Jump to content

Nokia: Νέα και επικαιρότητα


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ακόμη μια φορά με την αργοπορία της η Nokia θα παραμείνει ουραγός ενώ θα μπορούσε να είναι μπροστά. Υποτίθεται ότι το 9.3 θα ήταν το πρώτο κινητό με κάμερα κάτω από την οθόνη, αλλά την πρωτιά θα την έχει η Xiaomi όπως φαίνεται...

 

https://www.theverge.com/2020/8/28/21405241/xiaomi-under-display-selfie-camera-no-notch-hole-punch-2021-mass-production

Για να μην αργοπορεί πρέπει να έχει κόσμο να δουλεύει..για να έχει κόσμο να δουλεύει πρέπει να έχει και λεφτά να τους πληρώνει..για να έχει λεφτά θα πρέπει να κάνει εναν "α" τζίρο..για να κάνει τζίρο πρέπει να πουλάει συσκευές..για να πουλάει συσκευές θα πρέπει να κάνει σοβαρή προσπάθεια με πολύ προσεκτικά βήματα, και χωρίς λάθη για να γίνει και πάλι μεγάλη και σοβαρή εταιρία...σόρρυ για την υπεραπλούστευση,ούτε εμένα μου αρέσει αλλά κάπως έτσι φαντάζομαι την κατάσταση αυτή τη στιγμή..το έχω ξαναπεί αν δε το δει σοβαρά το όλο θέμα δε θα πάει πουθενά..έχει αλλάξει η αγορά εδώ και πολλά χρόνια

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για να δούμε τελικά τι θα γίνει.

Δεν πειράζει. Ίσως η HMD την εξελίξει καλύτερα αργότερα.

 

Ε βέβαια! Αφού η ιστορία έτσι έχει δείξει... οι άλλοι κάνουν το innovation και η HMD εξελίσσει καλύτερα αργότερα!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια! Αφού η ιστορία έτσι έχει δείξει... οι άλλοι κάνουν το innovation και η HMD εξελίσσει καλύτερα αργότερα!

Optical zoom 2x είχε καμία άλλη συσκευή τότε εκτός από το N93/93i;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ξαναρχίζει η κλασική διαμάχη το ότι άλλη η Νόκια που καινοτομούσε, τολμούσε κλπ και άλλη η "άτυπη" θυγατρική HMD, μια μικρή εταιρία που δεν έχει ορθοποδήσει καλά καλά και οι μόνες καινοτομίες ήταν δανεικές, η μια από Nokia (OZO-360 audio) και η άλλη από Light (5-lens camera) που αμφότερες θάφτηκαν...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Optical zoom 2x είχε καμία άλλη συσκευή τότε εκτός από το N93/93i;

 

Για την HMD δεν μίλησες;;; Με αυτή την απάντηση είσαι για άλλη μία φορά εκτός τόπου και χρόνου. :wacko:

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για την HMD δεν μίλησες;;; Με αυτή την απάντηση είσαι για άλλη μία φορά εκτός τόπου και χρόνου. :wacko:

Γιατί η HMD από ποιούς αποτελείται;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω καιρο τωρα το νημα. Δεν καταλαβαινω απλα γιατι υπαρχουν καποιες κοντρες.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι η HMD δεν ειναι η παλια ΝΟΚΙΑ. Αυτο δεν μπορει να αμφισβητηθει απο κανεναν. Προσπαθει να εξελιχθει σε κατι καλο αλλα με πολυ αργους ρυθμους και με καμια, μεχρι τωρα τουλαχιστον, καινοτομια. Οσον αφορα το ΝΟΚΙΑ 9, επειδη το πηρα προσφατα στον γιο μου, ειλικρινα πολυς χαμος για το τιποτα. Ναι βγαζει καλες φωτο στην αυτοματη λειτουργια και για να δεις παπαδες πρεπει να παιξεις πολυ με τις ρυθμισεις. Στο βιντεο ειναι απλα καλο. Καμια σχεση με την τιμη που ζηταγε.

