Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα περασα και τα δυο. Στο SetCpu εβαλα on demand στα 576, screen off στα 245 και <35% μπαταρια στα 384. Περασα και το cachemate free να κανει Auto Clear. Αν θελει καποιος μπορει να με διορθωσει στις επιλογες μου. Και δεν ξανασχολουμαι με τη μπαταρια.

Αγορασα και το Lancher Pro Plus και ειμαι ευχαριστημενη τωρα.

Thanks

 

Δοκίμασε και το AutoKiller Memory Optimizer που σου ανέφερε ο renesis_87[/member].

 

Επίσης να αναφέρω ότι έχει τώρα καμιά βδομαδούλα που "παίζω" σαν παιδί κι εγώ με το framework της 2.1! Τα αποτελέσματα ... θα τα δείτε παρακάτω! Μέχρι στιγμής ξαναχρωμάτισα την statusbar και όλα τα εικονίδια καταστάσεων και άλλαξα βασικά background (special thanks to DaRk_dOg[/member] ) και το Wallpaper είναι δια χειρός Lillifee[/member]!

 

[ATTACH]17552[/ATTACH][ATTACH]17553[/ATTACH][ATTACH]17554[/ATTACH][ATTACH]17555[/ATTACH]

 

A! Επίσης επειδή το να παίζεις με το framework έχει μερικές φορές ... εχμ ... :rolleyes: ... δυσάρεστα αποτελέσματα , δε γλίτωσα το re-flash χθες το βράδυ. Το αξιοσημείωτο ήταν ένα μικρό bug μετά την επανεγκατάσταση της 2.1!!! Με υπερηφάνια σας παρουσιάζω ... τον εαυτό μου!.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε και το AutoKiller Memory Optimizer που σου ανέφερε ο renesis_87[/member].

 

Επίσης να αναφέρω ότι έχει τώρα καμιά βδομαδούλα που "παίζω" σαν παιδί κι εγώ με το framework της 2.1! Τα αποτελέσματα ... θα τα δείτε παρακάτω! Μέχρι στιγμής ξαναχρωμάτισα την statusbar και όλα τα εικονίδια καταστάσεων και άλλαξα βασικά background (special thanks to Dark_Dog[/member] ) και το Wallpaper είναι δια χειρός Lillifee[/member]!

 

 

 

A! Επίσης επειδή το να παίζεις με το framework έχει μερικές φορές ... εχμ ... :rolleyes: ... δυσάρεστα αποτελέσματα , δε γλίτωσα το re-flash χθες το βράδυ. Το αξιοσημείωτο ήταν ένα μικρό bug μετά την επανεγκατάσταση της 2.1!!! Με υπερηφάνια σας παρουσιάζω ... τον εαυτό μου!.

 

Με γειές, πολύ καλό! ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το AutoKiller Memory Optimizer που σου ανέφερε ο renesis_87[/member].

 

Επίσης να αναφέρω ότι έχει τώρα καμιά βδομαδούλα που "παίζω" σαν παιδί κι εγώ με το framework της 2.1! Τα αποτελέσματα ... θα τα δείτε παρακάτω! Μέχρι στιγμής ξαναχρωμάτισα την statusbar και όλα τα εικονίδια καταστάσεων και άλλαξα βασικά background (special thanks to Dark_Dog[/member] ) και το Wallpaper είναι δια χειρός Lillifee[/member]!

 

[ATTACH]17552[/ATTACH][ATTACH]17553[/ATTACH][ATTACH]17554[/ATTACH][ATTACH]17555[/ATTACH]

 

A! Επίσης επειδή το να παίζεις με το framework έχει μερικές φορές ... εχμ ... :rolleyes: ... δυσάρεστα αποτελέσματα , δε γλίτωσα το re-flash χθες το βράδυ. Το αξιοσημείωτο ήταν ένα μικρό bug μετά την επανεγκατάσταση της 2.1!!! Με υπερηφάνια σας παρουσιάζω ... τον εαυτό μου!.

