Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συσκευή έχει κολλήσει πάνω στη διαδικασία της αναβάθμισης. Το NSU λέει εδώ και μισή ώρα ότι απομένει 1 δευτερόλεπτο. Η οθόνη είναι ανοικτή με το λογότυπο της ΝΟΚΙΑ και μια πράσινη μπάρα στο κάτω μέρος είναι περίπου στη μέση. Αν μπορεί κάποιος έστω και με pm να με βοηθήσει γιατί δεν ξέρω τί να κάνω; Να το αποσυνδέσω; Τί;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΛΥΣΗ ΓΙΑ NOT ENOUGH SPACE

 

χρειαζοναι 50-55mb free στο rootfs για να γινει η αναβαθμιση..

εγω απο 30mb το πηγα στα 55!

 

http://wiki.maemo.org/Free_up_rootfs_space

 

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=468063&postcount=1

 

http://wiki.maemo.org/Troubleshooting

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δοκίμασα να βάλω σε Portrait mode τον browser αλλα δεν πιάνει.δεν ξέρω αν δεν το πατάω καλα. :S Γενικά μου φάνηκε οτι το κινητό ρολάρει πιο γρήγορα.Συνδέεται εμέσως στα WLAN.Δυνατό update αυτό. :)
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δοκίμασα να βάλω σε Portrait mode τον browser αλλα δεν πιάνει.δεν ξέρω αν δεν το πατάω καλα. :S Γενικά μου φάνηκε οτι το κινητό ρολάρει πιο γρήγορα.Συνδέεται εμέσως στα WLAN.Δυνατό update αυτό. :)

 

Μήπως έχεις γυρισμένη την γλώσσα στα Ελληνικά?

Γυρισέ την στα Αγγλικά και δοκίμασε πάλι.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

επιτελους την εκανα..πρεπει να εφταιγαν εφαρμοφες που ειχα εγκαταστησει..να ρωτησω..πως βλεπουμε ποσο χωρο εχουμε στο rootch..
Link to comment
Share on other sites

επιτελους την εκανα..πρεπει να εφταιγαν εφαρμοφες που ειχα εγκαταστησει..να ρωτησω..πως βλεπουμε ποσο χωρο εχουμε στο rootch..

Στο Xterminal γράψε

 

sudo gainroot

df -h |grep rootfs

 

και θα σου εμφανίσει το παρακάτω

 

rootfs               227.8M    XXX.XM     YY.YM    ZZ.Z%  /

όπου XXX.X είναι το ποσό μνήμης που χρησιμοποιείται, YY.Y είναι το ποσό μνήμης που είναι ελεύθερο και ZZ.Z είναι το ποσοστό της μνήμης του ελεύθερου χώρου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στο Xterminal γράψε

 

sudo gainroot

df -h |grep rootfs

 

και θα σου εμφανίσει το παρακάτω

 

rootfs               227.8M    XXX.XM     YY.YM    ZZ.Z%  /

όπου XXX.X είναι το ποσό που χρησιμοποιείται, YY.Y είναι το ποσό που είναι ελεύεθερο και ZZ.Z είναι το ποσοστό του ελεύθερου χώρου.

 

 

Mήπως εννοείς το % που χρησιμοποιείται?

 

 

Εγώ έχω 48ΜΒ ελεύθερα (από τα 228). Είναι λίγα?

Θα έχω πρόβλημα σε νέα αναβάθμιση?

Και πως μπορώ να το ξέρω?

Πχ με τα παραπάνω (48 ελεύθερα, 228 σύνολο), μια αναβάθμιση 90ΜΒ (όπως σήμερα) δεν θα μπορούσε να γίνει?

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Για να ξαναενεργοποιήσουμε τον fm transmitter (για όσους έχουν εγκατεστημένο το fmtx-faker) παίρνουμε δικαιώματα root στο xterm και γράφουμε fmtx-faker-tool patch. Δεν χρειάζεται καν επανεκκίνηση.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κατοχοσ ν900 απο εχτεσ αλλα εχω ενα προβλημα με το GPS, ανοιγω το ονι maps και μου γραφει looking for gps και μετα no gps signal προσπαθησα πολλεσ φορεσ κ ολο το ιδιο κανω κατι λαθοσ??

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7791&d=1137716532

Link to comment
Share on other sites

εμένα το update δεν εκατσε καλά...:cry:

και οι οι μισες λειτουργιες που ηθελαν internet δεν εμπεναν...

ετσι το φλασαρα και ηρθε στα ισια του...

εχασα μονο τισ εφαρμογες και τα εμαιλ accounts..

παμε παλι απο την αρχη...:)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η αναβάθμιση πέρασε μια χαρά πριν 5 λεπτά. είναι εμφανέστατο πως το κινητό είναι πολύ γρήγορο. αυτό σαν πρώτη εντύπωση
Link to comment
Share on other sites

τιποτα ουτε με το νεο firmware διορθωθηκε λετε να ειναι hardware problem?

