Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια το φλασαρισμα τι κανει? το ακου τοσο καιρο και δεν εχω καταλαβει ακριβως τι κανει.μπορει καποιος να μου πει και πως γινεται?

ευχαριστω εκ τον προτερον!!!!!!!!!

 

Σαν να κάνεις φορμάτ στο pc σου, έτσι απλά;)

 

Τελικά το κινητάκι έχει υπερυθρές???Δίπλα σaτο κουμπάκι της φωτογραφικής έιναι.Και κάτι βίντεο στο youtube λέγαν πως έχει.Υπάρχει καμιά εφαρμογή για tv control,γτ η τηλεόραση που έχω δεν δουλεύει το δικό της!!!!! :P :P :P :D :D

Και βέβαια έχει και είναι για τηλεχειρισμό συσκευών. Υπάρχουν προγράμματα που τις εκμεταλλεύονται αλλά είναι σε στάδιο testing όπως το qtirreco.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετα απο 6 μερες συμβιωσης με την συσκευη ανακαλυψα κατι που δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει.

Ξεκλειδωνουμε την συσκευη και ειμαστε στην οθονη αναμονης. Χωρις να πειραξουμε κατι και γυριζοντας την σε ορθια θεση και φερνοντας το επανω μερος προς το μερος μας ανοιγει την εφαρμογη phone και μας πηγαινει στο αρχειο κλησεων δινοντας μας την δυνατοτητα να κανουμε κληση χωρις μεχρι τοτε να εχουμε αγγιξει την οθονη ή οτιδηποτε αλλο εκτος απο το πληκτρο ξεκλειδωματος.

 

Πολυ καλο.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τα έκανα θάλασσα με τις μπαταρίες. Έβαλα φορτιστή πριν "πατώσει" 2-3 φορές! Ελπίζω να ναι μικρό το κακό...

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο!

edit: @Zenor Τώρα είδα το ποστ σου. Τώρα μ πλεχτήκαμε! Τέλος πάντων.. Ας είναι οτι είναι. thnx anyway!

 

Για την ενεργοποιηση του transmitter κοιτα εδω

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=455833&postcount=57

 

στο 5800 και εμενα λεει στο τελος 4,9Wh

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές περιπτώσεις. ορισμένοι κατάλογοι τρώνε κολλήματα και φαίνεται σαν να μην λειτουργούν. Αν τους ξανανοίξεις αργότερα, δουλεύουν κανονικά.

 

Εμένα κάθε μέρα μου βγαίνουν ανανεώσεις των εφαρμογών που έχω ήδη εγκατεστημένων (οι οποίες είναι ελάχιστες) ενώ αρκετές φορές μου βγαίνει update για την ίδια εφαρμογή. Δεν ξέρω αν όντως βγαίνουν τόσο συχνά update των εφαρμογών ή είναι ένα ακόμα μικρό bug. Πάντως, γενικότερα, ο application manager, λειτουργεί άψογα και σχετικά γρήγορα. Με όλους τους καταλόγους ενεργοποιημένους, μερικές φορές αργεί στην ανανέωση αλλά δεν έχω παρατηρήσει κανένα κόλλημα με εγκατάσταση και update εφαρμογών. Να δούμε και πως θα υποστηριχθεί το software update over the air.

Link to comment
Share on other sites

πωσ μπορω να ελεγξω την συνδεση με wifi και να κανει συνδεση μονο οταν κανω εγω?μολις ενεργοποιω το κινητο κανει συνδεση wifi

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Menu - Settings - Connectivity - Internet connections - Connect automatically - Always ask.

 

Έτσι το έχω ρυθμίσει εγώ και συνδέεται μόνο όταν το επιλέξω εγώ. Ποτέ μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

to xarxhiver που μπορω να το βρω;

 

http://my-maemo.com/download/search.php?name=Xarchiver

 

Βαλε ομως και το unrar απο την ιδια σελιδα αλλιως απο μονο του το xarchver δεν κανει κατι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολη την ομορφη παρεα μας... παιδια ξερει κανενας εαν εχουμε μια σιμ που εχει 2 αριθμους πως διαλεγουμε ποιον να ενεργοποιησουμε απο το ν900?? γιατι δεν βλεπ[ω πουθενα το 2σε1 οπως το εβελπα σε αλλη συσκευη.. ευχαρηστω παρα πολλυ...

