Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν περιμένεις ποιότητα Cybershot τότε ναι θα απογοητευτείς. Γενικώς είναι μέτρια και καλυτερεύει κάπως με ένα mod που κυκλοφόρησε από ένα παλικάρι στους xda.

 

Μπορεις να μας πεις πιο mod;

SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το θεμα παντως με την χαμηλη ενταση του ακουστικου,δεν βλεπω να συζητιεται ή να αναφερεται στα διαφορα reviews που διαβαζω.

μηπως ειναι θεμα παρτιδας..?

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

το θεμα παντως με την χαμηλη ενταση του ακουστικου,δεν βλεπω να συζητιεται ή να αναφερεται στα διαφορα reviews που διαβαζω.

μηπως ειναι θεμα παρτιδας..?

 

Προσωπικά δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

βγήκε παιδιά καινούρια αναβάθμιση? τώρα το είδα μ έβγαλε μήνυμα μέσω copanion γίνεται μόνο απευθείας δεν μπορείς κ έχουμε multitouch !! internet k maps το είδα και δω έχει βίντεο

 

http://techblog.gr/mobile/sony-ericsson-xperia-x10-update-mutli-touch-browsing-maps-9568/

 

το έκανα και παίζει μια χαρά έχει multitouch απο companion κ δεν χρειάζεται backup :)

 

MaiDeN φίλε μου , αυτά είναι "παλιά" νέα! Έχουμε multitouch εδώ και κάνα μήνα! Κάτι μου λέει ότι μας γράφεις εμάς εδώ τα παιδάκια του x10-thread και δεν μας παρακολουθείς!! :( :p

 

Μπορεις να μας πεις πιο mod;

 

Αυτό το MOD. :)

 

το θεμα παντως με την χαμηλη ενταση του ακουστικου,δεν βλεπω να συζητιεται ή να αναφερεται στα διαφορα reviews που διαβαζω.

μηπως ειναι θεμα παρτιδας..?

 

Προσωπικά δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα...

 

Παιδιά έχω υπάρξει από τους μεγαλύτερους fan αυτής της συσκευής και πρακτικά ακόμα και τώρα μετά από έναν χρόνο είμαι ακόμα ερωτευμένος με το κινητάκι. :love: Αλλά όχι , δεν είναι θέμα παρτίδας , η ένταση του ακουστικού είναι αισθητά χαμηλή , τώρα αν κάποιοι βολεύονται κι έτσι (όπως εγώ και ο aroutis προφανώς) αυτό δεν σημαίνει ότι το πρόβλημα δεν υφίσταται. Σωστά? :cool:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλαμαριώτη (και γω απο κει ειμαι ασχετο) έχεις δικιο ειχα καιρο να ασχοληθω με το κινητο μιας και χρησιμοποιω και το χ2 και καπου ειχα χασει τι μπαλα δεν ασχοληθηκα, και τωρα τελευταια ειδα αυτο για το μουλτι και νομιζα τωρα βγηκε ασε που με εβγαλε μηνυμα για αναβαθμιση αργα το ειδα τεσπα.μουλτι στις φοτογραφιες δεν εχουμε μονο νετ και μαπς πιανει απο οτι ειδα και γω.
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλαμαριώτη (και γω απο κει ειμαι ασχετο) έχεις δικιο ειχα καιρο να ασχοληθω με το κινητο μιας και χρησιμοποιω και το χ2 και καπου ειχα χασει τι μπαλα δεν ασχοληθηκα, και τωρα τελευταια ειδα αυτο για το μουλτι και νομιζα τωρα βγηκε ασε που με εβγαλε μηνυμα για αναβαθμιση αργα το ειδα τεσπα.μουλτι στις φοτογραφιες δεν εχουμε μονο νετ και μαπς πιανει απο οτι ειδα και γω.

 

Στο Mediascape έχει άλλο κόλπο για ζουμάρισμα, πατάς κρατημένα σε ένα σημείο της φωτογραφίας και σου βγάζει μια μπάρα όπου μπορείς να επιλέξεις το zoom που θες. Καλούτσικο.

