Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω παρατηρησει το εξης, συνδεεσε με wifi σε καποια σελιδα η στο application manager , κανεις αυτο που θες και αν πας να χρησιμοποιησεις το ιντερνετ παλι μετα απο 30 λεπτα πχ ενω το wifi παραμενει συνδεδεμενο , δεν εχει καμια αποκριση. πρεπει να κανεις disconnect και να συνδεθεις ξανα. το εχει παρατηρησει καποιος αλλος ?

διορθωνεται ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω παρατηρησει το εξης, συνδεεσε με wifi σε καποια σελιδα η στο application manager , κανεις αυτο που θες και αν πας να χρησιμοποιησεις το ιντερνετ παλι μετα απο 30 λεπτα πχ ενω το wifi παραμενει συνδεδεμενο , δεν εχει καμια αποκριση. πρεπει να κανεις disconnect και να συνδεθεις ξανα. το εχει παρατηρησει καποιος αλλος ?

διορθωνεται ?

 

Το έχω παρατηρήσει και γω να το κάνει κάποιες φορες.Αλλές πάλι οχι!δεν ξέρω τι παίζει.

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω τον ήχο που κάνει όταν ανοίγω το κινητό;

Αν καταλαβαινω σωστα, θελεις να μην ακούγεται ο ήχος που συνοδεύει το animated logo με τα χέρια της ΝΟΚΙΑ. Γίνεται με εφαρμογη, και δουλεύει σωστά μια και το έχω κάνει εδώ και μια εβδομάδα. Είναι το powatool και αφαιρεί τελείως το animation με τα χέρια (το επεναφέρει ανά πάσα στιγμή εάν αλάξεις γνώμη)

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαινω σωστα, θελεις να μην ακούγεται ο ήχος που συνοδεύει το animated logo με τα χέρια της ΝΟΚΙΑ. Γίνεται με εφαρμογη, και δουλεύει σωστά μια και το έχω κάνει εδώ και μια εβδομάδα. Είναι το powatool και αφαιρεί τελείως το animation με τα χέρια (το επεναφέρει ανά πάσα στιγμή εάν αλάξεις γνώμη)

 

Αυτό εννοώ και ευχαριστώ.Που μπορώ να βρώ αυτο το προγραμματάκι;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενο post αυτό πρέπει να είναι κάποιο bug της συσκευής που δεν έχουν λύσει ακόμα. Αν ανοίξεις το wifi και μετά κάνεις disconnect από κάποιο hotspot, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι η μπαταρία μετά πέφτει σφαίρα. Πιθανολογώ ότι το disconnect δεν κλείνει το wifi και αυτό σου τρώει μπαταρία. Μετά από κάθε χρήση wifi κάνε ένα reboot. Εγώ το κάνω από την κονσόλα. Θα δεις ότι η μπαταρία θα σου κρατήσει 3 μπορεί και 4 μέρες.

όταν λες από την κονσόλα,τι εννοείς???xterminal και restart???? :) :)

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει το εξης, συνδεεσε με wifi σε καποια σελιδα η στο application manager , κανεις αυτο που θες και αν πας να χρησιμοποιησεις το ιντερνετ παλι μετα απο 30 λεπτα πχ ενω το wifi παραμενει συνδεδεμενο , δεν εχει καμια αποκριση. πρεπει να κανεις disconnect και να συνδεθεις ξανα. το εχει παρατηρησει καποιος αλλος ?

διορθωνεται ?

 

το κάνει και σε μένα αυτό παο να μπω σε κάποια σελίδα και δεν μπαίνω με τίποτα ενώ είναι sindmeno με το intrernet μόλις κάνω αποσύνδεση και "ξανασινδεθο" δουλεύει ok.ala μετά από λίγο πάλι τα ίδια από την αρχή αποσύνδεση και σύνδεση και ας είναι στην ίδια σελίδα αν κάνω κάποιο κλικ για να μπω σε κάποιο μενού τις σελίδας η να μπω κάπου αλλου. αληθία το κάνει σε κάποιον άλλον αυτό ? και αν υπάρχει λύση ας βοηθήσει κάποιος γιατί "το πηρα" μονο και μονο για το intrernet!! όσο για το fm "τρανσμιτερ" δουλεύει τέλεια παιδιά το συντόνισα σε μια συχνότητα και πεζή τέλεια stereo μάλιστα με ονομασία σταθμού nokia υπάρχει πιθανότητα να μου το κλειδώσει κάποια αναβάθιση μόλις γυρίσω ελλάδα ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ και ευχαριστώ.Που μπορώ να βρώ αυτο το προγραμματάκι;

Ο κατάλογος είναι ο maemo extra devel. Για το πως θα εγκαταστησεις καταλόγους και πως θα βρεις τον συγκεκριμένο, νομίζω θα πρέπει να περάσεις στα θέματα maemo OS faq και εφαρμογές και εργαλεία για maemo

