Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε, πριν του φλασάρεις το τρέχον firmware, να περάσεις το "eemc vanilla". Με αυτό "καθαρίζει" τα πάντα.

ευχαριστω για την απαντηση..

με τον ιδιο ακριβως τροπο που κανω το φλασαρισμα το περναω και αυτο? γιατι δεν εχω οθονη και το κανει δυσκολο :(

 

 

EDIT: κολλαει στο "suitable USB device not found, waiting". τελικα δε νομιζω φτοιαχνεται..με γραφει κανονικοτατα οτι και να κανω..επιστροφη αυριο και ο Θεος βοηθος..

EDIT 2: τωρα το δοκιμασα και σε vista..ξεκινησε και πεταξε ο υπολογιστης blue screen of death..lal!

EDIT 3: το εχουν και αλλοι που παρελαβαν σημερα τη συσκευη..επισης ακομα κατι..εβαλα καρτα sim στο τηλεφωνο χωρις pin,την αναψα και πηρα τηλεφωνο στο νουμερο αυτης της sim..καλει το κινητο αλλα στο Ν900 δεν ακουγεται το παραμικρο.τεσπα...να ρωτησω...τωρα πρεπει να εχει κολλησει στο R&D mode το τηλ, βλεπω που ειναι αναμενα τααριτερα και δεξια κουμπια του keyboard...παντα δεν εχω οθονη..ξερετε πως μπορω να βγω απο R&D mode? με καποια κουμπια κτλ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε, πριν του φλασάρεις το τρέχον firmware, να περάσεις το "eemc vanilla". Με αυτό "καθαρίζει" τα πάντα.

 

Δε νομίζω ότι θα δει κάποια διαφορά ο φίλος, το Vanilla απλά κάνει reset το φάκελο ΜyDocs και η χρήση του είναι για τα Ν900 που βγήκαν πρώτα πρώτα στη παραγωγή. Περισσότερο για hardware πρόβλημα ακούγεται, οπότε επιστροφή και αντικατάσταση τώρα που είναι νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Παρελαβα σημερα ενα μεταχειρησμενο N900. ολα καλα με το τηλ. σε αριστη κατασταση, Το μονο προβλημα που εχω ειναι με το wifi, ενω συνδεεται κανονικα με το δυκτιο αυρματα μετα απο λιγο δεν ανοιγει τις σελιδες, χωρις ομως να βγαζει καποιο μυνημα οτι εχει αποσυνδεθει. οταν μετα κανω αποσυνδεση και ξανα συνδεση ασυρματα, παλι λειτουργει και μετα απο λιγο το ιδιο παλι.

 

Τι μπορει να φταιει? λετε να ειναι καπιο προβλημα στην συσκευη?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια απο μπαταρια σε σας πως παει ? μετα απο την τριτη φορτιση , και το βγαζω απο τον φορτιστη το πρωι, και το βραδυ το πολυ μεχρι τις 23¨00 εχει τελειωσει η μπαταρια , η χρηση που του κανω ειναι ελαχιστη . επισης στο πρωτο πενταλεπτο ΕΧΕΙ ΚΑΤΕΒΕΙ η μπαταρια και δεν δειχνει να ειναι φουλ
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ξέρετε ότι αν ανοίξετε το wifi και το ξανακλείσετε, και υπάρχει ανοιχτό το widget του facebook η μπαταρία τελειώνει πιο γρήγορα...

εγώ έχω μόνο το ημερολόγιο ανοιχτό επάνω, το wifi το κλείνω όταν δε το χρησιμοποιώ, άλλαξα από 3g σε gsm και κάθε φορά που το χρησιμοποιώ πατάω το διακοπτάκι και σβήνω την οθόνη και δεν περιμένω τα 30 sec. Έτσι (είμαι στην 4η φόρτιση) το κινητό με κανονική χρήση και τα πάντα, ίντερνετ, έλεγχος για updates, μηνύματα και τηλέφωνα, κρατάει με ανοιχτό τα βράδια, 3μιση μέρες ως τώρα και συνεχώς βλέπω αύξηση.

