Jump to content

We-Travel offline GPS program


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο δικό μου πάντως το αρχείο .jad βγάζει συνέχεια αποτυχά ελέγχου ταυτότητας και είναι πολύ σπαστικό!!και το τελευταίο αυτό που έχεις στο upload..

ενώ παλιότερα με ενα factory reset δούλεψε σε αντίστοιχη περίπτωση, τώρα με τπτ.!! και δε μπορώ να καταλάβω τί παίζει...

 

Δοκίμασε να αλλάξεις την ημερομηνία του κινητού (ρύθμισε το έτος να δείχνει 2008),κάνε εγκατάσταση και επανέφερε την ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς το έκανα και αυτό,αλλά τπτ...παλιότερα μου είχε δουλέψει και αυτό, αλλά τπτ

τώρα

Link to comment
Share on other sites

firekostas, να σε ρωτήσω..εγώ έχω την έκδοση v10e. τί ακριβώς είναι το φλασάρισμα?? πώς γίνεται ?? κάνεις update στο firmware ή λάθος κατάλαβα?

 

κοιταξε στην ενοτητα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=250822 τα γραφει ολα εκει αναλυτικα.Με 2 λογια με το flashαρισμα καταργεις το firmware του κιν σου κ μπορεις να εγκαταστησεις οποιο θελεις.ειναι μια σχετικα ευκολη διαδικασια αν κανεις ΑΚΡΙΒΩΣ οτι λενε τα παιδια που εγραψαν τις οδηγιες.Εγω δεν εχω πλεον vodafone live στο κιν,εχω fm transmitter κ μπορω να δω video στο youtube κατι που πριν δεν γινοταν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έκανα και αυτό,αλλά τπτ...παλιότερα μου είχε δουλέψει και αυτό, αλλά τπτ

τώρα

Σου παραθέτω ένα μήνυμα μήπως σε βοηθήσει.

 

error occurred "Autentification failed" is the date on the calendar, so try to install changing the date of the phone, putting 2008 before the installation (as I did one thousand when I wanted to install the "we-travel" GPS navigator

and until I changed the date of the phone I could not install, so you can go and

 

If your drive does not work so another option although not a very orthodox can give a factory reset on the phone (or the secret menu 3845# * 505 # although not recommended to walk there because you're only responsible for what will happen

Link to comment
Share on other sites

Ακριβή διάταξη αρχείων στο wetravel + χαρτες [ΕΤΟΙΜΟ].

 

Για αρχή εκτελείτε:

 

- LINK: http://drop.io/we_travel

- Κατεβαζεται τα δυο αρχεία που δίνονται και τις οδηγίες για διαστάυρωση των δεδομένων.

- Αποσυμπιέζεται κατευθείαν το αρχείο WeTravel_quick start.rar στο others της κάρτας μνήμης.

- Εκεί είναι φορτωμένα : το ελληνικό μενού και οι ελληνικές φωνητικές εντολές.

- Υστερα αποσυμπιέζεται το αρχείο greece maps_wetravel.rar στο MAP του wetravel και έτοιμο.

- Κατεβάζεται απο το ίδιο link το αρχείο Wetravel_rc30.rar το αποσυμπιέζεται στο others της κάρτας μνήμης. (θα εμφανιστούν δύο αρχεία java)

 

Μέσα από το πρόγραμμα εκτελείτε:

 

- Μετά απο εγκατάσταση του Wetravel.jad μεσω του κινητου, το τρέχετε.

- Θα σας ζητηθεί να κάνει root τα αρχεία και τους χάρτες. Πατάτε ΟΚ και περιμένετε.

- Μετά ακολουθείτε : menu -> ρυθμίσεις -> GPS -> Αυτόνομο GPS (internal).

- Βγείτε - ξαναμπείτε.

- Ένα 5λεπτάκι στο μπαλκόνι / ταράτσα και ολα οκ!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Αρχύτα, δυστυχώς το έκανα και αυτό το factory reset. και πάλι το ίδιο!!Αν έχεις skype, μπορώ να σου δώσω το mail να μιλήσουμε μπας και βγάλω άκρη
Link to comment
Share on other sites

Ακριβή διάταξη αρχείων στο wetravel + χαρτες [ΕΤΟΙΜΟ].

 

Για αρχή εκτελείτε:

 

- LINK: http://drop.io/we_travel

- Κατεβαζεται τα δυο αρχεία που δίνονται και τις οδηγίες για διαστάυρωση των δεδομένων.

- Αποσυμπιέζεται κατευθείαν το αρχείο WeTravel_quick start.rar στο others της κάρτας μνήμης.