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7791&d=1137716532

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η συσκευή μου φοράει την έκδοση 51-1. Πέρασα και το ukeyboard 2.1-1 και πέρασα με απλό τρόπο και πάλι τα ελληνικά στο hardware πληκτρολόγιο. Μου έβγαλε και εμένα το μήνυμα ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος για να περαστεί η αναβάθμιση αλλά μόλις έκανα disabled όλα τα trird party repositories, η αναβάθμιση προχώρησε και ολοκληρώθηκε κανονικά. :)

 

Το πρώτο που δοκίμασα είναι η λειτουργία του ΒΤ, και εξεπλάγην ευχάριστα μόλις διαπίστωσα ότι διορθώθηκε. Πλέον, αν έχουμε συνδεδεμένο ΒΤ ακουστικό, ο ήχος κλήσης ακούγεται και από την συσκευή και από το ακουστικό. Τώρα μένει να δω αν διόρθωσαν και την σταθερότητά του καθώς, κατά την διάρκεια των κλήσεων, έχανε την σύνδεση και μπέτωνε και δεν επανερχόταν παρά μόνο με επανεκκίνηση ή σε λίγες περιπτώσεις με πολύ υπομονή.

 

Το call log δυστυχώς δεν το έφτιαξαν αλλά προστέθηκε η δυνατότητα να βλέπουμε τον αριθμό που μας κάλεσαν (δεν ανοίγει δηλαδή όλα τα νούμερα της επαφής αλλά μόνο αυτό που μας ενδιαφέρει). Ούτε διάρκεια των κάθε κλήσεων μπορούμε να δούμε ακόμα ούτε να βλέπουμε αναλυτικά ούτε να βλέπουμε πόσες αναπάντητες έγιναν και πόσες κλήσεις κάναμε εμείς σε μία επαφή. Αυτό, για να γίνει θα πρέπει να μπορούμε στην επαφή και να πατήσουμε communication history που σ\δυστυχώς, ούτε εκεί μπορούμε να δούμε την διάρκεια.

 

Το μενού έχει γίνει πλέον πολύ πιο γρήγορο και μειώθηκαν στο ελάχιστο τα όποια σπασίματα παρατηρούσα. Το χρησιμοποίησα όμως μόλις μισή ώρα μετά την αναβάθμιση και ακόμα δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

 

Ο browser, μου φάνηκε επίσης πολύ γρήγορος και με ακαριαία απόκριση. Μένει να τον δοκιμάσω και σε δύσκολες συνθήκες. Πάντως, δεν μου έχει κλείσει ποτέ, όσο και αν τον έχω ζορίσει. Το portrait mode στον browser είναι για μένα εντελώς ανούσιο και θεωρώ πολύ καλή την κίνηση της ενεργοποίησης της λειτουργίας περιστροφής με τον συνδυασμό ctrl+shift+o.

 

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι θετικές. Ελπίζω να ανακαλύψω και άλλες ευχάριστες προσθήκες. Όλα δείχνουν ότι η Nokia με το Maemo και το Ν900 κινείται σε πολύ καλό δρόμο. Μας έδωσε εξαρχής ένα πολύ ολοκληρωμένο και σταθερό προϊόν και συνεχίζει να το υποστηρίζει με καίριες αναβαθμίσεις. Ελπίζω στις επόμενες να δούμε ακόμα μεγαλύτερες προσθήκες όπως επίσημη υποστήριξη βιντεοκλήσεων, MMS, αναλυτικότατου μητρώου κλήσεων, αντιστοίχιση ήχου κλήσης σε επαφές και φυσικά την περιστροφή της οθόνης σε περισσότερες κύριες εφαρμογές όπως επαφές, μηνύματα, ημερολόγιο κ.α.

Link to comment
Share on other sites

mirrorofsorrow μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τί ακριβώς έκανες όταν λές πώς έκανες όλα τα third party repositories disabled;Γιατί και εγώ πατάω να κάνω το update και μου γράφει not enough memory in target location και ότι είναι 89,5Mb.Και κάθησα και έσβησα και τσάμπα καμμία 10αριά εφαρμογές γιατί πίστευα πώς έφταιγαν αυτές...Να σημειώσω πως στο application manager στο application catalogues έχω nokia apps,nokia system software updates,ovi,maemo.org και extras devel που το τελευταίο δοκίμασα και έχοντας το disabled
Link to comment
Share on other sites

Λόγω του τρόπου που λειτουργεί το filesystem (ubifs) του rootfs (όχι του υπόλοιπου χώρου, μόνο για τα 256MB του συστήματος) , ο χώρος που σβήνεται δεν αδειάζει αμέσως. Μετά την αφαίρεση πραγμάτων (εφαρμογών, repositories κ.λπ.), καλό είναι να κάνετε ένα reboot.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως βαζουμε στο xterminal χαρακτηρες που δεν εχει το πληκτρολογιο??????/

πχ > |

παντωντας το μπλε βελακι και το Ctrl που ειναι απο πανω και ετσι ανοιγει ο symtable

με τα επιπλεον συμβολα....φανταζομαι θες να γραψεις τη καθετο | ...

