Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ερωτήσεις

1 ξέρουμε πότε θα βγεί το update του Android για το χ10 ;

2 μπορούμε να το κάνουμε να παίζει flash player ;

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2 ερωτήσεις

1 ξέρουμε πότε θα βγεί το update του Android για το χ10 ;

2 μπορούμε να το κάνουμε να παίζει flash player ;

 

Sent from my X10i using Tapatalk

1 Περιμενουμε..αυτες τις μερες.

2 Εννοεις να βλεπει βιντεο flash στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

2 Εννοεις να βλεπει βιντεο flash στο ιντερνετ?

 

:cry: :cry: :cry: Πρεπει να εχουμε την 2.2 update οχι την 2.1

 

Αναμενουμε η ελπιδα πεθαινει τελευταια !!!!!!!!!

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειμαι rooted και δεν εχω προσβαση σε paid εφαρμογες και υπαρχουν πολλα themes κυριως που δεν μπορω να τα βρω ουτε στα "μαγαζακια" υπαρχει καποιο site που να μπορω να τα αγοραζω μεσω Paypal? Γιατι ολα τα γνωστα site παραπεμπουν στο barcode scanner που βγαζει στο market.

Το adw tron theme για παραδειγμα το οποιο ψαχνω ο developer εχει τη σελιδα του στο τουίτερ.

 

1. Το ξερω οτι ειμαστε κοντα στην αναβαθμιση αλλα.... αν κανω root τωρα και περασω το market enabler και αγορασω τις εφαρμογες που με ενδιαφερουν αυτες θα αποθηκευτουν στην καρτα σωστα? Δηλαδη μετα την αναβαθμιση δεν θα χασω τις εφαρμογες αυτες?

 

2. Σε αυτόν τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282244 πότε συνδέουμε το κινητο στον υπολογιστή? Γιατι μεχρι το βημα 4 κατι τετοιο δε βλεπω να ειναι απαραιτητο.

 

3. Στο βημα 5 λεει "Το paid tab δεν εμφανίζεται γιατί πρέπει να πειράξετε ένα αρχείο.

Μπορείτε να βρίσκετε paid apps και χωρίς αυτό! Αν παρόλα αυτά το θέλετε, διαβάστε παρακάτω..."

Δηλαδη αν κανω μεχρι και το 4ο βημα μπορω να βλεπω και να αγοραζω εφαρμογες και το 5ο βημα δεν ειναι απαραιτητο? (Αν γνωριζω ποιες εφαρμογες θελω..)

 

Μεχρι το 4ο βημα όλα μου φαινονται σχετικα "αθωα" σε εμενα που δεν ειμαι σχετική με το root.

 

Επίσης αναφέρθηκε ότι το market enabler δουλευει και χωρις το root. Ισχύει?

 

Συγχωρήστε τις πολλες οι ερωτησεις μου αλλα αν κανω καμια πατατα θα το φυσαω και δε θα κρυωνει...

Αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει.

Thanks.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειμαι rooted και δεν εχω προσβαση σε paid εφαρμογες και υπαρχουν πολλα themes κυριως που δεν μπορω να τα βρω ουτε στα "μαγαζακια" υπαρχει καποιο site που να μπορω να τα αγοραζω μεσω Paypal? Γιατι ολα τα γνωστα site παραπεμπουν στο barcode scanner που βγαζει στο market.

Το adw tron theme για παραδειγμα το οποιο ψαχνω ο developer εχει τη σελιδα του στο τουίτερ.

 

1. Το ξερω οτι ειμαστε κοντα στην αναβαθμιση αλλα.... αν κανω root τωρα και περασω το market enabler και αγορασω τις εφαρμογες που με ενδιαφερουν αυτες θα αποθηκευτουν στην καρτα σωστα? Δηλαδη μετα την αναβαθμιση δεν θα χασω τις εφαρμογες αυτες?

 

2. Σε αυτόν τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282244 πότε συνδέουμε το κινητο στον υπολογιστή? Γιατι μεχρι το βημα 4 κατι τετοιο δε βλεπω να ειναι απαραιτητο.

