Jump to content

Blackberry Bold 9700


lilith240484
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειμαι και εγώ ένας καινούριος κάτοχος του 9700. Μήπως μπορεί κανείς να μου πει ΄πως μπαίνει η αναφορά παράδοσης στα sms?

Όταν μπαίνω στα options και στα sms δεν έχει επιλογή για αναφορά παράδοσης ενώ στα mms έχει. Υποψιν ότι εχει την 321 version.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισκέπτης
ειμαι και εγώ ένας καινούριος κάτοχος του 9700. Μήπως μπορεί κανείς να μου πει ΄πως μπαίνει η αναφορά παράδοσης στα sms?

Όταν μπαίνω στα options και στα sms δεν έχει επιλογή για αναφορά παράδοσης ενώ στα mms έχει. Υποψιν ότι εχει την 321 version.

 

Μπες μέσα σε μια συνομιλία με sms που έχεις και μετά πάτα options . Εκεί θα βρεις την επιλογή για το delivery report.

(και γω την 321 έχω)

:)

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να παω sms/options και μετα general options?

Ok το βρήκα αλλά έπρεπε να βγάλω την sim πρώτα για να μου εμφανίσει την επιλογή!!

Ευχαριστώ παντώς.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εγώ ένας καινούριος κάτοχος του 9700. Μήπως μπορεί κανείς να μου πει ΄πως μπαίνει η αναφορά παράδοσης στα sms?

Όταν μπαίνω στα options και στα sms δεν έχει επιλογή για αναφορά παράδοσης ενώ στα mms έχει. Υποψιν ότι εχει την 321 version.

 

Καλορίζικο φίλε! Από που το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε! Από που το πήρες?

Ευχαριστώ, το πήρα απο expansys και ήρθε σε λιγότερο από 20 ώρες. Αν και ειμαι καινούριος χρήστης blackberry πρέπει να πω οτι είμαι ενθουσιασμένος με τη συσκευή. Πραγματικά τα WM είναι πολύ λίγα μπροστά στο 9700!

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με wi-fi παρα μόνο αν έχω το data services και while roaming σε on. Οταν είναι κλειστά μου βγάζει can not find ip address.

Εχει κανείς ιδέα τι πρέπει να πειράξω?

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται πρέπει να έχεις τα services συνέχεια ON αλλιώς μπλοκάρει όλα τα δεδομένα που πάει να κατεβάσει... Το While roaming αναφέρεται για όταν είσαι εξωτερικό... Πάντως και πάλι, στο ασύρματο θα συνδέεται κανονικά, δηλαδή για είναι φωτισμένο το σήμα του WiFi απλά δεν θα κατεβάζει ντάτα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μόλις γράφτηκα στο site (συγχωρείστε με για τυχόν λάθη)κ αναμένω επίσης το bold 9700 εντός της εβδομάδας.Δεν γνωρίζω τίποτα από bb αλλά πάντα μου άρεσαν.Ήθελα να ρωτήσω ποιό είναι το καλύτερο bis to surf&mail 150 ή το surf&mail 250?θα χρησιμοποιώ σχετικά συχνά το gps κ λαμβάνω κατά μέσο όρο κ στέλνω 20 mail την ημέρα.Τέλος, επειδή το νούμερό μου είναι σε εταιρικό πακέτο τι πρέπει να κάνω για να αποκτήσω bis?Ελπίζω να έγινα κατανοητός! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μόλις γράφτηκα στο site (συγχωρείστε με για τυχόν λάθη)κ αναμένω επίσης το bold 9700 εντός της εβδομάδας.Δεν γνωρίζω τίποτα από bb αλλά πάντα μου άρεσαν.Ήθελα να ρωτήσω ποιό είναι το καλύτερο bis to surf&mail 150 ή το surf&mail 250?θα χρησιμοποιώ σχετικά συχνά το gps κ λαμβάνω κατά μέσο όρο κ στέλνω 20 mail την ημέρα.Τέλος, επειδή το νούμερό μου είναι σε εταιρικό πακέτο τι πρέπει να κάνω για να αποκτήσω bis?Ελπίζω να έγινα κατανοητός! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Το bis είναι ξεχωριστό πράγμα από το πρόγραμμα συμβολαίου. Το χρειάζεται όμως για να ενεργοποιηθεί. Απλά με κάποια δεν συνδυάζεται π.χ. το ixx της cosmote.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ειναι αλλο πραγμα το bis απλα ρωταω αν αλλαζει η διαδικασια για να το αποκτησω απο τη στιγμη που ειμαι σε εταιρικο πακετο.επισης, αν χρησιμοποιω το gps καθημερινα για περιπου 1 ωρα μαζι με 20 λεπτα ιντερνετ κ mail το surf&mail 250 με καλυπτει?
Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται πρέπει να έχεις τα services συνέχεια ON αλλιώς μπλοκάρει όλα τα δεδομένα που πάει να κατεβάσει... Το While roaming αναφέρεται για όταν είσαι εξωτερικό... Πάντως και πάλι, στο ασύρματο θα συνδέεται κανονικά, δηλαδή για είναι φωτισμένο το σήμα του WiFi απλά δεν θα κατεβάζει ντάτα...

