Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς. Σετάρει μόνο του τα σημεία πρόσβασης. Σε άλλες συσκευές έφτιαχνα τις ρυθμίσεις με τον wizard αλλά εδώ δεν χρειάστηκε να κάνω απολύτως τίποτα.

τις εχω δοκιμασει τουλαχιστον 10φορες

στο yahoo επιλεγω yahoo mail κανω οτι εκανα και

στο hotmail αλλα τιποτα.

το gmail στην αναζητηση δεν μου το βγαζει.:X

ευχαριστω!!

Και γω δεν τα κατάφερα με τις ρυθμίσεις και εφτιαξα τον gmail λογαριασμό μου μέσω του nokia messaging.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω!!

τα δοκιμασα αλλα τιποτα.

 

πας new account >

επιλέγεις > greece ( region ) , other ( service provider ) , account tite >

name ( xx )

username ( username@yahoo.gr ) , pass

email address > όπως το username >

account type : pop3

incomingserver : pop.mail.yahoo.gr

sercure connection : ssl >

outgoing server : smtp.mail.yahoo.gr

secure auth > login

secure connec : ssl > next

advanced settings :

incoming server poer : 995

outgoing server port : 465 > save > finish

την προσβαση την ενεργοποιεις

απο το account εκει που λεει στο τελος

server??

 

Επιλογές > pop & forwarding >setup or edit pop & forwarding > Πρόσβαση σε Web & POP .

 

 

η μπαταρια ποσο σας καραταει??

το πολυ 1,5μερα μου βγαζει

τωρα εβαλα το φωτισμο στο 2

και εβγαλα την δονηση απο το την οθονη.:confused:

Το έχω ρυθμίσει όπως λες και μου βγάζει 1 – 1,5 μέρα χωρίς να το κλείσω όμως το βράδυ , με το wifi on όσο είμαι σπίτι αρκετά sms , πολλές κλήσης και ακόμα περισσότερο internet .

Link to comment
Share on other sites

μονο 2 giga εχει για εφαρμογες? κατι σαν το iphone δηλαδη στις 500 εφαρμογες τελος.... ??

 

ΥΓ το γνωριζω οτι ειναι φοβερη συσκευη απλα με ενοχλουν καποια παιδικα προβληματακια που ευχομαι να τα φτιαξουν..... το τηλεφωνο μπορει να κανει πολυ περισσοτερα κριμα να μην το εκμεταλευτει η νοκια...

Link to comment
Share on other sites

μονο 2 giga εχει για εφαρμογες? κατι σαν το iphone δηλαδη στις 500 εφαρμογες τελος.... ??

 

ΥΓ το γνωριζω οτι ειναι φοβερη συσκευη απλα με ενοχλουν καποια παιδικα προβληματακια που ευχομαι να τα φτιαξουν..... το τηλεφωνο μπορει να κανει πολυ περισσοτερα κριμα να μην το εκμεταλευτει η νοκια...

αποτι ξερω στα επομενα updates αυτος ο χωρος θα αυξηθει

Link to comment
Share on other sites

 

Επιλογές > pop & forwarding >setup or edit pop & forwarding > Πρόσβαση σε Web & POP

 

Αυτη την επιλογη δεν μπορω να τη βρω. Οταν λες Επιλογες ας πουμε ειναι το Settings του κυριως μενου. Εχω προβλημα με το yahoo mail διοτι δεν μου εμφανιζει το Inbox ενω μπορω να στειλω mail.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την επιλογη δεν μπορω να τη βρω. Οταν λες Επιλογες ας πουμε ειναι το Settings του κυριως μενου. Εχω προβλημα με το yahoo mail διοτι δεν μου εμφανιζει το Inbox ενω μπορω να στειλω mail.

Ναι στα settings .

Αν θυμάμαι καλα το mail@yahoo.com δεν επιτρέπει pop access εκτός αν έχεις pro account .

Εγώ έχω mail@yahoo.gr και με αφήνει να έχω πρόσβαση από mail client.

 

 

ps : bug ?!?!?!

http://i47.tinypic.com/1e2h02.png

 

http://i46.tinypic.com/2eb9v01.png

 

http://i48.tinypic.com/2hz47iu.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα settings .

