Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία,

έχει δοκιμάσει κανένας να βάλει στο χ10 μνήμη 32 gb ,

το ξέρω πως λένε ότι δεν παίρνει, αλλά ρωτάω μήπως κάποιος έχει βάλει και δεν την έχει γεμίσει! να μου στείλει ένα πμ. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία,

έχει δοκιμάσει κανένας να βάλει στο χ10 μνήμη 32 gb ,

το ξέρω πως λένε ότι δεν παίρνει, αλλά ρωτάω μήπως κάποιος έχει βάλει και δεν την έχει γεμίσει! να μου στείλει ένα πμ. ευχαριστώ!

 

Ποιος είπε ότι δεν παίρνει;

Μια χαρά παίρνει! ;-)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι δεν παίρνει;

Μια χαρά παίρνει! ;-)

 

Δηλαδή εσύ χρησιμοποιείς 32 εδώ και καιρο?

πόσο την έχεις γεμίσει? και δεν σου κολλάει καθόλου το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου τα 20 από τα 32 GB.

Γιατί να μου κολλήσει το κινητό, δεν καταλαβαίνω... :worry:

Στις προδιαγραφές της συσκεύης εξάλλου αναφέρει ότι παίρνει κάρτες μέχρι 32 GB.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ωραίος σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, μια τελευταία ερώτηση τι κάρτα έχεις πάρει και από που εαν θέλεις στειλε μου ένα πμ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααα

 

Τελικα (και με τη συμβουλη του ΑΝ7) περασα την Achotjan 2.2 custom ROM, το Χ10 πεταει (εκτος απο αραια και που καποιο μυνημα για καποιο process, αλλα δε με ενοχλει ιδιαιτερα).

 

Τωρα διαβαζω ομως οτι το νεο kernel ειναι για .52 baseband, η συσκευη μου ειναι .54 οποτε και δεν επωφελουμαι απο τα ωραια πραματα που φερνει αυτο.

Η ερωτηση μου ειναι, το baseband αλλαζει χωρις να γινει κατι κακο στη συσκευη? Αλλαζει ευκολα?

 

(Παναθεμα με αν εχω καταλαβει τι ειναι το baseband)

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααα

 

Τελικα (και με τη συμβουλη του ΑΝ7) περασα την Achotjan 2.2 custom ROM, το Χ10 πεταει (εκτος απο αραια και που καποιο μυνημα για καποιο process, αλλα δε με ενοχλει ιδιαιτερα).

 

Τωρα διαβαζω ομως οτι το νεο kernel ειναι για .52 baseband, η συσκευη μου ειναι .54 οποτε και δεν επωφελουμαι απο τα ωραια πραματα που φερνει αυτο.

Η ερωτηση μου ειναι, το baseband αλλαζει χωρις να γινει κατι κακο στη συσκευη? Αλλαζει ευκολα?

 

(Παναθεμα με αν εχω καταλαβει τι ειναι το baseband)

 

To baseband είναι και το λεγόμενο radio (κεραία) του κινητού σου. Αλλάζει "σχετικά" εύκολα (μπορείς να flash-αρεις διαφορετικά Basebands με τον X10Flasher του Bin4ry) απλά το πιο baseband θα βάλεις καθορίζει και το ποιες ROM μπορεί να δεχτεί το κινητό. Δε λειτουργούν καλά όλες με όλα (ROM/Basebands).

 

Γενικότερα ως στοιχείο το Baseband καθορίζει στην συσκευή σου , την ποιότητα και την ένταση του σήματος οποιασδήποτε ασύρματης σύνδεσης μπορεί να δεχθεί το κινητό , είτε αυτή πρόκειται για κλήση , wireless WiFi , mobile Internet κλπ.

Γι' αυτό ίσως έχεις παρατηρήσει ότι με τα πιο πρόσφατα basebands της SE σε πολλά μέρη έχεις καλύτερο σήμα , χάνεις πιο "δύσκολα" το σήμα του WiFi , πιάνεις πιο εύκολα 3G κ.οκ. :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

.....

Γι' αυτό ίσως έχεις παρατηρήσει ότι με τα πιο πρόσφατα basebands της SE σε πολλά μέρη έχεις καλύτερο σήμα , χάνεις πιο "δύσκολα" το σήμα του WiFi , πιάνεις πιο εύκολα 3G κ.οκ. :)

 

δηλαδη, αυτο σημαινει οτι οσο πιο προσφατο ειναι το baseband (... μεγαλυτερο σε αριθμο) τοσο καλυτερα δουλευει ο πομποδεκτης του τηλεφωνου?

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια . δινει ενας γνωστος μου ενα xperia x10 .αυτη τη στιγμη εχω το htc desire . αξιζει το κινητακι ?απο μπαταρια πως τα παει ;

 

Δεν εχεις κανενα λογο να πας στο x10 αφου εχεις το desire. Κατσε στ'αυγα σου:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τηλ παίζει καινούργιο αυτή την περίοδο στα 290 ευρώ. Αξίζει η αγορά του ή να προτιμήσω κανένα γκαλαξυ S μεταχειρισμένο; Τι θα χρειαστεί να προσέξω; Γενικά την SE δεν την έχω και σε μεγάλη εκτίμηση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανενα λογο να πας στο x10 αφου εχεις το desire. Κατσε στ'αυγα σου:p

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και την κατατοπιση..

δυσκολο να διαβασεις τοσες σελιδες...

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! θελω να ρωτησω κατι...πηρα σημερα ενα xperia x10 και μετα τον συγχρονισμο των επαφων με το gmail μου εχει ενωσεις τις επαφες...πχ εχω τρις ιωαννες και τις εχει βαλει σε μια...!!! πως το διορθωνω αυτο στο x10?