 

Δε θα μπορούσα να μην το σχολιάσω αυτό...! :D

Πολύ ωραία δουλειά και ξέρω πόσες ώρες σου πήρε,

οπότε για άλλη μια φορά, χαρά στο κουράγιο σου!!! ;)

Για όσους ρωτάνε γιατί έχω τόσο καιρό να γράψω

(και τους ευχαριστώ γιατί είναι πολύ γλυκό το ενδιαφέρον),

παρακολουθώ τις συζητήσεις,

απλά λόγω μειωμένου χρόνου δεν είχα χρόνο -ίσως και όρεξη...- να κάνω post,

αλλά απαντάω πάντα σε pm!

Καλωσήρθα πίσω, I guess... :happy:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το AutoKiller Memory Optimizer που σου ανέφερε ο renesis_87[/member].

 

Επίσης να αναφέρω ότι έχει τώρα καμιά βδομαδούλα που "παίζω" σαν παιδί κι εγώ με το framework της 2.1! Τα αποτελέσματα ... θα τα δείτε παρακάτω! Μέχρι στιγμής ξαναχρωμάτισα την statusbar και όλα τα εικονίδια καταστάσεων και άλλαξα βασικά background (special thanks to Dark_Dog[/member] ) και το Wallpaper είναι δια χειρός Lillifee[/member]!

 

[ATTACH]17552[/ATTACH][ATTACH]17553[/ATTACH][ATTACH]17554[/ATTACH][ATTACH]17555[/ATTACH]

 

A! Επίσης επειδή το να παίζεις με το framework έχει μερικές φορές ... εχμ ... :rolleyes: ... δυσάρεστα αποτελέσματα , δε γλίτωσα το re-flash χθες το βράδυ. Το αξιοσημείωτο ήταν ένα μικρό bug μετά την επανεγκατάσταση της 2.1!!! Με υπερηφάνια σας παρουσιάζω ... τον εαυτό μου!.

 

Ναι το περασα και αυτο element. Πολυ ωραιο το εγχειρημα σου. Μπραβο. Μακαρι να ξεραμε ολοι πως να δημιουργουμε...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Με γειές, πολύ καλό! ;)

 

Thanks mate! Θα ρίξω αρκετή δουλίτσα ακόμα! Ελπίζω να είσαι around για τις δύσκολες ώρες!!! :p

 

Δε θα μπορούσα να μην το σχολιάσω αυτό...! :D

Πολύ ωραία δουλειά και ξέρω πόσες ώρες σου πήρε,

οπότε για άλλη μια φορά, χαρά στο κουράγιο σου!!! ;)

...

Καλωσήρθα πίσω, I guess... :happy:

 

Έχεις φάει πρήξιμο εσύ για να καταλάβω πως λειτουργεί το framework-res.apk η ψυχούλα σου το ξέρει! Όπως και να 'χει Welcome Back! ;)

 

Ναι το περασα και αυτο element. Πολυ ωραιο το εγχειρημα σου. Μπραβο. Μακαρι να ξεραμε ολοι πως να δημιουργουμε...

 

Παίξε με τις ρυθμίσεις να δεις πιο κάνει κινητό σου να ανταποκρίνεται καλύτερα και να έχει την καλύτερη κατανάλωση μπαταρίας! Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα μπακ απ με το smsbackup λέει ότι έγινε έκανα login με τον google λογαριασμό μου κανονικά κ τα αποθήκευσε όλα λέει τα sms αυτό μετά λειτουργεί κανονικά στην επαναφορά? όλα κανονικά ? επίσης για τις επαφές έκανα αντίγραφο ασφαλείας από το μενού στις επαφές το έχει στις ρυθμίσεις έκανα αντίγραφο ασφαλείας στην κάρτα μνήμης κ μετά έχει επαναφορά λογικά θα μου τα επιστρέψει όλα έτσι? μετά την αναβαθμισει απλά για να ξέρω αν λειτουργουνε !! τώρα για το call log πως μπορώ να το σώσω ??
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα μπακ απ με το smsbackup λέει ότι έγινε έκανα login με τον google λογαριασμό μου κανονικά κ τα αποθήκευσε όλα λέει τα sms αυτό μετά λειτουργεί κανονικά στην επαναφορά? όλα κανονικά ? επίσης για τις επαφές έκανα αντίγραφο ασφαλείας από το μενού στις επαφές το έχει στις ρυθμίσεις έκανα αντίγραφο ασφαλείας στην κάρτα μνήμης κ μετά έχει επαναφορά λογικά θα μου τα επιστρέψει όλα έτσι? μετά την αναβαθμισει απλά για να ξέρω αν λειτουργουνε !! τώρα για το call log πως μπορώ να το σώσω ??

