

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 660
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο handtec ειναι ακομα πιο φτηνο

Στο άδειο δωμάτιο και στον κρύο αέρα

Να σ’ αγαπώ το μόνο που μου μένει

Να ‘μαι για σένα η ζωή που περιμένει

Να κλέψει να σου δώσει

Να σε στείλει να σε νοιώσει...

Link to comment
Share on other sites

Η τελική τιμή πόσο έρχεται ρε παιδιά με εταιρικό αφμ?

Εμένα από handtec (μαζί με φορτιστή αυτοκινήτου και screen protector όπως προανέφερα) μου βγήκε £355.38 (€395,92 μου χρέωσε)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ το παρείγγειλα με εταιρικό αφμ και με τρόπο πληρωμής την τραπεζική κατάθεση και χθες μου έστειλαν mail να πληρώσω όταν θα υπάρχει διαθεσιμότητα και σήμερα μου ήρθε άλλο mail που έλεγε να πληρώσω τώρα.Σου ήρθε και εσένα κάτι τέτοιο;

 

όχι, δεν μου έχει έρθει κάποιο άλλο.μόνο το πρώτο που έλεγε οτι αν δεν το πληρώσω ολοκληρωτικά, δεν θα μου σταλεί και τις οδηγιές που να το στείλω με τον κωδικό παραγγελίας. Τίποτα άλλο

Device: Nexus 5

Rom: PureNexus

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν ισχυει η εγγυηση απο την ace απλα μου ειπαν οτι δεν παιρνει ελληνικο firmware αν δεν ειναι απο εκεινους.Παιζει να λενε και ακυροσυνες επι τουτου αλλα ενταξει...Δεν ηθελα να το μαθω ετσι :P

 

Εγω δεν πιστευω εαν βγει και ελληνικη γλώσσα να μην υπαρχει δυνατοτητα αναβαθμισης???:X μάλλον δεν ευσταθούν αυτα που λενε...!!!:shifty:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω απλά μια παρατήρηση, το εταιρικό ΑΦΜ από μόνο του δεν φτάνει, πρέπει να έχετε ενεργοποιημένες τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, αλλιώς είστε ουσιαστικά παράνομοι και δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή την συναλλαγή για την απόδοση ΦΠΑ.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Στο site το τσεκάρεις απλά για να μην στο χρεώσει. Μετά απαιτούνται και κάποιες επιπλέον ενέργειες από μέρους σου(της εταιρίας).Όχι τπτ ιδιαίτερα δύσκολο. Αν θέλεις να σου στείλω pm την απάντηση που εστειλα στον architect2 που με ρώτησε τι άλλο απαιτεί η διαδικασία. (Θα το έγραφα κατευθείαν αλλά νομίζω θα πάμε πολύ εκτός topic - ας μας πει την γνώμη του ένας moderator).
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το συγκεκριμένο θέμα που έχει να κάνει με μια συσκευή που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα μπορεί να παρεκκλίνει σχετικά μιας και θα κλειδωθεί και θα ανοίξουμε καινούργιο όταν θα πάρουμε τις πρώτες συσκευές στα χέρια μας.

 

Εν ολίγοις, έστω και έμμεσα, έχει να κάνει με την αγορά της συσκευής και κατά συνέπεια μπορείς να τοποθετηθείς εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από αυτά που έμαθα που το έψαξα 3 πράγματα πρέπει να κάνει κάποιος

1) Να έχει κάνει έναρξη δηλώνοντας ότι θα έχει Ενδοκοινοτικές Συναλλαγές -> Αποκτήσεις (έχει και Υπηρεσίες οπότε αν θέλει το βάζει και αυτό). Αν δεν το έχει τότε πρέπει να κάνει μεταβολή και να το δηλώσει (το έκανα και εγώ και παίρνει ελάχιστο χρόνο στο τμήμα Μητρώου της εφορίας που ανήκει η επιχείρηση) συμπληρώνοντας ένα έντυπο που θα σου δώσουν με όνομα, ΑΦΜ, και αυτή την παραπάνω επιλογή. Αν έχετε λογιστή θα το γνωρίζει, αν όχι δεν είναι δύσκολο(εγώ π.χ. τα κάνω μόνος μου[ακόμα τουλάχιστον]). Αυτό πρέπει να το κάνει πριν προβεί στην αγορά ή έστω την ίδια μέρα (η ημερομηνία μεταβολής να είναι ίδια ή προγενέστερη της αγοράς)