 

Για εμενα το προβλημα, σε αυτη την φαση που η HMD παει να στησει ξανα το ονομα ΝΟΚΙΑ, δεν ειναι στην καινοτομια. Ειναι στην στρατηγικη και στην τιμολογηση των προιοντων. Η HMD θα επρεπε να ειναι μια κοπια της Xiaomi στην τιμολογιακη πολιτικη απλα με πολυ λιγοτερς συσκευες απο οτι οι Κινεζοι. Δουλεψα 6 μηνες το ΝΟΚΙΑ 7.2 που ηταν η συσκευη που θα επρεπε να ειναι αστερι γιατι προοριζοταν για την μαζα στην τιμη που επαιζε. Παρολαυτα η συσκευη ειχε αρκετα SW bugs, το σχετικο φορουμ υποστηριξης της ΝΟΚΙΑ ειναι γεματο. Lags φοβερα στο UI κτλ. Την ιδια ωρα με 20-30% λιγοτερα χρηματα επαιρνες το αντιστοιχο Xiaomi και δεν ειχες προβληματα στην εμπειρια χρησης. Προς θεου δεν λεω οτι στους Κινεζουν ολα ειναι τελεια. Απλα στην HMD εχουν θεματα ποιοτητας λογισμικου που δεν θα επρεπε να εχουν απο την αρχη.

 

Επισης, τουλαχιστον στην χωρα μας, η το κομματι των προοθητικων ενεργειων-εκπτωσεων κτλ ειναι ανυπαρκτο. Πως να παρει κανεις ΝΟΚΙΑ οταν ο πωλητης δεν εχει να κερδισει τιποτα αλλα εχει να κερδισει απο τις Κινεζικες εταιρειες; Επισης πως θα μαθει ο μεσος καταναλωτης οτι υπαρχει καλη συσκευη ΝΟΚΙΑ σε καλη τιμη οταν δεν διαφημιζεται πουθενα; Ποσες φορες εχετε δει στα email των μεγαλων αλυσιδων που λαμβανουμε καθημερινα συσκευη ΝΟΚΙΑ;;

 

Με την επενδυση που ανακοινωθηκε προσφατα απο Google, Qualcomm και NOKIA Δικτυα, φαινεται μια ταση να θελουν οι Δυτικοι να σπασει το μονοπωλιο των κινεζων. Μακαρι να αλλαξουν στρατηγικη και να τα καταφερουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί η HMD από ποιούς αποτελείται;

 

Πάλι τα ίδια. Πάμε πάλι λοιπόν... Δεν έχει καμία σχέση η παλιά ΝΟΚΙΑ με την HMD. Το ότι ένα πολύ μικρό ποσοστό της πρώτης συμμετείχε στη δημιουργία της δεύτερης αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα για τη δυναμική της δεύτερης σε σχέση με την πρώτη. Όσες φορές και να στο πούμε... δεν λες να ξυπνήσεις με τίποτα! :wacko:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω καιρο τωρα το νημα. Δεν καταλαβαινω απλα γιατι υπαρχουν καποιες κοντρες.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι η HMD δεν ειναι η παλια ΝΟΚΙΑ. Αυτο δεν μπορει να αμφισβητηθει απο κανεναν. Προσπαθει να εξελιχθει σε κατι καλο αλλα με πολυ αργους ρυθμους και με καμια, μεχρι τωρα τουλαχιστον, καινοτομια. Οσον αφορα το ΝΟΚΙΑ 9, επειδη το πηρα προσφατα στον γιο μου, ειλικρινα πολυς χαμος για το τιποτα. Ναι βγαζει καλες φωτο στην αυτοματη λειτουργια και για να δεις παπαδες πρεπει να παιξεις πολυ με τις ρυθμισεις. Στο βιντεο ειναι απλα καλο. Καμια σχεση με την τιμη που ζηταγε.