 

Για multi-touch σε φωτογραφίες υπάρχουν άλλα προγράμματα που παίζουν μια χαρά. Δοκίμασε το QuickPic, είναι απίστευτα γρήγορο και έχει pinch-to-zoom.

 

 

Αυτό το MOD. :)

 

 

Ενδιαφέρον !! Θα το δοκιμάσω τώρα. Από την εμπειρία μου πάντως, αυτό που ρίχνει πολύ την ποιότητα είναι το image stabilizer. Στην αρχή είχα πάντα ενεργοποιημένη την επιλογή και είχα τρελαθεί με το πόσο χαμηλής ποιότητας έβγαιναν οι φωτογραφίες!! Μόλις το απενεργοποίησα διαπίστωσα οτι τελικά δεν είναι τόσο κακές για κινητό πάντα.

 

Στο http://www.gsmarena.com υπάρχει εργαλείο σύγκρισης φωτογραφιών μεταξύ κινητών. Θα δείτε εκεί οτι το X10 αποδίδει αρκετά καλά συγκριτικά με τα περισσότερα υπόλοιπα. Π.χ. σίγουρα καλύτερα από το HTC Desire HD όπως φαίνεται παρακάτω:

http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=3&idPhone1=3468&idPhone2=3115&idPhone3=2964

 

Μπορείτε να συγκρίνετε μεταξύ πολλών μοντέλων, επιλέξτε "Scale to 8MP" για να είναι συγκρίσιμες οι ποιότητες με την ανάλυση του X10.

 

Άσχετο, τώρα που μπήκα στο site είδα οτι μόλις ανέβασαν preview για το Xperia Neo.

http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_neo-review-577.php

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Στο Mediascape έχει άλλο κόλπο για ζουμάρισμα, πατάς κρατημένα σε ένα σημείο της φωτογραφίας και σου βγάζει μια μπάρα όπου μπορείς να επιλέξεις το zoom που θες. Καλούτσικο.

 

Για multi-touch σε φωτογραφίες υπάρχουν άλλα προγράμματα που παίζουν μια χαρά. Δοκίμασε το QuickPic, είναι απίστευτα γρήγορο και έχει pinch-to-zoom.

 

ευχαριστώ φίλος θα το δοκιμάσω !!!! :)

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα, δεν χρειαστηκε να μπω σε διαδικασια επαναφορας (ευτυχως).

πηρα την αποφαση και προχωρησα στην εγκατασταση της CM 6.1.3 V4.3

η πρωτη εντυπωση ειναι οτι ειναι εκπληκτικα γρηγοροτερη απο την τελευταια rom της s-e, ακομη και με την βελτιωση του JiT.

εχει ομως ενα (για αλλους σημαντικο μειονεκτημα). δεν συνεργαζεται σωστα με την φωτογραφικη μηχανη. ετσι μπορουμε να εχουμε φωτογραφιες (μονο) πολυ χαμηλοτερης αναλυσης, ενω στο video τα πραγματα ειναι καλυτερα.

αν δεν σας ενδιαφερει και τοσο το "καλιτεχνικο" του θεματος, αλλα θελετε να δειτε το Χ10 να πεταει, περαστε απο το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=945264

και για του λογου το αληθες:

http://dl.dropbox.com/u/9823305/screenshot_1.jpg

 

 

επειδή έβαλα και εγώ αυτή την rom υπάρχει δυνατότητα συγχρονισμού με λογαριασμό της Sonyericsson?

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

επειδή έβαλα και εγώ αυτή την rom υπάρχει δυνατότητα συγχρονισμού με λογαριασμό της Sonyericsson?

 

δεν εχω προσπαθησει να συγχρονησω με se, γιατι χρησιμοποιω λογαριασμους της google.

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια σκεφτομαι να παρω το κινητακι..αξιζει?(ρωταω επειδη προερχομαι απο iphone 3gs)

Επισης αφου διαβασα λιγο το forum θα ηθελα να ρωτισω μερικα πραγματα:1)Διαβασα οτι τραβαει HD video ισχυει?η καμερα ειναι καλη? 2)Επειδη δεν εχω χρησιμοποιηση ποτε android,το περιβαλον ειναι ευκολο?η πλογηση στο internet και στα email ειναι ευκολη και γρηγορη?3)Υπαρχει κατι αναλογο οπως το jailbrake στο iphone στην συγκεκρημενη εφαρμογη?