 

Για τα μηνύματα δεν ξέρω, γιατί δεν τα επανέφερα μετά την αναβάθμιση, αλλά η default εφαρμογή της SE (Αντίγραφα Ασφαλείας κτλ, θα το δεις στο μενού των εφαρμογών σου) κρατάει μηνύματα, επαφές και ιστορικό κλήσεων. ;)

Και μέσα από τις Επαφές, το backup που έκανες όμως είναι ok για τις επαφές, κι εγώ έτσι τις επανέφερα.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένα μικρό lag το έχει. Κοίταγα χτες λοιπόν εν μέσω εκλογικών αποτελεσμάτων πόση διαθέσιμη μνήμη έχει το τηλέφωνο. Είδα ένα νούμερο 30ΜΒ. Μετά από το reboot πήγε στα 110ΜΒ. Παίζουν αυτά τα νούμερα? Με 30ΜΒ λογικό δεν είναι να έχει θέμα? Πως το διορθώνουμε?
Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένα μικρό lag το έχει. Κοίταγα χτες λοιπόν εν μέσω εκλογικών αποτελεσμάτων πόση διαθέσιμη μνήμη έχει το τηλέφωνο. Είδα ένα νούμερο 30ΜΒ. Μετά από το reboot πήγε στα 110ΜΒ. Παίζουν αυτά τα νούμερα? Με 30ΜΒ λογικό δεν είναι να έχει θέμα? Πως το διορθώνουμε?

 

Δε το διορθώνουμε! Όταν το κινητό σου είναι ανοιχτό για ώρα το Android από μόνο του ανοίγει και κρατάει ανοιχτές ή ήμι-αδρανείς εφαρμογές γιατί αυτός είναι ο τρόπος και η φιλοσοφία λειτουργίας του. Να έχει πάντα την μνήμη γεμάτη για πιο γρήγορη εκτέλεση.

Όταν εσύ χρειαστείς κάποια άλλη εφαρμογή και η μνήμη δεν επαρκεί από μόνο του ξέρει ποια θα τερματίσει για να παρέχει τους απαραίτητους πόρους. Γι' αυτό και στο Android δεν χρησιμοποιούμε ποτέ task killer. Του προκαλεί αστάθεια και αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας!

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

και πλεον αποφευγει το ματι μου να κοιταει συνεχως το ποσοστο. Οτι ειναι να τρωει ας τρωει. Συμπερασμα δικό μου ειναι οτι το root δεν επηρεαζει τη μπαταρια.

 

Αν και λες οτι δεν θα ξανά κοιτάξεις τη μπαταρία σου θα σου ανάψω φυτίλια τώρα μήπως και βρεις τί σου καταναλώνει μπαταρία. Δες αυτό :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

@Lillifee: Welcome back. Χαιρομαστε πολυ που σε ξαναβλεπουμε στα λημερια μας... Απο τον επομενο μηνα θα αρχισω να μπουκαρω κι εγω στα δικα σας, a.k.a xda devs λογω περοισσοτερου ελευθερου χρονου.