 

3. Στο βημα 5 λεει "Το paid tab δεν εμφανίζεται γιατί πρέπει να πειράξετε ένα αρχείο.

Μπορείτε να βρίσκετε paid apps και χωρίς αυτό! Αν παρόλα αυτά το θέλετε, διαβάστε παρακάτω..."

Δηλαδη αν κανω μεχρι και το 4ο βημα μπορω να βλεπω και να αγοραζω εφαρμογες και το 5ο βημα δεν ειναι απαραιτητο? (Αν γνωριζω ποιες εφαρμογες θελω..)

 

Μεχρι το 4ο βημα όλα μου φαινονται σχετικα "αθωα" σε εμενα που δεν ειμαι σχετική με το root.

 

Συγχωρήστε τις πολλες οι ερωτησεις μου αλλα αν κανω καμια πατατα θα το φυσαω και δε θα κρυωνει...

Αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει.

Thanks.

Oι εφαρμογες δεν αποθηκευονται στη καρτα αλλα στη μνημη του τηλεφωνου λογω περιορισμου του android. H 2.2 Froyo σε αφηνει να κανεις αυτη τοη δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Oι εφαρμογες δεν αποθηκευονται στη καρτα αλλα στη μνημη του τηλεφωνου λογω περιορισμου του android. H 2.2 Froyo σε αφηνει να κανεις αυτη τοη δουλεια.

 

Δηλαδη οσοι εχουν αγορασει εφαρμογες θα πρεπει να τις αγορασουν ξανα μετα την αναβάθμιση? Νόμιζα ότι το root εδινε τη δυνατοτητα να τις αποθηκευεις στην καρτα...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειμαι rooted και δεν εχω προσβαση σε paid εφαρμογες και υπαρχουν πολλα themes κυριως που δεν μπορω να τα βρω ουτε στα "μαγαζακια" υπαρχει καποιο site που να μπορω να τα αγοραζω μεσω Paypal? Γιατι ολα τα γνωστα site παραπεμπουν στο barcode scanner που βγαζει στο market.

Το adw tron theme για παραδειγμα το οποιο ψαχνω ο developer εχει τη σελιδα του στο τουίτερ.

 

1. Το ξερω οτι ειμαστε κοντα στην αναβαθμιση αλλα.... αν κανω root τωρα και περασω το market enabler και αγορασω τις εφαρμογες που με ενδιαφερουν αυτες θα αποθηκευτουν στην καρτα σωστα? Δηλαδη μετα την αναβαθμιση δεν θα χασω τις εφαρμογες αυτες?

 

2. Σε αυτόν τον οδηγο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=282244 πότε συνδέουμε το κινητο στον υπολογιστή? Γιατι μεχρι το βημα 4 κατι τετοιο δε βλεπω να ειναι απαραιτητο.

 

3. Στο βημα 5 λεει "Το paid tab δεν εμφανίζεται γιατί πρέπει να πειράξετε ένα αρχείο.

Μπορείτε να βρίσκετε paid apps και χωρίς αυτό! Αν παρόλα αυτά το θέλετε, διαβάστε παρακάτω..."

Δηλαδη αν κανω μεχρι και το 4ο βημα μπορω να βλεπω και να αγοραζω εφαρμογες και το 5ο βημα δεν ειναι απαραιτητο? (Αν γνωριζω ποιες εφαρμογες θελω..)

 

Μεχρι το 4ο βημα όλα μου φαινονται σχετικα "αθωα" σε εμενα που δεν ειμαι σχετική με το root.

 

Επίσης αναφέρθηκε ότι το market enabler δουλευει και χωρις το root. Ισχύει?

 

Συγχωρήστε τις πολλες οι ερωτησεις μου αλλα αν κανω καμια πατατα θα το φυσαω και δε θα κρυωνει...

Αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει.

Thanks.