- Εκεί είναι φορτωμένα : το ελληνικό μενού και οι ελληνικές φωνητικές εντολές.

- Υστερα αποσυμπιέζεται το αρχείο greece maps_wetravel.rar στο MAP του wetravel και έτοιμο.

- Κατεβάζεται απο το ίδιο link το αρχείο Wetravel_rc30.rar το αποσυμπιέζεται στο others της κάρτας μνήμης. (θα εμφανιστούν δύο αρχεία java)

 

Μέσα από το πρόγραμμα εκτελείτε:

 

- Μετά απο εγκατάσταση του Wetravel.jad μεσω του κινητου, το τρέχετε.

- Θα σας ζητηθεί να κάνει root τα αρχεία και τους χάρτες. Πατάτε ΟΚ και περιμένετε.

- Μετά ακολουθείτε : menu -> ρυθμίσεις -> GPS -> Αυτόνομο GPS (internal).

- Βγείτε - ξαναμπείτε.

- Ένα 5λεπτάκι στο μπαλκόνι / ταράτσα και ολα οκ!

 

Διαφορες με το υπαρχον????????:O

Link to comment
Share on other sites

Διαφορες με το υπαρχον????????:O

 

- Μαζεμένα αρχεία σε ένα link και quck start. Τα αρχεία και οι φάκελοι είναι μαζεμένοι όλοι και κατανομημένοι στην μορφή που πρέπει να είναι.

Επι της ουσίας το μονο που εχεις να κανεις ειναι να περασεις το map.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Αρχύτα, δυστυχώς το έκανα και αυτό το factory reset. και πάλι το ίδιο!!Αν έχεις skype, μπορώ να σου δώσω το mail να μιλήσουμε μπας και βγάλω άκρη

 

Δεν χρησιμοποιώ το skype.Το τελευταίο που μπορώ να σου πώ είναι κάτι που είχε κάνει ο χρήστης TASOS_OPC (στις πρώτες σελίδες είναι τα μηνύματα του) ο οποίος τα κατάφερε βάζοντας στο κινητό του κάρτα SIM WATCH UP.

Link to comment
Share on other sites

Αρχύτα, δυστυχώς το έκανα και αυτό το factory reset. και πάλι το ίδιο!!Αν έχεις skype, μπορώ να σου δώσω το mail να μιλήσουμε μπας και βγάλω άκρη

 

Φιλε με αυτα που λες αν εχεις το arena εισαι στην ιδια μοιρα που ημουνα κ εγω.μονο με flashαρισμα θα βρεις ακρη,ουτε με αλλαγη sim ουτε τπτ.

Link to comment
Share on other sites

βασικά το είχα δει και αυτό αλλά έχω ήδη cosmote.πέρα από αυτό, άκου τί έκανα τώρα.

πήρα το αρχείο .jad από την προηγούμενη έκδοση που δουλεύει, και το αντικατέστησα στο φάκελο της νέας.τώρα δεν μου βγάζει το μνμ για τον έλεγχο ταυτότητας, αλλά μετά από λίγο ενώ πατάω εγκατάσταση, μου λέει ότι δεν ταιριάζει το μέγεθος του αρχείου, με το αρχείο λήψης. Θα δοκιμάσω να αντιγράψω την εντολή, του μεγέθους από το καινούργιο, μήπως και πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

βασικά το είχα δει και αυτό αλλά έχω ήδη cosmote.πέρα από αυτό, άκου τί έκανα τώρα.

πήρα το αρχείο .jad από την προηγούμενη έκδοση που δουλεύει, και το αντικατέστησα στο φάκελο της νέας.τώρα δεν μου βγάζει το μνμ για τον έλεγχο ταυτότητας, αλλά μετά από λίγο ενώ πατάω εγκατάσταση, μου λέει ότι δεν ταιριάζει το μέγεθος του αρχείου, με το αρχείο λήψης. Θα δοκιμάσω να αντιγράψω την εντολή, του μεγέθους από το καινούργιο, μήπως και πιάσει.

 

δεν εννοω να flashαρεις σε εκδοση cosmote παλι.αν δεν βρεις ακρη δοκιμασε να βαλεις την γερμανικη v10p κ 8α γινει.διαβασε το topic για πληροφοριες σχετικα με την εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

έχω το gt505. επίσης έχω mac Os X, και βαριέμαι να πάρω τα 7, για το we-travel.. Ευχαριστώ πάντως!

 

Βασικά, παίζοντας λίγο με τις εντολές στο .jad, κατάλαβα, πως η εντολή :MIDlet-Version: 0.9.08

σχετίζεται με τον έλεγχο ταυτότητας.τώρα πώς θα το φτιάξω, ακόμη δεν κατάλαβα, αλλά που θα πάει...