Link to comment
Share on other sites

το κάνει και σε μένα αυτό παο να μπω σε κάποια σελίδα και δεν μπαίνω με τίποτα ενώ είναι sindmeno με το intrernet μόλις κάνω αποσύνδεση και "ξανασινδεθο" δουλεύει ok.ala μετά από λίγο πάλι τα ίδια από την αρχή αποσύνδεση και σύνδεση και ας είναι στην ίδια σελίδα αν κάνω κάποιο κλικ για να μπω σε κάποιο μενού τις σελίδας η να μπω κάπου αλλου. αληθία το κάνει σε κάποιον άλλον αυτό ? και αν υπάρχει λύση ας βοηθήσει κάποιος γιατί "το πηρα" μονο και μονο για το intrernet!! όσο για το fm "τρανσμιτερ" δουλεύει τέλεια παιδιά το συντόνισα σε μια συχνότητα και πεζή τέλεια stereo μάλιστα με ονομασία σταθμού nokia υπάρχει πιθανότητα να μου το κλειδώσει κάποια αναβάθιση μόλις γυρίσω ελλάδα ?

 

Εμένα αυτό μου το έκανε έντονα,σα να λες κάθε 5 λεπτά όταν πέρασα την αναβάθμιση και μετά (ειχε γίνει το ρεσταρτ μετά την αναβάθμιση).Ετσι το ξαναέκανα ένα ρεσταρτ κ απο εκείνη τη στιγμή πάει μια χαρά.Απλά συμβαίνει στο που κ που αυτό με το μισάωρο.

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

τις "αναβαθμισης" σε ενημερώνει το κινητό ότι υπάρχουν η κοιτάμε από κάπου να δούμε αν υπάρχουν?

σου βγαζει ενα πορτοκαλί ! διπλα στη μπαταρια...

αλλα μπορεισ να τις δεισ και στον app manager στη καρτελα updates

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να βαλω καποιο πακετο με ιντερνετ στο κινητο. πχ wind xl. ξερει κανεις που μπορω να παρακολουθω το data traffic ? η εστω καποια εφαρμογη που να το κανει ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να βαλω καποιο πακετο με ιντερνετ στο κινητο. πχ wind xl. ξερει κανεις που μπορω να παρακολουθω το data traffic ? η εστω καποια εφαρμογη που να το κανει ?

 

setting->phone εκει ειναι ο μετρητης

 

αλλα υπαρχει και αυτο το widget gia to desktop εδώ

ωστε να εχεις τα νουμερα φατσα καρτα

Link to comment
Share on other sites

setting->phone εκει ειναι ο μετρητης

 

αλλα υπαρχει και αυτο το widget gia to desktop εδώ

ωστε να εχεις τα νουμερα φατσα καρτα

 

να σαι καλα. βγηκε καινουριο update maemo 5 (90mb) η ειναι ιδεα μου ?

 

ελεος παω να το περασω και εχει κανει time out το wifi pali . πριν 5 λεπτα κατεβαζα ... μου λεει ειναι το 55-1 :D

που μπορω να δω τι καινουριο εχει ?

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου το εβγαλε μαζι με αλλα 5-6

αλλα δεν το κανει γιατι δεν εχει μπαταρια...25% ειναι λιγο ???!!!!!

παv για υπνο και θα το κανv οταν ξυπνησω

να δω και πρωτα τι fixes εχει....

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ ειναι παρα πολλα...

 

σημαντικα

 

Call log improved.

Pulseaudio: Ringtone is heard from the loudspeaker if BT connected.

Ringtone played both to headset (BT or wired) and to internal HF speakers.

BT Secure Simple Pairing fixed for Windows Vista.

BT transfer progress indicated.

Improving WLAN connection stability.

Improved WLAN negotiation when going out of reach of access point.

New sharing-dialog-dev package added to enable Bluetooth and email sending.

New wappushd-dev package documenting MMS interfaces available.

 

ειναι και αλλα αλλα αυτα αφορουν το ευρύ κοινο

 

επισης διορθωθηκαν πολλα bugs απο reports...

Alla pptp vpn που θελω εγώ not yet...

 

operation sytem update copleted....

 

για να δουμε τι θα δουμε....

Link to comment
Share on other sites

όταν λες από την κονσόλα,τι εννοείς???xterminal και restart???? :) :)

 

Ναι αυτό ακριβώς. Αλλά όχι restart. reboot είναι η εντολή. κάνει restart από μόνο του σα pc :D:D .Πρέπει να έχεις κάνει πρώτα όμως sudo gainroot.