 

Λοιπόν kooky επειδή υπάρχει μια σχετική σύγχυση θα σου απαντήσω αναλυτικά στις ερωτήσεις σου με κάποια επιφύλαξη όμως , δηλαδή σε κάθε απάντηση υπάρχει και η πιθανότητα 1% να κάνω λάθος. :O

 

1. Οι εφαρμογές εγκαθιστούνται στην εσωτερική μνήμη του κινητού. Όταν κάνεις την αναβάθμιση σε 2.1 (που κανείς μας δεν ξέρει ακριβώς ποιες θα είναι οι επιπτώσεις της πάνω στην συσκευή) πιθανό είναι ότι για να γίνει μια τέτοια μεγάλη αναβάθμιση μάλλον θα χαθούν και όλα όσα είναι αποθηκευμένα στην εσωτερική μνήμη του τηλφώνου , δηλαδή , Επαφές , SMS , MMS , Εγκατεστημένες Εφαρμογές , Ρυθμίσεις Κινητού (ρυθμίσεις συγχρονισμού , κωδικοί wi-fi δικτύων κλπ.).

Ωστόσο , έχω την εντύπωση ότι όταν κατεβάζεις μια επί πληρωμή εφαρμογή αυτή καταχωρείται σαν πληροφορία στο Gmail σου έτσι ώστε την επόμενη φορά που θα πας να την ξανακατεβάσεις να σου λέει απλά "Εγκατάσταση" και όχι "Αγορά". Αλλά και πάλι δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

 

2. Στο βήμα -3- του οδηγού , αφού κατεβάσεις την εφαρμογή Market Enabler που προτείνει το παιδί πρέπει να συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή και να μεταφέρεις το αρχείο Market_Enabler.apk (ή τέλος πάντων όπως θα λέγεται) μέσα στην κάρτα μνήμης του τηλεφώνου , έτσι ώστε μετά να χρησιμοποιήσεις τον Astro (που σου είπε να κατεβάσεις πιο πάνω) για να βρείς την εφαρμογή εκεί που την μετέφερες και να την εγκαταστήσεις.

 

3. Μέχρι το βήμα -4- του οδηγού είσαι καλυμμένη για τις επί πληρωμή εφαρμογές και θα μπορείς να τις βλέπεις κανονικά στο Market σου , δες όμως τι γίνεται... Χωρίς το βήμα -5- η λίστα του market σου θα δείχνει κάπως έτσι:

[ATTACH]17438[/ATTACH]

Θα είναι όλες μαζί free & paid εφαρμογές. Με το βήμα -5- θα μπορείς να έχεις πάνω εκεί που λέει "Εφαρμογές - Παιχνίδια - Λήψεις" και ένα ακόμα κουμπί το οποίο θα λέει "Επί Πληρωμή Εφαρμογές" και όταν θα το πατάς θα σου βγάζει μόνο εφαρμογές που μπορείς να τις αγοράσεις και καμία από τις δωρεάν. Είναι περισσότερο για πρακτικούς λόγους παρά οτιδήποτε άλλο... Αν γνωρίζεις ποιες εφαρμογές θέλεις τότε και μέχρι το -4- είσαι OK και μετά μπορείς να τις κάνεις Αναζήτηση από το κουμπί με τον Μεγενθυντικό Φακό - πάνω δεξιά.

 

Πατατιά δεν γίνεται να κάνεις , με αυτά τα τηλέφωνα η ομορφιά προέρχεται από το πείραγμα και το ψάξιμο! Μην ανησυχείς για τίποτα , οτιδήποτε ποστάρουμε (εγώ ή άλλα παιδιά που ασχολούμαστε) εδώ μέσα είναι απολύτως ασφαλές και δοκιμασμένο αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες κατά γράμμα. Ελπίζω να βοήθησα! :)

 

Δηλαδη οσοι εχουν αγορασει εφαρμογες θα πρεπει να τις αγορασουν ξανα μετα την αναβάθμιση? Νόμιζα ότι το root εδινε τη δυνατοτητα να τις αποθηκευεις στην καρτα...