Ευχαριστώ, δεν ήξερα ότι δε δουλευει το wi-fi χωρίς data service σε on.

Οταν όμως εχω data service on και wi-fi on πώς θα ξέρω ότι θα κάνω πχ browsing μέσω wi-fi?

Sorry αν οι ερωτήσεις μου είναι ηλίθιες αλλά είμαι νέος χρήστης blackberry.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα το γνωριζετε αλλα επειδη ειμαι καινουριος χρηστησ ΒΒ (κ βλεπω οτι υπαρχουν κ πολλοι αλλοι) θα ηθελα να δωσω το manual του ΒΒ 9700 στα ελληνικα μιας κ δεν ηρθε ακομα στην Ελλαδα.Ελπιζω να βοηθησω καποιους. http://docs.blackberry.com/en/smartphone_users/subcategories/?userType=1&category=BlackBerry+Smartphones&subCategory=BlackBerry+Bold+9700+Series
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, δεν ήξερα ότι δε δουλευει το wi-fi χωρίς data service σε on.

Οταν όμως εχω data service on και wi-fi on πώς θα ξέρω ότι θα κάνω πχ browsing μέσω wi-fi?

Sorry αν οι ερωτήσεις μου είναι ηλίθιες αλλά είμαι νέος χρήστης blackberry.

 

Αυτό που λες είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει πολύ κόσμο από τότε που έβαλε η RIM WiFi στα ΒΒ.. Αν μιλάς για browsing, και έχεις επιλέξει Internet Browser στις επιλογές τότε αυτόματα επιλέγει ασύρματο.. Για τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κάποιος αξιόλογος τρόπος, αλλά δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα αφου έτσι κι αλλιώς η συμπίεση που γίνεται στα ΒΒ είναι αρκετά μεγάλη..

 

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να δεις τον τρόπο που είσαι συνδεδεμένος στο BIS από τα Connection -> Services Status κάτω από το Blackberry Internet Service πρέπει να γράφει Wireless ή κάτι άλλο.. Τσεκ κ πες! ;)

Link to comment
Share on other sites

"907 Invalid COD"

 

απο οτι εχω καταλαβει ειναι απο τα πιο κλασικα προβληματα στα BB. στο 9700 μου το βγαζει 9/10 εφαρμογες που παω να κατεβασω. εσβησα και ξανα- εγκατεστησα τα documents 2 go και παλι το ιδιο. εφαρμογες οπως το bolt browser, ubertwitter (και αλλες twitter apps), google maps κλπ αρνουνται πεισματικα να εγκατασταθουν. ειναι θεμα συμβατοτητας με την συσκευη/OS ή ειναι καποιο Bug του OS εκτος απο αυτο των documents 2 go που πρεπει να διορθωσω?

Link to comment
Share on other sites

Το Invalid cod είναι θέμα της εφαρμογής που πάς να κατεβάσεις. Δηλαδή ή υπάρχει λάθος από τον κατασκευαστή της εφαρμογής ή δεν είναι συμβατή με την συσκευή σου. Ποιό os τρέχεις;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει πολύ κόσμο από τότε που έβαλε η RIM WiFi στα ΒΒ.. Αν μιλάς για browsing, και έχεις επιλέξει Internet Browser στις επιλογές τότε αυτόματα επιλέγει ασύρματο.. Για τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κάποιος αξιόλογος τρόπος, αλλά δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα αφου έτσι κι αλλιώς η συμπίεση που γίνεται στα ΒΒ είναι αρκετά μεγάλη..

 

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να δεις τον τρόπο που είσαι συνδεδεμένος στο BIS από τα Connection -> Services Status κάτω από το Blackberry Internet Service πρέπει να γράφει Wireless ή κάτι άλλο.. Τσεκ κ πες! ;)

Για browsing που λες πρέπει να επιλέξω Internet Browser ή Hot Spot Browser για να επιλέγει αυτόματα wi-fi?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Για browsing που λες πρέπει να επιλέξω Internet Browser ή Hot Spot Browser για να επιλέγει αυτόματα wi-fi?

 

Το "Internet Browser" χρησιμοποιεί data μέσω του δικτύου (BIS internet), εκτός και αν του ανοίξεις και το WiFi οπότε θα του δώσει προτεραιότητα.

