Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό λοιπόν που θέλω να ρωτήσω είναι αν πχ διαλέξω τα files για UK Generic, θα μπορώ να έχω ελληνικά σαν γλώσσα? Γιατί προφανώς το UK Generic θα δείχνει στο κρυφό μενού Country UK (υποθέτω), αρα μήπως στην πρώτη έναρξη δε μου έχει καν τα ελληνικά σαν επιλογή?

 

Και κάτι ακόμη, αν η υπόθεση μου είναι σωστή και στο Country αναγνωρίζει UK, λογικά και στο Google market δε θα μου εμφανίζονται οι paid εφαρμογές? Ή παίζει κάνα geotagging εκεί?

 

Τα ελληνικά είναι ενσωματωμένα στο λειτουργικό Android, οπότε δεν παίζει τέτοιο θέμα κατόπιν debrand. Εγώ flashαρα την UK Generic R2κτλ και έχω κανονικότατα ελληνικά. ;)

Για να βλέπεις paid apps, χρειάζεσαι το Market Enabler (και root)!

 

Μη γράφεις τέτοια πράγματα όταν είναι online η Lillifee. Στο xda που κάποιοι επέμεναν πως το multitouch είναι ακόμη ανοιχτό ως ενδεχόμενο/δυνατότητα, μόνο που δε τους σταύρωσε!!! :p

 

Μα... είχα άδικο;;; Στους xda πρέπει να έχει αναφερθεί 1000άδες φορές. :rolleyes:

:lol:

Εδώ όμως δεν το έχουμε πει τόσες φορές, οπότε ας το ξαναπούμε.

Η ίδια η SE δήλωσε ότι το Xperia X10 δεν υποστηρίζει multitouch τόσο λόγω software όσο και λόγω hardware. Δηλαδή η οθόνη του δεν είναι ικανή κατασκευαστικά να υποστηρίξει αναγνώριση παραπάνω του ενός ταυτόχρονων πατημάτων. Αυτά είναι τα λεγόμενα της ίδιας της εταιρίας. ;)

Αντ' αυτού η SE ανέπτυξε έναν άλλο τρόπο για το zoom. Πατάς σε ένα σημείο παρατεταμένα και μετά σέρνεις το δάχτυλό σου προς τα πάνω για zoom-in και προς τα κάτω για zoom-out. Το module αυτό δεν έχει ενσωματωθεί ακόμα σε πολλές εφαρμογές, αλλά σίγουρα θα το δούμε στην προβολή εικόνων στο mediascape και στον browser σε μια επόμενη αναβάθμιση.

Για όποιον θέλει να το δοκιμάσει, η εφαρμογή JustPictures το ενσωμάτωσε στην τελευταία της αναβάθμιση!

 

Μα δεν νομίζω να έχει βγει αναβάθμιση για εμάς ακόμα εδώ στην Ελλάδα. Τις επόμενες εβδομάδες θα την δούμε μέσω ασύρματης συνδεσης. Άρα και το unbranding δεν νομίζω να παίζει ρόλο. Άσε που δεν πιστεύω ότι είναι branded η συσκευή μας!

 

Ε και πως εξηγείς ότι η δική σου συσκευή λέει Cosmote έχοντας SIM της Wind? Άντε η δική μου θα μπορούσε να το τραβάει από τη SIM, η δική σου όμως?

 

Νομίζω ότι το branded σημαίνει για πού προοριζόταν η συσκεύη ή ποιος την εισήγαγε. Πχ: αυτά που εμφανίζουν Cosmote στο κρυφό μενού είναι κομμάτια που διέθεσε η SE στην Cosmote για να τα μεταπωλήσει. Δεν ξέρω ακριβώς αν αυτό επηρεάζει τη διαδικασία της διανομής των αναβαθμίσεων. Επειδή όμως σίγουρα δεν παίζει software branding (έξτρα εφαρμογές, κλειδώματα, αλλαγές) από κανέναν ελληνικό πάροχο, δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει τέτοιο θέμα.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια πως μπορω να απεγκαταστησω τις εγαρμογες moxier? Ευχαριστω

 

Root και είτε α. adb μέσω του υπολογιστή σου β. titanium backup στο κινητό σου, δίνει τη δυνατότητα backup/restore/uninstall οποιασήποτε εφαρμογής, ακόμα και system, όπως το Moxier.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Root και είτε α. adb μέσω του υπολογιστή σου β. titanium backup στο κινητό σου, δίνει τη δυνατότητα backup/restore/uninstall οποιασήποτε εφαρμογής, ακόμα και system, όπως το Moxier.

