Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη για Ελλάδα παιδιά!

Αναφέρετε και σε απαντήσεις 2-3 σελίδες πριν.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι τοιο πρέπει να κάνει το floating image

 

Μπα. Ρε παιδιά καμία εφαρμογή προβολής φωτό αλλά iPhone δεν υπαεχει;

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

ποτε βγηκε νεο firmware?????????????? γιατι το χ10 δεν θα παρει ποτε multitouch ? τι λειπει απο το hardware?

εχει βγει αλλα μονο με επιλογη για αγγλικη γλωσσα,για το multitouch αλλοι λενε οτι θα εχει,αλλοι παλι οχι,αλλο ειναι επισημοι της sony ericsson αλλοι τεχνικοι,θα δουμε στο μελλον.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Καλές οι αλλαγές που έρχονται με το νέο firmware αλλα 143 mb πολλα δεν είναι :lol: να υποθέσω πως με την αναβάθμηση τα χάνουμε όλα εεεε η κανω λάθος ???

 

Τουλάχιστο απ ότι διαβάζω θα λυθει μια και καλή το πρόβλημα των "κουφών" του φόρουμ :lol::lol::lol::D

 

Για να γίνει το update μπορώ μέσω SEUS να το κάνω απλά αλλάζοντας τα αρχεία στο φάκελο bin?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω το τηλ μια μερα και θελω βοηθεια γιατι δεν γνωριζω και πολλα,μπορει καποιος να μου πει αν και πως βλεπουμε απο το κινητο το υλικο της καρτας γιατι εβαλα καποιες φωτογραφιες σε φακελους στην καρτα στις εικονες αλλα δεν μπορω να τις βρω πουθενα και επισης περα απο τις δυο ζελατινες για την οθονη που εχει η συσκευασια το κινητο εχει η οθονη
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ... μετά από μια πρόσφατη συζήτηση που είχα με μια φίλη αποφάσισα ότι έχω "σακατέψει" το XPERIA μου. Πολύ σαβούρα παιδιά , αχρείαστα applications , folders μέσα στην SD με άχρηστα πράγματα (αρχεία , thumbs κλπ.) οπότε σκέφτηκα να κάνω hard reset και format την SD.

 

Το θέμα είναι ότι "Google is not always my friend" γιατί λίγο που το έψαξα μιας και δεν ξέρω πολλά από Android , μπέρδεψα όρους και τεχνικές. Δηλαδή:

 

Reset / Hard Reset : Διαφορές? Τι κερδίζω με το ένα τι με το άλλο?

 

Εγώ θέλω να γίνει το τηλέφωνό μου όπως όταν το πρωτοέβγαλα από το κουτί , πριν καν βάλω την SIM μέσα! Παρθένο! :p

 

Αν εν τέλη είναι το hard reset αυτό που χρειάζομαι , πως γίνεται? Βρήκα μια μέθοδο που είναι μέσω του μενού "Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων" και μια άλλη στους xda-developers που γίνεται ως εξής:

1. Απενεργοποίηση της συσκευής

2. Ταυτόχρονη πίεση "Κουμπί Properties" - "Κουμπί Back" + "Power Device Button" και από λίγο που διάβασα τα σχόλια από κάτω , σε άλλους αυτό δουλεύει , σε άλλους όχι ...

 

Γενικώς μου προκάλεσε μια σύγχυση το όλο θέμα και ένα μπέρδεμα! Όποιος τα έχει ξεμπλέξει ας ρίξει μια βοήθεια! :wacko:

---------------------

Επίσης special thanks to @mr.Kotsianhs & @miss.Lillifee επιτέλους κατάφερα να πάρω screenshots της συσκευής μου θα τα παραθέσω εδώ και θα είναι και στο αντίστοιχο ποστ για την Homescreen στην κατηγορία Android! :)

Sorry για την θολούρα και τις μουτζούρες στο ένα εκ των τεσσάρων , έγιναν εσκεμμένα , προσωπικά δεδομένα γαρ!

