Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τα μηνύματα είναι 100% σίγουρο ότι με την 24 πλέον και το μαμά πληκτρολόγιο στέλνει 160 χαρακτήρες...

Τι να πώ, αν δεν φταίει η sim τότε μήπως έχει να κάνει με το Brand που το δικό μου είναι Generic Global ενώ εσείς που στέλνετε 160 μπορεί να έχετε Customized σε κάποιον Έλληνα πάροχο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια!!σημερα θα παρω το Χ10 Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει skype μεσα κ αν δεν εχει αν μπορω να το κατεβασω απο καπου?κ γενικα αν γνωριζετε να μου πειτε μερικες εφαρμογες καλες..ευχαριστω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ότι πει πες της!

Στο ίδιο μενού με τις ρυθμίσεις δικτύων, που άλλαξες και το GSM, απλά έχεις ενεργοποιημένη την 1η επιλογή (MMS & Δεδομένα).

Θα δεις το 3g σηματάκι με τα 2 βελάκια δίπλα από το ενδεικτικό του σήματος στην μπάρα.

Εφόσον βλέπεις εναλλαγή στα βελάκια αυτά τότε υπάρχει μεταφορά δεδομένων και μπορείς να μπεις ιντερνετ, μαρκετ, κτλ.

Απλά όταν δεν χρειάζεσαι να μπαίνεις να το απενεργοποιείς για να μην σου τρώει το πακέτο (με το Apndroid).

 

Αρα χρειαζεται ή οχι το 3g να είναι ενεργοποιημένο??....συγμνώμη αν γίνομαι κουρατστικός απλά μια ξαδέρφη μου μου είπε ότι έχει wind καρτοκινητό και μπαινει στο ίντερνετ χωρίς να εχει ενεργοποιημένο το 3g

 

Πάντως το τσέκαρα με μόνο το GSM ενεργοποιημένο και όταν προσπάθησα να μπω (αφού έκανα επανεκκίνηση το κινητό), τότε και μόνο εμφανίστηκαν τα βελάκια να ανεβοκατεβένουν, έχοντας μόνο το GSM ενεργοποιημένο........βέβαια το G και όχι το 3G μου δείχνει δίπλα στην κεραία......βασικά αυτό που με προβληματίζει και για αυτό ρωτάω για το 3G γιατί δεν το θέλω, για να μη μου τρώει μπαταρία

 

Οκ έβγαλα άκρη και είδα ότι δεν χρειάζεται μόνιμα το 3g και με το APNDROID επιλέγεις ακόμα και το G αν θέλεις να εμφανίζεται..........ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΟ G ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ, ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΟΣΟ ΤΟ G ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ!!!!!!!!!!

Edited by marathos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!σημερα θα παρω το Χ10 Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει skype μεσα κ αν δεν εχει αν μπορω να το κατεβασω απο καπου?κ γενικα αν γνωριζετε να μου πειτε μερικες εφαρμογες καλες..ευχαριστω πολυ!!!

 

Δεν υπάρχει εγκατεστημένο, αλλά υπάρχουν εφαρμογές που μπορείς να βάλεις και το υποστηρίζουν.

Για εφαρμογές θα δεις στα θέματα του Android που μιλάνε για εφαρμογές, θα βρεις αρκετές.

 

Αρα χρειαζεται ή οχι το 3g να είναι ενεργοποιημένο??....συγμνώμη αν γίνομαι κουρατστικός απλά μια ξαδέρφη μου μου είπε ότι έχει wind καρτοκινητό και μπαινει στο ίντερνετ χωρίς να εχει ενεργοποιημένο το 3g

 

Πάντως το τσέκαρα με μόνο το GSM ενεργοποιημένο και όταν προσπάθησα να μπω (αφού έκανα επανεκκίνηση το κινητό), τότε και μόνο εμφανίστηκαν τα βελάκια να ανεβοκατεβένουν, έχοντας μόνο το GSM ενεργοποιημένο........βέβαια το G και όχι το 3G μου δείχνει δίπλα στην κεραία......βασικά αυτό που με προβληματίζει και για αυτό ρωτάω για το 3G γιατί δεν το θέλω, για να μη μου τρώει μπαταρία

 

Οκ έβγαλα άκρη και είδα ότι δεν χρειάζεται μόνιμα το 3g και με το APNDROID επιλέγεις ακόμα και το G αν θέλεις να εμφανίζεται..........ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΟ G ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ, ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΟΣΟ ΤΟ G ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ!!!!!!!!!!

