Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Bada OS


xolloth
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

δν σχετιζεται αμεσα με το bada, αλλα με την samsung...

 

http://www.sammobile.com/2012/01/08/exclusive-first-pictures-of-tizen-os-and-the-first-phone-will-be-the-samsung-i9500/

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

δν σχετιζεται αμεσα με το bada, αλλα με την samsung...

 

http://www.sammobile.com/2012/01/08/exclusive-first-pictures-of-tizen-os-and-the-first-phone-will-be-the-samsung-i9500/

 

γιατι να μη συγκεντρωσει το ενδιαφερον μονο σε ενα "δικο της" λειτουργικο αλλα να στηριζει δυο αδυναμα; δηλαδη δε θα ηταν καλυτερο το να συγχωνευσει αυτα τα δυο η ακομη και να θυσιασει ενα?( ελπιζω οχι το Bada)

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μη συγκεντρωσει το ενδιαφερον μονο σε ενα "δικο της" λειτουργικο αλλα να στηριζει δυο αδυναμα; δηλαδη δε θα ηταν καλυτερο το να συγχωνευσει αυτα τα δυο η ακομη και να θυσιασει ενα?( ελπιζω οχι το Bada)

 

Αυτο αναρωτιεμαι και εγω, γιατι δεν εστιαζει στο Bada που ηδη ειναι παρα πολυ καλο και ασχολειται με 2ο λειτουργικο. Εκτος αν αυτο που βλεπουμε ειναι Bada (μοιαζει κιολας).

Link to comment
Share on other sites

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

 

κακά γιατι? εγω στο engadget διαβασα θα υπαρχει και backward compatibility στις εφαρμογες και στη συνεχεια να βγει και ενοποιημενο sdk. Βεβαια δεν ξερουμε τι επιπτωσεις θα εχει αυτο στις παλιες wave συσκευες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ φοβάμαι ότι εμείς που έχουμε το Wave I δεν θα έχουμε καθόλου υποστήριξη και ίσως να μην πάρουμε ούτε την επίσημη Bada 2.0 όπως πάει το πράγμα. Ξεκινήσαμε απο Q4 2011 φτάσαμε ήδη Q1 2012 και έχει ο θεός....

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ φοβάμαι ότι εμείς που έχουμε το Wave I δεν θα έχουμε καθόλου υποστήριξη και ίσως να μην πάρουμε ούτε την επίσημη Bada 2.0 όπως πάει το πράγμα. Ξεκινήσαμε απο Q4 2011 φτάσαμε ήδη Q1 2012 και έχει ο θεός....

το νεο wave 3 θα παρει tizen>? γιατι αλλιως ουσιαστικα και αυτο μενει εκτος....

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

http://www.sammobile.com/2012/01/17/samsung-merging-bada-and-tizen-no-decision-yet/

 

please help!!

http://badadownload.com/2012/01/cyan...nd-wave-2.html!!!!!

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σύντομα το Viber και το google+ στο Bada... link

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα! δεν ηξερα που αλλου να γραψω..και επειδη ειχα ακουσει οτι το bada θα ενωθει με το tizen ειπα να γραψω εδω..

υπαρχει κανενα νεο με για το tizen?

Link to comment
Share on other sites

μπα δυστυχως τιποτα...

οτι πιο προσφατο ειχα ακουσει ειναι αυτο και ειναι αρκετα παλιο

http://www.gsmarena.com/screenshots_of_tizen_meego_successor_leak-news-3634.php

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

δεν με εντυπωσιαζει...αλλα λογικα δεν θα ειναι ετσι οταν βγει...

αντε να ερθει να το δουμε και αυτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αρκετό καιρό χρήστης του bada OS, πρώην κάτοχος του Wave I και κάτοχος τώρα του Wave III δηλώνω πάρα πολύ ικανοποιημένος.Τόσο ικανοποιημένος που αν έβγαινε ένα Wave IV πάλι αυτό θα αγόραζα φτάνει να ήταν το ίδιο όμορφο σχεδιαστικά όπως όλη η σειρά Wave I,II,III.

 

Το Bada 1.0 και 1.2 έτρεχε απροβλημάτιστα και γρήγορα στο Wave I που κατείχα χωρίς lags και restarts τόσο στο browsing των εφαρμογών όσο και στο internet browsing ( αν και λίγο αργό όσο αφορά τον Dolphin) .Όταν βγήκε η έκδοση 2.0 ωστόσο το Wave I παρουσίασε θέματα μνήμης στην εγκατάσταση βαριών παιχνιδιών όπως επίσης και στο internet browsing.Δεν γύρισα ωστόσο στην 1.2 λόγω των διαφόρων πλεονεκτημάτων της 2.0 όπως πχ η εξαγωγή συντομεύσεων των εφαρμογών και των επαφών στην αρχική οθόνη,πράγμα πολύ πρακτικό για μένα.

 

Λίγους μήνες μετά αγόρασα το Wave III όπου εκεί το bada 2.0 πραγματικά κάνει τη διαφορά χωρίς κανένα από τα προβλήματα που εντοπίστηκαν στα προγενέστερα κινητά.Κανένα lag και όλα τρέχουν πολύ γρήγορα και άψογα.

 

Το bada δεν πεθαίνει γιατί είναι κακό λογισμικό.Πεθαίνει λόγω της αδιαφορίας που επέδειξε η Samsung όσο αφορά τα updates,λόγω του ότι έβαλε την έκδοση 2.0 σε προγενέστερα κινητά χωρίς η 2.0 να μπορέσει να δέσει άψογα σε αυτά σε αντίθεση με το Wave III για το οποίο φτιάχτηκε και φυσικά γιατί στο appstore δεν προστέθηκαν εφαρμογές όπως το Skype,το whatsup και άλλες που πολλοί χρήστες τις θεωρούν βασικές για ένα κινητό ( εγώ δεν ασχολούμαι με αυτές οπότε δεν είχα πρόβλημα ). Μια ματιά να ρίξει κάποιος στα αρνητικά σχόλια στο gsmarena θα δει πόσο κυριαρχούν αυτές οι λέξεις ( update,skype,whatsup,viber).Πρόσφατα για παράδειγμα βγήκε το vider στο appstore και είδα βαθμολογία 1/5 με αρνητικό σχολίο του τύπου "τόσο καιρό περιμέναμε και εσείς βάλατε την παλιά έκδοση".

 

Τα παραπάνω με αφήνουν προσωπικά ανεπηρέαστο μιας και ότι θέλω το κάνω στο κινητό μου χωρίς πρόβλημα.Δεν είμαι χρήστης των social media ούτε θέλω να παίζω πολλά παιχνίδια στο κινητό.Θέλω το λογισμικό να τρέχει πολύ γρήγορα κι απροβλημάτιστα, θέλω να μην έχει περιορισμούς/κλειδώματα στο video και στη μουσική και αυτά το bada 2.0 μου τα προσφέρει σε super ικανοποιητικό βαθμό και μάλιστα σε κινητά υψηλής ποιότητας κατασκευής , πολύ καλών τεχνικών χαρακτηριστικών σε χαμηλή τιμή.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...