Ευχαριστω προκαταβολικα θα με βοηθουσατε πολυ αν μου πειτε και καμια συμβουλη..;)!

Αγγελίες μόνο στο Buy & Sell !
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα όσα ρωτάς η απάντηση λίγο πολύ είναι θετική. Το αντίστοιχο του jailbreak είναι το root στο android και γίνεται.

 

Θα σου έλεγα όμως να περιμένεις λίγο καιρό και να πάρεις κάποιο εκ των Neo, Arc ή Pro.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια σκεφτομαι να παρω το κινητακι..αξιζει?(ρωταω επειδη προερχομαι απο iphone 3gs)

Επισης αφου διαβασα λιγο το forum θα ηθελα να ρωτισω μερικα πραγματα:1)Διαβασα οτι τραβαει HD video ισχυει?η καμερα ειναι καλη? 2)Επειδη δεν εχω χρησιμοποιηση ποτε android,το περιβαλον ειναι ευκολο?η πλογηση στο internet και στα email ειναι ευκολη και γρηγορη?3)Υπαρχει κατι αναλογο οπως το jailbrake στο iphone στην συγκεκρημενη εφαρμογη?

Ευχαριστω προκαταβολικα θα με βοηθουσατε πολυ αν μου πειτε και καμια συμβουλη..;)!

 

Κοίτα , γεγονός είναι ότι θα σου λείψουν πολλά από τα χαρακτηρηστικά του iPhone 3GS. Όπως π.χ. το τρελό responsiveness και το super smooth scrolling. Αυτά βέβαια τα είχες λόγω του ότι το iPhone δεν έχει ιδέα από multitasking (δηλαδή παράλληλη εκτέλεση πολλών εφαρμογών και διαχείριση μνήμης για να τρέχουν όσο το δυνατόν περισσότερες αφανείς στο background).

Αυτό είναι και αυτό που θα απολαύσεις με το Android. Ταχύτητα , στην εκτέλεση των πάντων και άπειρη παραμετροποίηση.

 

Τώρα ontopic όσον αφορά στο x10. Τραβάει video HD 720p , το περιβάλλον (ειδικά με το UI της SE) είναι πάρα πολύ όμορφο και φιλικό , ειδικά με τις τελευταίες εκδόσεις που μας δώσαν και προστέθηκε το multitouch η πλοήγηση έγινε παιχνιδάκι. Βέβαια να σε ενημερώσω ότι το x10 φτάνει μόνο μέχρι την 2.1 έκδοση Android και δεν έχει flash player. Αντίστοιχα υπάρχουν unofficial ROMS που είναι σε μεγαλύτερες εκδόσεις αλλά έχουν διάφορες ελλείψεις. Τέλος πάντων μην σε ζαλίζω ακόμα με αυτά... είναι λίγο βαθιά τα νερά.

Το Android όπως ξέρεις βασίζεται σε linux. Στα linux συστήματα η απόλυτη πρόσβαση που μπορεί να έχει ένας χρήστης είναι η εγγραφή τροποποίηση του φακέλου root. Και αυτός ο χρήστης αποκαλείται Superuser.\

To ίδιο είναι και στα Android κινητά. Και για να αποκτήσεις αυτού του είδους την πρόσβαση (πλεονεκτήματα άπειρα θα τα βρεις διαβάζοντας το thread) πρέπει να υποβάλεις το κινητό σου σε διαδικασία rooting. Είναι "αντίστοιχο" του jailbreak.

 

Οι συμβουλές που μπορώ να σου δώσω αλλά και οι συστάσεις είναι οι εξής. Το x10 είναι ένα εξαιρετικό κινητό για να μπεις στον κόσμο του Android. Αυτό γιατί έχει πολλά πράγματα ακόμα κλειδωμένα - όπως ο bootloader κι έτσι δεν θα πέσεις με την μια στα βαθειά και δεν θα χαθείς. Θα κάνεις τα απλά βήμα βήμα και θα εξοικειωθέις.