Εάν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες, θα δεις, ότι προς το παρών δεν υπάρχει πρόσβαση στο μενού της SIM, οπότε δεν μπορεί να γίνει αλλαγή γραμμών σε κάρτες SIM με 2 αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το καταστημα απο οπου το πηρα δεν ειχε αλλη συσκευη! Απλα λογο ΣΚ ηλπιζα να ασχοληθω λιγο μαζι του ρε γμτ. Τεςπα... θα δειξει :)

 

Δοκίμασε αν θες να το φλασάρεις

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είμαι νέος σε αυτήν την ομάδα και νέος κάτοχος n900.:)Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως σε μερικούς να φανεί αστεία.Εάν έχω κατεβάσει κάποιες εφαρμογές ή παιχνίδια για το n900 από το laptop,όταν συνδέσω το κινητό σε ποιόν φάκελο θα πρέπει να περάσω αυτά τα αρχεία και μετά που θα τα βρώ μέσα στο κινητό;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είμαι νέος σε αυτήν την ομάδα και νέος κάτοχος n900.:)Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως σε μερικούς να φανεί αστεία.Εάν έχω κατεβάσει κάποιες εφαρμογές ή παιχνίδια για το n900 από το laptop,όταν συνδέσω το κινητό σε ποιόν φάκελο θα πρέπει να περάσω αυτά τα αρχεία και μετά που θα τα βρώ μέσα στο κινητό;

 

Οπουδήποτε(πχ στα documents) και μετά θα τα εγκαταστήσεις στο n900 με τον application manager(αν είναι .install) ή "χειροκίνητα" είτε μέσω xterm είτε με red pill(αν είναι .deb). Βεβαίως και μπορείς να βλέπεις τι υπάρχει και να το εγκαθιστάς απευθείας στο n900 με τον application manager. Ό,τι έχεις εγκαταστήσει θα το βρεις στο menu->more.

 

Είμαι πραγματικά πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή. Δε θεωρώ πως έχει κάποια ουσιαστική έλειψη. Το μόνο που περίμενα καλύτερο είναι η ταχύτητα στο σερφάρισμα. Πιστεύω οτι αυτή είναι η βασική του χρήση. Για να μου ανοίξει πλήρως μια σελίδα κάνει 15 με 17 δεύτερα. Θα μπορούσε να τα πηγαίνει καλύτερα.

Αναφέρομαι στον μαμίσιο broswer. Δεν έχω δοκιμάσει κάποιον άλλο ακόμα, δε πιστεύω οτι είναι σε θέση να τρέξει καλύτερα κάποιος άλλος. Ή μήπως όχι; Εσείς τι μέσα αποτελέσματα έχετε;

 

Όχι και 15-17. Το πολύ μέχρι 10 μέσο όρο. Ανάλογα και τι ανοίγεις φυσικά.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες πως βαζεις msn account στις πληροφοριες σου κ των αλλωνων στα contacts;

γιατι εμενα μου βγαζει μονο ovi,jabber,google talk,skype,sip...

για παραδειγμα...μολις εκανε ενα φιλο μου accept στο skype κ μου εδειξε οτι ειναι διαθεσιμος...

για κανεναν αλλο δεν μου δειχνει γιατι κανεις αλλος δεν εχει κανεναν απο τους προηγουμενους λογαριασμους που σας ειπα..

μονο msn εχουν οι περισοτεροι αλλα δεν το εχει διαθεσιμο...

