Jump to content

Nokia: Νέα και επικαιρότητα


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω ειμαι με το ΝΟΚΙΑ 8 αλλα οταν παραδοση πνευμα εχω στην ακρη ενα iphone se 1 gen και ενα lumia 930

 

τόσο το μήλο όσο και το λούμια με 10άρια παράθυρα πιο βιώσιμα είναι από τα 3ετούς διάρκειας Android της Νόκια (που πάλι είναι εκτεταμένης υποστήριξης σε σχέση με άλλους κατασκευαστές)...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι με το ΝΟΚΙΑ 8 αλλα οταν παραδοση πνευμα εχω στην ακρη ενα iphone se 1 gen και ενα lumia 930

Και γω με το 8 είμαι, το καλοκαίρι κλείνει 3 χρόνια..από τη στιγμή που δεν έχει θέμα με οθόνη ή μπαταρία μάλλον πάει άνετα για 4 χρόνια..οπότε πάμε για το 8.3 που θα παίζει στα 200€ τότε :D

@mivas δε μπορώ να με φανταστώ με κάτι άλλο ρε φίλε..είναι εγκεφαλικό το πρόβλημα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ντροπή αυτή η Hdm για την nokia.κρίμα.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν και καθυστερημένα, το απόλυτο πρωταπριλιάτικο:

Ο Stephen Elop γυρίζει πίσω!!! :D

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αν και καθυστερημένα, το απόλυτο πρωταπριλιάτικο:

Ο Stephen Elop γυρίζει πίσω!!! :D

 

Επιτέλους και μια ευχάριστη είδηση! Ο σωτήρας επιστρέφει! :lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και γω με το 8 είμαι, το καλοκαίρι κλείνει 3 χρόνια..από τη στιγμή που δεν έχει θέμα με οθόνη ή μπαταρία μάλλον πάει άνετα για 4 χρόνια..οπότε πάμε για το 8.3 που θα παίζει στα 200€ τότε :D

@mivas δε μπορώ να με φανταστώ με κάτι άλλο ρε φίλε..είναι εγκεφαλικό το πρόβλημα :lol::lol:

 

πάρε Σάμμυ/Χαβάη/Σιομί κλπ και βάλε το λογότυπο της Nokia πάνω, βάλε και το ringtone και είσαι εντάξει. ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι. ια χάρτη βρίσκω.. οκ.. δεν έβγαλε ναυαρχίδα, αλλά στην κατηγορία τιμής που παίζει μοα χαρά είναι για ανταγωνισμό.. μην ακούσω για Sammy και Huawei σε αυτά τα λεφτά.. μόνο xiaomi υπάρχει αντίπαλος..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε σχέση με Xiaomi, Realme, σειρά Α της Samsung κτλ, στις ίδιες κατηγορίες χρημάτων, τα Nokia είναι κατά πολύ υποδεέστερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι. ια χάρτη βρίσκω.. οκ.. δεν έβγαλε ναυαρχίδα, αλλά στην κατηγορία τιμής που παίζει μοα χαρά είναι για ανταγωνισμό.. μην ακούσω για Sammy και Huawei σε αυτά τα λεφτά.. μόνο xiaomi υπάρχει αντίπαλος..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Σιομί και Ριαλμί είναι vfm. Η Χαβάη έχει ξεφύγει σαφώς στην τιμή εδώ και χρόνια...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με Xiaomi, Realme, σειρά Α της Samsung κτλ, στις ίδιες κατηγορίες χρημάτων, τα Nokia είναι κατά πολύ υποδεέστερα.

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να δοκιμάσω και Samsung. Έχω να πάρω από το 2001 συσκευή της Samsung. Αν δεν βγάλει κάτι αξιόλογο η Nokia ως τότε...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να δοκιμάσω και Samsung. Έχω να πάρω από το 2001 συσκευή της Samsung. Αν δεν βγάλει κάτι αξιόλογο η Nokia ως τότε...