Επίσης προετοιμάσου ότι πρέπει -και το εννοώ- να διαβάσεις! Πρέπει να διαβάσεις τουλάχιστον τις τελευταίες 15-20 σελίδες αυτού του thread όσον αφορά το x10 ειδικά αλλά και σχεδόν ότι guide υπάρχει στο guide section για να μπεις στην φιλοσοφία. Φυσικά post-αρε ότι απορία έχεις εδώ και εγώ τουλάχιστον (για να μην αναφέρω τα άλλα μέλη) είματε πρόθυμοι για βοήθεια!

Αν μετά από όλα αυτά θέλεις να προχωρήσεις πιο βαθειά προτείνω να ρίξεις μια ματιά και στο αντίστοιχο thread των xda γιατί εκεί ξεκινάν όλα!

 

Φιλικά.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια σκεφτομαι να παρω το κινητακι..αξιζει?(ρωταω επειδη προερχομαι απο iphone 3gs)

Επισης αφου διαβασα λιγο το forum θα ηθελα να ρωτισω μερικα πραγματα:1)Διαβασα οτι τραβαει HD video ισχυει?η καμερα ειναι καλη? 2)Επειδη δεν εχω χρησιμοποιηση ποτε android,το περιβαλον ειναι ευκολο?η πλογηση στο internet και στα email ειναι ευκολη και γρηγορη?3)Υπαρχει κατι αναλογο οπως το jailbrake στο iphone στην συγκεκρημενη εφαρμογη?

Ευχαριστω προκαταβολικα θα με βοηθουσατε πολυ αν μου πειτε και καμια συμβουλη..;)!

 

Το JB στο android ειναι το root, υπάρχει στο forum ολόκληρο thread για το πως επιτυγχάνεται. Η κάμερα τραβά HD και η ποιότητά της ειναι καλύτερη από τα περισσότερα κινητά. Σε ότι αφορά πλοήγηση στο Net και λοιπά, μια χαρά τη βρίσκω , όσο για το interface ειναι τρομερά παραμετροποιήσημο.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας , μερικές ακόμη ερωτήσεις όταν λες δεν έχει flash player δεν μπορεί να παίζει βιντεακια στο YouTube ?και κάτι ακόμη που είχα ξεχάσει από πλοήγηση πως είναι?επιπλέον έχετε παρατηρήσει κανένα πρόβλημα γιατί διάβασα για την ένταση του ακουστικου..ευχαριστώ και παλι!
Αγγελίες μόνο στο Buy & Sell !
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας , μερικές ακόμη ερωτήσεις όταν λες δεν έχει flash player δεν μπορεί να παίζει βιντεακια στο YouTube ?και κάτι ακόμη που είχα ξεχάσει από πλοήγηση πως είναι?επιπλέον έχετε παρατηρήσει κανένα πρόβλημα γιατί διάβασα για την ένταση του ακουστικου..ευχαριστώ και παλι!

 

Φίλε μου τα προβλήματα της συσkευής -αν μπορείς να τα χαρακτηρήσεις έτσι- αναφέρθηκαν 4-5 ποστ πιο πριν. Διάβασε τα και δες αν υπάρχει κάτι που σε χαλάει. Όσον αφορά στη πλοήγηση θα σου αρέσει , η 4άρα η οθόνη είναι μούρλια.

Flash Player εννοώ ότι δεν αναπαράγει ο browser του κινητού flash περιεχόμενο , flash ads , flash videos κλπ.

Ειδικά για το youtube έχει dedicated ξεχωριστή εφαρμογή , που παίζει τα πάντα από το youtube.com και δεν θα έχεις προβλήματα σχετικά με αυτό.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

εκανα το update στο κινητο...

firmware 2.1-update 1

Εκδοση φασματος 2,1,54

Kernel 2,6,29

Αριθμος εκδοσης 2,1,Α,0,435.

Δε μπορω να το κανω με τπτ root..

Χρησιμοποιω το z4root αλλα τπτ..