χωρις root οχι ε? Καποιος ειπε οτι το συνδεσε με linux distro και το εσβισε ετσι απλα.Δοκιμασα αλλα τπτ :wacko:

Link to comment
Share on other sites

χωρις root οχι ε? Καποιος ειπε οτι το συνδεσε με linux distro και το εσβισε ετσι απλα.Δοκιμασα αλλα τπτ :wacko:

 

Χωρίς root δεν γίνεται, γιατί χωρίς root δεν έχεις δικαίωμα να τροποποιήσεις αρχεία συστήματος. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η οθόνη του δεν είναι ικανή κατασκευαστικά να υποστηρίξει αναγνώριση παραπάνω του ενός ταυτόχρονων πατημάτων

 

Εδω ορισμενες φορες δεν αναγνωριζει το ενα πατημα θελετε να αναγνωρισει και παραπανω?? :p

 

Οσο για το multitouch

http://www.engadget.com/2010/04/16/sony-ericsson-x10-can-do-multitouch-after-all-will-get-android/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να πιστέψουμε τον product manager της SE ή έναν αγνώστων στοιχείων "man on the inside"...

Ας μην διατηρούμε ελπίδες, αν έρθει καλοδεχούμενο, αλλά προς το παρόν η εταιρία το έχει αποκλείσει.

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σκατα να φαει!!! :X

 

Πρότεινέ τους το σε επίσημη επιστολή! :p

Αν και πάλι δε θα βοηθήσει το όλο θέμα multitouch! :lol:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να πιστέψουμε τον product manager της SE ή έναν αγνώστων στοιχείων "man on the inside"...

Ας μην διατηρούμε ελπίδες, αν έρθει καλοδεχούμενο, αλλά προς το παρόν η εταιρία το έχει αποκλείσει.

 

Απλά ακολουθούν το μονοπάτι της Apple...

με μία αναβάθμιση λογισμικού θα εμφανίσουν κρυμμένες δυνατότητες και θα μαγέψουν τα πλήθη!!!

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κατεβάσει και εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση Java, έτσι;

 

Δοκίμασε και το άλλο:

πήγαινε Start>Run>regedit

και ψάξε το string USB\Vid_0fce&Pid_adde\ και αντέγραψε έναν αριθμό της μορφής 1&23cfa456&7&8.

Αυτό είναι το DeviceID σου.

 

Τα εκανα ολα αυτα που εγραψες αλλα τιποτα.δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος.Ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες και με το που συνδεω το κινητο σε flash mode και παταω enter μου βγαζει το λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα ολα αυτα που εγραψες αλλα τιποτα.δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος.Ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες και με το που συνδεω το κινητο σε flash mode και παταω enter μου βγαζει το λαθος.

 

Τι λάθος σου βγάζει; Τα πιο πιθανά λάθη είναι 2: java και deviceID.

Link to comment
Share on other sites

Τι λάθος σου βγάζει; Τα πιο πιθανά λάθη είναι 2: java και deviceID.

 

Για το java μου γραφει αλλα εχω την τελευταια εκδοση version 6 update 20.

Link to comment
Share on other sites

please connect Xperia in flash mode.

Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

 

C:\Documents and Settings\ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΛΑΙΔΟΠΟΥΛΟΣ\Τα έγγραφά μου\ROOT\step1>java

ar X10flash.jar

2 ╔ΎΫΈ 2010 1:54:59 ΏΉ X10flash main

INFO: start

java.io.IOException: Unable to open channel, GetLastError=0

at com.sonyericsson.cs.usbflashnative.impl.USBFlashNativeImpl.openChan

l(Native Method)

at X10flash.main(X10flash.java:410)

Exception in thread "main" java.lang.NullPointerException

at java.lang.String.<init>(Unknown Source)

at X10flash.testPluged(X10flash.java:103)

at X10flash.run(X10flash.java:375)

at X10flash.main(X10flash.java:417)

Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

Link to comment
Share on other sites

Εδω ορισμενες φορες δεν αναγνωριζει το ενα πατημα θελετε να αναγνωρισει και παραπανω?? :p

 

Οσο για το multitouch

http://www.engadget.com/2010/04/16/sony-ericsson-x10-can-do-multitouch-after-all-will-get-android/

 

μα ρε παιδια η capasitive οθονες ειναι multitouch απο μονες τους.... στις capasitive δεν καταλαβαινει ενα σημειο αλλα εναν 'μεσο ορο' και κανει την επιλογη οποτε εχουμε πολαπλα σημεια σε ενα πατημα! :worry:

Link to comment
Share on other sites

μα ρε παιδια η capasitive οθονες ειναι multitouch απο μονες τους.... στις capasitive δεν καταλαβαινει ενα σημειο αλλα εναν 'μεσο ορο' και κανει την επιλογη οποτε εχουμε πολαπλα σημεια σε ενα πατημα! :worry:

 

Καταλαβαίνει το "μέσο όρο" από ένα άγγιγμα.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σίγουρα το σωστό DeviceID;

 

Σωστή η Lillifee :!: φαίνεται λάθος του deviceID.

