Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατήρησα οτι μετά την τελευταία αναβάθμιση λογισμικού 2.1.Α.0.435 οι θολές φωτογραφίες των επαφών διορθώθηκαν επιτέλους ΑΡΑ ηταν καθαρά μ@λ@κία της SE ,κάτσε να δεις που σιγά σιγά θα γίνει τούμπανο το Χ10 , αρχίζει να έχει ενδιαφέρον :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι για τα μηνύματα το ήξερα. Αλλά δε με πολυενοχλεί.

Τι εννοείς δε σε ειδοποιεί;

Thx κιολας για τη γρήγορη απάντηση.

 

Κανονικά μπορείς να ενεργοποιήσεις υπηρεσία, όταν κάποιος σε παίρνει τηλέφωνο και έχεις το κινητό κλειστό να σου έρθει sms αργότερα όταν το ανοίξεις με τον αριθμό τηλεφώνου που σε κάλεσε και την ώρα. Αυτή η υπηρεσία δε λειτουργεί στο 2 σε 1.

 

Παρατήρησα οτι μετά την τελευταία αναβάθμιση λογισμικού 2.1.Α.0.435 οι θολές φωτογραφίες των επαφών διορθώθηκαν επιτέλους ΑΡΑ ηταν καθαρά μ@λ@κία της SE ,κάτσε να δεις που σιγά σιγά θα γίνει τούμπανο το Χ10 , αρχίζει να έχει ενδιαφέρον :lol:

 

Ενδιαφέρον! Σε εμένα δεν έχει έρθει ακόμα. Πραγματικά είμαι πολύ περίεργος αν θα υπάρξει νέα επίσημη αναβάθμιση..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθειά σας αν θέλετε,

 

Αλλαξα πάροχο και δεν συγχρονίζει με το google account μου.. έχω φτιάξει APN κανονικά και έχω 3G κλπ, αλλά απλά δεν θέλει να συγχρονίσει ειδικά με το google (βγάζει θαυμαστικά).

 

Καμία ιδέα ;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε αν εχεις βαλει κανενα κενο πριν το username σου η στο τελος το ιδιο και με το password.Και εγω την ιδια απορια ειχα και μετα το καταλαβα.Το κανει το πληκτρολογιο android αν εχεις πειραξει της ρυθμισεις σχετικα με το πληκτρολογιο με τα κενα.Ελπιζω να βοηθησα :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηθελε factory reset και restore application backup απο TiB. Ευχαριστώ παντως!

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

:( Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας!!!!!εβγαλα mediascape,timescape klp για να γινει πιο γρηγορο το τηλ και πραγματι εγινε.Το κακο ειναι οτι εβγαλα και καποια εφαρμογη google(νομιζα οτι ηταν η μηχανη αναζητησης)και τωρα δεν μπορω να μπω στο market!!!:cry: :cry:

Εχει κανεις καμμια ιδεα να με σωσει εκτος του οτι θα πρεπει να μεσω seus να ξανα βαλω την ρομ απο την αρχη???:cry: :cry:

πειρζαει να βγαζουμε το timescape,mediascape κλπ????αα επισης εβγαλα και το calendar και δεν μπαινει οθτε στο gemini :X

βοηθειαααααααααααααααααα :cry: :cry:

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

:( Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας!!!!!εβγαλα mediascape,timescape klp για να γινει πιο γρηγορο το τηλ και πραγματι εγινε.Το κακο ειναι οτι εβγαλα και καποια εφαρμογη google(νομιζα οτι ηταν η μηχανη αναζητησης)και τωρα δεν μπορω να μπω στο market!!!:cry: :cry:

Εχει κανεις καμμια ιδεα να με σωσει εκτος του οτι θα πρεπει να μεσω seus να ξανα βαλω την ρομ απο την αρχη???:cry: :cry:

πειρζαει να βγαζουμε το timescape,mediascape κλπ????αα επισης εβγαλα και το calendar και δεν μπαινει οθτε στο gemini :X

βοηθειαααααααααααααααααα

 

Εμ, βγάλε από 'δω , βγάλε από 'κει ... Έτσι γίνονται αυτά!