 

Επίσης αν και σου απάντησα παραπάνω σχετικά με την αγορά εφαρμογών , να ενημερώσω ότι η εγκατάσταση -το τονίζω- εφαρμογών στην κάρτα μνήμης (SDCARD) της συσκευής είναι εφικτή με Android 2.2 Froyo κι έπειτα. Φυσικά υπάρχει και ένας ημιτελής τρόπος για την 2.1 (και ίσως με την 1.6?? :confused: ) με την εφαρμογή Apps2SD και με μπόλικο "πείραγμα" αλλά αν φοβάσαι ακόμα το root , τότε δε σου συστήνω ούτε καν να το προσπαθήσεις!!! :p :p :p

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν και σου απάντησα παραπάνω σχετικά με την αγορά εφαρμογών , να ενημερώσω ότι η εγκατάσταση -το τονίζω- εφαρμογών στην κάρτα μνήμης (SDCARD) της συσκευής είναι εφικτή με Android 2.2 Froyo κι έπειτα. Φυσικά υπάρχει και ένας ημιτελής τρόπος για την 2.1 (και ίσως με την 1.6?? :confused: ) με την εφαρμογή Apps2SD και με μπόλικο "πείραγμα" αλλά αν φοβάσαι ακόμα το root , τότε δε σου συστήνω ούτε καν να το προσπαθήσεις!!! :p :p :p

 

Ισχύει και για την 1.6 και για το mini και για το κανονικό X10.

 

Αν και ακόμα είναι σε "βρεφικό" στάδιο, δουλεύει. Απλά πρέπει να ισχύουν κάποιες προϋποθέσεις ωστε να πετύχεις καλύτερη απόδοση και όχι χειρότερη.

 

Σχετικά με το app2sd για χρήστες X10, θα βρείτε περισσότερα εδώ

 

PS: Εννοείται πως η παραπάνω διαδικασία αφορά χρήστες που γνωρίζουν βασικές εντολές adb shell καθως και γνωρίζουν τι ακριβώς κάνει το app2sd στο κινητό.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1. Ωστόσο , έχω την εντύπωση ότι όταν κατεβάζεις μια επί πληρωμή εφαρμογή αυτή καταχωρείται σαν πληροφορία στο Gmail σου έτσι ώστε την επόμενη φορά που θα πας να την ξανακατεβάσεις να σου λέει απλά "Εγκατάσταση" και όχι "Αγορά". Αλλά και πάλι δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

 

2. Στο βήμα -3- του οδηγού , αφού κατεβάσεις την εφαρμογή Market Enabler που προτείνει το παιδί πρέπει να συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή και να μεταφέρεις το αρχείο Market_Enabler.apk (ή τέλος πάντων όπως θα λέγεται) μέσα στην κάρτα μνήμης του τηλεφώνου , έτσι ώστε μετά να χρησιμοποιήσεις τον Astro (που σου είπε να κατεβάσεις πιο πάνω) για να βρείς την εφαρμογή εκεί που την μετέφερες και να την εγκαταστήσεις.

 

Σ'ευχαριστω snifisnif.

1. Για να την ξανακατεβασω θα πρεπει να μπορω και να τη βλεπω αρα θα πρεπει να ειμαι rooted παλι...:O

 

2. Συνηθως στελνω τα .apk απο τον υπολογιστη με bluetooth γι'αυτο το ανεφερα.

 

Επισης στο thread του root αναφερθηκε και αυτο.

