Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους... μετά από 10 μήνες αποφάσισα να πουλήσω το χ10 μου!!! Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την παρέα σας, για τη βοήθεια σας και για τις πάντα πολύτιμες συμβουλές σας. Θα συνεχίσω να είμαι στην παρέα σας σαν παρατηρητής... δεν έχω αποφασίσει ακόμη το επόμενο τηλέφωνό μου (προς το παρόν ξέθαψα ένα Ρ990 πού είχα στο ντουλάπι :) ), αλλά είμαι σίγουρος ότι θα είναι ANDROID!!!

Και πάλι ευχαριστώ και τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα και απο μενα, θα ηθελα να μου πειτε που κανω λαθος και δεν μπορω να rootαρω το τηλ. μου. εκανα την τελευταια ενημερωση μεσω seus (ver. 2.0.2.A.0.24 GENERIC )εχω κατεβασει το superoneclick v1.5.5-shortfuse συνδεω το τηλ με τον pc και τρεχω την εφαρμογη, βγαινει ενας πινακας και παταω το root και στο τελος ολα οκ. μολις παω στο τηλ και ανοιγω το titanium backup μου γραφει (ζητωντας προσβαση root) και στο τελος λεει (σφαλμα: δεν μπορουμε να βρουμε προσβαση root ,βεβαιωθητε οτι η rom σας ειναι rooted και περιλαμβανει busy box και προσπαθηστε ξανα )
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα από πού προκύπτει το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις...

Με το που πάω να συνδεθώ στο internet είτε από το wi-fi του σπιτιού μου, είτε μέσω της cosmote τότε παθαίνει το black out και κλείνει. Κατα τα άλλα δεν έκλεισε εχθές ξανά.

Του πέρασα ξανά το update της Sony και αυριο πάλι πίσω το service...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα, θα ηθελα να μου πειτε που κανω λαθος και δεν μπορω να rootαρω το τηλ. μου. εκανα την τελευταια ενημερωση μεσω seus (ver. 2.0.2.A.0.24 GENERIC )εχω κατεβασει το superoneclick v1.5.5-shortfuse συνδεω το τηλ με τον pc και τρεχω την εφαρμογη, βγαινει ενας πινακας και παταω το root και στο τελος ολα οκ. μολις παω στο τηλ και ανοιγω το titanium backup μου γραφει (ζητωντας προσβαση root) και στο τελος λεει (σφαλμα: δεν μπορουμε να βρουμε προσβαση root ,βεβαιωθητε οτι η rom σας ειναι rooted και περιλαμβανει busy box και προσπαθηστε ξανα )

 

Πάτησε πάνω στο κουμπί του Titanium που λέει "Πρόβλημα;" και πάτα στο επόμενο παράθυρο "Συνέχισε" ή "Ναι" (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Θα κατεβάσει την τελευταία έκδοση του Busybox και μετά θα τρέχει κανονικά (με την προϋπόθεση ότι είσαι κανονικά rooted). :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Πάτησε πάνω στο κουμπί του Titanium που λέει "Πρόβλημα;" και πάτα στο επόμενο παράθυρο "Συνέχισε" ή "Ναι" (δεν θυμάμαι ακριβώς).

Θα κατεβάσει την τελευταία έκδοση του Busybox και μετά θα τρέχει κανονικά (με την προϋπόθεση ότι είσαι κανονικά rooted). :)

 

αποτυχια και παλι , κατι πρεπει να κανω λαθος και δεν μπορω να βρω τι..........:wacko:

 

υπαρχει κατι αλλο εκτος απο το titanium backup που μπορω να χρησημοποιησω για διαγραψω καποιες εφαρμογες απο το συστημα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι φοβερα εκνευρισμενη.

 

Τόσο που λέω "Τέλος η Sony Ericsson για μένα".-

 

Πήγα λοιπόν το τηλ ξανά σήμερα το πρωί στο service στη Δωδεκαννήσου. Αφού εξήγησα στην κοπέλα τι συμβαίνει με το internet και το κινητό κλείνει, το έδωσε μέσα στο service όπου περίμενα γύρω στη 1 ώρα και 20 λεπτά να μου κάνουν λέει customize update το οποίο είναι πιο "πάνω" απο το κανονικό που κάνουμε μέσω SEUS.

Αφού τελείωσε η διαδικασία μου λέει αυτή τώρα είναι εντάξει το τηλ έλεγξέ το κι εσύ να δεις. Το ανοίγω, παώ να συνδεθώ σε ένα ανοιχτό wi-fi, κλείνει το κινητό...