 

Αυτό με το widget το ανακάλυψα τυχαία, τώρα που πέφτει διάβασμα, όταν αρχίζει να χτυπάει το μπιπ για ένδειξη μπαταρίας στο κόκκινο, είχα παρατηρήσει πως το alarm ακούγεται ανά μισή ώρα, με χαρακτηριστική επανάληψη χωρίς να χάνει λεπτά. Από κόκκινη ένδειξη μέχρι σβήσιμο του τηλεφώνου ως τώρα και μιλάω για τις 3 πρώτες φορτίσεις, έχει κρατήσει με κανονική χρήση πάντα έως και 6 ώρες. Όταν λοιπόν συνδέθηκα με το widget και αποσυνδέθηκα αμέσως αυτό άρχισε να χτυπάει ανά 10-12 λεπτά, με το που το έκλεισα, επανήλθε.

Ρίξτε και σεις μια ματιά σε αυτό που λέω αν το επιβεβαιώνετε γιατί όπως είπα και πριν είμαι στην 4η φόρτιση και ίσως να μην είναι και τόσο ασφαλή τα συμπεράσματά μου και να βασίζονται σε τυχαία γεγονότα των 3 πρώτων φορών.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις sudo και καποια εντολη αρκετες φορες ζηταει κωδικο ποιος ειναι? πως τον αλλαζουμε? απο το menu->settings ->device lock τι κωδικως ειναι αυτος μηπως ειναι αυτος που ρωταω??

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Παρελαβα σημερα ενα μεταχειρησμενο N900. ολα καλα με το τηλ. σε αριστη κατασταση, Το μονο προβλημα που εχω ειναι με το wifi, ενω συνδεεται κανονικα με το δυκτιο αυρματα μετα απο λιγο δεν ανοιγει τις σελιδες, χωρις ομως να βγαζει καποιο μυνημα οτι εχει αποσυνδεθει. οταν μετα κανω αποσυνδεση και ξανα συνδεση ασυρματα, παλι λειτουργει και μετα απο λιγο το ιδιο παλι.

 

Τι μπορει να φταιει? λετε να ειναι καπιο προβλημα στην συσκευη?

 

απο maemo.org σχετικα με το προβλημα:

A future public update released with the year/week later than this internal

build version will include the fix. (This is not always already the next public

update.)