Αν θυμάμαι καλα το mail@yahoo.com δεν επιτρέπει pop access εκτός αν έχεις pro account .

Εγώ έχω mail@yahoo.gr και με αφήνει να έχω πρόσβαση από mail client.

 

 

Εσυ την βρισκεις στα settings κατω απο το Tab που λεει Connectivity??

Link to comment
Share on other sites

Εσυ την βρισκεις στα settings κατω απο το Tab που λεει Connectivity??

Η ρύθμιση αυτή πρέπει να γίνει από το email account , δλδ απο την σελίδα της yahoo.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πραγματι είναι χάλια. Όπως επίσης και το θέμα του ήχου κλήσης που δεν ακούγεται με τη χρήση bluetooth ακουστικού είναι πρόβλημα γιατί χάνεις κλήσεις. Κατά τ' άλλα έχω καταργήσει το notebook από τότε που το πήρα. Πολύ βολικό στην περιήγηση στο internet. Ξέρει κανείς πώς αποδέχεσαι τη λέξη που σου προτείνει όταν γράφεις ένα μήνυμα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα τρόπο να αποδεχτώ τη λέξη που σου προτείνει όταν χρησιμοποιείς το virtual πληκτρολόγιο.

 

Απλά πατάς πάνω στη λέξη.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

πας new account >

επιλέγεις > greece ( region ) , other ( service provider ) , account tite >

name ( xx )

username ( username@yahoo.gr ) , pass

email address > όπως το username >

account type : pop3

incomingserver : pop.mail.yahoo.gr

sercure connection : ssl >

outgoing server : smtp.mail.yahoo.gr

secure auth > login

secure connec : ssl > next

advanced settings :

incoming server poer : 995

outgoing server port : 465 > save > finish

 

 

Επιλογές > pop & forwarding >setup or edit pop & forwarding > Πρόσβαση σε Web & POP .

 

 

 

Το έχω ρυθμίσει όπως λες και μου βγάζει 1 – 1,5 μέρα χωρίς να το κλείσω όμως το βράδυ , με το wifi on όσο είμαι σπίτι αρκετά sms , πολλές κλήσης και ακόμα περισσότερο internet .

 

 

 

Γειά σας παιδιά,

επειδή και εγώ παιδεύτηκα τελικά βρήκα ένα λάθος στις ρυθμίσεις.

στο incomingserver : pop.mail.yahoo.com (όχι .gr)

και στο outgoing server : smtp.mail.yahoo.com ( όχι .gr)

 

ουφ..

Link to comment
Share on other sites

...επειδη καποιοι φιλοι παραπονιουντε για τι διαρκεια της μπαταριας...ενα link με χρησιμες συμβουλες που ισως τους φανει χρησιμο... ;)

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=35907

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

επειδή και εγώ παιδεύτηκα τελικά βρήκα ένα λάθος στις ρυθμίσεις.

στο incomingserver : pop.mail.yahoo.com (όχι .gr)

και στο outgoing server : smtp.mail.yahoo.com ( όχι .gr)

 

ουφ..

σωστος εμενα το mail μου ειναι .gr sorry :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να έχει αναφερθεί ξανά, αλλά γνωρίζετε γιατί στις επαφές δεν έχει το πεδίο ''fax'' ?

Εκανα την προηγούμενη εβδομάδα συγχρονισμό με το Ε71 και μου έφερε και τις 1500 επαφές μου, αλλα παρατήρησα τώρα ότι το πεδίο στις επαφές ''fax'' δεν το έχει και τα φαξ τα 'εχει καταχωρήσει ως ''Phone Other''.

 

Επίσης και σε δημιουργία νέας επαφής δεν μου δίνει δυνατότητα πρόσθεσης φαξ.

Είναι κάποιο bug ή θα περιμένουμε την αναβάθμιση ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να έχει αναφερθεί ξανά, αλλά γνωρίζετε γιατί στις επαφές δεν έχει το πεδίο ''fax'' ?

Εκανα την προηγούμενη εβδομάδα συγχρονισμό με το Ε71 και μου έφερε και τις 1500 επαφές μου, αλλα παρατήρησα τώρα ότι το πεδίο στις επαφές ''fax'' δεν το έχει και τα φαξ τα 'εχει καταχωρήσει ως ''Phone Other''.