Link to comment
Share on other sites

mirrorofsorrow μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τί ακριβώς έκανες όταν λές πώς έκανες όλα τα third party repositories disabled;Γιατί και εγώ πατάω να κάνω το update και μου γράφει not enough memory in target location και ότι είναι 89,5Mb.Και κάθησα και έσβησα και τσάμπα καμμία 10αριά εφαρμογές γιατί πίστευα πώς έφταιγαν αυτές...Να σημειώσω πως στο application manager στο application catalogues έχω nokia apps,nokia system software updates,ovi,maemo.org και extras devel που το τελευταίο δοκίμασα και έχοντας το disabled

Κάνε disabled και το maemo.org, κάνε επανεκκίνηση και ξαναδοκίμασε. Διάβασε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε disabled και το maemo.org, κάνε επανεκκίνηση και ξαναδοκίμασε. Διάβασε και αυτό.

 

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση η οποία απ'ότι φαίνεται ήταν σωστή.Λοιπόν αφού χθές δοκίμασα 20 φορές να κάνω update και δεν τα κατάφερα πρίν λίγο είπα να δοκιμάσω να κάνω αυτό που μου είπες.Πηγαίνοντας να κάνω λοιπόν το update μου πέταξε μήνυμα οτι έκανε μόνο του το κινητό disable και το maemo.org και το extras devel.Οπότε μάλλον αυτογιατρεύτηκε.Τώρα κάνω το update και δεν θέλει πολύ.Άντε να δούμε .Ένα μήνα το έχω χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα,ούτε μία φορά να κολλήσει ή κάτι άλλο.Ελπίζω να μην αρχίσουν τώρα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγκαταστήστε το ukeyboard από τα extra-testing, πηγαίνετε στα settings->text input->hardware keyboard layout και επιλέξτε ελληνικά. Αυτό ήταν όλο. Η αλλαγή της γλώσσας γίνεται με ctrl+space(κάτι ανάλογο με το alt+shift στο pc). Πρώτα πατάμε το ctrl και στη συνέχεια το space χωρίς να έχουμε αφήσει το ctrl.

 

Εγώ πάντος πέρασα κ το ukeyboard κ μεσα στην επιλογη στο κηνιτο δν εχει να βάλω ελληνικά...μπας κ κανω κάτι λάθος??

Link to comment
Share on other sites

πας στο settings μετα στο text input και βαζεις στο 2st lauguage τα ελληνικα και στο dictionary παλυ τα ελληνικα...και save....μετα οταν ανοιξεις το πληκτρολογιο πατας το ctrl+space
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή;;; Είναι ακόμα κολλημένη!!! Να την αποσυνδέσω;; Θα λειτουργεί ή θα της κάνω ζημιά;;;

 

Μετά από μία ώρα μου έβγαλε ότι η ενημέρωση απέτυχε και ότι έφταιγε το ότι το usb δεν ήταν συνδεδεμένο απευθείας με τον υπολογιστή αλλά μέσω hub. Προσπάθησα να το ξανασυνδέσω απευθείας στον υπολογιστή και να επαναλάβω τη διαδικασία και το τηλέφωνο πια δεν ανοίγει...

 

Δυστυχώς το κινητό δεν επανήλθε ποτέ με αποτέλεσμα να το επιστρέψω στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασα και να περιμένω 15 εργάσιμες ημέρες όπως μου είπαν. Κρίμα πάνω που διορθώθηκαν τα πιο πολλά προβλήματα. Θεωρώ πάντως πως υπάρχει ευθύνη της ΝΟΚΙΑ αφού στο NSU δεν σε προειδοποιεί το usb να μην είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή μέσω hub.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κινητό δεν επανήλθε ποτέ με αποτέλεσμα να το επιστρέψω στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασα και να περιμένω 15 εργάσιμες ημέρες όπως μου είπαν. Κρίμα πάνω που διορθώθηκαν τα πιο πολλά προβλήματα. Θεωρώ πάντως πως υπάρχει ευθύνη της ΝΟΚΙΑ αφού στο NSU δεν σε προειδοποιεί το usb να μην είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή μέσω hub.

 

Δοκίμασες να κάνεις flasharisma της συσκευής πριν το πας πίσω ?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...