2)Την απόδειξη-τιμολόγιο που θα στείλουν θα την δώσει στον λογιστή και θα την περάσει κανονικά στα έξοδα (ο ίδιος αν το κάνει χωρίς λογιστή). ΦΠΑ δεν πληρώνεις ούτε τώρα ούτε γενικά...Είναι σαν παίρνεις κάτι με τιμολόγιο από εδώ απλά το ΦΠΑ δεν στο βάζουν καθόλου από την αρχή.

3)Το τελευταίο που πρέπει να κάνει κάποιος (ή ο λογιστής του) είναι να συμπληρώσει μαζί με την περιοδική ΦΠΑ που θα το δηλώνει το συγκεκριμένο ως έξοδο με 0 ΦΠΑ και μια δήλωση ενδοκοινοτικών συναλλαγών (Ενδοκοινοτικών Αποκτήσεων αγαθών και λήψεων υπηρεσιών). Αν κάνει ηλεκτρονικά το ΦΠΑ θα ξέρει και για αυτό, είναι στην ίδια περιοχή του συστήματος TAXIS.Αυτόν τον πίνακα τον κάνεις μόνο αν έχεις αγοράσει κάτι απέξω όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση (αλλιώς δεν είσαι υποχρεωμένος) και είναι πολύ απλός (έχει 4-5 πεδία).

Αυτά ισχύουν τουλάχιστον για μένα που είναι ατομική η επιχείρηση μου(κοινώς μπλοκάκι...). Ελπίζω να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσο ερχεται απο handtec με τα μεταφορικα;

Εχει παραγγειλει κανεις με καταθεση;

Στελνουν αυτοι οδηγιες σε ποιο λογαριασμο καταθετεις η υπαρχουν στο site?

Αν διαβασα καλα με τη σημερινη ισοτιμια ερχεται στα 430 + 10 = 440 συν καποια εξοδα τρεπεζης φανταζομαι.

 

Απο expansys με το εκπτωτικο κουπονι πρεπει να ερχεται 500 ευρω με τα μεταφορικα.

Συμαντικη διαφορα θα ελεγα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσο ερχεται απο handtec με τα μεταφορικα;

Εχει παραγγειλει κανεις με καταθεση;

Στελνουν αυτοι οδηγιες σε ποιο λογαριασμο καταθετεις η υπαρχουν στο site?

Αν διαβασα καλα με τη σημερινη ισοτιμια ερχεται στα 430 + 10 = 440 συν καποια εξοδα τρεπεζης φανταζομαι.

 

Απο expansys με το εκπτωτικο κουπονι πρεπει να ερχεται 500 ευρω με τα μεταφορικα.

Συμαντικη διαφορα θα ελεγα.

Μαζί με το screen protector εμένα μου βγάζει αυτή τη στιγμή περίπου 457 ευρώπουλα!

Έχει κάνει κανείς preorder με το google checkout;

Θέλει και σε αυτό έξτρα ταυτοποίηση με ταυτότητες και κάρτες;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αγοραστεί απ' το εξωτερικό μετά πρέπει να περάσουμε ξεχωριστό πληκτρολόγιο για τα ελληνικά όπως στις win mobile συσκευές??:worry:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από αυτά που έμαθα που το έψαξα 3 πράγματα πρέπει να κάνει κάποιος

1) Να έχει κάνει έναρξη δηλώνοντας ότι θα έχει Ενδοκοινοτικές Συναλλαγές -> Αποκτήσεις (έχει και Υπηρεσίες οπότε αν θέλει το βάζει και αυτό). Αν δεν το έχει τότε πρέπει να κάνει μεταβολή και να το δηλώσει (το έκανα και εγώ και παίρνει ελάχιστο χρόνο στο τμήμα Μητρώου της εφορίας που ανήκει η επιχείρηση) συμπληρώνοντας ένα έντυπο που θα σου δώσουν με όνομα, ΑΦΜ, και αυτή την παραπάνω επιλογή. Αν έχετε λογιστή θα το γνωρίζει, αν όχι δεν είναι δύσκολο(εγώ π.χ. τα κάνω μόνος μου[ακόμα τουλάχιστον]). Αυτό πρέπει να το κάνει πριν προβεί στην αγορά ή έστω την ίδια μέρα (η ημερομηνία μεταβολής να είναι ίδια ή προγενέστερη της αγοράς)