 

Χτες πέρασα και εγώ το unlock για το fm trasmitter. Όλα φαίνονται να δουλεύουν μια χαρά αλλά αν πάω τώρα να δω το FW version μου λέει unknow, ενό πριν το περάσω μου έλεγε κανονικά την καινούργια έκδοση. Κάτι έχει να κάνει με την εφαρμογή αλλά δεν ξέρω πως. Το δοκίμασα στο αυτοκίνητο αλλά τα απότελέσματα ήταν απογοητευτικά. Δεν έχει και πολύ ισχή με αποτέλεσμα να ακούγονται οι άλλοι σταθμοί.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχουν όλες οι αλλαγές διορθώσεις

http://wiki.maemo.org/Maemo_5/PR1.1

 

Έχει αναφερθεί και ποιο πάνω ,μην λέμε τα ίδια .

Κάνετε τον κόπο να διαβάζετε τα προηγούμενα

 

Για εφαρμογές υπάρχει αντίστοιχο θέμα .

 

 

@ leoni1 : 1. Ναι , 2.2009.51-1 το update maemo 5

2.Δεν υπάρχει κάτι σχετικό

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στο maemo.org ότι με την καινούργια αναβάθμιση έχουμε τον browser σε portrait Mode. Αληθεύει αυτό ? Μπορεί να μας πει κάποιος που έχει κάνει την αναβάθμιση ?
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στο maemo.org ότι με την καινούργια αναβάθμιση έχουμε τον browser σε portrait Mode. Αληθεύει αυτό ? Μπορεί να μας πει κάποιος που έχει κάνει την αναβάθμιση ?

 

Εγω που την εγκατεστησα, δεν βλεπω να πηγαινει σε portrait Mode

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στο maemo.org ότι με την καινούργια αναβάθμιση έχουμε τον browser σε portrait Mode. Αληθεύει αυτό ? Μπορεί να μας πει κάποιος που έχει κάνει την αναβάθμιση ?

 

Πατάμε ctrl+shift+o γυρνάμε τη συσκευή κάθετα και ειδού το portrait. Μετά την αναβάθμιση το fm transmitter είναι disabled ξανά:(

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Πατάμε ctrl+shift+o γυρνάμε τη συσκευή κάθετα και ειδού το portrait. Μετά την αναβάθμιση το fm transmitter είναι disabled ξανά:(

 

Το εικονικό πληκτρολόγιο είναι και αυτό σε potrait mode ?

Θέμα χρόνου να βγεί νέα εφαρμογή που να το ενεργοποιεί ξανά το FM transmitter....

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά ,πάτησε control + space για αλλαγή γλώσσας .

το εκανα αυτο που λες αλλα συνεχιζε να γραφει στα αγγλικα

 

τελικα με μια απεγκατασταση και ξανα απο την αρχη εγκατασταση του ukeyboard ξανα αποκτησα ελληνικα

 

αγνωστες οι βουλες του maemo.......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και εγω εκανα μολιw το update και δεν δουλευαν τα ελληνικα απο το hardware πληκτολογιο.. ξαναεκανα την διαδικασια με το rx-51 και με επιλογη της γλωσσας στα ρωσικα και εχω παλη ελληνικη γλωσσα στο hardware πληκτολογιο..το μονο ειναι οτι εκλεισε ο fm transimter και δεν μπορω να τον ενεργοποιησω παλι...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μονο σε μενα το εβγαλε το μνμ αυτο;πατησα να κανει την αναβαθμιση κ μετα την προετοιασια εγκαταστασης μου βγαζει οτι δεν εχει αρκετο χωρο στο επιλεγμενο χωρο για την αναβαθμιση..κ το πιο χαζο ειναι οτι δεν μου δινει δυνατοτητα να επιλεξω που το βαζω αλλα μονο του το βαζει καπου αρα ακομα κ αν θελω να το αλλαξω δεν γινεται...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μονο σε μενα το εβγαλε το μνμ αυτο;πατησα να κανει την αναβαθμιση κ μετα την προετοιασια εγκαταστασης μου βγαζει οτι δεν εχει αρκετο χωρο στο επιλεγμενο χωρο για την αναβαθμιση..κ το πιο χαζο ειναι οτι δεν μου δινει δυνατοτητα να επιλεξω που το βαζω αλλα μονο του το βαζει καπου αρα ακομα κ αν θελω να το αλλαξω δεν γινεται...

 

Το έκανε και σε μένα κατά την προηγούμενη αναβάθμιση. Με ένα restart της συσκευής έφτιαξε το θέμα.

 

Μόλις διάβασα αυτό από maemo.org

 

Not enough space?

 

You have probably installed unstable software from Extras-devel or other source with weak quality control. The simple solution is to uninstall anything not coming from Ovi and maemo.org Extras. You can Backup the "Application list" before and restore it after the update.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...