 

Επίσης και σε δημιουργία νέας επαφής δεν μου δίνει δυνατότητα πρόσθεσης φαξ.

Είναι κάποιο bug ή θα περιμένουμε την αναβάθμιση ?

Ευχαριστώ

Είναι απλά μια έλλειψη, ούτε στο δικό μου υπάρχει το συγκεκριμένο πεδίο. Μάλλον θα προστεθεί στην επόμενη αναβάθμιση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να τραβήξω από το Ν900 τις φωτογραφίες που έχω βγάλει;

Από την συσκευή τις βλέπω, αλλά όταν το συνδέω με το PC Suite δεν μπορώ να τις βρω!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να τραβήξω από το Ν900 τις φωτογραφίες που έχω βγάλει;

Από την συσκευή τις βλέπω, αλλά όταν το συνδέω με το PC Suite δεν μπορώ να τις βρω!

Συνέδεσε το στην επιλογή μαζική αποθήκευση και "τράβηξε" τις από τον φάκελο .images (έτσι λέγεται αν δεν κάνω λάθος).

 

@panosth Και άλλα πρέπει να προστεθούν αλλά θα δείξει το μέλλον για το τι θα γίνει...

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια που σκεφτομαι να το παρω πως γινεται συχρονισμος επαφων ημερολογιου σε υπολογιστη mac , υπαρχει τροπος ?????

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Συνέδεσε το στην επιλογή μαζική αποθήκευση και "τράβηξε" τις από τον φάκελο .images (έτσι λέγεται αν δεν κάνω λάθος).

 

@panosth Και άλλα πρέπει να προστεθούν αλλά θα δείξει το μέλλον για το τι θα γίνει...

 

Δεν τις βλέπω σ' αυτόν τον φάκελο, γι' αυτό ρώτησα!

Σε πιο φάκελο πηγαίνουν;

 

Eπίσης παρατήρησα το εξής, όταν τελείωνει η μπαταρία και σβήσει η συσκευή, πατάω το πλήκτρο ΟΝ και κάνει εκκίνηση με τις τελείες, αλλά μετά σβήνει, δεν φτάνει στο logo της Nokia.

Στις προηγούμενες συσκευές N97, 5800 δεν συνέβαινε αυτό, όταν έσβηνε η συσκευή και πατούσες το ON δεν άνοιγε.

Έτσι γίνεται στο Ν900, κρατάει λίγο ρεύμα πάντα η μπαταρία;

Ας τσεκάρει κάποιος άμα μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις βλέπω σ' αυτόν τον φάκελο, γι' αυτό ρώτησα!

Σε πιο φάκελο πηγαίνουν;

 

Eπίσης παρατήρησα το εξής, όταν τελείωνει η μπαταρία και σβήσει η συσκευή, πατάω το πλήκτρο ΟΝ και κάνει εκκίνηση με τις τελείες, αλλά μετά σβήνει, δεν φτάνει στο logo της Nokia.

Στις προηγούμενες συσκευές N97, 5800 δεν συνέβαινε αυτό, όταν έσβηνε η συσκευή και πατούσες το ON δεν άνοιγε.

Έτσι γίνεται στο Ν900, κρατάει λίγο ρεύμα πάντα η μπαταρία;

Ας τσεκάρει κάποιος άμα μπορεί.

Δοκίμασε στον φάκελο .DCIM (νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος φάκελος).

Εμένα όταν είχε τελειώσει η μπαταρία δεν άναβε καθόλου μετά, ούτε μέχρι τις τελείες δεν έφτασε.

 

Δλδ στον τομέα των εφαρμογών να μην περιμένουμε πολλά ακόμα???Πρόκειται να κυκλοφορήσουν εφαρμογές?Γιατι χωρίς πληθώρα εφαρμογών το κινητό δεν το εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο,οπως γίνεται στο iphone.

Με τον καιρό θα βγουν και άλλες εφαρμογές. Είναι άσχετο με το τι γίνεται στο iPhone και το AppStore. Δεν είναι όλοι της ίδιας φιλοσοφίας, ο καθένας έχει την δικιά του πολιτική και σκεπτικό. Δεν γίνεται να πια να τα συγκρίνουμε όλα μεταξύ τους.

