Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασα σημερα το low voltage kernel του Titan , πραγματικα αψογο.

Καλυτερη αποδοση της μπαταριας , χαμηλοτερες θερμοκρασιες (οτι πρεπει για το καλοκαιρι, πλεον 900mhz και το καλοκαιρι :) ),και φυσικα αλλαζεις ανα πασα στιγμη με μια απλη εντολη στον x-terminal την μεγιστη συχνοτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και θέλω με την σειρά μου να πω ότι το Ν900 είναι πραγματικά ότι καλύτερο έχω δουλέψει μέχρι στιγμής από κινητά. Κάνει ότι θέλω από ένα κινητό να κάνει και πραγματικά το μόνο που με χαλάει είναι η ανεπάρκεια μου σαν άτομο ώστε να το εκμεταλευτώ πλήρως!

Αλλά και ακόμα όπως είναι, είναι πλήρως λειτουργικό και άψογο.

Μπορείς να κάνεις σχεδόν ότι σκεφτείς με αυτό το κινητό. Δεν υπάρχουν περιορισμοί παρά μόνο να έχεις γνώσεις, χρόνο και όρεξη.

Αν τέλος η NOKIA τσιτώσει και λίγο το development και βγάλει και το maps τότε μιλάμε για το απόλυτο εργαλείο!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηματολόγιο της ΝΟΚΙΑ σχετικά με το Ν900 . N900 Survey

Αν και είναι αρκετά μεγάλο αξίζει πιστεύω να το συμπληρώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηματολόγιο της ΝΟΚΙΑ σχετικά με το Ν900 . N900 Survey

Αν και είναι αρκετά μεγάλο αξίζει πιστεύω να το συμπληρώσουμε.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Πιστεύω ότι όλοι οι χρήστες του Ν900 πρέπει να πάρουμε μέρος στη συγκεκριμένη έρευνα για να βελτιώσουμε τη (μελλοντική) συσκευή μας Νοκια.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ευκολο καποιος να δωσει κανα 2 λινκ για κερνελ ? το 125-900 @500dsp που χρησιμοποιω σερνεται οταν ανοιγω πολλα παραθυρα και λεω να βαλω 250-900@500 dsp. επισης ξερει κανεις τι παιζει με τα low voltage kernel ? κανουν την ιδια ακριβως δουλεια αλλα με λιγοτερη καταναλωση χωρις να επηρεαζει την αποδοση της συσκευης ?
Link to comment
Share on other sites

βαλε τον κερνελ του titan.... εγω μετα απο πολλέ δοκιμές ή μάλλον παρα πολλές κατεληξα εκεί...

αλλάζεις το max_freq οποτε θες χωρις reflashing.... αλλα και εχει και πολλες επιλογες...

επισης λεει οτι ειναι συμβατος με την PR1.2

το δικο μου ν900 αντεξε μέχρι 1GΗz ... μετα στα 1.1 reboot loop και φλασαρισμα...

τωρα είμαι στα 250/900MHz(τα 125 αν και δεν υποστηριζονται πλεον απο τον κερνελ του titan παρατηρησα και εγω οτι εκανε laggy το κιν)... και το κινητο πετάει...

τον DSP δεν τον εχω πειραξει...... το λινκ για τον κερνελ του τιταν μαζι με οδηγιες... ειναι πολυ απλο ουτε φλασινγκ δε θελει... http://talk.maemo.org/showpost.php?p=597569&postcount=1259

 

PS: οσοι δεν ξερουν τι κανουν... καλυτερα ας πανε για καφέ.... :P

Link to comment
Share on other sites

Χθες καθώς συμπλήρωνα ερωτηματολόγιο της ΝΟΚΙΑ κάπου ρωταει το Version του firmware κοίταξα στα

Settings > about product και μου βγάζει τα εξής :

Nokia

<unknown>

<unknown>

Version : <unknown>

Wlan κτλ..

Δεν έχω περάσει κάποιο άλλο kernel , μήπως γνωρίζει κάποιος ποια εφαρμογή μπορεί να ευθύνεται ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό το προκαλούσε η παλιά εκδοση του fmxt που ειναι για τον trasmitter. με την καινουρια δεν έχιες πρόβλημα.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

βαλε τον κερνελ του titan.... εγω μετα απο πολλέ δοκιμές ή μάλλον παρα πολλές κατεληξα εκεί...

αλλάζεις το max_freq οποτε θες χωρις reflashing.... αλλα και εχει και πολλες επιλογες...

επισης λεει οτι ειναι συμβατος με την PR1.2

το δικο μου ν900 αντεξε μέχρι 1GΗz ... μετα στα 1.1 reboot loop και φλασαρισμα...

τωρα είμαι στα 250/900MHz(τα 125 αν και δεν υποστηριζονται πλεον απο τον κερνελ του titan παρατηρησα και εγω οτι εκανε laggy το κιν)... και το κινητο πετάει...