 

Για εμενα το προβλημα, σε αυτη την φαση που η HMD παει να στησει ξανα το ονομα ΝΟΚΙΑ, δεν ειναι στην καινοτομια. Ειναι στην στρατηγικη και στην τιμολογηση των προιοντων. Η HMD θα επρεπε να ειναι μια κοπια της Xiaomi στην τιμολογιακη πολιτικη απλα με πολυ λιγοτερς συσκευες απο οτι οι Κινεζοι. Δουλεψα 6 μηνες το ΝΟΚΙΑ 7.2 που ηταν η συσκευη που θα επρεπε να ειναι αστερι γιατι προοριζοταν για την μαζα στην τιμη που επαιζε. Παρολαυτα η συσκευη ειχε αρκετα SW bugs, το σχετικο φορουμ υποστηριξης της ΝΟΚΙΑ ειναι γεματο. Lags φοβερα στο UI κτλ. Την ιδια ωρα με 20-30% λιγοτερα χρηματα επαιρνες το αντιστοιχο Xiaomi και δεν ειχες προβληματα στην εμπειρια χρησης. Προς θεου δεν λεω οτι στους Κινεζουν ολα ειναι τελεια. Απλα στην HMD εχουν θεματα ποιοτητας λογισμικου που δεν θα επρεπε να εχουν απο την αρχη.

 

Επισης, τουλαχιστον στην χωρα μας, η το κομματι των προοθητικων ενεργειων-εκπτωσεων κτλ ειναι ανυπαρκτο. Πως να παρει κανεις ΝΟΚΙΑ οταν ο πωλητης δεν εχει να κερδισει τιποτα αλλα εχει να κερδισει απο τις Κινεζικες εταιρειες; Επισης πως θα μαθει ο μεσος καταναλωτης οτι υπαρχει καλη συσκευη ΝΟΚΙΑ σε καλη τιμη οταν δεν διαφημιζεται πουθενα; Ποσες φορες εχετε δει στα email των μεγαλων αλυσιδων που λαμβανουμε καθημερινα συσκευη ΝΟΚΙΑ;;

 

Με την επενδυση που ανακοινωθηκε προσφατα απο Google, Qualcomm και NOKIA Δικτυα, φαινεται μια ταση να θελουν οι Δυτικοι να σπασει το μονοπωλιο των κινεζων. Μακαρι να αλλαξουν στρατηγικη και να τα καταφερουν.

Δεν ξέρω για το Nokia 7.2, που κανονικά έτσι θα έπρεπε να είναι όπως λες. Αλλά στο Nokia 8 που είχα, δεν είχα ποτέ προβλήματα λογισμικού. Ακόμα και κατασκευαστικά μου θύμιζε σε ποιότητα το Nokia N8 που είχα επί εποχής Symbian.

Κι εγώ εκεί ελπίζω να επανέλθει με την επένδυση που έγινε πρόσφατα.

Εγώ πάλι πιστεύω πως είναι η ίδια η Nokia με κάποιες σημαντικές ελλείψεις και αναγκαστική αλλαγή ονομασίας!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ πάλι πιστεύω πως είναι η ίδια η Nokia με κάποιες σημαντικές ελλείψεις και αναγκαστική αλλαγή ονομασίας!

 

Με αυτές τις χωρίς υπόσταση ασυναρτησίες έχεις διώξει όλο τον κόσμο από το sub-forum Nokia και έχεις καταντήσει να μιλάς μόνος σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η HMD από ποιούς αποτελείται;

 

Βρε evris κοφτο καποια στιγμη επιτελους, φτιαχνεις κατι στο μυαλο σου , το ωραιοποιεις με καρδουλες και κορδελες και το αναμασας...Ασχετα τι σου λενε οι υπολοιποι εδω μεσα.

Το ιδιο λαθος κανεις με την NOKIA HMD οπως και με την MS -windows mobile 10.

Βρε η MS τα παραταει σου ελεγα εγω, βρε δεν εχουν λογικη αυτα που κανει δεν ενδιαφερεται για το Mobile και χιλια δυο αλλα και εσυ απαντουσες......Μα δεν μπορει, μα δεν γινεται ,μα ειναι καλη, μα ειναι χρυση Και ετσι και γιουβετσι..Βρε εχουν τοσα προβληματα τα windows mobile 10 και δεν ασχολουνται σου ελεγα εγω..Ε μωρε τα παιδια μου ελεγες ξερουν τι κανουν, δεν πρόκειται να τα παρατησουν θα το δεις, και εβαζες και χαμογελακια και φατσουλες . Τωρα εχεις να πεις κατι ή σφιρας κλεφτικα σαν τους αλλους που εξαφανιστηκαν ?