 

γεια σας εχω το τηλ μια μερα και θελω βοηθεια γιατι δεν γνωριζω και πολλα,μπορει καποιος να μου πει αν και πως βλεπουμε απο το κινητο το υλικο της καρτας γιατι εβαλα καποιες φωτογραφιες σε φακελους στην καρτα στις εικονες αλλα δεν μπορω να τις βρω πουθενα και επισης περα απο τις δυο ζελατινες για την οθονη που εχει η συσκευασια το κινητο εχει η οθονη

 

Φίλε μου το κινητό έχει το Office Suite που είναι ένας "πρωτόγονος" τύπου file explorer το οποίο σου επιτρέπει να δεις τα αρχεία στην μνήμη του τηλεφώνου και της κάρτας SD.

 

Ωστόσο αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο πέρα από το απλά "να δεις" , που να σου επιτρέπει σύνθετες λειτουργίες όπως αντιγραφή / επικόλληση / μετακίνηση / μετονομασία / απευθείας προσπέλαση αρχείων κλπ. μπες στο μάρκετ και κατέβασε κάποιον δωρεάν.

Προσωπικά σου προτείνω OI File Explorer ή Astro File Manager! :)

 

Όταν πρωτοπήρα το κινητό σε παλιότερα post , είχα διαβάσει ότι το κινητό έχει ήδη μια ζελατίνα εγκατεστημένη. Προσωπικά ποτέ δεν το πίστεψα γιατί δεν μπόρεσα και ποτέ να διακρίνω από που αρχίζει και που τελειώνει αυτή η ζελατίνα , αλλά το λέγαν όλοι! Ελπίζω μόνο να ισχύει γιατί έχω κάτι περιποιημένες γρατζουνίτσες ... :worry:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι κάτοχος του τηλεφώνου (σε λευκό που απλά τα σπάει!!!) εδώ και δυό μέρες. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν μπορώ να συμμεριστώ πολλά από αυτά που διάβαζα εδώ μέσα από τους φίλους. Αναφέρομαι στα θέματα του ήχου, της κάμερας, της μπαταρίας κλπ. Το τηλέφωνο παιδιά είναι πολύ γρήγορο, και σε βίντεο και φωτογραφίες με ικανοποίησε απόλυτα. Ναι ο ήχος θα μπορούσε να είναι δυνατότερος αλλά δεν είναι αυτό που αναφέρετε εδώ μέσα εκτός αν υπάρχει πρόβλημα ακοής. Εκεί πάω πάσο. Πιστεύω όμως ένα πράγμα. Η 1.6 έκδοση που κουβαλάει το γονατίζει και θα έπρεπε να φοράει μία μεταγενέστερη.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Στην τιμή που το πήρα κιόλας (320 σφραγιστό) δεν έπαιζε κάτι άλλο στην κατηγορία του.

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

SniFiSniF σε ευχαριστω για τη βοηθεια και θα ηθελα κατι ακομα αν γνωριζεται. εχω ανοικτο ασυρματο δικτυο οντελεκομσ και ενω χτες εμπαινα κανονικα απο το κινητο σημερα κανει συνδεση και αμεσως αποσυνδεση. απο το λαπτοπ μπαινει κανονικα
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

SniFiSniF σε ευχαριστω για τη βοηθεια και θα ηθελα κατι ακομα αν γνωριζεται. εχω ανοικτο ασυρματο δικτυο οντελεκομσ και ενω χτες εμπαινα κανονικα απο το κινητο σημερα κανει συνδεση και αμεσως αποσυνδεση. απο το λαπτοπ μπαινει κανονικα

 

Με το wireless αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα ... Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει αλλά μετά από κάποια ώρα και ενώ το έχω ρυθμίσει να μην βγαίνει ποτέ εκτός wireless εκτός και αν το απενεργοποιήσω εγώ αυτό λέει "Αποσυνδέθηκε" ... Ίσως είναι κάποιο bug ή ίσως είναι "Idle Time Out" λειτουργία των router μας.

Όπως και να 'χει δοκίμασε να βρεις την mac-adress του τηλεφώνου (είναι κάπου μέσα στις ρυθμίσεις του Wi-Fi) και να την περάσεις μέσα στο αντίστοιχο panel για mac adress του router σου.

Ίσως αυτό βοηθήσει την κατάσταση! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ... μετά από μια πρόσφατη συζήτηση που είχα με μια φίλη αποφάσισα ότι έχω "σακατέψει" το XPERIA μου.