Φωνάζει από μέσα τον τεχνικό και παίρνει το τηλ ξανά μέσα. Βγάζει την sd μου, βάζει μία δικιά του και λέει μήπως φταίει η κάρτα γιατί τώρα λέει λειτουργεί καλά.

Οκ, λέω να δούμε. Πάω να αποσυνδεθώ απο το wi-fi για να κάνω μια επανεκκίνηση και να ξανασυνδεθώ, αλλά δεν πρόλαβα. Δεν πρόλαβε ο άνθρωπος να κάνει πέντε βήματα να μπεί στο εργαστήριο και κλείνει το κινητό.

Τα παίρνω εγώ και λέω στην κοπέλα να μου πεί με ποιον πρέπει να μιλήσω για να ζητήσω αντικατάσταση της συσκευής μου με καινούρια και όχι απλή επισκευή.

Ετσι παίρνω στην Αθήνα τηλέφωνο και μιλάω με κάποιον ο οποίος μου λέει ότι αυτό που ζητάω δεν είναι εφικτό καθώς οι καινούριες συσκευές προορίζονται μόνο για λιανική πώληση και όχι για αντκατάσαταση συσκευών. Εμείς λέει δεν έχουμε καινούριες συσκευες, αλλά μόνο καινούρια ανταλλακτικά και ότι αυτό εγώ το έχω "συμφωνήσει" (ότι δηλαδή μόνο θα επισκευάζεται η συσκευή και δε θα αντικαθίσταται) όταν την αγόρασα. Μάλωσα μαζί του καθώς το κινητό μου είπαν ότι είναι επισκευασμένο και έτοιμο αλλά στην ουσία ήταν πάλι ελλατωματικό. Και μου λέει "το πρόβλημα σας με τη συσκευή ήταν ότι δεν άνοιγε, αλλάχθηκε η πλακέτα και τώρα ανοίγει. Δε μπορούμε να εξετάζουμε όλες τις λειτουργίες του κινητού γιατί είναι εκατοντάδες."

Με λίγα λόγια αν τώρα μου φτιάξουν το θέμα με το internet και προκύψει πρόβλημα ας πούμε με τα μυνήματα θα πρέπει να το ξαναπάω κλπ.

Εχω σαλτάρει.

Sorry για το μεγάλο post αλλά είμαι πολύ τσατισμένη...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι φοβερα εκνευρισμενη.

 

Τόσο που λέω "Τέλος η Sony Ericsson για μένα".-

 

[...] "το πρόβλημα σας με τη συσκευή ήταν ότι δεν άνοιγε, αλλάχθηκε η πλακέτα και τώρα ανοίγει. Δε μπορούμε να εξετάζουμε όλες τις λειτουργίες του κινητού γιατί είναι εκατοντάδες."

Με λίγα λόγια αν τώρα μου φτιάξουν το θέμα με το internet και προκύψει πρόβλημα ας πούμε με τα μυνήματα θα πρέπει να το ξαναπάω κλπ.

Εχω σαλτάρει.

Sorry για το μεγάλο post αλλά είμαι πολύ τσατισμένη...

 

Θέλω πραγματικά να εκφραστώ με πολύ συγκεκριμένο τρόπο αλλά με περιορίζουν οι κανόνες του forum.

 

Δηλαδή η λογική του service τους, ποιά είναι?! Σας κάψαμε το δάσος αλλά σας φυτέψαμε ένα δέντρο?

 

Δεν ξέρω αν βγάλεις άκρη, στο εύχομαι ολόψυχα (όχι τίποτα άλλο αλλά για να κάνεις και την δουλειά σου), αλλά πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η στάση και η απάντηση. Συμφωνώ οτι η συσκευή έχει 100άδες λειτουργίες, αλλά το wi-fi είναι ΒΑΣΙΚΗ λειτουργία συσκευής, που σημαίνει οτι ούτε τα κλασικά service test δεν έτρεξαν.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Sony Ελλάς εσύ μας τυραννάς ,για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται η πολιτική υποστήριξης της συγκεκριμένης εταιρίας δεν είναι τυχαίο που εκτός του Χ10 δεν έχω πλεον καμια συσκευή της ακατονόμαστης στην κατοχή μου ...........Χ.............
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

χαθηκαν τα Ελληνηκα απο το πληκτρολογιο και εχει κινεζικα και αγγλικα μονο

με επαναφορα συστηματος δεν εγεινε τπτ και με της ρυθμισεις δεν βγενει κατι αφου ειναι επιλεγμενα τα Ελληνηκα

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι φοβερα εκνευρισμενη.