τον DSP δεν τον εχω πειραξει...... το λινκ για τον κερνελ του τιταν μαζι με οδηγιες... ειναι πολυ απλο ουτε φλασινγκ δε θελει... http://talk.maemo.org/showpost.php?p=597569&postcount=1259

 

PS: οσοι δεν ξερουν τι κανουν... καλυτερα ας πανε για καφέ.... :P

 

αυτο ειναι παλιο. το ειχα και το βγαλα. πρεπει να φτιαξεις dcew widget να αλλαζειs συνεχεια συχνοτητα γιατι γυρναει ολη την ωρα στα 600

 

"This setting takes effect immediately and is cleared with the next reboot or overriden by

every phone call with the value 600MHz."

 

ασε που νομιζω οτι γυρναγε στα 600 και χωρις phone call.

 

ψαχνω για λινκ για low voltage kernels και τα κανονικα που ειχε μεγαλη ποικιλια (mhz/dsp).

ηταν σε μια σελιδα του μαεμο που δε μπορω να βρω με τιποτα τωρα.

μπορει καποιος να βοηθησει ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι παλιο. το ειχα και το βγαλα. πρεπει να φτιαξεις dcew widget να αλλαζειs συνεχεια συχνοτητα γιατι γυρναει ολη την ωρα στα 600

 

"This setting takes effect immediately and is cleared with the next reboot or overriden by

every phone call with the value 600MHz."

 

ασε που νομιζω οτι γυρναγε στα 600 και χωρις phone call.

 

ψαχνω για λινκ για low voltage kernels και τα κανονικα που ειχε μεγαλη ποικιλια (mhz/dsp).

ηταν σε μια σελιδα του μαεμο που δε μπορω να βρω με τιποτα τωρα.

μπορει καποιος να βοηθησει ?

 

 

κανεις λάθος... αν διαβάσεις το λινκ λεει πως γινεται μονιμο...

εχει 3 τροπους... 1 να κανεις edit το αρχειο /etc/pmconfig και να αλλαξεις το setting scaling_max_freq apo 600000 sε οποια συχνοτητα θες εσυ να σταματησεις... εγω πχ το εχω 900000...

2 με νεο κερνελ που δινει ο τιταν

3 με ενα workaround...

 

εγω το εχω κανει με το πρωτο τροπο και μενει στα 900MHz...

διαβασε καλυτερα το λινκ που σου εδωσα... αλλα και τα λινκς που εχει μεσα....

γιατι καθε μερα σχεδον βαζει καινουργια πραγματα...

 

τωρα αν δεν θες τιταν και θες low voltage μαλλον ψαχνεις αυτο το λινκ...

 

http://www.saunalahti.fi/crailt/

 

 

Edit

παω να εγκαταστησω το cpufreqUI και μου λεει οτι λειπουν τα πακετα

libqt4-core(<=4.6.2~git.....)

libqt4-gui(<=4.6.2~git.....)

 

ποιο πακετο πρεπει να κανω install? το QT4?

PS: δε νομιζω να εχει σχέση με την PR1.2... γιατι όσα apps βασιζονται στη νέα έκδοση... γραφουν οτι λείπει το hildon κατι...

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά με το flasarizma χάνονται ότι έχω αποθήκευση στο κινητό πχ εικόνες,video,mp3 ?

Όχι δεν χάνεται τίποτα από τα δεδομένα που είναι αποθηκευμένα στην 32άρα μνήμη. Θα χαθούν όμως όλες οι εφαρμογές που έχεις περάσει και οι ρυθμίσεις που έχεις κάνει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτο και το γνωρίζω αλλά αν επαναφέρεις εφαρμογές και ρυθμίσεις πιθανότατα θα επανέλθουν και «σκουπίδια» που υπήρχαν πριν το flashing. Καλό είναι μετά από flashing, να στήνουμε από την αρχή την συσκευή μας. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και αυτό κάνω σε όλες μου τις συσκεύες μου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά, το ΟS του Ν900 είναι εγκατεστημένο στο rootfs? Για την ακρίβεια με ενδιαφέρει να μάθω εάν με κάποιο τρόπο μπορώ να κάνω format to rootfs (όχι απλά να flashάρω). Η συσκευή μου παρουσιάζει διάφορα προβλήματα που δεν στρώνουν με flashάρισμα. Παρατήρησα πως flashaρωντας την, δεν χάνονται όλες οι ρυθμίσεις (εξακολουθεί να κρατάει Ελληνικό region και όταν επαναεγκαταστήσω τις εφαρμογές,αυτές έχουν τις ρυθμίσεις που τους είχα κάνει πριν το flashάρισμα. Δεν κάνω κάποιο restore από backup). Μαζί παραμένουν και τα προλβλήματα που έχει (το ένα είναι ότι δεν μπορώ να απαντήσω ή να τερματίσω κλήση όταν υπάρχει έντονο φώς στο περιβάλλον, καθώς η οθόνη μένει σβηστή και κλειδώνει. Το δεύτερο ότι το δεξί ηχείο σταμάτησε να λειτουργεί, αλλά μυρίζομαι πρόβλημα hardware).
Link to comment
Share on other sites

MeeGo Repositories and Images

The available MeeGo repositories now include the operating system base from the Linux kernel to the OS infrastructure up to the middleware layer. The downloadable images available now will boot from a CD or from a USB stick, but since the MeeGo User Experiences for the usage models are not yet included in today's MeeGo core, these images will boot into terminal.