Τα ιδια τωρα και με την HMD λες, χωρις να εχει την παραμικρη σχεση με την ΤΟΤΕ ΝΟΚΙΑ...Και κερασακι στην τουρτα να ανεβαζεις οτι σαβουροασχετοβιντεο βρισκεις ενω στο εχουν τονισει πολακις...

Κατα τα αλλα τα φιλια μου και καλο απογευμα μωρε!

Link to comment
Share on other sites

H hmd δημηουργηθηκε από πρώην υπάλληλους της Nokia, εξαγόρασε κομμάτι των πατεντών της Nokia από Microsoft και έχει μόνο τη ν σχεδίαση και 5ην προώθηση.. Κατασκευή Foxconn, λειτουργικό και υποστήριξη Google. Το κομμάτι του Google one είναι τραγικο και απορώ πως το ζητάνε μερικοί.. Οκ η εταιρεία σωστά κάνει γτ δεν ασχολείται με υποστήριξη αλλά οι αγοραστές.. Ενα τραγικό πράγμα.. Θυμάμαι στο mia2 που είχα είχα ακριβώς τα ίδια θέματα, το έκανα mi6x και βρήκα την υγεία μου..

 

Τώρα για τον φίλο που είπε για το 9αρι, το 9αρι είναι ειδικό τηλέφωνο και δεν είναι για τον καθένα.. Έτσι το πούλησε κιόλας η "Nokia".. Για αυτό το έβγαλε και σε περιορισμένη παραγωγή μ. Είναι καθαρά για ερασιτέχνες φωτογράφους. Αν δεν είσαι και θες κινητό να τραβάς σε auto, συγχαρητήρια, μόλις πέταξες τα λεφτά σου.. Αν από την άλλη σκαμπαζεις 5-6 πραγματα απλά γελάς με των ανταγωνισμό

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι έχει και το πάνω χέρι στις Alcatel συσκευές!!!

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nokia

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ήξερα ότι έχει και το πάνω χέρι στις Alcatel συσκευές!!!

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nokia

Η ασχετοσύνη σου στο μεγαλείο της.

 

Αυτό που ανέβασες έχει να κάνει με τη ΝΟΚΙΑ που έχει πεδίο ενασχόλησης τα δίκτυα, όπως και η Alcatel-Lucent.

 

Με αλλά λόγια... καμία σχέση με το mobile κομμάτι και τις συσκευές της HMD (ή της Alcatel).

 

Evris παράτησε το το άθλημα, δεν καταλαβαίνεις καν τι διαβάζεις με αποτέλεσμα να είσαι η προσωποποίηση της παραπληροφόρησης.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ασχετοσύνη σου στο μεγαλείο της.

 

Αυτό που ανέβασες έχει να κάνει με τη ΝΟΚΙΑ που έχει πεδίο ενασχόλησης τα δίκτυα, όπως και η Alcatel-Lucent.

 

Με αλλά λόγια... καμία σχέση με το mobile κομμάτι και τις συσκευές της HMD (ή της Alcatel).

 

Evris παράτησε το το άθλημα, δεν καταλαβαίνεις καν τι διαβάζεις με αποτέλεσμα να είσαι η προσωποποίηση της παραπληροφόρησης.

Alcatel Mobile is a mobile phone brand owned by Nokia since 2016. It has been licensed since 2005 to Chinese company TCL when it was under the ownership of Alcatel (later Alcatel-Lucent) in a contract until 2024.

Κι αυτό από το νου μου το έβγαλα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Alcatel Mobile is a mobile phone brand owned by Nokia since 2016. It has been licensed since 2005 to Chinese company TCL when it was under the ownership of Alcatel (later Alcatel-Lucent) in a contract until 2024.

Κι αυτό από το νου μου το έβγαλα;

 

Πάμε πάλι... η γνωστή εταιρία ΝΟΚΙΑ είναι και η ιδιοκτήτρια του ΝΟΚΙΑ brand το οποίο έχει μισθώσει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στην HMD Global για να βγάζει συσκευές με το λογότυπό της.