 

Το σκέτο "G" σημαίνει ότι έχεις GPRS δίκτυο διαθέσιμο, το "Ε" σκέτο σημαίνει EDGE διαθέσιμο και το "3G" το 3g διαθέσιμο, πάντα στην δεδομένη περιοχή.

Από κει και πέρα εάν βλέπεις τα βελάκια να εναλλάσσονται τότε υπάρχει αποστολή/λήψη δεδομένων.

 

Η ξαδέλφη σου μπορεί να μπαίνει κι αυτή μέσω GPRS επειδή απλά δεν έχει 3G στην περιοχή και να νομίζει ότι δεν χρειάζεται για να μπει ή στο κινητό της να έχει επιλογή μεταξύ GPRS/3G ή να μπαίνει μέσω Wifi, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω.

Εάν δεν έχεις πρόσβαση σε κάποιο από αυτά τα 3 (GPRS, 3G & Wifi) τότε δεν μπαίνεις.

 

;)

Edited by double_k
Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ, αν δεν φταίει η sim τότε μήπως έχει να κάνει με το Brand που το δικό μου είναι Generic Global ενώ εσείς που στέλνετε 160 μπορεί να έχετε Customized σε κάποιον Έλληνα πάροχο?

 

Κι εμένα Global Genericc είναι και επίσης δε στέλνει 160 χαρακτήρες... :mad: Εσάς που στέλνει 160 χαρακτήρες με την default εφαρμογή ή το chompSMS και όχι το Hancent το τονίζω όχι το Handcent τι έκδοση έχετε? Έχει κάποιο συγκεκριμένο Brand?

[ATTACH]16857[/ATTACH][ATTACH]16854[/ATTACH][ATTACH]16855[/ATTACH][ATTACH]16856[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη,αν και ξερω οτι εχει απαντηθει μπορειτε να μου επεναλαβετε το κρυφο μενου.Ευχαριστω προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη,αν και ξερω οτι εχει απαντηθει μπορειτε να μου επεναλαβετε το κρυφο μενου.Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Κλείδωσε το XPERIA με το κουμπί ενεργοποίησης από πάνω.

Πάτα το κεντρικό πλήκτρο για να φωτίσει η οθόνη (και να σου βγάλει την οθόνη κλειδώματος με το βελάκι που πρέπει να σύρεις διαγώνια και ημι-κυκλικά προκειμένου να ξεκλειδώσει) αλλά ΜΗΝ το ξεκλειδώσεις.

Όπως είναι φωτισμένη η οθόνη και κλειδωμένο ακόμα το τηλέφωνο πάτα την ακολουθία πλήκτρων:

 

Μενού , Πίσω , Πίσω , Μενού , Πίσω , Μενού , Μενού , Πίσω

 

*Όπου μενού το τέρμα αριστερά πλήκτρο με το σύμβολο από 4 μικρά τετραγωνάκια

και πίσω το τέρμα δεξιά πλήκτρο με το βελάκι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα Global Genericc είναι και επίσης δε στέλνει 160 χαρακτήρες... :mad: Εσάς που στέλνει 160 χαρακτήρες με την default εφαρμογή ή το chompSMS και όχι το Hancent το τονίζω όχι το Handcent τι έκδοση έχετε? Έχει κάποιο συγκεκριμένο Brand?