2)Την απόδειξη-τιμολόγιο που θα στείλουν θα την δώσει στον λογιστή και θα την περάσει κανονικά στα έξοδα (ο ίδιος αν το κάνει χωρίς λογιστή). ΦΠΑ δεν πληρώνεις ούτε τώρα ούτε γενικά...Είναι σαν παίρνεις κάτι με τιμολόγιο από εδώ απλά το ΦΠΑ δεν στο βάζουν καθόλου από την αρχή.

3)Το τελευταίο που πρέπει να κάνει κάποιος (ή ο λογιστής του) είναι να συμπληρώσει μαζί με την περιοδική ΦΠΑ που θα το δηλώνει το συγκεκριμένο ως έξοδο με 0 ΦΠΑ και μια δήλωση ενδοκοινοτικών συναλλαγών (Ενδοκοινοτικών Αποκτήσεων αγαθών και λήψεων υπηρεσιών). Αν κάνει ηλεκτρονικά το ΦΠΑ θα ξέρει και για αυτό, είναι στην ίδια περιοχή του συστήματος TAXIS.Αυτόν τον πίνακα τον κάνεις μόνο αν έχεις αγοράσει κάτι απέξω όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση (αλλιώς δεν είσαι υποχρεωμένος) και είναι πολύ απλός (έχει 4-5 πεδία).

Αυτά ισχύουν τουλάχιστον για μένα που είναι ατομική η επιχείρηση μου(κοινώς μπλοκάκι...). Ελπίζω να βοηθήσουν.

 

Να προσθέσω κάτι, όταν κάνουμε ενδοκοινοτικές συναλλαγές ΠΡΕΠΕΙ να δηλωθούν το ίδιο μήνα στην εφορία και όχι να περιμένουμε την περιοδική του ΦΠΑ. Για κοιτάξτε το αυτό.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα ευρωπαικα που θα παραγγειλουμε ειτε απο το expansys ειτε απο το handtec, θα εχουν ελληνικο πληκτρολογιο η εστω θα μπαινει με καποιο τροπο οπως στα WM;

 

Τι λενε γι αυτο οσοι εχουν Nexus?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο Tattoo έχω περάσει όχι μόνο πληκτρολόγιο, αλλά ολόκληρο το περιβάλλον στα Ελληνικά από το google market δωρεάν.

Λογικά θα γίνεται και στο Desire.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι, όταν κάνουμε ενδοκοινοτικές συναλλαγές ΠΡΕΠΕΙ να δηλωθούν το ίδιο μήνα στην εφορία και όχι να περιμένουμε την περιοδική του ΦΠΑ. Για κοιτάξτε το αυτό.
Από ότι φαίνεται έχεις δίκιο:

"Ως καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή των αρχικών εμπρόθεσμων ανακεφαλαιωτικών πινάκων μέσω του ειδικού δικτύου (ΤΑΧΙSnet) ορίζεται η 26η ημέρα του επόμενου μήνα από τη λήξη της μηνιαίας περιόδου την οποία αφορά. Σε περίπτωση αργίας, η ανωτέρω καταληκτική ημερομηνία μεταφέρεται την επόμενη εργάσιμη ημέρα."

Πηγή:http://www.taxgr.com/news/f5-vat-2009/

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για να μαζέψει τις παραγγελίες των βιαστικών το έκανε.

 

και το clove άλλαξε την διαθεσιότητα του από 7 Απριλίου για 29 Μαρτίου άρα μάλλον οι πρώτες συσκευές θα είναι καθοδόν για τους κατόχους τους την ερχόμενη Δευτέρα, υπομονή λοιπόν λίγες μέρες ακόμα:)

Link to comment
Share on other sites

Και στο αγγλικό expansys λέει για 9 ημέρες ενώ στο ελληνικό λέει ακόμα για 6 Απριλίου.Πάντως πλησιάσαμε όπως και να έχει

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...