Επισης δε μπορουσα πριν το update (rooted) να περασω το xrecovery βαση του οδηγου απο το xda...Τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

εκανα το update στο κινητο...

firmware 2.1-update 1

Εκδοση φασματος 2,1,54

Kernel 2,6,29

Αριθμος εκδοσης 2,1,Α,0,435.

Δε μπορω να το κανω με τπτ root..

Χρησιμοποιω το z4root αλλα τπτ..

Επισης δε μπορουσα πριν το update (rooted) να περασω το xrecovery βαση του οδηγου απο το xda...Τα φωτα σας

 

Διάβασε το thread 4-5 σελίδες πίσω , εκεί κάπου στα post της kooky και θα βρεις τα απαραίτητα links για να κάνεις root την .435.

Το z4root είναι πλέον άχρηστο. Για rooting των 2 τελευταίων firmware (.024 & .435) χρησιμοποιείς το SuperOneClick. ;)

Και φυσικά από το root και μετά θα μπορείς να βάλεις και xRecovery και τα πάντα.

 

Edit: Το βρήκα το post , κοίτα λίγο εδώ.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη αλλα ειχε βαλει κανεις χ10 για πουλημα?
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη αλλα ειχε βαλει κανεις χ10 για πουλημα?

 

Ο χρήστης freco έχει βάλει αγγελία το x10 του στα 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Μολις εγινα και εγω κατοχος του xperia10 και εχω ενα προβλημα με το wifi.ενω ειναι συνδεδεμενο κανονικα ολες οι εφαρμογες και ο broswer μου βγαζουν σφαλμα η οτι δεν υπαρχει συνδεση wifi. υπαρχουν καποιες ρυθμισεις που πρεπει να κανω; παιρνω κανονικα ip απο το router
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το thread 4-5 σελίδες πίσω , εκεί κάπου στα post της kooky και θα βρεις τα απαραίτητα links για να κάνεις root την .435.

Το z4root είναι πλέον άχρηστο. Για rooting των 2 τελευταίων firmware (.024 & .435) χρησιμοποιείς το SuperOneClick. ;)

Και φυσικά από το root και μετά θα μπορείς να βάλεις και xRecovery και τα πάντα.

 

Edit: Το βρήκα το post , κοίτα λίγο εδώ.

 

μου βγαζει οτι το προγραμμα δεν ανταποκρινεται κατα την διαδικασια του root...Windows 7 x64

Link to comment
Share on other sites

τελικα, δεν χρειαστηκε να μπω σε διαδικασια επαναφορας (ευτυχως).

πηρα την αποφαση και προχωρησα στην εγκατασταση της CM 6.1.3 V4.3

η πρωτη εντυπωση ειναι οτι ειναι εκπληκτικα γρηγοροτερη απο την τελευταια rom της s-e, ακομη και με την βελτιωση του JiT.

εχει ομως ενα (για αλλους σημαντικο μειονεκτημα). δεν συνεργαζεται σωστα με την φωτογραφικη μηχανη. ετσι μπορουμε να εχουμε φωτογραφιες (μονο) πολυ χαμηλοτερης αναλυσης, ενω στο video τα πραγματα ειναι καλυτερα.

αν δεν σας ενδιαφερει και τοσο το "καλιτεχνικο" του θεματος, αλλα θελετε να δειτε το Χ10 να πεταει, περαστε απο το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=945264

και για του λογου το αληθες:

http://dl.dropbox.com/u/9823305/screenshot_1.jpg

 

εβαλα κ εγω αυτη αλλα δεν αναγνωριζει την sim και δε παιζει και το wifi...Τα φωτα σας εμεινα χωρις τηλ

Link to comment
Share on other sites

εβαλα κ εγω αυτη αλλα δεν αναγνωριζει την sim και δε παιζει και το wifi...Τα φωτα σας εμεινα χωρις τηλ

 

ξαναδοκίμασε με το καινούριο update 4.4

κάπου θα ξεφεύγει κάποιο βήμα

 

ξαναδοκίμασε με το καινούριο update 4.4

κάπου θα ξεφεύγει κάποιο βήμα

 

μετά και το σημερινό update πάντως το X10 πετάει...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...