[ATTACH]16857[/ATTACH][ATTACH]16854[/ATTACH][ATTACH]16855[/ATTACH][ATTACH]16856[/ATTACH]

 

Δεν ξερω αν παίζει ρόλο αλλα έχω εγκατεστημένο το "Handcent" μπήκα στο πειρασμο να δοκιμάσω και στελνω στέλνω απο την default εφαρμογή SMS με 160 χαρακτήρες ,εχω Vodafone Ελλαδα 24 ver.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δαιμονίζεσαι χωρίς λόγο. Πας στις ρυθμίσεις του ελληνικού πληκτρολογίου και ενεργοποιείς την κωδικοποιήση 7-bit. Έτσι θα μπορείς να γράφεις μόνο ΚΕΦΑΛΑΙΑ με 160 χαρακτήρες ανά SMS στην Default εφαρμογή του Android. Και για το Handcent SMS νομίζω υπάρχει κι εκεί επιλογή την οποία πρέπει να ενεργοποιήσεις για να μπορείς να στείλεις 160/1. Γράφεις κανονικά με μικρά αλλά όταν το στείλεις γίνονται ΚΕΦΑΛΑΙΑ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos προσπαθω να συνθεθω με wifi κ μου γραφει πως δεν γινεται γιατι???????????????:(((((((((((((((((((((((((((((((( κ κατι αλλο δεν μπορω να βρω τις επαφες μου..ας βοηθησει καποιος pleaseeeeeeeeeeeeee!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δαιμονίζεσαι χωρίς λόγο. Πας στις ρυθμίσεις του ελληνικού πληκτρολογίου και ενεργοποιείς την κωδικοποιήση 7-bit. Έτσι θα μπορείς να γράφεις μόνο ΚΕΦΑΛΑΙΑ με 160 χαρακτήρες ανά SMS στην Default εφαρμογή του Android. Και για το Handcent SMS νομίζω υπάρχει κι εκεί επιλογή την οποία πρέπει να ενεργοποιήσεις για να μπορείς να στείλεις 160/1. Γράφεις κανονικά με μικρά αλλά όταν το στείλεις γίνονται ΚΕΦΑΛΑΙΑ.

 

Δεν υπάρχει αυτή η επιλογή σε μένα (και φαντάζομαι σε όλα τα x10 κατ' επέκταση). Έψαξα τόσο στην default εφαρμογή μηνυμάτων του Android όσο και στις ρυθμίσεις του εκάστοτε πληκτρολογίου από αυτά που έχω εγκατεστημένα με τις ονομασίες:

1) Τυπικό Πληκτρολόγιο

*Προσπέρασα αυτά με τα Ιαπωνικά/Κορεάτικα

2) HTC_IME mod

3) Πληκτρολόγιο Android

Τίποτα ... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτή η επιλογή σε μένα (και φαντάζομαι σε όλα τα x10 κατ' επέκταση). Έψαξα τόσο στην default εφαρμογή μηνυμάτων του Android όσο και στις ρυθμίσεις του εκάστοτε πληκτρολογίου από αυτά που έχω εγκατεστημένα με τις ονομασίες:

1) Τυπικό Πληκτρολόγιο

*Προσπέρασα αυτά με τα Ιαπωνικά/Κορεάτικα

2) HTC_IME mod

3) Πληκτρολόγιο Android

Τίποτα ... :(

Βλακεία της Sony Ericsson τότε. Κατέβασε από το Market το Greek Keyboard (δε θυμάμαι ακριβή ονομασία, πάντως θα το βρεις εύκολα) και να χρησιμοποιείς αυτό. Αλλά γιατί σε καίει τόσο; Εγώ το HTC IME Mod από XDA χρησιμοποιώ, δε με νοιάζει πόσα μηνύματα θα χρεώνομαι γιατί μιλάω μόνο με άτομα που έχουν ίδια εταιρεία με μένα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από το market το Greek IME

 

Στις ρυθμίσεις του έχει επιλογή για 7bit SMS και με παρατεταμένο κλίκ στο πεδίο του κειμένου επέλεξέ το.