Λοιπόν δες ΕΔΩ και προσπάθησε να θυμηθείς από την περιγραφή και το όνομα του κάθε .apk ποια είναι αυτά που αφαίρεσες και ενδεχομένως να σου δημιουργούν το πρόβλημα. Μετά πόσταρε εδώ τα ονόματα ή στείλε μου pm να σου στείλω τα .apk και να τα περάσεις με root explorer.

 

Y.Γ. Είμαι στο .435 firmware ελπίζω κι εσύ το ίδιο αλλιώς ενδέχεται να υπάρχει ασυμβατότητα. :cool:

 

Εναλλακτικά πας για reflash μέσω SEUS. :O

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω με σωνεις!!

αυτα που εβγαλα ειναι τα παρακατω

GoogleApps.apk

GoogleCheckin.apk

και ισως και αυτο gtalkservice.apk

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , κατέβασέ τα από ΕΔΩ.

 

1. Βαλ' τα στην SD.

2. Άνοιξε τον root explorer και επανέλαβε την διαδικασία για κάθε ένα από τα 3 applications.

3. Πάνε στον /system/sdcard κάνε copy το .apk που θες.

4. [ΠΡΟΣΟΧΗ!] Πάνε στον φάκελο /system και κάνε εκεί paste.

5. Πάτα παρατεταμένα πάνω στο .apk , επέλεξε permissions και στο πινακάκι που θα εμφανιστεί κάνε να είναι έτσι και πάτα ok:

http://dl.dropbox.com/u/8689644/snap20110120_070159.png

6. Πάτα πάνω στο .apk και κάνε move μπες στον φάκελο /system/app και κάνε εκεί paste.

7. Επανέλαβε την ίδια διαδικασία για όλες τις εφαρμογές και μετά κάνε επανεκκίνηση την συσκευή σου.

 

Credits στην Lillifee για την εικόνα με τα permissions.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , κατέβασέ τα από ΕΔΩ.

 

1. Βαλ' τα στην SD.

2. Άνοιξε τον root explorer και επανέλαβε την διαδικασία για κάθε ένα από τα 3 applications.

3. Πάνε στην sdcard κάνε copy το .apk που θες.

4. [ΠΡΟΣΟΧΗ!] Πάνε στον φάκελο system και κάνε εκεί paste.

5. Πάτα παρατεταμένα πάνω στο .apk , επέλεξε permissions και στο πινακάκι που θα εμφανιστεί κάνε να είναι έτσι και πάτα ok:

http://dl.dropbox.com/u/8689644/snap20110120_070159.png

6. Πάτα πάνω στο .apk και κάνε move μπες στον φάκελο app (του system) και κάνε εκεί paste.

7. Επανέλαβε την ίδια διαδικασία για όλες τις εφαρμογές και μετά κάνε επανεκκίνηση την συσκευή σου.

 

Credits στην Lillifee για την εικόνα με τα permissions.

 

Το δοκιμαζω τωρα σε υπερευχαριστω για τον χρονο σου :thanks:

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμαζω τωρα σε υπερευχαριστω για τον χρονο σου :thanks:

 

Αν μπλεχτείς με τα ονόματα των φακέλων , ξαναδές το post μου , το άλλαξα λίγο. Δεν έχει διαφορά η εκτέλεση απλά άλλαξα λίγο την περιγραφή να είναι πιο κατανοητό! :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Αν μπλεχτείς με τα ονόματα των φακέλων , ξαναδές το post μου , το άλλαξα λίγο. Δεν έχει διαφορά η εκτέλεση απλά άλλαξα λίγο την περιγραφή να είναι πιο κατανοητό! :)

 

Ενω τωρα μου ανοιγει το market δεν με αφηνει να συνδεθω ενω βαζω τον σωστο κωδικο μου λεει - Δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδομενων σε αυτον τον διακομιστη.-

??????????

 

Αν μπορεις Mr element στειλε μου και το TALK.apk

Σε χιλιοευχαριστω με βοηθησες παρα μα παρα πολυ!!!!!!