 

 

 

Υ.Γ.

Παρακαλώ να μείνετε στο θέμα μας που είναι το Ν900 και να αποφεύγετε τις συγκρίσεις με άλλες συσκευές. Αν θέλετε δημιουργήστε ένα θέμα στους Διαξιφισμούς, γι' αυτό υπάρχουν άλλωστε.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τις ρυθμισεις για Cosmote Wireless internet?

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία ρύθμιση όπως έχουμε ξαναπεί. Αν όμως είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιείς την εν λόγω υπηρεσία, θα πρέπει να λάβεις από την cosmote τις ρυθμίσεις μέσω μηνύματος το οποίο θα αποθηκεύσεις. Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από αυτό.

Δεν τις βλέπω σ' αυτόν τον φάκελο, γι' αυτό ρώτησα!

Σε πιο φάκελο πηγαίνουν;

Αν έχεις βάλει κάρτα μνήμης, οι φωτογραφίες αποθηκεύονται στον φάκελο images της κάρτας. Τουλάχιστον στην δική μου συσκευή, χωρίς να αλλάξω κάποια ρύθμιση, όρισε τόπο αποθήκευσης τον συγκεκριμένο φάκελο της κάρτας μνήμης. Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις της κάμερας.

Eπίσης παρατήρησα το εξής, όταν τελείωνει η μπαταρία και σβήσει η συσκευή, πατάω το πλήκτρο ΟΝ και κάνει εκκίνηση με τις τελείες, αλλά μετά σβήνει, δεν φτάνει στο logo της Nokia.

Στις προηγούμενες συσκευές N97, 5800 δεν συνέβαινε αυτό, όταν έσβηνε η συσκευή και πατούσες το ON δεν άνοιγε.

Έτσι γίνεται στο Ν900, κρατάει λίγο ρεύμα πάντα η μπαταρία;

Ας τσεκάρει κάποιος άμα μπορεί.

Το παρατήρησα και στην δική μου συσκευή. Μάλλον αυτό συμβαίνει ότι η μπαταρία δεν είναι στο 0% αλλά έχει μείνει ελάχιστο φορτίο. Στα symbian δεν συνέβαινε αυτό, αν έκλειναν, δεν ξανάνοιγαν με τίποτα.

Τελικα μετα τα απειρα restarts κολλησε οταν φορτωνε στην 2η τελεια. Αυτο το προβλημα το ειχαν πολλοι και απ οτι διαβαζα προκειται για hardware error. Αυριο παραλαμβανω το καινουριο κινητο και βλεπουμε..

Επανεκκίνηση δεν έχω βιώσει όσο και αν το πίεσα σε διαφορετικές καταστάσεις. Όσοι παρατηρείτε συνεχή restart, να το επιστρέψετε το συντομότερο και να ζητήσετε άμεση αλλαγή.

Και ρωτώ: Αξίζει η αγορά του Ν900,θα μπορέσω να βρω εφαρμογές που θα με "κολλήσουν" πάνω του???Και τέλος, η "free" φιλοσοφία του Linux θα έχει απήχηση στις εφαρμογές ή θα ανοίξουν παλι (όπως κ στην περίπτωση του Symbian) άπειρα μαγαζάκια που θα πουλάνε τις εφαρμογές;

Το αν αξίζει ή όχι, είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Τώρα, όσον αφορά το θέμα εφαρμογών, το ότι είναι open source σημαίνει πολλά. Τα μαγαζάκια πλέον δεν χρειάζονται καθώς όλα, ή αν όχι όλα, η συντριπτική πλειοψηφία, είναι δωρεάν και μπορείς να τα περάσεις όλα κατευθείαν από την συσκευή σου.

 

Πλέον το σετάρισμα της συσκευής έχει περάσει σε άλλο επίπεδο και πλέον έχουμε να κάνουμε με ένα λειτουργικό σύστημα ή αν θέλεις έναν φορητό υπολογιστή και όχι με ένα smartphone. Oι δυνατότητες τις συσκευής είναι ουσιαστικά απεριόριστες. Ο κάθε χρήστης μπορεί να δημιουργήσει μια εφαρμογή και να την διαθέσει άμεσα. Η έλευση του QT διευρύνει ακόμα περισσότερο τα όρια και δίνει την δυνατότητα στο Ν900, αλλά και στους απογόνους του, να δεχθούν αμέτρητες εφαρμογές που έχουν γραφτεί για άλλες πλατφόρμες με μικρές ή καθόλου αλλαγές.