 

Με εξαίρεση την κάμερα, τα τελευταία χρόνια η Σάμμυ βγάζει τις καλύτερες ναυαρχίδες σε σχέση με ανταγωνισμό σε θέμα hardware. Στα κύρια αρνητικά για μένα, το ότι είναι πανάκριβη σαν το μήλο πια, το ότι οι ναυαρχίδες είναι ακόμη πιο παντόφλες από τα υπόλοιπα (θέλει χέρια του Χαλκ για να λειτουργείς πλέον κινητό), ότι η κάμερα αν και βελτιωμένη από S9/10 ήδη, έχει ακόμη κάποια θέματα και ότι όπως και πολλοί άλλοι (εκτός Χαβάης πια) είναι γεμάτη με κατασκοπία γούγλε... Σε κάμερα, διαστάσεις και έλλειψη γούγλε, προτιμώ προσωπικά Χαβάη, αν και στην τιμή δεν έχει τεράστια διαφορά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ο ξεπεσμός δεν έχει τελειωμό...

 

https://www.insomnia.gr/articles/hardware/nokia/hmd-global-parousiazei-tis-seires-nokia-x-nokia-g-kai-nokia-c/

 

Ναυαρχίδα με snapdragon 480!!!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γτ είπε κανείς ότι είναι ναυαρχίδα η σειρά X?

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Έλα μου ντε...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανέφερα κατασκοπία γούγλε

 

https://www.insomnia.gr/articles/google/android/i-google-parakolouthi-paranoma-tous-xristes-android-simfona-me-nea-kataggelia/

 

ελπίζω από τη μια η HMD να φτιάξει δικό της skin/λογισμικό που να περιορίζει την κατασκοπία της γούγλε, αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό. Για την ώρα μόνο η Χαβάη λόγω ban το έχει αυτό το θετικό...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανέφερα κατασκοπία γούγλε

 

https://www.insomnia.gr/articles/google/android/i-google-parakolouthi-paranoma-tous-xristes-android-simfona-me-nea-kataggelia/

 

ελπίζω από τη μια η HMD να φτιάξει δικό της skin/λογισμικό που να περιορίζει την κατασκοπία της γούγλε, αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό. Για την ώρα μόνο η Χαβάη λόγω ban το έχει αυτό το θετικό...

Μετά απ' αυτό λες να τρέξουν όλοι να αγοράσουν Huawei; ;)

Δύσκολα ξεφεύγεις από την κατασκοπεία της Google όταν έχεις Android...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση την κάμερα, τα τελευταία χρόνια η Σάμμυ βγάζει τις καλύτερες ναυαρχίδες σε σχέση με ανταγωνισμό σε θέμα hardware. Στα κύρια αρνητικά για μένα, το ότι είναι πανάκριβη σαν το μήλο πια, το ότι οι ναυαρχίδες είναι ακόμη πιο παντόφλες από τα υπόλοιπα (θέλει χέρια του Χαλκ για να λειτουργείς πλέον κινητό), ότι η κάμερα αν και βελτιωμένη από S9/10 ήδη, έχει ακόμη κάποια θέματα και ότι όπως και πολλοί άλλοι (εκτός Χαβάης πια) είναι γεμάτη με κατασκοπία γούγλε... Σε κάμερα, διαστάσεις και έλλειψη γούγλε, προτιμώ προσωπικά Χαβάη, αν και στην τιμή δεν έχει τεράστια διαφορά...
Μία ένστασή.

Στο θέμα κάμερας η samsung είναι στα top όσον αφορά τις ναυαρχίδες της.

Κι αυτή την στιγμή είναι το top στα android μιας και η huawei είναι πλέον εκτός.αλλά και το p40 pro πού είχα δοκιμάσει να πω την αλήθεια δεν με είχε ενθουσιάσει στο θέμα της κάμερας.το zoom δε με ενδιέφερε.

 

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γτ είπε κανείς ότι είναι ναυαρχίδα η σειρά X?

 

Έλα μου ντε...

 

Μη μπερδεύετε την έννοια με το τι κάνει ο ανταγωνισμός, αυτό είναι άλλο πράγμα.

 

Η πραγματική ερμηνεία της λέξης «ναυαρχίδα» είναι «το ισχυρότερο πλοίο ενός στόλου» και δεδομένου του στόλου που μας παρουσίασε η HMD, η σειρά X είναι η ναυαρχίδα της.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά απ' αυτό λες να τρέξουν όλοι να αγοράσουν Huawei; ;)

Δύσκολα ξεφεύγεις από την κατασκοπεία της Google όταν έχεις Android...