Edited by samy_roula7
DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

:cry: Τίποτα μάλλον δεν έχει γυρισμό το λαθος που έκανα.Δεν μου συγχρονιζει στον λογαριασμό...:cry:
DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

:cry: Τίποτα μάλλον δεν έχει γυρισμό το λαθος που έκανα.Δεν μου συγχρονιζει στον λογαριασμό...:cry:

 

Καλό πατροπαράδοτο SEUS λοιπόν! :(

 

Μήπως στρώσει με κανά factory reset και γλιτώσει το SEUS?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στρώσει με κανά factory reset και γλιτώσει το SEUS?

 

Μπα, το factory reset δε θα επαναφέρει σβησμένα apk από το system.

Απλά θα σβήσει data και 3rd party apps.

Το SEUS θα φλασάρει ξανά το system.sin στο κινητό (και εκεί βρίσκεται όλο το /system). Ίσως με FlashTool από xda, φλασάροντας μόνο το loader.sin και το system.sin από το τρέχον firmware, γλιτώσει τα data της! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στρώσει με κανά factory reset και γλιτώσει το SEUS?

 

Αν και σε καμία περίπτωση δεν έχω τις γνώσεις σου , υποθέτω ότι το factory reset επαναφέρει το κινητό στην αρχική κατάσταση εφόσον υπάρχουν όλα τα απαραίτητα apps από τα οποία απαρτίζεται η Official ROM στο /system/app.

Εφόσον έχεις διαγράψει κάποια από αυτά με το TiB ή το Root Explorer τότε δεν νομίζω να υπάρχει γυρισμός. Αλλά ας δοκιμάσει....

 

Εκτός αν υπάρχει κάποιο unseen partition internaly από το οποίο κάνει restore όλη την ROM εξ' αρχής. Αλλά δεν το γνωρίζω... :O

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Αν και σε καμία περίπτωση δεν έχω τις γνώσεις σου , υποθέτω ότι το factory reset επαναφέρει το κινητό στην αρχική κατάσταση εφόσον υπάρχουν όλα τα απαραίτητα apps από τα οποία απαρτίζεται η Official ROM στο /system/app.

Εφόσον έχεις διαγράψει κάποια από αυτά με το TiB ή το Root Explorer τότε δεν νομίζω να υπάρχει γυρισμός. Αλλά ας δοκιμάσει....

 

Εκτός αν υπάρχει κάποιο unseen partition internaly από το οποίο κάνει restore όλη την ROM εξ' αρχής. Αλλά δεν το γνωρίζω... :O

Nope, δεν υπάρχει! Χα, σε πρόλαβα!! :p :p :p

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν και σε καμία περίπτωση δεν έχω τις γνώσεις σου , υποθέτω ότι το factory reset επαναφέρει το κινητό στην αρχική κατάσταση εφόσον υπάρχουν όλα τα απαραίτητα apps από τα οποία απαρτίζεται η Official ROM στο /system/app.

Εφόσον έχεις διαγράψει κάποια από αυτά με το TiB ή το Root Explorer τότε δεν νομίζω να υπάρχει γυρισμός. Αλλά ας δοκιμάσει....

 

Εκτός αν υπάρχει κάποιο unseen partition internaly από το οποίο κάνει restore όλη την ROM εξ' αρχής. Αλλά δεν το γνωρίζω... :O

 

Όχι εννοώ να κάνει factory reset από την στιγμή που έχει αποκαταστήσει τις εφαρμογές που διέγραψε από το /system/app. Πολλές φορές κάνουν conflict με τα δεδομένα της dalvik-cache και του /data/data (τα οποία δεν διαγράφονται οταν αφαιρεις μια εφαρμογή με TiB ή root explorer)

 

 

Nope, δεν υπάρχει! Χα, σε πρόλαβα!! :p :p :p

 

Συγνώμη, απλά διαβάζοντας τα προηγούμενα post, είχα την εντύπωση οτι ο/η samy_roula7 έκανε restore των εφαρμογών και απλά δεν δούλεψαν, γι'αυτό και πρότεινα factory reset!