Θα πρέπει να κανεις καποια πράματα πριν κανεις όμως οτιδήποτε, κάνε απεγκατάσταση το market enabler ,κανε επανεκκίνηση ,ξανακαντο εγκατάσταση , τρεξτο ,πηγαινε στη setting list επέλεξε [it] TIM (TIM) πατόντας παρατεταμένα , "χτύπα" την επιλογή ,σε καποιο σημειο θα ζητησει δικαιώματα SU ,δωστα θα σου πει οκ και πήγαινε πίσω με το πλήκτρο Back θέλει 2-3 φορές να βγεις εξω απο το πρόγραμμα . Τώρα πρέπει να βλέπεις και τις paid εφαρμογές αλλα μη χαίρεσαι

δε τελειώσαμε ακόμα διάβασε εδώ ,ακολούθησε τα βήματα αυτά:

 

1.Go to /data/data/com.android.vending/shared_prefs/vending_preferences.xml

2.Copy this vending_preferences.xml to SD card and mount your phone and open from notepad (you can do this within the phone itself)

3.Find {boolean name="metadata_paid_apps_enabled" value="false" }

4.Change it to {boolean name="metadata_paid_apps_enabled" value="true" }

5.Copy this file back to SD card

6. replace the original vending_preferences.xml with the modified one on /data/data/com.android.vending/shared_prefs/vending_preferences.xml

 

Τα παραπάνω βήματα θα σε βοηθήσουν να δεις ΟΛΕΣ τις paid αλλα και τις free εφαρμογές .

Τωρα επειδή σε καθε επανεκκίνηση το τηλέφωνό σου θα ξανακάνει edti στο αρχείο που πείραξες καλά θα είναι να το κάνεις "μονο για ανάγνωση" πριν το βάλεις στην καθορισμένη θεση.

 

Ειναι απαραιτητο βήμα ή όχι?

 

:lol::lol:Ασε που μολις αποφασισω να το κανω σημερα-αυριο ειμαι σιγουρη πως θα αναβαθμιστουμε στις επομενες ωρες. Οπως οταν καθε φορα που αποφασιζω να πλυνω το αυτοκινητο μου κατω απο τον πεντακαθαρο ουρανο μετα απο λιγες ωρες βρεχει...:lol::lol:

Thanks

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οσοι εχουν αγορασει εφαρμογες θα πρεπει να τις αγορασουν ξανα μετα την αναβάθμιση? Νόμιζα ότι το root εδινε τη δυνατοτητα να τις αποθηκευεις στην καρτα...

 

 

Κάποια στιγμή που τα είχα διαγράψει όλα απο το τηλ. :confused: όταν πηγα στο μαρκετ τα εγκατέστησα χωρις να πληρώσω , σε κάποια που ειχα κατεβάσει απο site developer απλά μου ζητούσε την license , φυσικά ο καλύτερος τρόπος είναι Titanium backup αλλα ποιός ξέρει όταν θα έρθει η 2,1 πότε θα έχουμε root και όλα τα καλούδια που συνηθίσαμε τόσο καιρό , θα συγχυστώ μου φαίνεται :confused::confused::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω snifisnif.

1. Για να την ξανακατεβασω θα πρεπει να μπορω και να τη βλεπω αρα θα πρεπει να ειμαι rooted παλι...:O

 

2. Συνηθως στελνω τα .apk απο τον υπολογιστη με bluetooth γι'αυτο το ανεφερα.

 

Επισης στο thread του root αναφερθηκε και αυτο.

Θα πρέπει να κανεις καποια πράματα πριν κανεις όμως οτιδήποτε, κάνε απεγκατάσταση το market enabler ,κανε επανεκκίνηση ,ξανακαντο εγκατάσταση , τρεξτο ,πηγαινε στη setting list επέλεξε [it] TIM (TIM) πατόντας παρατεταμένα , "χτύπα" την επιλογή ,σε καποιο σημειο θα ζητησει δικαιώματα SU ,δωστα θα σου πει οκ και πήγαινε πίσω με το πλήκτρο Back θέλει 2-3 φορές να βγεις εξω απο το πρόγραμμα . Τώρα πρέπει να βλέπεις και τις paid εφαρμογές αλλα μη χαίρεσαι

δε τελειώσαμε ακόμα διάβασε εδώ ,ακολούθησε τα βήματα αυτά:

 

1.Go to /data/data/com.android.vending/shared_prefs/vending_preferences.xml

2.Copy this vending_preferences.xml to SD card and mount your phone and open from notepad (you can do this within the phone itself)

3.Find {boolean name="metadata_paid_apps_enabled" value="false" }

4.Change it to {boolean name="metadata_paid_apps_enabled" value="true" }

5.Copy this file back to SD card

6. replace the original vending_preferences.xml with the modified one on /data/data/com.android.vending/shared_prefs/vending_preferences.xml

 

Τα παραπάνω βήματα θα σε βοηθήσουν να δεις ΟΛΕΣ τις paid αλλα και τις free εφαρμογές .