 

Η ίδια γνωστή εταιρία ΝΟΚΙΑ λοιπόν, μετά την εξαγορά της Alcatel-Lucent, είναι ιδιοκτήτρια και του brand ALCATEL το οποίο έχει μισθώσει στην TCL Corporation για να βγάζει η τελευταία συσκευές με το λογότυπο ALCATEL.

 

Δεν έχει καμία σχέση λοιπόν η HMD Global με την TCL Corporation. Όπως και η ΝΟΚΙΑ είναι μια διαφορετική εταιρία που δεν δραστηριοποιείται πια στο κομμάτι του mobile.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι έχει και το πάνω χέρι στις Alcatel συσκευές!!!

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nokia

 

Έχεις κουράσει..κάνε ένα διάλειμμα.. λυπήσου μας άνθρωποι είμαστε και εμείς........δείξε συμπόνια για το συνάνθρωπο

Link to comment
Share on other sites

Όποιον κουράζω απλά δεν διαβάζει ή πιο απλά δεν ασχολείται! Ειπαρχουν και κάποιοι ακούραστοι που τα λένε πολύ πιο όμορφα!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

ημαρτον βρε φιλαρακι.....προσπαθησε τουλαχιστον να συνεισφέρεις με κατι που εχει πραγματικη αξια στην κουβεντα . Ανεβαζοντας οτι ακυρο βρισκεις και δεν βοηθας και διωχνεις και οσους πραγματικα θελουν να προσφερουν κατι χρησιμο.
Link to comment
Share on other sites

Τι κακός που είναι ο κόσμος ρε evris.. ξυπνάμε κάθε μέρα με τον καημό να σου την πουμε..όλοι έχουμε άδικο και εσύ είσαι ο σωστός..οκ ευχαριστουμε που μας προτρέπεις να σε βάλουμε στην αγνοηση μηνυμάτων..χωράφι σου πάντως δεν είναι εδώ να πετάς ότι σου κατέβει και μετά να μας λες "οκ μη διαβάζεις"..δε πάει έτσι..συγνώμη παιδιά για το οφ τοπικ, εγώ δε ξανά ασχολούμαι..καλησπερες
Link to comment
Share on other sites

Τι κακός που είναι ο κόσμος ρε evris.. ξυπνάμε κάθε μέρα με τον καημό να σου την πουμε..όλοι έχουμε άδικο και εσύ είσαι ο σωστός..οκ ευχαριστουμε που μας προτρέπεις να σε βάλουμε στην αγνοηση μηνυμάτων..χωράφι σου πάντως δεν είναι εδώ να πετάς ότι σου κατέβει και μετά να μας λες "οκ μη διαβάζεις"..δε πάει έτσι..συγνώμη παιδιά για το οφ τοπικ, εγώ δε ξανά ασχολούμαι..καλησπερες

Υπάρχουν και πολύ χειρότερα εδώ μέσα, αλλά δεν λέει κάτι κανείς... Όπως προσβολές κλπ.... Που ούτε καν ban έχουν φάει!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 πουλάκια κάθονταν και πλεκανε πουλόβερ.... Τέλος και εγώ από το θέμα....υπάρχουν ευτυχώς και άλλες πηγές να ενημερωθούμε. Κάτσε εσύ evris και να ανεβάζει ότι άσχετο θες. Αφού δεν καταλαβαίνεις τι σου λένε όλοι εδώ μέσα.Νισαφι πια....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχουν και πολύ χειρότερα εδώ μέσα, αλλά δεν λέει κάτι κανείς... Όπως προσβολές κλπ.... Που ούτε καν ban έχουν φάει!

 

Εάν υπήρχε moderation στο φόρουμ... θα είχες φάει ban ως mega-troll εδώ και πολύ καιρό.

 

Στον ύπνο σου είμαι σίγουρος ότι πρέπει να βλέπεις ότι είσαι ο ιδιοκτήτης της Nokia, δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Ούτως ή άλλως, ότι και να σου πούμε εμείς εδώ δεν πρόκειται να καταλάβεις. Αναλογίσου μόνο αν σου φαίνεται φυσιολογικό αυτό που έχεις στο μυαλό σου, ότι δηλαδή όλοι εμείς οι υπόλοιποι είμαστε λάθος και εσύ είσαι ο μόνος σωστός!

 

Over and out...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...