Link to comment
Share on other sites

περιεργα πραγματα. εκανα επανεκινηση το ρουτερ μου και συνδεθηκα παλι με το wifi και δεν μου ξανα εκανε αποσυνδεση. Αρα μαλον δεν ειχε ποτε προβλημα
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εμένα να με αποσυνδέει κάθε δέκα λεπτα απτό wifi και να μη το δειχνει παρα μόνο να μη μου ανοιγει σελίδες, μου το έχει κάνει στο ρουτερ της δουλειάς μου μονο.πουθενα αλλού.Αν κ με το τελευταιο φιρμ παει τζιτζι κ εκει.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Για σου φιλε μου,το ίδιο πρόβλημα ακριβώς είχα και γω στην μαδρίτη με το internet έκανε ακριβώς τα ίδια με το δικό σου,γύρισα ελλάδα και στο ρούτερ το δικό μου δουλεύει μια χαρά!!,οποτε κάτι παιζόταν μάλλον με το ρούτερ τις κοπέλας μου,δοκίμασε και από άλλο wifi να σιγουρευτείς πριν κανεις ότι δήποτε
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 40 ημέρες συμβίωσης με το Ν900 έχω μείνει αρκετα ευχαριστημένος σε πολλά θέματα όπως το web browsing , τις εφαρμογές που ολοένα αυξάνονται, τη σταθερότητα του λειτουργικού, την πληθώρα αρχείων που διαχειρίζεται ανεξαρτήτως μεγέθους κτλπ. Ομως...! Καποια πράγματα με κάνουν να χαλιέμαι στην καθημερινή χρήση. Ένα είναι το feed back που παίρνεις από την οθόνη με δόνηση ή ήχο όταν πατάς κάποια επιλογή. Είτε πατήσεις το εικονικό πλήκτρο είτε όχι, είτε πατήσεις μέσα είτε έξω, το κινητό θα δονηθεί λέγοντάς σου ότι πάτησες την οθόνη και ας μην κατάφερες να επιλέξεις τίποτα. Τελείως χαζό, δεν το περίμενα να λειτουργεί με αυτό τον ανούσιο τρόπο τη στιγμή που το 5800 μου δονείται μόνο όταν πατήσω κάποιο εικονικό πλήκτρο καταφέρνοντας κάποια επιλογή και όχι όταν αγγίξεις σε σημείο που δεν αποφέρει κάποιο αποτέλεσμα. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι το καλιμπράρισμα της οθόνης κάθε λίγα λεπτά χρήσης χάνεται και έτσι η ακρίβεια στην αφή πάει περίπατο. Όσο σερφάρω, πρέπει ανά τακτά χρονικά διαστήματα να ξανακαλιμπραρω την οθόνη ώστε η επιλογή μου να γίνεται εκεί που πραγματικά πατάω. Αυτά ήθελα να τα αναφέρω στο maemo.org ως πρόβλημα το πρώτο και bug το δεύτερο, αλλά τα Αγγλικά μου δε με βοηθάνε για να βρω καν πως γίνεται αυτό.Το θέμα με το καλιμπράρισμα το έχει παρατηρήσει άλλος?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοσμε του Ν900 απο εχτες ειμαι και εγω ενας απο τους τυχερους που κατεχουν εναν Ν900...ομως ειμαι και ατυχος!!!Εβαλα την συσκευη να φορτισει και αφου φορτισε καλα ειπα να την ενεργοπιοισω ελα μου ομως που διχνει την ενδι3ει οτι ανιγει αλλα μονο αφτο!!!Πεταει το Νοκια στην οθονη κανει οτι φορτωνει και σβινει...μετα απο 10 δευτερολεπτα το ιδιο!!!Εχεται κατι να μ πρωτινεται η να το στειλω πισω????Ευχαριστω πολυ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έκανα μια δοκιμή με την beta έκδοση του Ovi Suite 2.1 και μέχρι στιγμής κατάφερα να συγχρονίσω τις επαφές με το Outlook 2007 καθώς και τις φωτογραφίες. Το Backup λειτουργεί αλλά μόνο για επαφές και ημερολόγιο…

 

Υποστήριξη για χάρτες φυσικά δεν υπάρχει… :(

 

Αν και στο σχετικό site λένε ότι δεν υποστηρίζει καθόλου το N900 μου έχει κάνει εντύπωση γιατί λειτουργεί σε έμενα…

 

Μπορεί να δοκιμάσει κανείς άλλος την νέα Beta έκδοση και να μας μεταφέρει και αυτός τις εντυπώσεις του;

 

Σχετικό link http://betalabs.nokia.com/apps/ovi-suite

 

Επισυνάπτω screen captures...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

σου συγχρονισε ολες τις καταχωρησεις σε καθε επαφη του outlook?

Τις καταχωρησεις αρθμων φαξ-τηλεειδοποιησης?

(σε εμενα δεν περασε τους ανωτερω αριθμους της καθε επαφης)

Μπορεις να το τσεκαρεις?

Για το bakup που λες σε τι αναφερεσαι? εκανες συγχρονισμο με backup απο αλλο ΝΟΚΙΑ?

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Στο συγχρονισμό μου πέρασε ότι πληροφορία είχα στις επαφές του τηλεφώνου στο Outlook…

Συγκεκριμένα:

Contact photo, web site, Fax, mobile, home phone, Business phone, Address

 

Σχετικά με το backup αν πας στο Tools -> Backup μπορείς να κάνεις backup στο PC σου τα contacts και calendar data.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοσμε του Ν900 απο εχτες ειμαι και εγω ενας απο τους τυχερους που κατεχουν εναν Ν900...ομως ειμαι και ατυχος!!!Εβαλα την συσκευη να φορτισει και αφου φορτισε καλα ειπα να την ενεργοπιοισω ελα μου ομως που διχνει την ενδι3ει οτι ανιγει αλλα μονο αφτο!!!Πεταει το Νοκια στην οθονη κανει οτι φορτωνει και σβινει...μετα απο 10 δευτερολεπτα το ιδιο!!!Εχεται κατι να μ πρωτινεται η να το στειλω πισω????Ευχαριστω πολυ!!!!