Τωρα επειδή σε καθε επανεκκίνηση το τηλέφωνό σου θα ξανακάνει edti στο αρχείο που πείραξες καλά θα είναι να το κάνεις "μονο για ανάγνωση" πριν το βάλεις στην καθορισμένη θεση.

 

Ειναι απαραιτητο βήμα ή όχι?

 

:lol::lol:Ασε που μολις αποφασισω να το κανω σημερα-αυριο ειμαι σιγουρη πως θα αναβαθμιστουμε στις επομενες ωρες. Οπως οταν καθε φορα που αποφασιζω να πλυνω το αυτοκινητο μου κατω απο τον πεντακαθαρο ουρανο μετα απο λιγες ωρες βρεχει...:lol::lol:

Thanks

 

1: Ναί

2: Αχα

3: Απαραίτητο βήμα για να μπορείς να βλέπεις χωρια τις paid απο τις free αλλιώς θα είναι ανακατεμένες αν δε σε πειράζει αυτό οκ τοτε

 

Μη τρελαίνεσαι εύκολο είναι και γω βουνο τα έβλεπα στην αρχή ώσπου με βαρεθηκαν στο XDA και έβγαλαν το root με μια μονο εφαρμογή :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μη τρελαίνεσαι εύκολο είναι και γω βουνο τα έβλεπα στην αρχή ώσπου με βαρεθηκαν στο XDA και έβγαλαν το root με μια μονο εφαρμογή :lol::lol:

 

!!!...Το εκανα και εγκατεστησα και το titanium και μου ζητησε να ενεργοποιησω τον εντοπισμό σφαλματων. Αυτο μονιμα θα το αφησω ενεργοποιημενο τωρα??

 

Τα κοκκινα γραμματα στο titanium που ειναι του συστηματος τα κανουμε κι εκεινα μπακ απ ή οχι?

 

Εβαλα και το market enabler εκανα ολη τη διαδικασια. Με τη δευτερη τα καταφερα. Αντε να δουμε.

 

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια. Μονο μια απαντηση και για το μπακ απ στα αρχεια συστηματος θελω..

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

!!!...Το εκανα και εγκατεστησα και το titanium και μου ζητησε να ενεργοποιησω τον εντοπισμό σφαλματων. Αυτο μονιμα θα το αφησω ενεργοποιημενο τωρα??

 

Τα κοκκινα γραμματα στο titanium που ειναι του συστηματος τα κανουμε κι εκεινα μπακ απ ή οχι?

 

Εβαλα και το market enabler εκανα ολη τη διαδικασια(done and all set) αλλα πηγα στο μαρκετ και δε μου εμφανιζει τις paid. Καμια paid. Εκανα κατι λαθος? Οπως τα εγραφε το εκανα.

 

Δοκίμασε με κάποιο task manager να σκοτώσεις την εφαρμογή market και ακολούθως ξανανοιξέ το. Καμιά φορά δεν δέχεται τις αλλαγές αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

 

Εβαλα και το market enabler εκανα ολη τη διαδικασια(done and all set) αλλα πηγα στο μαρκετ και δε μου εμφανιζει τις paid. Καμια paid. Εκανα κατι λαθος? Οπως τα εγραφε το εκανα.

 

Αντι το market enabler βάλε το MarketAccess να υσηχάσεις .

 

Για τον εντοπισμο σφαλμάτων μονο οταν χρειάζεται να κανεις κατι με το TB

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μηπως μπορω να αλλαξω και γραμμαοσειρα στο τηλεφωνο ή πολλα ζηταω?