 

Μπορείς μόνο με καστομιές τύπου Lineage (δεν ξέρω αν υπάρχουν διαθέσιμα για HMD συσκευές). Διαφορετικά στοκ μόνο με Huawei. Την πλειοψηφία του κόσμου δεν την νοιάζει να δίνει απλόχερα δεδομένα σε εταιρείες που θησαυρίζουν από αυτά, δεν ενδιαφέρεται για στοιχειώδη ιδιωτικότητα, γιαυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μη μπερδεύετε την έννοια με το τι κάνει ο ανταγωνισμός, αυτό είναι άλλο πράγμα.

 

Η πραγματική ερμηνεία της λέξης «ναυαρχίδα» είναι «το ισχυρότερο πλοίο ενός στόλου» και δεδομένου του στόλου που μας παρουσίασε η HMD, η σειρά X είναι η ναυαρχίδα της.

 

Κι εσύ μην μπερδεύεις την έννοια ναυαρχίδα με την HMD. Η HMD δεν έχει ισχυρότερο πλοίο, δεν έχει ισχυρά πλοία γενικά, δεν έχει καν στόλο, όλο κάτι βαρκούλες και ψαροκάικα έχει... Δεν έχει σχέση η ΗΜD με ναυαρχίδες, με χίλια ζόρια έβγαλε μία, το 9άρι και μετά έκανε εξορκισμό μην τυχόν και ξαναβγάλει άλλη! :lol:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γενικά αν το πάρουμε έτσι, ναυαρχίδα θα βάφτιζα το 8.3 5G. Όχι το X20.

 

Ακόμα στο 8.3 έχεις μείνει; Το ξέρεις ότι η HMD παρουσίασε 6 νέες συσκευές; Ξέρεις πως ξεκίνησε την ομιλία του ο CEO;

 

Η σημερινή μέρα σηματοδοτεί μία πολύ σημαντική στιγμή, πολύ παραπάνω από ένα συνηθισμένο λανσάρισμα...” :wacko:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τρεις σειρές κλείνουν κενά στα μοντέλα που ήδη είχε.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα στο 8.3 έχεις μείνει; Το ξέρεις ότι η HMD παρουσίασε 6 νέες συσκευές; Ξέρεις πως ξεκίνησε την ομιλία του ο CEO;

 

Η σημερινή μέρα σηματοδοτεί μία πολύ σημαντική στιγμή, πολύ παραπάνω από ένα συνηθισμένο λανσάρισμα...” :wacko:

Λες να μη το ξέρω; Ναι αλλά με 5G το 8.3 είναι πιο πάνω από τη σειρά X. Έχει ανώτερο επεξεργαστή.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς τι σκέφτηκαν.......

Πραγματικά πάντως μου θύμισε το δικό μου ΝΟΚΙΑ Ν8 που ακόμα δουλεύει ΑΨΟΓΑ !!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς τι σκέφτηκαν.......

Πραγματικά πάντως μου θύμισε το δικό μου ΝΟΚΙΑ Ν8 που ακόμα δουλεύει ΑΨΟΓΑ !!!

Άλλοι καλά σκέφτονται, η HMD δεν ξέρω τι σκέφτεται!!!

Το 9 pie που κολλάει; Εκεί δεν σκέφτηκαν σωστά... :lol:

Επίσης το Xenon flash καταργήθηκε από όλους τους κατασκευαστές. Αρκετοί αρκούνται και στο μόνο led αντί του dual led. Θα καταργήσουν και τα φλας έτσι όπως πάνε...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι το. led μόνο σε συγκεκριμένες συνθήκες μόνο οφειλει, λίγες. μάλιστα μ. το xenon ναι έκανε δουλειά αλλά δεν θα μπορούσαν να κάνουν λεπτές συσκευές

 

 

 

 

χμ... Για να δούμε

https://nokiapoweruser.com/nokia-mobile-hiring-for-development-of-android-platform-related-applications/?amp=1

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Edited by ktlk
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...