 

http://img189.imageshack.us/img189/4806/greekime.png

 

Αν βγάλετε άκρη γιατί οι μισοί έχουν 160 και οι άλλοι 70 χαρακτήρες μου το λέτε.

Link to comment
Share on other sites

οκ τα εφτιαξα..μηπως ξερετε να μου πειτε αν μπορω να ακουσω ραδιο απο καποιο site???ελπιζω να μου απαντησετε...:))

 

Κατέβασε την εφαρμογή RadioTime.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το AndAppStore Client???

Είναι εναλλακτική εφαρμογή market και έχει σαν πηγή το AndAppStore από το οποίο όμως μπορούμε να αγοράσουμε εφαρμογές.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Update σχετικά με τη διαδικασία rooting!

Το rooting πλέον μπορεί να πραγματοποιηθεί κατευθείαν από τη συσκευή μας,

χωρίς τη χρήση υπολογιστή,

απλά με την εγκατάσταση μιας εφαρμογής

και το πάτημα ενός κουμπιού!

Περισσότερα εδώ. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος σε κατι γιατι πατησα κατι κ δεν μπορω να ξεκλειδωσω το τηλ..:(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( ειχα επιλεξει μοτιβο κ ξαφνικα δεν λειτουργουσε η αφη κ δεν το δεχοταν κ μου βγαζει να γραψω ονομα χρηστη κ κωδικο google αλλα εγω δεν εχω κατι τετοιο τι ειναι αυτο βρε παιδια????????χτες το πηρα κ τωρα δεν μπορω να μοω στο μενου..ας με βοηθησει καποιος σας παρακαλω...:(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
Link to comment
Share on other sites

μηπως θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος σε κατι γιατι πατησα κατι κ δεν μπορω να ξεκλειδωσω το τηλ..:(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( ειχα επιλεξει μοτιβο κ ξαφνικα δεν λειτουργουσε η αφη κ δεν το δεχοταν κ μου βγαζει να γραψω ονομα χρηστη κ κωδικο google αλλα εγω δεν εχω κατι τετοιο τι ειναι αυτο βρε παιδια????????χτες το πηρα κ τωρα δεν μπορω να μοω στο μενου..ας με βοηθησει καποιος σας παρακαλω...:(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

 

Κάθε Android κινητό συνδέεται με ένα google account.

Στο ζητάει όταν ανοίξεις για πρώτη φορά το Market ή το Gmail.

Ο κωδικός google είναι η gmail διεύθυνση και ο κωδικός

που δήλωσες σε μία από τις δύο παραπάνω περιπτώσεις.

Έτσι θα ξεκλειδώσει και πάλι το τηλέφωνο! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάθε Android κινητό συνδέεται με ένα google account.

Στο ζητάει όταν ανοίξεις για πρώτη φορά το Market ή το Gmail.

Ο κωδικός google είναι η gmail διεύθυνση και ο κωδικός

που δήλωσες σε μία από τις δύο παραπάνω περιπτώσεις.

Έτσι θα ξεκλειδώσει και πάλι το τηλέφωνο! ;)

 

το βρηκα σε ευχαριστω παρα παρα πολυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μηπως ξερεις αν υπαρχει καποια εφαρμογη να παιζει ραδιοφωνο???:):D

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα σε ευχαριστω παρα παρα πολυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μηπως ξερεις αν υπαρχει καποια εφαρμογη να παιζει ραδιοφωνο???:):D

 

Το RadioTime ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη στην "αγορα". Δεν το βρισκεις στο market γιατι ειναι paid εφαρμογη.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το RadioTime ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη στην "αγορα". Δεν το βρισκεις στο market γιατι ειναι paid εφαρμογη.

 

που σημαινει??:(που το βρισκω δηλαδη????

Link to comment
Share on other sites

Η' το αγοραζεις ή το βρισκεις με υπογειους τροπους σε site με "σπασμενες" εφαρμογες.:X
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...