 

Τόσο που λέω "Τέλος η Sony Ericsson για μένα".-

 

Πήγα λοιπόν το τηλ ξανά σήμερα το πρωί στο service στη Δωδεκαννήσου. Αφού εξήγησα στην κοπέλα τι συμβαίνει με το internet και το κινητό κλείνει, το έδωσε μέσα στο service όπου περίμενα γύρω στη 1 ώρα και 20 λεπτά να μου κάνουν λέει customize update το οποίο είναι πιο "πάνω" απο το κανονικό που κάνουμε μέσω SEUS.

Αφού τελείωσε η διαδικασία μου λέει αυτή τώρα είναι εντάξει το τηλ έλεγξέ το κι εσύ να δεις. Το ανοίγω, παώ να συνδεθώ σε ένα ανοιχτό wi-fi, κλείνει το κινητό...

Φωνάζει από μέσα τον τεχνικό και παίρνει το τηλ ξανά μέσα. Βγάζει την sd μου, βάζει μία δικιά του και λέει μήπως φταίει η κάρτα γιατί τώρα λέει λειτουργεί καλά.

Οκ, λέω να δούμε. Πάω να αποσυνδεθώ απο το wi-fi για να κάνω μια επανεκκίνηση και να ξανασυνδεθώ, αλλά δεν πρόλαβα. Δεν πρόλαβε ο άνθρωπος να κάνει πέντε βήματα να μπεί στο εργαστήριο και κλείνει το κινητό.

Τα παίρνω εγώ και λέω στην κοπέλα να μου πεί με ποιον πρέπει να μιλήσω για να ζητήσω αντικατάσταση της συσκευής μου με καινούρια και όχι απλή επισκευή.

Ετσι παίρνω στην Αθήνα τηλέφωνο και μιλάω με κάποιον ο οποίος μου λέει ότι αυτό που ζητάω δεν είναι εφικτό καθώς οι καινούριες συσκευές προορίζονται μόνο για λιανική πώληση και όχι για αντκατάσαταση συσκευών. Εμείς λέει δεν έχουμε καινούριες συσκευες, αλλά μόνο καινούρια ανταλλακτικά και ότι αυτό εγώ το έχω "συμφωνήσει" (ότι δηλαδή μόνο θα επισκευάζεται η συσκευή και δε θα αντικαθίσταται) όταν την αγόρασα. Μάλωσα μαζί του καθώς το κινητό μου είπαν ότι είναι επισκευασμένο και έτοιμο αλλά στην ουσία ήταν πάλι ελλατωματικό. Και μου λέει "το πρόβλημα σας με τη συσκευή ήταν ότι δεν άνοιγε, αλλάχθηκε η πλακέτα και τώρα ανοίγει. Δε μπορούμε να εξετάζουμε όλες τις λειτουργίες του κινητού γιατί είναι εκατοντάδες."

Με λίγα λόγια αν τώρα μου φτιάξουν το θέμα με το internet και προκύψει πρόβλημα ας πούμε με τα μυνήματα θα πρέπει να το ξαναπάω κλπ.

Εχω σαλτάρει.

Sorry για το μεγάλο post αλλά είμαι πολύ τσατισμένη...

Πηγαινε τους μέσω υπουργείου ανάπτυξης και ένωσης καταναλωτών.

 

Αυτά που λένε ειναι καγκουριές (να το πω ευγενικά). Απαράδεκτα τελείως.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

βρηκα την ρυθμιση τελικα

πατας παρατεταμενα μεσα στο κειμενο που γραφουμε και απο εκει μονο μπορεις

να επιλεξεις μεθοδο εισαγογης για να υσχιουν οι ρυθμησεις που εχουμε βαλει πρωτα απο της ρυθμησεις γλωσσας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, παίζει σήμερα τίποτα με το market?

Μου βγάζει μόνο τα 2 τελευταία Updates που έκανα σήμερα σαν application και καμία άλλη εφαρμογή απο αυτές που έχω κάνει install!!!!!!!!

Ξέρει κανείς κάτι ή συμβαινει μόνο σε εμένα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, παίζει σήμερα τίποτα με το market?

Μου βγάζει μόνο τα 2 τελευταία Updates που έκανα σήμερα σαν application και καμία άλλη εφαρμογή απο αυτές που έχω κάνει install!!!!!!!!

Ξέρει κανείς κάτι ή συμβαινει μόνο σε εμένα αυτό?