 

(σορυ αν εχει ξαναερωτηθει αλλα δεν ξερω και πως να το γραψω για να το ψαξω στην αναζητηση το προβλημα μου...!)

 

edit:

οκ ξεχαστε το!!! το βρηκα μονος μου!

Edited by fotisg24
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Σημερα τη πατησα.ειχα το κινητο στη τσεπη.μετεφερα καποια πραγματα με αποτελεσμα να κανει ενα μικρο ραγισμα το πλαστικο.δεν εχει μαυρισει η οθονη.επιφανιακο ειναι.φτιαχνεται αυτο.κ αν ναι ποσο εχει

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει να μου προτεινει κανεις καμια καλη βαση αυτοκινητου για το Χ10??

 

Αυτή έχω βάλει και είναι μια χαρα,υπάρχει η ίδια μαζί με φορτιστή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Το πήρατε χαμπάρι οτι από χθες στο Android Market στο κινητό "οι λήψεις μου" έχουν αντικατασταθεί με το "Sony Ericsson", στο οποίο η εταιρία προτείνει διάφορα exclusive apps και άλλα που θεωρεί χρήσιμα;

 

Άλλη μια παγκόσμια "πατέντα" για την αγαπητή μας εταιρία :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Το πήρατε χαμπάρι οτι από χθες στο Android Market στο κινητό "οι λήψεις μου" έχουν αντικατασταθεί με το "Sony Ericsson", στο οποίο η εταιρία προτείνει διάφορα exclusive apps και άλλα που θεωρεί χρήσιμα;

 

Άλλη μια παγκόσμια "πατέντα" για την αγαπητή μας εταιρία :)

 

Ναι,,, λιγο βλακεια μου φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας αυτο σκέπτομαι ......... διάφορα ........... μήπως λέω, μήπως δούμε σε κανενα μαρκετ και καποιες απο της "αγαπημένες" μας εταιρίες όπως vodafone cosmote κ.λ.π ,λέτε ρε παιδιά γι αυτό να αργούν να γίνουν paid οι εφαρμογές , είναι λιγο τραβηγμένο το ξέρω αλλα τι άλλο να υποθέσει κανείς πόσος καιρός θα πρέπει να περάσεις επιτέλους για να δούμε paid εφαρμογές στη χώρα μας .
Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααα

 

Τελικα (και με τη συμβουλη του ΑΝ7) περασα την Achotjan 2.2 custom ROM, το Χ10 πεταει (εκτος απο αραια και που καποιο μυνημα για καποιο process, αλλα δε με ενοχλει ιδιαιτερα).

 

Τωρα διαβαζω ομως οτι το νεο kernel ειναι για .52 baseband, η συσκευη μου ειναι .54 οποτε και δεν επωφελουμαι απο τα ωραια πραματα που φερνει αυτο.

Η ερωτηση μου ειναι, το baseband αλλαζει χωρις να γινει κατι κακο στη συσκευη? Αλλαζει ευκολα?

 

(Παναθεμα με αν εχω καταλαβει τι ειναι το baseband)

 

Καλημέρα.

 

Άμα θες ένα καθημερινό κινητό, μην προβείς σε καμιά ενέργεια ακόμα για custom kernel και μην τρώς τσάμπα τον χρόνο σου. Είναι καθαρά σε alpha στάδιο. Υπάρχουν 3-4 διαφορετικοί kernel που όμως κανένας δεν είναι πλήρως λειτουργικός. Άλλοι δεν έχουν wifi, άλλοι δεν έχουν gps, άλλοι δεν έχουν bluetooth κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να σου προτείνω CM 6.1.3 V06 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=945264 είναι πολύ σταθερή κ με καλύτερη διάρκεια μπαταρίας

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να σου προτείνω CM 6.1.3 V06 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=945264 είναι πολύ σταθερή κ με καλύτερη διάρκεια μπαταρίας

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Έχοντας δουλέψει και τις 2 για αρκετό διάστημα,

 

Ναι μεν, δεν έχει το πρόβλημα που που έχει του achotjan με το force close tou call log plug in, που δεν δημιουργεί κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα, αλλά σαν αίσθηση στο scrolling είναι πιο αργή απ του achotjan. Επίσης του achotjan έχει τα πάντα όλα μέσα χωρίς να σε αναγκάζει να τα εγκαθιστάς ένα ένα κάθε φορά.

 

Επίσης με του achotjan το κινητό βγάζει 2 μέρες με νορμάλ χρήση και μία άνετη με ξύλο. Όπως ακριβώς ήμουν και με του wolfbreak

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είστε εγγεγραμμένοι στους XDA θα εκτιμούσα αν ριχνατε την ψήφο σας στον Έλληνα :-)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1035623

Ευχαριστώ ;-)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

Στις δύο φωτό που έχω αναρτήσει είναι από τις εφαρμογές οι "υπηρεσίες που εκτελούνται".

Αυτές οι υπηρεσίες φαντάζομαι ότι εκτός από την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου, καταναλώνουν και μπαταρία.

Επειδή όμως δε γνωρίζω την "υπηρεσία" που προσφέρει η κάθε μία θα μπορούσε κάποιος γνώστης να μου πεί ποια από αυτές θα μπορώ να κάνω διακοπή καθώς ξεκινάνε με κάθε reboot κάθε φορά ή ακόμη και να μπορώ να κάνω πάυση μέσω titanium..

 

Ευχαριστώ.

 

Να συμπληρώσω ότι ήδη με κάθε επανεκκίνηση κάνω διακοπή το Face Recognition Service χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

 

http://dl.dropbox.com/u/13319324/snap20110416_222322.png http://dl.dropbox.com/u/13319324/snap20110416_222340.png

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...