 

@mr_element: Εισαι τεραστειος, εφαρμοσες την φορτιση εξ επαγωγης. Ο Τesla θα ηταν περιφανος για σενα. Και να σου πω την αληθεια το επαθα κι εγω καποια στιγμη που παλευα να το ρουταρω με το SuperOneClick, αλλα η λυση ηταν ενα βγαλσιμο μπαταριας μακρυα...:lol:

 

Και τωρα ενα ερωτημα για να μην χαλαρωνουμε... Καταλαθος το πρωι σε μια προσπαθεια να στειλω τον stock browser (τον ειχα βαλει στο ματι απο την πρωτη στιγμη τον ατιμο) εσβησα το "Προγραμμα προβολης HTML 2.1" μεσω ΤΒ αφου βεβαια το εκανα backup. Το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω να το επαναφερω με τιποτα γιατι δεν μου βγαζει την επιλογη. Τελικα εστειλα και τον Browser κι ολα βαινουν καλως. Τωρα παιζω με Δελφινι Χαη Ντεφηνισιον και δεν εχω δει καποιο προβλημα. What's the catch??? Που μπορει να μου τα σκασει ασχημα η απουσια του πρωτου αραγε???

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθα πίσω, I guess... :happy:

 

Καλως μας ήρθες πάλι :)

 

Τωρα παιζω με Δελφινι Χαη Ντεφηνισιον και δεν εχω δει καποιο προβλημα. What's the catch??? Που μπορει να μου τα σκασει ασχημα η απουσια του πρωτου αραγε???

 

Χαχαχαχ όχι δεν θα έχεις πρόβλημα τον έστειλα και γω ο δελφίνης είναι άπαιχτος :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επιδη κουραστηκα να περιμενω την 2.1 θελω να κανετε εναν κοπο και να μου πειτε πως θα βαλω την 2.1 μονος μου που θα μπω στο ιντερνετ? πιστευω ενα PM με οδηγιες θα ηταν πολυ χρησιμο:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επιδη κουραστηκα να περιμενω την 2.1 θελω να κανετε εναν κοπο και να μου πειτε πως θα βαλω την 2.1 μονος μου που θα μπω στο ιντερνετ? πιστευω ενα PM με οδηγιες θα ηταν πολυ χρησιμο:)

 

Λοιπον, πηρα σημερα τηλεφωνο στην εταιρια να ρωτησω τι επιτελους συμβαινει με την κ$@οαναβαθμιση στο κινητο μου.

Ο πρωτος τυπος (στο 801 11...) μου ειπε οτι η αναβαθμιση δεν υπαρχει επισημα :!: ακομα, παρολο που του εξηγησα πολλακις οτι αρκετοι με μη πειραγμενα τηλεφωνα την εχουν...

Ο δευτερος (στο 210-68... ) μου ειπε οτι οντως υπαρχει η αναβαθμιση αλλα παει αναλογα με τον κωδικο του μοντελου κ μεσα στις επομενες ημερες θα εμφανιστει κ στο δικο μου τηλεφωνο....

Δλδ αλλα λογια ν' αγαπιομαστε!!!!!

Οποτε υπομονη...

 

ΥΓ. Εννοειται οτι τους τρελο-εκραξα κ για την εκδοση (2.1 αντι για 2.2) κ για την καθυστερηση!!!

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Αν και λες οτι δεν θα ξανά κοιτάξεις τη μπαταρία σου θα σου ανάψω φυτίλια τώρα μήπως και βρεις τί σου καταναλώνει μπαταρία. Δες αυτό :)

 

Ευχαριστω zxr. Το εβαλα. Με μια πρωτη ματιά φαινεται οτι τα παντα λειτουργουν καλα. Σχεδον ολα τα ποσοστα ειναι στο 0%. Θα το αφησω λιγο δουλευοντας το τηλεφωνο για να δω αν υπαρχει κατι επιληψιμο.

 

Παντως μετα που περασα το SetCpu και το AutoKiller Memory Optimizer που μου προτειναν τα παιδια ηδη εχω δει βελτιωση στα ποσοστα.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πηρα σημερα τηλεφωνο στην εταιρια να ρωτησω τι επιτελους συμβαινει με την κ$@οαναβαθμιση στο κινητο μου.