 

Καλημέρα...

 

Αν θες δοκίμασε να κάνεις ένα firmware Upgrade πριν το επιστρέψεις.

Οδηγίες για firmware upgrade: http://talk.maemo.org/showthread.php?t=35059

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Και ενω ολα ηταν αψογα και δεν ειχα κανενα προβλημα με το κινητο ξαφνικα σημερα το πρωι εζησα μια ψυχρολουσια που δεν την εχω ξαναζησει με οσα τηλ. κι' αν ειχα στο παρελθον.

Λοιπον χτες βραδυ συνδεσα το τηλ. σε mass storage κατασταση στον υπολογιστη .

Αφου περασα καποιες φωτο απο το τηλ. στον υπολογιστη το αφησα να φορτισει.

Ολα καλα και ωραια.

Καποια στιγμη που το ειδα μετα τις 12 ειχε αναψει πρασινο το λαμπακι της φορτισης αλλα δεν το αποσυνδεσα απο τον υπολογιστη.

Σημερα το πρωι ξυπναω και βλεπω το λαμπακι της φορτισης σταθερα αναμενο κιτρινο.

Παραξενευτηκα αφου οταν φορτιζει εχω προσεξει οτι αναβοσβηνει κιτρινο και δεν ειναι σταθερα αναμενο.

Αποσυνδεω το καλωδιο απο τον υπολογιστη και ανοιγω το καλυμα του πληκτρολογιου γαι να ξεκλειδωσει το τηλ. υποθετοντας οτι ειναι ανοικτο οπως το ειχα αφησει χτες βραδυ.

Ματαια ομως το τηλ. ηταν κλειστο. Παραξενευτηκα και πατησα το κουμπι που ενεργοποιει το τηλ. αλλα αρνιοταν πεισματικα να ανοιξει.

Δεν χανω την ψυχραιμια μου βγαζω την μπαταρια (καταλοιπο απο ενα Ν95 που οταν κολλαγε μονο με αφαιρεση της μαπαταριας για 5 λεπτα ξαναπαιρνε εμπρος) το αφηνω γαι 3-4 λεπτα ξαναβαζω την μπαταρια παταω το κουμπι ενεργοποιησης........ αλλα τζιφος.

Δεν ανοιγε με τιποτα.....

Το ξαναβαζω στην φορτιση τιποτα. Αναμενο το κιτρινο λαμπακι μονιμα και καμια αποκριση.

 

ΠΑΝΙΚΟΣ........

 

Δεν ηξερα τι να υποθεσω και τι να κανω.

Κοιτωντας πανω στον παγκο διπλα μου βλεπω το 5800 που ειχα πριν.

Ενστικτωδως το ανοιγω βγαζω την μπαταρια και την βαζω στο Ν900.

Παταω το κουμπι ενεργοποιησης και ως δια μαγειας ολα ξεκινουν κανονικα.....

 

Παιρνω το 5800 παω να το ανοιξω τζιφος.....

 

Με λιγα λογια η μπαταρια ηταν νεκρη....

 

Δεν ξερω γιατι δεν ξερω πως...

 

Καμια αποψη για το τι μπορει να εχει συμβει;

 

Παρεμπιπτωντως δεν ειναι η πρωτη φορα που το εχω αφησει να φορτιζει ολη την νυχτα.

Και μια ακομα διαπιστωση αν δειτε οτι το φορτιζετε και το λαμπακι ειναι αναμενο μονιμα κιτρινο τοτε μαλλον παιξατε και χασατε.

Περισσοτερα Δευτρα πρωι που θα παω στην ΝΟΚΙΑ για να δω τι θα μου πουν...