 

To "hot spot", χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ το Wifi και τίποτα άλλο!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Το Invalid cod είναι θέμα της εφαρμογής που πάς να κατεβάσεις. Δηλαδή ή υπάρχει λάθος από τον κατασκευαστή της εφαρμογής ή δεν είναι συμβατή με την συσκευή σου. Ποιό os τρέχεις;

 

δεν το εχω πειραξει :(

v5.0.0.321 (platform 5.1.0.90)

 

για αυτο ανεφερα και καποιες εφαρμογες να δω αν οι υπολοιποι κατοχοι μπορεσαν να τις εγκαταστησουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Wi-Fi παίζει και με τα data service σε off. Εγώ στην αμερική είχα βάλει off when roaming και συνδεόμουνα απο το wifi του ξενοδοείου και κατέβαζα όλα μου τα mail. για σερφάρισμα όντως βάζεις το hot-spot browser. περιτό να πω πως δεν μου ήρθε καμία χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ το είχαν αναφέρει αλλά κανείς δεν έγραψε τελικά για τις χρεώσεις. Ευχαριστούμε! :)

 

δεν το εχω πειραξει :(

v5.0.0.321 (platform 5.1.0.90)

 

για αυτο ανεφερα και καποιες εφαρμογες να δω αν οι υπολοιποι κατοχοι μπορεσαν να τις εγκαταστησουν

 

Με το Ubertwitter αν κατέβαζες το ΒΕΤΑ (rogue) υπήρχε πρόβλημα με το ΟΤΑ. Γενικά όλα τα άλλα μου εγκαταστάθηκαν κανονικά.

 

Εγώ τρέχω την .421, κάνε upgrade και φτιάξει. Πρέπει να είναι θέμα software αυτό το είχα και εγώ με ένα ΒΕΤΑ os στο 9500 μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει πολύ κόσμο από τότε που έβαλε η RIM WiFi στα ΒΒ.. Αν μιλάς για browsing, και έχεις επιλέξει Internet Browser στις επιλογές τότε αυτόματα επιλέγει ασύρματο.. Για τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κάποιος αξιόλογος τρόπος, αλλά δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα αφου έτσι κι αλλιώς η συμπίεση που γίνεται στα ΒΒ είναι αρκετά μεγάλη..

 

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να δεις τον τρόπο που είσαι συνδεδεμένος στο BIS από τα Connection -> Services Status κάτω από το Blackberry Internet Service πρέπει να γράφει Wireless ή κάτι άλλο.. Τσεκ κ πες! ;)

Ναι έχεις δίκιο. γράφει wi-fi στο connection. Το θεμα είναι αν τα e-mail τα κατεβάζει με wi-fi ή κατεβαίνουν αποκλειστικά με data service?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το είχαν αναφέρει αλλά κανείς δεν έγραψε τελικά για τις χρεώσεις. Ευχαριστούμε! :)

 

 

 

Με το Ubertwitter αν κατέβαζες το ΒΕΤΑ (rogue) υπήρχε πρόβλημα με το ΟΤΑ. Γενικά όλα τα άλλα μου εγκαταστάθηκαν κανονικά.

 

Εγώ τρέχω την .421, κάνε upgrade και φτιάξει. Πρέπει να είναι θέμα software αυτό το είχα και εγώ με ένα ΒΕΤΑ os στο 9500 μου.

 

H .421 εχει ελληνικα , η το καλο το κοριτσακι να παρει το αλλο μονοπατι??? ;)

it's just the way the game is played....:spider:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ το είχαν αναφέρει αλλά κανείς δεν έγραψε τελικά για τις χρεώσεις. Ευχαριστούμε! :)

 

 

 

Με το Ubertwitter αν κατέβαζες το ΒΕΤΑ (rogue) υπήρχε πρόβλημα με το ΟΤΑ. Γενικά όλα τα άλλα μου εγκαταστάθηκαν κανονικά.

 

Εγώ τρέχω την .421, κάνε upgrade και φτιάξει. Πρέπει να είναι θέμα software αυτό το είχα και εγώ με ένα ΒΕΤΑ os στο 9500 μου.

 

ναι αυτο το ubertwitter πηγα να κατεβασω (δεν εβρισκα και αλλο version). τελικα εβαλα το twixtreme το οποιο δουλεψε. οποτε μενω με αυτο προς το παρον.

 

με την .421 version παιζουν τα google maps?

Link to comment
Share on other sites

.423 με ελληνικά για input....

 

http://bit.ly/8DvUDi

Ένα ευχαριστώ στην lilith για την πληροφορία στο ΒΒΜ Group

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...