 

Γενικά τα πράγματα όσον αφορά το πλήθος εφαρμογών, είναι ευοίωνα. Το τι θα προκύψει βέβαια, είναι κάτι που κανείς δεν γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ στον τομέα των εφαρμογών να μην περιμένουμε πολλά ακόμα???Πρόκειται να κυκλοφορήσουν εφαρμογές?Γιατι χωρίς πληθώρα εφαρμογών το κινητό δεν το εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο,οπως γίνεται στο iphone.

Η πληθώρα εφαρμογών δεν σημαίνει και εκμετάλλευση της συσκευής , υπάρχουν πολλές εφαρμογές εδώ :

http://maemo.org/downloads/Maemo5/

http://maemo.nokia.com/maemo-select/

 

μπορείς να δεις και εφαρμογές που βρίσκονται σε beta/testing στάδιο :

http://maemo.org/packages/repository...xtras-testing/

 

ps: τις δυνατότητες του n900 ως συσκευή και λειτουργικό παίζει να μην τις αξιοποιήσουμε ποτε στο έπακρο εγω και εσυ .

Link to comment
Share on other sites

@alcateluser Τις φωτογραφίες που τραβάς με το Ν900 και τις αποθηκεύεις στην 32άρα μνήμη θα τις βρεις στον φάκελο DCIM. Το συνδέεις στην επιλογή mass storage και τις αντιγράφεις από τον φάκελο DCIM.

@s5607 Κάνε μια αναζήτηση και στο θέμα της Cosmote, θα τις έχουν οπωσδήποτε για να τις περάσεις μόνος σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ cosmote συμβόλαιο έχω και, με το που έβαλα την κάρτα sim και άνοιξα το τηλέφωνο, συνδέθηκε μέσω cosmote internet χωρίς την παραμικρή ρύθμιση από εμένα.

 

Με χρήση του ΒΤ ακουστικού ΒΗ-902, μετά από λίγα λεπτά ομιλίας, χάνεται η επικοινωνία με αποτέλεσμα να κλείνει η γραμμή. Δεν έχω καταλήξει αν φταίει το τηλέφωνο ή το ακουστικό (το οποίο είναι στα τελευταία του) καθώς δεν έχω άλλο ΒΤ ακουστικό για να δοκιμάσω. Όσοι χρησιμοποιούν το Ν900 με κάποιο ΒΤ ακουστικό, ας μας πουν αν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα.

 

Πάντως γενικότερα, η ποιότητα συνομιλίας (είτε μέσω ΒΤ είτε από το ακουστικό της συσκευής) είναι άψογη. Επίσης, κανένα παράπονο και από την ένταση του σήματος της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ cosmote συμβόλαιο έχω και, με το που έβαλα την κάρτα sim και άνοιξα το τηλέφωνο, συνδέθηκε μέσω cosmote internet χωρίς την παραμικρή ρύθμιση από εμένα.

 

Με χρήση του ΒΤ ακουστικού ΒΗ-902, μετά από λίγα λεπτά ομιλίας, χάνεται η επικοινωνία με αποτέλεσμα να κλείνει η γραμμή. Δεν έχω καταλήξει αν φταίει το τηλέφωνο ή το ακουστικό (το οποίο είναι στα τελευταία του) καθώς δεν έχω άλλο ΒΤ ακουστικό για να δοκιμάσω. Όσοι χρησιμοποιούν το Ν900 με κάποιο ΒΤ ακουστικό, ας μας πουν αν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα.

 

Πάντως γενικότερα, η ποιότητα συνομιλίας (είτε μέσω ΒΤ είτε από το ακουστικό της συσκευής) είναι άψογη. Επίσης, κανένα παράπονο και από την ένταση του σήματος της συσκευής.

 

Το εχω συνδεσει με 5 Bluetooth συσκευες και ενα Pioneer Car kit. Σε ολα εχει προβλημα και κοβεται η επικοινωνια. Πιστευω θα λυθει με ενα Firmware update

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...