 

•Intel Atom-based netbooks

•ARM-based Nokia N900

•Intel Atom-based handset (Moorestown)

 

Git Repositories

The official MeeGo Git repositories are all located on the Gitorious open source Git hosting service at the following location: http://meego.gitorious.org

 

http://meego.com/downloads

http://repo.meego.com/MeeGo/devel/n900/images/

http://meego.com/sites/all/files/imagecache/highlight_image/highlights/highlight_welcome2.jpg

http://wiki.meego.com/ARM#MeeGo_ARM

 

Η συσκευή Ν900 σύντομα θα κάνει πράγματα που δεν θα το πιστεύεται... λίγο υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,την προηγουμενη βδομαδα μολις οηρα το Ν900 και του αλλαξα τα φωτα,του εβαλα ελληνικα,το εκανα overclock στα 800mhz και γενικα το εσκισα λιγακι :P :P

ηθελα να ρωτησω,μηπως με καποιον τροπο μπορουμε να αυξησουμε την μνημη των εφαρμογων απο 2gb σε οσο θελουμε ή να μπορουμε να εγκαθηστουμε τα apps στην καρτα μνημης!?

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω,μηπως με καποιον τροπο μπορουμε να αυξησουμε την μνημη των εφαρμογων απο 2gb σε οσο θελουμε ή να μπορουμε να εγκαθηστουμε τα apps στην καρτα μνημης!?

Αν ψάξεις στο http://talk.maemo.org θα βρεις έναν οδηγό για repartitioning .

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο http://talk.maemo.org θα βρεις έναν οδηγό για repartitioning .

 

το κοιταω τωρα αλλα δεν βγαζω και πολυ ακρη,απο εδω μεσα κανενας δεν εχει προβλημα με την λιγοστη μνημη για της εφαρμογες??πολυ μεσα στο maemo talk λενε για resize απο τα partion αλλα υπαρχει μπερδεμα με το root partition γτ ειναι ενα τσιπακι με μικρη μνημη το οποιο αν κατι παει στραβα κατα την διαδικασια υπαρχει περιπτωση να brickari το Ν900,αλλοι λενε να κανουν image mount για της εφαρμογες περνωνας μνημη απο την καρτα μνημης αλλα λενε οτι ειναι και πολυ αργο γενικα στην εγκατασταση και στην επεξεργασια δεδομενων μετα,εχω μπερδευτη λιγο!!!

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Η εντολή και στις δύο περιπτώσεις είναι "flasher-3.5.exe -F image name -f -R" ?

 

Παιδιά, μου απαντάτε σας παρακαλώ σε αυτό? Φοβάμαι μην κάνω βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου απαντάτε σας παρακαλώ σε αυτό? Φοβάμαι μην κάνω βλακεία.

 

Yeapppppp.........αυτη ειναι η εντολη,μεσω windows flasher-3.5.exe -F [image name] -f -R

ενω μεσω Linux ανοιγεις κονσολα ως root και εχωντας τα αρχεια στον πρωσοπικο σου φακελο(user φακελο με το ονομα που θα εχεις βαλει ως χρηστης) και πατας flasher-3.5 -F [image name] -f -R

Eλπιζω να σε καλυψα :D:D:D

 

Y.Γ αν το φλασαρης μεσω windows να ξερεις μονο μεσω windows XP,με 7 και με Vista δεν γινετε σωστα!!!

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

 

Y.Γ αν το φλασαρης μεσω windows να ξερεις μονο μεσω windows XP,με 7 και με Vista δεν γινετε σωστα!!!

2 φορες το φλασαρα μέσω windows 7 ( 32 κ 64 αρια ) δεν ξέρω τι πρόβλημα έχετε και δεν το βλέπουν ..

Link to comment
Share on other sites

εγω και σε vista 32bit και σε widnows 7 64bit. δεν εχει να κανει με το λειτουργικο. τα usb ports εχουν να κανουν με το τι ρευμα εχουν(απο pc σε pc και port σε port εχουν διαφορα και δε διαβαζουν το κινητο σωστα)
Link to comment
Share on other sites

Σε XP 32bit έχω κάνει μια φορά flashάρισμα και όλα έγιναν μια χαρά.

Θα πρότεινα, να χρησιμοποιείτε usb port που βρίσκεται απ' ευθείας στην motherboard (συνήθως usb στην πλάτη του pc)

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω Uninstall μερικές εφαρμογές. Μπορεί κάποιος να μου πει τον τρόπο? Όπως επίσης να αφαιρέσω κάποια εικονίδια από τα programs.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...