 

Όλα καλα σ εμενα , δε βλέπω καποιο πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω το pinch to zoom εχει ερθει για ολα τα Χ10 διοτι το περιμενω δυο εβδομαδες και ακομα...
SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια: μπορω να εχω ταξινομηση των επαφων μου κατα επωνυμο και οχι κατα ονομα, που ειναι το default ?

 

ΥΓ εχω κανει αναβαθμιση σε 2.1 και το τηλεφωνο δεν ειναι rooted.

Edited by karanti

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ένα πρόβλημα....

μετά την τελευταία αναβάθμιση, προσπαθώ να το προσαρτήσω στο mac , και μου βγάζει μια επιλογή που λέει απενεργοποίηση αποθηκευτικού χώρου USB. Το τηλ δεν αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή....

κάνω κάτι λάθος???

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια: μπορω να εχω ταξινομηση των επαφων μου κατα επωνυμο και οχι κατα ονομα, που ειναι το default ?

 

ΥΓ εχω κανει αναβαθμιση σε 2.1 και το τηλεφωνο δεν ειναι rooted.

 

Δε γίνεται αυτό δυστυχώς, μεγάλη βλακεία, ξέρω, ιδίως για business users. Γενικά δεν το υποστηρίζει και επίσημα το Android μέχρι την έκδοση 2.2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδια ξερει κανεις ποιο και που είναι το αρχείο που αποθηκεύονται τα email? Για να το κάνω copy έτσι ώστε να μην τo χάσω εάν κάνω hard reset!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω το pinch to zoom εχει ερθει για ολα τα Χ10 διοτι το περιμενω δυο εβδομαδες και ακομα...
SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται αυτό δυστυχώς, μεγάλη βλακεία, ξέρω, ιδίως για business users. Γενικά δεν το υποστηρίζει και επίσημα το Android μέχρι την έκδοση 2.2.

 

δηλαδη, θα με αναγκασει να το rootαρω και να εγκαταστησω καποια αλλη rom (προφανως >2.2).

υπαρχει καποια προταση απο εσας που το εχετε δοκιμασει?

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Εχω το εξης προβλημα Ενω ειχα εγκατεστημενο το MyPhoneExplorer και το χρησιμοποιουσα κανονικα για συνχρονισμο αρχειων μεταξυ Outlook και κινητου ξαφνικα σταματησε να λειτουργει υστερα απο μια αναβαθμιση που εκανα στο Χ10

Δεν γνωριζβ ακριβως τι αναβαθμισε η Sony Ericson Απλα μου ειπε οτι υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση για το κινητο μου και εγω την εκανα

Ταυτοχρονα σταματησε να λειτουργει και το VNC που ειναι για απομακρυσμενη διαχειριση ΗΥ μεσω του κινητου

Εχω κανει τα εξης

1) Απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση του MyPhoneExplorer απο τον ΗΥ και το κινητο

2) Απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση των Adb drivers

3) Διαγραφη τελειως του Sony Ericson απο το device manager και επανεγκατασταση

 

Κατεβασα και μια εμπορικη εφαρμογη που κανει το ιδιο πραγμα με το MyPhoneExplorer και λεγεται MobilEdit αλλα ουτε και αυτη βλεπει το κινητο :wacko:

 

Οταν συνδεω το τηλεφωνο ανοιγει κανονικα το PC Companion και το βλεπει κανονικα το κινητο

Επισης ανοιγει και ο φακελλος αρχειων και βλεπω ολα τα αρχεια της καρτας του κινητου

 

Η εκδοση που εχω τωρα ειναι η 2.1 update 1 (οπως την αναφερει το ιδιο το κινητο)

Kernel Vers 2.6.29

Build 2.1.1.A.0.6

 

Καμμια ιδεα?

 

Επειδη γενικα με την αναβαθμιση σε Android 2.1 dεν ειδα και τρομερες διαφορες στη πραξη υπαρχει καποιος τροπος να το επαναφερω σε 1.6 οπου ολα λειτουργουσαν καλα?

Ευχαριστω

Edited by bmagigr
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, θα με αναγκασει να το rootαρω και να εγκαταστησω καποια αλλη rom (προφανως >2.2).

υπαρχει καποια προταση απο εσας που το εχετε δοκιμασει?

Χρησιμοποίησε το MyPhoneExlorer για τον συγχρονισμό των επαφών με το τηλέφωνο. Έχει επιλογή (στην εφαρμογή του τηλεφώνου) να βλέπεις πρώτα το επώνυμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάω για μία ακόμη αντικατάσταση πλακέτας όπως με ενημέρωσαν από το service της S.E.

Για να δούμε αυτή τη φορά θα μου έρθει φτιαγμένο ή όχι...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...