Εγκατέστησε το Haze και το msn θα προστεθεί στις διαθέσιμες υπηρεσίες και θα είναι πλέον ενσωματωμένο με το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε το Haze και το msn θα προστεθεί στις διαθέσιμες υπηρεσίες και θα είναι πλέον ενσωματωμένο με το λειτουργικό.

Δεν υπάρχει το Haze σε κανένα προεγκατεστημένο κατάλογο (Nokia/Maemo Extras).

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω update στο firmware οτι δεδομένα (εικόνες,ήχους,βίντεο,εφαρμογές) έχουμε μέσα χάνονται και πρέπει να τα περάσω από την αρχή;

 

1) Όταν κάνω αλλαγή αν γίνετε (όχι update) στο firmware τότε τα χάνω τα δεδομένα μου ή γίνετε το ίδιο;

2) Όταν κάνω backup θα πρέπει να έχω κάρτα μνήμης μέσα ή αλλιώς που αποθηκεύονται;

3)Το ράδιο το απλό όχι το internet radio που είναι;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω update στο firmware οτι δεδομένα (εικόνες,ήχους,βίντεο,εφαρμογές) έχουμε μέσα χάνονται και πρέπει να τα περάσω από την αρχή;

 

Όχι δεν χάνεται τίποτα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές με το τελευταίο update στην 1.2009.44-1:

 

* kernel contains one fix, which is allowing HAM to trigger ubifs to higher compression level for the SSU update

* browser contains one fix, which is browser UA string to say that it's pr1.0.1 device

* GTK contains one fix, which is dropping the icon cache support

* application manager contains 37 fixes, mostly related to SSU stability

* a bit related to the new look of the app grid.

* το red pill δεν υπάρχει πια, όπως αναμενόταν

* ο κατάλογος ovi προστέθηκε στον application manager που σημαίνει ότι σύντομα θα ανοίξει και το ovi store

 

Γενικά αυτό το update είναι η "βάση" για το μεγάλο που έρχεται.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω και καλα σχολια..επιρεαζει τα θεματα και ορισμενα gadget.καποιος εγραψε οτι μετα την αναβαθμιση του ενεργοποιηθηκε ο transmitter!

μπορει καποιος να το τσεκαρει?

εμενα ολα τα widget δουλευουν... ο transmitter παρεμεινε disabled...

Link to comment
Share on other sites

εμενα ολα τα widget δουλευουν... ο transmitter παρεμεινε disabled...

 

Κι εμένα μια χαρά δουλεύουν. Για τον fm transmitter κοίτα στις προηγούμενες σελίδες για το πως να τον ενεργοποιήσεις. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι για να κάνεις backup πρέπει να έχεις κάρτα μνήμης!

 

Οι επαφές και οι φωτογραφίες χάνονται;

 

Τίποτα δεν χάνεται.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

To update διατίθεται εκτός του ΝSU και μέσω FΟΤΑ;

Μέσω του application manager και είναι 18,5ΜΒ. Μόλις την έκανα μέσω 3G :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω update στο firmware οτι δεδομένα (εικόνες,ήχους,βίντεο,εφαρμογές) έχουμε μέσα χάνονται και πρέπει να τα περάσω από την αρχή;

 

1) Όταν κάνω αλλαγή αν γίνετε (όχι update) στο firmware τότε τα χάνω τα δεδομένα μου ή γίνετε το ίδιο;

2) Όταν κάνω backup θα πρέπει να έχω κάρτα μνήμης μέσα ή αλλιώς που αποθηκεύονται;

3)Το ράδιο το απλό όχι το internet radio που είναι;

1. Tι εννοείς αλλαγή firmware; Το ίδιο πράγμα με το update είναι, είτε το κάνεις μέσω NSU είτε over the air. Σε καμία περίπτωση δεν χάνονται τα δεδομένα σου.

2. Όταν κάνεις backup, σε ρωτάει που θέλεις να το αποθηκεύσεις, στην κάρτα μνήμης ή στην εσωτερική μνήμη του Ν900.

3. Υπάρχει σαν διαθέσιμη εφαρμογή στον application manager.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...