2 πράγματα να προσέξεις, 1) όταν ψάχνεις για το deviceID καλύτερα να είναι συνδεδεμένο το κινητό και 2) πολλές φορές υπάρχουν περισσότερα από 1 deviceID

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανα ολα αυτα που εγραψες αλλα τιποτα.δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος.Ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες και με το που συνδεω το κινητο σε flash mode και παταω enter μου βγαζει το λαθος.

 

1-Κανε το update service της Ερικσον ακομα και εαν σου λεει οτι εισαι αναβαθμισμενος...

2-χρησιμοοιησε 32Bit λειτουργικο

3- βαλε το τελευταιο java

4- και μετα πεσ μας παλι αν κολησεις και αν μπορεισ βαλε screen να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνει το "μέσο όρο" από ένα άγγιγμα.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. ;)

 

ναι αλλα για για βγαλουμε τον μεσο ορο παει να πει οτι πρεπει να καταλαβαινει και πολλα σημεια....παραδειγμα η με το δαχτυλο μου πατησω κατι η με το γονατο μου τον μεσο ορο θα πιασει ασχετα που το γονατο μου τα πιασει ολη την οθονη...

Link to comment
Share on other sites

please connect Xperia in flash mode.

Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

 

C:\Documents and Settings\ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΛΑΙΔΟΠΟΥΛΟΣ\Τα έγγραφά μου\ROOT\step1>java

ar X10flash.jar

2 ╔ΎΫΈ 2010 1:54:59 ΏΉ X10flash main

INFO: start

java.io.IOException: Unable to open channel, GetLastError=0

at com.sonyericsson.cs.usbflashnative.impl.USBFlashNativeImpl.openChan

l(Native Method)

at X10flash.main(X10flash.java:410)

Exception in thread "main" java.lang.NullPointerException

at java.lang.String.<init>(Unknown Source)

at X10flash.testPluged(X10flash.java:103)

at X10flash.run(X10flash.java:375)

at X10flash.main(X10flash.java:417)

Πιέστε ένα πλήκτρο για συνέχεια. . .

 

Καταρχας οταν τρεχεις το DeviceID.cmd σου βγαζει το ID?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα για για βγαλουμε τον μεσο ορο παει να πει οτι πρεπει να καταλαβαινει και πολλα σημεια....παραδειγμα η με το δαχτυλο μου πατησω κατι η με το γονατο μου τον μεσο ορο θα πιασει ασχετα που το γονατο μου τα πιασει ολη την οθονη...

 

Δεν είναι ακριβώς όπως τα λες... Ένα άγγιγμα με την άκρη του δαχτύλου συμβαίνει στον ανάλογο με το μέγεθος του δαχτύλου χώρο. Το τηλέφωνο τότε εστιάζει το άγγιγμα στο μέσο όρο αυτής της περιοχής. Αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό από το να κάνει το ίδιο για 2 περιοχές ταυτόχρονα.

Εξάλλου αν ίσχυε αυτό που λες, όλα τα τηλέφωνα με capacitative οθόνη θα υποστήριζαν multi-touch ανεξαρτήτως λειτουργικού και λογισμικού. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να πιστέψουμε τον product manager της SE ή έναν αγνώστων στοιχείων "man on the inside"...

Ας μην διατηρούμε ελπίδες, αν έρθει καλοδεχούμενο, αλλά προς το παρόν η εταιρία το έχει αποκλείσει.

Ο "Insider" (:D) μπορεί να λέει ψέματα μπορεί όμως να λέει και την αλήθεια ειδικά αν πρόκειται για κάποιον που γνωρίζει όλα τα hardware και software specifications της συσκευής - δεν είναι η πρώτη φορά δα στην πληροφορική που το hardware υποστηρίζει λειτουργίες που για διάφορους λόγους στρατηγικής δεν αξιοποιούνται από το software. Οπότε δεν χρειάζεται να είσαι αφοριστική - πιθανόν δεν έχει multitouch αλλά όλα παίζουν. Ενδεχομένως να μην μάθουμε ποτέ τις πλήρεις δυνατότητες της συσκευής.

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...