Γενικώς μου προκάλεσε μια σύγχυση το όλο θέμα και ένα μπέρδεμα! Όποιος τα έχει ξεμπλέξει ας ρίξει μια βοήθεια! :wacko:

---------------------

Επίσης special thanks to @mr.Kotsianhs & @miss.Lillifee επιτέλους κατάφερα να πάρω screenshots της συσκευής μου θα τα παραθέσω εδώ και θα είναι και στο αντίστοιχο ποστ για την Homescreen στην κατηγορία Android! :)

Sorry για την θολούρα και τις μουτζούρες στο ένα εκ των τεσσάρων , έγιναν εσκεμμένα , προσωπικά δεδομένα γαρ!

 

 

Προτείνω να μη κανεις τιποτα , ο λόγος πολλή απλός , έτσι κι αλλιώς με την καινουρια αναβάθμιση θα γίνει απο την αρχή οπότε γιατι να παιδεύεσαι να το στήνεις 2 φορές ,λίγο υπόμονή.

 

Όμορφες οι screenshots πως τα κατάφερες όμως ??

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μη κανεις τιποτα , ο λόγος πολλή απλός , έτσι κι αλλιώς με την καινουρια αναβάθμιση θα γίνει απο την αρχή οπότε γιατι να παιδεύεσαι να το στήνεις 2 φορές ,λίγο υπόμονή.

 

Όμορφες οι screenshots πως τα κατάφερες όμως ??

 

ακριβως πες μας τροπο να ανεβασουμε κ μεις τα screenshots

 

Ορίστε παιδιά!

http://gadgets.apnafundaz.com/2010/05/how-to-take-screenshots-of-your-xperia-x10-easy-guide-tips-tricks/

 

Το άρθρο είναι ευκολότατο στην κατανόηση και μου δούλεψε στην εντέλεια. Σε 1-2 σημεία που κόλλησα βρήκα λύσεις στα comments των χρηστών και στις απαντήσεις του blogger που βρίσκονται πιο κάτω! Αν συναντήσετε κάποια δυσκολία post εδώ και το συζητάμε! :)

 

@Sotarts: Η αναβάθμιση αργεί , τι ξέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε παιδιά!

http://gadgets.apnafundaz.com/2010/05/how-to-take-screenshots-of-your-xperia-x10-easy-guide-tips-tricks/

 

Το άρθρο είναι ευκολότατο στην κατανόηση και μου δούλεψε στην εντέλεια. Σε 1-2 σημεία που κόλλησα βρήκα λύσεις στα comments των χρηστών και στις απαντήσεις του blogger που βρίσκονται πιο κάτω! Αν συναντήσετε κάποια δυσκολία post εδώ και το συζητάμε! :)

 

@Sotarts: Η αναβάθμιση αργεί , τι ξέρουμε?

 

 

Βρήκα ένα προγραμματάκι που κανει screnshoots , βασικα το είχα αλλα δεν ήξερα οτι έκανε και αυτο ,μιλαω για το dxTop ,υπάρχει μια επιλογή που λέει dxTop screen capture ,την επιλεγεις πας στην home screene πιέζεις παρατεταμένα το πλήκτρο για φωτο και την αποθηκεύει στην καρτα μνημης , καλοοοοοοοοοο :D

 

Όσο για την αναβάθμιση οτι γνωριζουμε όλοι αναμενουμε το firmware σχετικα γρηγορα και το 2.1 ποιός ξερει ποτε :O

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα προγραμματάκι που κανει screnshoots , βασικα το είχα αλλα δεν ήξερα οτι έκανε και αυτο ,μιλαω για το dxTop ,υπάρχει μια επιλογή που λέει dxTop screen capture ,την επιλεγεις πας στην home screene πιέζεις παρατεταμένα το πλήκτρο για φωτο και την αποθηκεύει στην καρτα μνημης , καλοοοοοοοοοο :D

 

Όσο για την αναβάθμιση οτι γνωριζουμε όλοι αναμενουμε το firmware σχετικα γρηγορα και το 2.1 ποιός ξερει ποτε :O

 

Είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν προγράμματα που να μπορούν να πάρουν screenshots αν το κινητό δεν είναι rooted λόγω του ότι θέλουν ειδικά permissions , αλλά μάλλον έκανα λάθος ... Πολύ όμορφες οι οθόνες σου! Λίγα info για το τι χρησιμοποιείς? Launcher , applications (αν θέλεις με link από το appbrain.com) κλπ. να πάρουμε ιδέες. Επίσης στις συντομεύσεις , M = mobile , H = Home , W = ?