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 40 ημέρες συμβίωσης με το Ν900 έχω μείνει αρκετα ευχαριστημένος σε πολλά θέματα όπως το web browsing , τις εφαρμογές που ολοένα αυξάνονται, τη σταθερότητα του λειτουργικού, την πληθώρα αρχείων που διαχειρίζεται ανεξαρτήτως μεγέθους κτλπ. Ομως...! Καποια πράγματα με κάνουν να χαλιέμαι στην καθημερινή χρήση. Ένα είναι το feed back που παίρνεις από την οθόνη με δόνηση ή ήχο όταν πατάς κάποια επιλογή. Είτε πατήσεις το εικονικό πλήκτρο είτε όχι, είτε πατήσεις μέσα είτε έξω, το κινητό θα δονηθεί λέγοντάς σου ότι πάτησες την οθόνη και ας μην κατάφερες να επιλέξεις τίποτα. Τελείως χαζό, δεν το περίμενα να λειτουργεί με αυτό τον ανούσιο τρόπο τη στιγμή που το 5800 μου δονείται μόνο όταν πατήσω κάποιο εικονικό πλήκτρο καταφέρνοντας κάποια επιλογή και όχι όταν αγγίξεις σε σημείο που δεν αποφέρει κάποιο αποτέλεσμα. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι το καλιμπράρισμα της οθόνης κάθε λίγα λεπτά χρήσης χάνεται και έτσι η ακρίβεια στην αφή πάει περίπατο. Όσο σερφάρω, πρέπει ανά τακτά χρονικά διαστήματα να ξανακαλιμπραρω την οθόνη ώστε η επιλογή μου να γίνεται εκεί που πραγματικά πατάω. Αυτά ήθελα να τα αναφέρω στο maemo.org ως πρόβλημα το πρώτο και bug το δεύτερο, αλλά τα Αγγλικά μου δε με βοηθάνε για να βρω καν πως γίνεται αυτό.Το θέμα με το καλιμπράρισμα το έχει παρατηρήσει άλλος?

 

Πάντως εγώ την οθόνη μου την έχω ρυθμισμένη να μην κάνει ούτε ήχο ούτε δόνηση και γιατί με εκνευρίζει αλλά και για κέρδος στην μπαταρία.Νομίζω πως τα ρυθμίζεις απο settings->display(touch screen vibration) και settings->profiles-touch screen sounds.Και είπαμε ρε παιδιά η συσκευή έχει ατέλειες αλλά όχι να τη συγκρίνουμε και με το 5800,καμμία σχέση.Όσο για αυτό που αναφέρεις για την οθόνη εγώ δεν το έχω ρυθμίσει ποτέ και η οθόνη έχει πολυ καλή ακρίβεια.Ας μας πουν και οι υπόλοιποι φίλοι τη γνώμη τους για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια κανονιζει ολα τα θεματα επικοινωνιας των υπολογιστων σε ενα δικτυο οπως το να μοιραζει τις IP ξεχωριστα ωστε να μην υπαρχουν προβληματα κλπ.

Αλλα προσωπικα δε νομιζω να φταει αυτο για τις αποσυνδεσεις..εχεις και εσυ προβλημα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν μετά το τελευταίο FW update μπορεί κάποιος να έχει τους χάρτες για το NOKIA MAPS στο κινητό κατεβασμένους ή χρειάζεται να τους κατεβάζει κάθε φορά που ανήγει το πρόγραμμα?

 

Ρωτάω γιατί εμένα μετά το update το κινητό δε κρατάει τους χάρτες. Ό,τι κατεβάσω χάνεται μετά το κλείσιμο και πρέπει να το ξανακατεβάσω κάτι που δεν γινόταν πριν το update.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν μετά το τελευταίο FW update μπορεί κάποιος να έχει τους χάρτες για το NOKIA MAPS στο κινητό κατεβασμένους ή χρειάζεται να τους κατεβάζει κάθε φορά που ανήγει το πρόγραμμα?

 

Ρωτάω γιατί εμένα μετά το update το κινητό δε κρατάει τους χάρτες. Ό,τι κατεβάσω χάνεται μετά το κλείσιμο και πρέπει να το ξανακατεβάσω κάτι που δεν γινόταν πριν το update.

 

Σε όλους το ίδιο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...