Edited by Spidey
Xρησιμοποίησε την "Τροποποίηση" για να προσθέσεις κάτι στο μήνυμά σου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos!!!! Πήρα το kc 910i εχω προβλημα με το gps.Προσπαθω να βαλω το wetravel αλλα δεν τα καταφερνω.Κανω ολα οσα εχουν αναφερθει σε προηγουμενα μνμ και οδηγους αλλα τιποτα.Μου βγαζει λαθος ταυτοτητα οταν το κανω εγκατασταση.Αν μπορει να βοηθησει καποιος.......σας παρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

@ Arxitas : H καινούργια έκδοση του wetravel που έχεις ανεβάσει, εκτός από την απαλοιφή της γραμμής κατάστασης, έχει κάποια άλλη αλλαγή ? Γιατί, αν δεν υπάρχει κάποια άλλη, σημαντική αλλαγή δε νομίζω να το αλλάξω...

 

Θα ήθελα να κάνω και μια άλλη ερώτηση (και η όποια απάντηση ευπρόσδεκτη...): έχω εγκαταστήσει το πρόγραμμα εδώ και κανά δίμηνο και δουλεύει μια χαρά με τα αρχεία που είχε ανεβάσει ο Arxitas στο gt505tools. O χάρτης του wetravel δεν είναι και ό,τι καλύτερο, όσον αφορά τουλάχιστον ονόματα δρόμων και τα σχετικά (ανοικτή εφαρμογή γαρ...), καθώς άλλοι δρόμοι είναι με ελληνικούς χαρακτήρες, άλλοι με λατινικούς. H πλοήγηση, καθώς και η φωνητική καθοδήγηση δούλευαν μια χαρά.

Πριν από 2 μέρες είπα να δοκιμάσω να βάλω τους χάρτες της Garmin. Σαν χάρτης πολύ καλύτερος από του wetravel (περισσότερες λεπτομέρειες, όλα τα ονόματα με λατινικούς χαρακτήρες...). Tο πρόβλημα που αντιμετώπισα έχει να κάνει με την πλοήγηση: όταν του βάλω να κάνει πλοήγηση προς κάποιο δρόμο μου πετάει το μήνυμα "Aνεπαρκής μνήμη" και πατώντας το ok μου κλείνει την εφαρμογή.

 

Δεν αναγνωρίζει τη λειτουργία της πλοήγησης και της φωνητικής λειτουργίας με τους συγκεκριμένους χάρτες ? Kαι αν ναι, υπάρχει περίπτωση να φτιάξει αυτό, με κάποιο τρόπο, στο μέλλον ?

Link to comment
Share on other sites

@ Arxitas : H καινούργια έκδοση του wetravel που έχεις ανεβάσει, εκτός από την απαλοιφή της γραμμής κατάστασης, έχει κάποια άλλη αλλαγή ? Γιατί, αν δεν υπάρχει κάποια άλλη, σημαντική αλλαγή δε νομίζω να το αλλάξω...

 

Η νέα έκδοση που δίνω είναι η 0.9.0.8 η τελευταία κα μάλλον πολύ κοντά στην ¨επίσημη έκδοση" του WeTravel.Εγώ έχω αλλάξει μόνο αυτό που είπες σχετικά με την μπάρα κατάστασης.Η έκδοση όμως εμένα μου φαίνεται καλύτερη απο της προηγούμενες που είχα,το πρώτο που έχω παρατηρήσει είναι πως εντοπίζει πολύ πιο γρήγορα δορυφόρο (μην φανταστείς πως σε λίγα δευτερόλεπτα τον βρήκε αλλά κάνει το πολύ κανα δίλεπτο ενώ πρίν πεντάλεπτο στο περίπου).

Τώρα δεν γνωρίζω να σου πώ εάν θα είναι πιο αποδοτικό όσον αφορά την μνήμη και πόσο θα καταναλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τρελαθουμε..... Το μηνυμα "ΜΗ ΕΠΑΡΚΗΣ ΜΝΗΜΗ" το βγαζει επειδη ο χαρτης που εχει μετατραπει δεν ειναι ο Αutodrive1.85,αλλά ο 3 σε 1 AutoDrive/ANAVASIS/Bluechart.Επειδη το λοιπον ο AutoDrive και o Bluechart ειναι κλειδωμενοι,ο WE-TRAVEL mapgenerator μετατρεπει ολους,αλλα εμφανιζει ΜΟΝΟ τον Anavasis,που εχει μονο λατηνικους χαρακτηρες με το γνωστο προβλημα αναζητησης πχ αντι για GLIFADA -> GHLIFADHA.Ετσι το βγαζει και στο Garmin:

 

http://img11.imageshack.us/img11/642/greekanavasis430tncolor.jpg

 

Με τον ΑΝΑVASIS to Garmin δεν μπορει να κανει πλοηγηση,παρα μονο πολυ κοντινες αποστασεις,ειδαλως βγαζει και αυτο το μηνυμα "ΜΗ ΕΠΑΡΚΗΣ ΜΝΗΜΗ"

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια περιπτωση οταν δεν ειναι θεμα χαρτη το "ΜΗ ΕΠΑΡΚΗΣ ΜΝΗΜΗ" :

Υou need to change the settings in option->Advanced-> screen detail-> change it the last entry "citycachesize" (the default is 5) try 1

Link to comment
Share on other sites

Παιδες,αν δεν εχουμε σωστο χαρτη δεν κανουμε τιποτα,ξερει καποιος να μετατρεπει χαρτες?????

 

Το θέμα απο ότι έχω καταλάβει είναι να μπούμε όλοι μαζί στο openstreetmap και να προσθέσουμε όλοι το λιθαράκι μας ώστε να αναβαθμιστεί ο χάρτης και να τον έχουμε.Καλά θα ήταν ο Map Generator του WeTravel να δεχότανε τον Auto Drive Hellas 1.90 gr.Ισως μια επικοινωνία με τον admin του WeTravel βοηθήσει (αν και εγώ που του έστειλα τις ελληνικές φωνητικές εντολές μου είπε πως θα τις βάλει στο site για download αλλά ... ).

Link to comment
Share on other sites

Σε βιστα ο mapgenerator οταν σεταρω τις ρυθμισεις στο αρχικο παραθυρο μετα την πρωτη εκκινηση (we travel mapgenerator properties) για να δει τη mysql μου βγαζει database error. Εχω χρησιμοποιησει και την τελευταια δοκιμαστικη εκδοση του mapgenerator και παλιοτερες.

 

σε xp δεν εχω αυτο το προβλημα δουλευει κανονικα ο mapgenerator, αλλα μου ειναι απαραιτητο να μπορεσω να το χρησιμοποιησω σε βιστα. Εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος αυτο το προβλημα? Υπαρχει λυση?

 

Οσο για τον autodrive 1.90 en ισως κατι μπορει να γινει... οτι τον βλεπει ο mapgenerator ειναι σιγουρο. Απλα ακομα δεν ξερω πως θα ειναι το αποτελεσμα του conversion. Θα δειξει...

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Σε βιστα ο mapgenerator οταν σεταρω τις ρυθμισεις στο αρχικο παραθυρο μετα την πρωτη εκκινηση (we travel mapgenerator properties) για να δει τη mysql μου βγαζει database error.

 

σε xp δεν εχω αυτο το προβλημα δουλευει κανονικα ο mapgenerator, αλλα μου ειναι απαραιτητο να μπορεσω να το χρησιμοποιησω σε βιστα. Εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος αυτο το προβλημα? Υπαρχει λυση?

 

Οσο για τον autodrive 1.90 en ισως κατι μπορει να γινει... οτι τον βλεπει ο mapgenerator ειναι σιγουρο. Απλα ακομα δεν ξερω πως ειναι το αποτελεσμα του conversion. Θα δειξει...

 

Για να δουλέψει το localhost στα vista πρέπει να κάνεις το εξής.

1. Ανοιξε το Notepad ως Administrator (διαχειριστής).

2. Πήγαινε c:\windows\system32\drivers\etc\ και άνοιξε το αρχείο hosts με το notepad που είσαι διαχειριστης (δηλαδή μέσα απο το notepad θα βρείς το αρχείο αυτό).

3.Πρόσθεσε στο τέλος αυτή την γραμμή:

127.0.0.1 locahost

4. Αποθήκευση

 

Επίσης δες εδώ και για επαναφορά (εάν κάτι πάει πολύ στραβα πχ τα σβήσεις όλα) δες εδώ.

Edited by Arxitas
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κανω και για XP ???Εχω το ιδιο error.

 

Απο όσο ξέρω αυτό το bug έχει εμφανιστεί στα Vista.Κοίταξε το αρχείο hosts και εσύ στα XP για να δεις εάν είναι δηλωμένο το 127.0.0.1 locahost.

Αν όχι κάνε το ίδιο.Αν ναί τότε κάτι άλλο παίζει (ή firewall ή o browser - -και σε αυτά σφάλματα εμφανίζονται.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...