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν προγράμματα που να μπορούν να πάρουν screenshots αν το κινητό δεν είναι rooted λόγω του ότι θέλουν ειδικά permissions , αλλά μάλλον έκανα λάθος ... Πολύ όμορφες οι οθόνες σου! Λίγα info για το τι χρησιμοποιείς? Launcher , applications (αν θέλεις με link από το appbrain.com) κλπ. να πάρουμε ιδέες. Επίσης στις συντομεύσεις , M = mobile , H = Home , W = ?

 

 

Μια απο τα ίδια και γω ετσι νομιζα , οπως ειπα το ανακάλυψα εντελώς τυχαία (τυχαίο δε νομίζω :lol:)

Ο dxTop είναι και Launcher με 5 οθόνες και πολλα πολλα καλούδια .

Οι συντομεύσεις είναι άμεση κλήση , όταν εχεις βαλει εικόνα εκει που καταχωρεις τον τηλεφωνικο αριθμό κανει μια συντόμευση με το πρόσωπο που έχεις βάλει, με τον ίδιο τροπο που ανεβαζεις widget στην home screen .

 

 

μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος με το πως μπορω να το βρω στο market?

 

 

εχω βαλει link παραπάνω :rolleyes:

 

 

appbrain.com

http://www.appbrain.com/user/sotarts/apps-on-the-phone

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

 

@ Sotarts. Η φωτογραφία με το σπίτι είναι άλα τα λεφτά χαχαχαχαχαχαχααα...

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Off Topic

 

@ Sotarts. Η φωτογραφία με το σπίτι είναι άλα τα λεφτά χαχαχαχαχαχαχααα...

 

 

 

Εεε ναι το σπίτι μου είναι :D

 

 

Μήπως θυμαται κανένας να μου πεί ποιό ριμαδογκαζετακι είναι αυτο που έχει wifi ,bluetooth,gps ,brightness και silence σε μία μπάρα όλα μαζί, καπου το είχα βαλει αλλα δε το βρίσκω σαν αυτό εδώ

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

Δειτε αυτο.. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=6970850#post6970850

τωρα που το καταφερανε αυτο πειτε οτι κανουμε τα βηματα που αναγραφονται τι κερδιζουμε?Μπορουμε να βαλουμε οποιαδηποτε ρομ θελουμε?

Edited by griniaris
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εεε ναι το σπίτι μου είναι :D

 

 

Μήπως θυμαται κανένας να μου πεί ποιό ριμαδογκαζετακι είναι αυτο που έχει wifi ,bluetooth,gps ,brightness και silence σε μία μπάρα όλα μαζί, καπου το είχα βαλει αλλα δε το βρίσκω σαν αυτό εδώ

 

Εγω χρησιμοποιω το Extended controls και τα εχει αυτα συν αλλα πολλα.

 

Edit: Μολις ειδα την φωτο και σε διαβεβαιω οτι αυτη ειναι η εφαρμογη...

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το Extended controls και τα εχει αυτα συν αλλα πολλα.

 

Edit: Μολις ειδα την φωτο και σε διαβεβαιω οτι αυτη ειναι η εφαρμογη...

 

 

Αυτό εψαχνα , να σε καλά :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Δειτε αυτο.. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=6970850#post6970850

τωρα που το καταφερανε αυτο πειτε οτι κανουμε τα βηματα που αναγραφονται τι κερδιζουμε?Μπορουμε να βαλουμε οποιαδηποτε ρομ θελουμε?

 

Όχι ακόμα, προς το παρόν το root μας δίνει admin permissions, δηλαδή μπορούμε να επέμβουμε στα αρχεία συστήματος, να απεγκαταστήσουμε προεγκατεστημένες εφαρμογές (ναι, και mediascape/timescape/moxier) και να εγκαταστήσουμε όλες τις εφαρμογές με την επισήμανση ROOT USERS ONLY! ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα, προς το παρόν το root μας δίνει admin permissions, δηλαδή μπορούμε να επέμβουμε στα αρχεία συστήματος, να απεγκαταστήσουμε προεγκατεστημένες εφαρμογές (ναι, και mediascape/timescape/moxier) και να εγκαταστήσουμε όλες τις εφαρμογές με την επισήμανση ROOT USERS ONLY! ;)

 

Με το root μπορούν τώρα πια οι εφαρμογές να εγκατασταθούν στην sd και όχι στο τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...