Μπορει να μου πει κανεις καποιες εφαρμογες για rooted που ειναι απαραιτητες?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις γραμματοσειρά. Χρειάζονται δύο δωρεάν προγραμματάκια από το market και η γραμματοσειρά που θέλεις να περάσεις.

 

1.Root your X10 and install SuperUser.

2.Install TypeFresh from market and grant super user permission.

3.Install AndExplorer from market(Type Fresh needs this for browsing files)

4.Before proceeding further Back up existing fonts using Type Fresh and Save the files in /sdcrd/fonts.

5.Add your desired .ttf file to /sdcard/fonts and apply using Type Fresh

 

Reboot the phone and you are done with changing the font

 

Thanks to jassired from XDA.

 

Μην δοκιμάσεις την Sony Sketch. Ενώ είναι πολύ ωραία, οι αγγλικοί χαρακτήρες είναι πολύ μικροί και οι ελληνικοί πολύ μεγάλοι. Αν καταφέρεις να μεγαλώσεις τους αγγλικούς οι ελληνικοί δεν θα χωράνε στην οθόνη χαχχαχαχα..

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις γραμματοσειρά. Χρειάζονται δύο δωρεάν προγραμματάκια από το market και η γραμματοσειρά που θέλεις να περάσεις.

 

1.Root your X10 and install SuperUser.

2.Install TypeFresh from market and grant super user permission.

3.Install AndExplorer from market(Type Fresh needs this for browsing files)

4.Before proceeding further Back up existing fonts using Type Fresh and Save the files in /sdcrd/fonts.

5.Add your desired .ttf file to /sdcard/fonts and apply using Type Fresh

 

Reboot the phone and you are done with changing the font

 

Thanks to jassired from XDA.

 

Το back up πως το κανουμε?

Τα εβαλα τα προγραμματα αλλα δε μου βγαζει καθολου fonts. Μονο αυτο μου δειχνει αμα πατησω επανω στα υπαρχοντα fonts. Το εβγαλα το ξαναεβαλα εκανα και reboot. Τιποτα.

Edited by zxr

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το TypeFresh κάνεις backup στην SD τα υπάρχοντα fonts.

Μετά ρίχνεις μέσα εκεί (/sdcard/fonts) αυτό που θέλεις να περάσεις με τον AndExplorer.

Ξανατρέχεις το TypeFresh, επιλέγεις το νέο font και πατάς install.

Reboot -> Done.

 

Άντε κι ένα βιντεάκι δώρο (γιατί για rom μην περιμένετε)...

 

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το TypeFresh κάνεις backup στην SD τα υπάρχοντα fonts.

Μετά ρίχνεις μέσα εκεί (/sdcard/fonts) αυτό που θέλεις να περάσεις με τον AndExplorer.

Ξανατρέχεις το TypeFresh, επιλέγεις το νέο font και πατάς install.

Reboot -> Done.

 

Άντε κι ένα βιντεάκι δώρο (γιατί για rom μην περιμένετε)...

 

 

Βρηκα κατι fonts και στον andexplorer υπαρχουν. Τα ειχα περασει στην sd μεσω του astro. Εκανα apply απο το typefresh αλλα μου εβγαλε κατι για umount card, κατι τετοιο.

Στην αρχη ειχα πατησει back up απο το typefresh αλλα δεν αποθηκευτηκε κατι στην sd. Δεν ξερω κατι κανω λαθος.

 

Αυτο εδω δε μου το εμφανιζει.

Εχω βρει διαφορους οδηγους και τους εχω διαβασει αλλα τα fonts δεν υπαρχουν.

Δεν επρεπε να υπαρχουν μεσα στο type fresh ή εγω βρισκω οτι fonts θελω και τα βαζω?

Εβαλα καποια fonts σε .ttf μορφη μεσα στο fonts τα επελεξα αλλα απο εκει και περα τιποτα ουτε reboot ουτε τιποτα δε μου ζηταει.