Ο πρωτος τυπος (στο 801 11...) μου ειπε οτι η αναβαθμιση δεν υπαρχει επισημα :!: ακομα, παρολο που του εξηγησα πολλακις οτι αρκετοι με μη πειραγμενα τηλεφωνα την εχουν...

Ο δευτερος (στο 210-68... ) μου ειπε οτι οντως υπαρχει η αναβαθμιση αλλα παει αναλογα με τον κωδικο του μοντελου κ μεσα στις επομενες ημερες θα εμφανιστει κ στο δικο μου τηλεφωνο....

Δλδ αλλα λογια ν' αγαπιομαστε!!!!!

Οποτε υπομονη...

 

ΥΓ. Εννοειται οτι τους τρελο-εκραξα κ για την εκδοση (2.1 αντι για 2.2) κ για την καθυστερηση!!!

αντε να δουμε Edited by toympas
Link to comment
Share on other sites

Για τα μηνύματα δεν ξέρω, γιατί δεν τα επανέφερα μετά την αναβάθμιση, αλλά η default εφαρμογή της SE (Αντίγραφα Ασφαλείας κτλ, θα το δεις στο μενού των εφαρμογών σου) κρατάει μηνύματα, επαφές και ιστορικό κλήσεων. ;)

Και μέσα από τις Επαφές, το backup που έκανες όμως είναι ok για τις επαφές, κι εγώ έτσι τις επανέφερα.

 

ευχαριστώ θα δοκιμάσω και την default εφαρμογή ναι την έχω δει :)

Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα!!! Εκανα την αναβαθμιση σε 2.1, και απο το μαρκετ δεν μπορω να κατεβασω τιποτα. Μενει στην εκκινηση ληψης...
Link to comment
Share on other sites

Ακυρωσε τη ληψη, κανε ενα restart και θα εισαι κομπλε. Κι εμενα μου το εκανε στην αρχη.
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να το ξαναεγκαταστησω? Αυτο παω να κανω τωρα. Σε αλλα φορουμ ελεγαν για ακυρωση της τελευταιας ενημερωσης του μαρκετ αλλα στις εφαρμογες που πηγα, ηταν μονο το champions league. Τιποτα αλλο
Link to comment
Share on other sites

Εχω την nordic με root.Μπορει καποιος να μου πει πως να ξεφορτωθω τα περιττα της SE.Τι χρειαζεται να κανω?
Link to comment
Share on other sites

λοιπον .... 2.1 nordic rooted... σχετικα φρεσκο και αδειο το κινητο.

περνας Rockplayer Full:

Με Software encoding:

avi :16 fps

mkv : 7 fps (slow motion κανονικο)

Ηardware encoding δε μου παιζει γραφει : cannot play with System Player.

Την ιδια ωρα φιλος με Galaxy S ιδια περιπου fps sto soft mode αλλα τον αφηνει hard mode

οπου και παιζει mkv κρυσταλλο 25 fps....

 

Παλια με 1.6 και soft baraga kai egw 25 (σε avi)

Tι φταιει? Rockplayer? κινητο? Nα ξεχασουμε το hardware mode ?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον .... 2.1 nordic rooted... σχετικα φρεσκο και αδειο το κινητο.

περνας Rockplayer Full:

Με Software encoding:

avi :16 fps

mkv : 7 fps (slow motion κανονικο)

 

Ανησυχητικό αυτό! Το επιβεβαιώνετε και άλλοι με 2.1 ;;;

 

Πάντως η system επιλογή στο Rockplayer δεν έπαιζε ούτε στην 1.6 για αρχεία εκτός από wmv, δηλαδή για αρχεία που δεν υποστηρίζει εγγενώς το σύστημα.

 

Έχω την ελληνοβουλγαρορουμανική έκδοση unbranded (αγορασμένη από το FNAC), και ακόμα να μου έρθει αναβάθμιση.

 

Καλημέρα.

Edited by arismastrokostas
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...