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας Ευχαριστω ολους για τον χρονο σας :)

 

Βρε παιδια να ρωτησω και κατι ακομα αν αφαιρεσω mediascape,timescape θα υπαρχει καποια επιπτωση σε καποια εφαρμογη και αν ναι τι???γιατι μονο για 2-3 μερες το ειχα και δεν αντιληφθηκα κατι.παντως το τηλ ηταν σαφως γρηγοροτερο:)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

EManual.apk

EManualLauncher.apk

FaceRecognition.apk

JapaneseIME.apk

LatinIME.apk

LearningClient.apk

OMAClientProvisioning.apk

PcCompanion.apk

playnowback.apk

playnowclient.apk

SEMCSetupWizard.apk

SEMCTouchPalKoreanQWERTY.apk

SetupWizard.apk

Stk.apk

TimescapeLargeUI.apk

TimescapeLargeUIThemes

moxiermail.apk

playnowappinstaller.apk

quadrapop.apk

wisepilot.apk

 

Ορίστε μια απολύτως ακίνδυνη λίστα όλων των .apk που μπορείς να αφαιρέσεις.

 

Εδώ θα βρεις μια λίγο πιο παρακινδυνευμένη με την έννοια ότι κάποιες εφαρμογές δεν είναι αναντικατάστατες αλλά αν τις αφαιρέσεις πρέπει να έχεις εναλλακτική λύση...

 

Και ΕΔΩ (προς το τέλος του post - μέσα στο γκρι πλαίσιο) μια αρκετά πιο εκτενής λίστα αφαίρεσης εφαρμογών αλλά αρκετά επικίνδυνη. Αν θες να την ακολουθήσεις διάβασε προσεκτικά ποιες εφαρμογές να εγκαταστήσεις σε περίπτωση που αφαιρέσεις κάποιες γιατί αλλιώς πολλά δεν θα λειτουργούν. :shifty:

 

Φιλικά,

mr_element. :cool:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με τον συγχρονισμό με την Sony.

Από την πρότελευταια αναβάθμιση και μετά δεν μπορώ να συχρονίσω ενώ πριν από αυτή έκανα κανονικά συγχρονισμό

Username και password είναι σωστά τα έχω τσεκάρει πολλές φορές

Επίσης στα υπομενού που έχει εμφανίσει μετά τις αναβαθμίσεις (επαφες-ημερολογιο-σελιδοδεικτες) έβαλα και εκεί το username και password αλλά τίποτα

Δεν είναι root το κινητό και έχω έκδοση 2.1.Α.0.435

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με τον συγχρονισμό με την Sony.

Από την πρότελευταια αναβάθμιση και μετά δεν μπορώ να συχρονίσω ενώ πριν από αυτή έκανα κανονικά συγχρονισμό

Username και password είναι σωστά τα έχω τσεκάρει πολλές φορές

Επίσης στα υπομενού που έχει εμφανίσει μετά τις αναβαθμίσεις (επαφες-ημερολογιο-σελιδοδεικτες) έβαλα και εκεί το username και password αλλά τίποτα

Δεν είναι root το κινητό και έχω έκδοση 2.1.Α.0.435

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Ίδιο πρόβλημα και εγώ, και έχω την 2.0.2.Α.0.24 (τελευταία διαθέσιμη για εμένα), χωρίς root.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με τον συγχρονισμό με την Sony.

Από την πρότελευταια αναβάθμιση και μετά δεν μπορώ να συχρονίσω ενώ πριν από αυτή έκανα κανονικά συγχρονισμό

Username και password είναι σωστά τα έχω τσεκάρει πολλές φορές

Επίσης στα υπομενού που έχει εμφανίσει μετά τις αναβαθμίσεις (επαφες-ημερολογιο-σελιδοδεικτες) έβαλα και εκεί το username και password αλλά τίποτα

Δεν είναι root το κινητό και έχω έκδοση 2.1.Α.0.435

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Ίδιο πρόβλημα και εγώ, και έχω την 2.0.2.Α.0.24 (τελευταία διαθέσιμη για εμένα), χωρίς root.

 

Μήπως υπάρχουν κενά πριν ή μετά το username/password?

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω αν καποιος τα εχει κανει root μπορει να συνεχισει να λαμβανει updates απο τη σονυ; Διοτι εχει αργισει παρα πολυ η επομενη ενημερωση ( αυτη μετα την 0.24 ) Ευχαριστω!
SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...