 

ΔΕΝ τα καταφερνω παιδια. Βοηθεια κανενας?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να βλεπω μονο τις Paid , και δεν εχω καταλαβει την διαδικασια + οτι δεν βρισκω το xml αρχειο που λετε...

Τι πρεπει να κανω?

Κατα τα αλλα τις βλεπω τις paid εφαρμογες αλλα μαζι με τις αλλες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να βλεπω μονο τις Paid , και δεν εχω καταλαβει την διαδικασια + οτι δεν βρισκω το xml αρχειο που λετε...

Τι πρεπει να κανω?

Κατα τα αλλα τις βλεπω τις paid εφαρμογες αλλα μαζι με τις αλλες.

 

 

Για να το δεις αυτο το αρχείο και να το "πειράξεις" χρειάζεσαι τον rootexplorer και μετα να ακολουθήσεις τα παρακάτω βήματα ;)

 

 

1.Go to /data/data/com.android.vending/shared_prefs/vending_preferences.xml

2.Copy this vending_preferences.xml to SD card and mount your phone and open from notepad (you can do this within the phone itself)

3.Find {boolean name="metadata_paid_apps_enabled" value="false" }

4.Change it to {boolean name="metadata_paid_apps_enabled" value="true" }

5.Copy this file back to SD card

6. replace the original vending_preferences.xml with the modified one on /data/data/com.android.vending/shared_prefs/vending_preferences.xml

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το κανα...τιποτα...Ασε που ξαναγυριζει παντα στο False μετα....

Μπορεισ να μου στειλεισ το xml απο εσενα?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα οτι τα fonts πρεπει να ειναι σε μορφη ας πουμε

droidsans.ttf και droidsans-bold.ttf μεσα σε εναν φακελο.

Αυτα που βρισκω εγω ομως ειναι απλα τα ονοματα των fonts με καταληξη ttf. Μονο τα sony sketch εχω βρει ετοιμα.

Εχει κανενας τετοια set fonts να μου στειλει να δοκιμασω?

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το κανα...τιποτα...Ασε που ξαναγυριζει παντα στο False μετα....

Μπορεισ να μου στειλεισ το xml απο εσενα?

 

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει παλιοτερα ποστ οπου εκει αναφέρω οτι :

 

αφού κανεις όλα τα παραπάνω κανεις το άρχείο μονο για ανάγνωση (δεξι κλικ ιδιότητες) έτσι δε μπορεί το σύστημα να το κανει edit ;)

 

 

Edit:

Άσχετο ,σχετικό όμως με την αναβάθμιση του Χ10 που όλοι περιμένουμε, συζητήτε τωρα στους XDA , αν αγοράσει η Google την SE τοτε θα δουμε τη νεα έκδοση σύντομα ααααααααχαχαχαχα:lol::lol::lol:

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον!

 

Φαίνεται οτι η SE έδωσε ήδη το 2.1 update σε ορισμένους δημοσιογράφους ώστε να το ελέγξουν, να αναφέρουν bugs, και να γράψουν κριτική! Η έκδοση είναι σχεδόν αυτή που θα λάβουμε κι εμείς (ένα κλικ πιο πίσω μόνο). Ένας τύπος ήδη έγραψε review για τη 2.1 του X10, και έχει και benchmarks που δείχνουν καθαρά οτι το νέο firmware είναι πολύ πιο γρήγορο !

 

Εδώ είναι ο πρόλογος:

http://gadgets.apnafundaz.com/2010/10/android-2-1-eclair-firmware-for-xperia-x10-released-to-journalists-reviewed-tested/

 

Εδώ είναι το review στα Σουηδικά!!Μεταφράζεται εύκολα με τον Chrome browser - η Παπαρίζου βέβαια αν έχει πάρει το Χ10 ήδη θα το διαβάζει άνετα τώρα :)

http://www.swedroid.se/genomgang-av-android-2-1eclair-uppdateringen-for-xperia-x10/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...