Jump to content

Nokia: Νέα και επικαιρότητα


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμένεις τώρα εσύ να δεις ένα νοκια μεσαίας προς χαμηλής κατηγορίας χωρίς μεγάλα bezels και με οθόνη edge.. Σοβαρά;;; για νοκια μιλάμε.. Αυτά τα δύο δεν πάνε μαζι

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

 

Κι αυτό φτιαχτό βίντεο είναι βασικά, μίξη από πολλά διαφορετικά...

 

Το Φλεβάρη αναμένουμε το 8.2 με την 64άρα κάμερα σύμφωνα με κάτι μηνύματα στο twitter από HMD. Το οποίο είναι επίσης αργοπορημένο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό φτιαχτό βίντεο είναι βασικά, μίξη από πολλά διαφορετικά...

 

Το Φλεβάρη αναμένουμε το 8.2 με την 64άρα κάμερα σύμφωνα με κάτι μηνύματα στο twitter από HMD. Το οποίο είναι επίσης αργοπορημένο...

Αυτός που το παρουσίαζε είχε τα λογότυπα της HMD επάνω. Για αυτό έλεγα μήπως είναι επίσημο. Μόνο για τις Ινδίες προς το παρόν...

Το έχουν κι εδώ πάντως, τώρα που κοίταξα.

https://nokiapoweruser.com/nokia-5-2-2019-leaked-specifications-release-date-photos-price-more/

Περιμένεις τώρα εσύ να δεις ένα νοκια μεσαίας προς χαμηλής κατηγορίας χωρίς μεγάλα bezels και με οθόνη edge.. Σοβαρά;;; για νοκια μιλάμε.. Αυτά τα δύο δεν πάνε μαζι

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν και από την Ασπροβάλτα, όλα μαύρα τα βλέπεις εσύ. ;)

Πάνε δεν πάνε μαζί, δεν έχει σημασία. Αν θέλεις να προχωρήσεις μπροστά, κάνεις και αυτά!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που το παρουσίαζε είχε τα λογότυπα της HMD επάνω. Για αυτό έλεγα μήπως είναι επίσημο. Μόνο για τις Ινδίες προς το παρόν...

Το έχουν κι εδώ πάντως, τώρα που κοίταξα.

https://nokiapoweruser.com/nokia-5-2-2019-leaked-specifications-release-date-photos-price-more/

 

Αυτή η διεύθυνση συνοψίζει φήμες και διαρροές, οπότε έχει κάποια βάση. Αλλά στο youtube όλοι έχουν πρόσβαση, οπότε ο καθένας ανεβάζει ό,τι θέλει, δεν θεωρείται δηλαδή σοβαρή πηγή. Επίσημο είναι μόνο αν το βίντεο προέρχεται από την ίδια τη Nokia/HMD και το youtube κανάλι της. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, πραγματική, ανεπίσημη διαρροή από άλλους, είναι εξαιρετικά σπάνια και θα είναι ή κάποιο πολύ σύντομο βίντεο ή κάποιες φωτογραφίες από πρωτότυπα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

 

Μάλιστα... Άρα από παράταση σε παράταση, τελικά το 9.1 ακυρώθηκε και πάμε απευθείας για το 9.2... Άραγε ο αναμορφικός φακός αναφερόταν στο 9.2? Ελπίζω ως κύριο αισθητήρα να βάλουν τον καινούργιο εκατοστάρη για να σταθούν απέναντι στον ανταγωνισμό γιατί για την ώρα είναι πολύ κάτω και παρά τη γρήγορη άνοδο στο ξεκίνημα της HMD, τελευταία έμεινε στάσιμη... Ας βγάλουν έστω το 8.2 το Φλεβάρη, μπας και μειώσουν τη στασιμότητα ή πτώση...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Άρα από παράταση σε παράταση, τελικά το 9.1 ακυρώθηκε και πάμε απευθείας για το 9.2... Άραγε ο αναμορφικός φακός αναφερόταν στο 9.2? Ελπίζω ως κύριο αισθητήρα να βάλουν τον καινούργιο εκατοστάρη για να σταθούν απέναντι στον ανταγωνισμό γιατί για την ώρα είναι πολύ κάτω και παρά τη γρήγορη άνοδο στο ξεκίνημα της HMD, τελευταία έμεινε στάσιμη... Ας βγάλουν έστω το 8.2 το Φλεβάρη, μπας και μειώσουν τη στασιμότητα ή πτώση...

Ούτε μία αναφορά για το 8.2 και το 5.2 δεν έκαναν. Για να δούμε τελικά ποιά συσκευή θα βγάλουν και πότε.

Καλά ξεκίνησαν με την πρώτη συσκευή το Nokia 6 τότε και τα στερεοφωνικά ηχεία, αλλά μετά το χάλασαν! :(

Ειδικά στις κάμερες. Περιμέναμε συνεργασία με Zeiss, την έκανε, αλλά τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα... :(

Για να μη πω πως ακόμα και το Nokia Lumia 830 που είχα με τα 10mp και PureView έβγαζε καλύτερες φωτογραφίες από το Nokia 8. Ειδικά στις νυχτερινές ούτε καν φλας χρειαζόταν!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

https://www.gsmarena.com/new_nokia_retro_phone_january_chinese_new_year-news-40868.php

Αντί για τα νοσταλγικά καλά θα κάνει να βγάλει μια ναυαρχίδα σύντομα η HMD.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

https://www.gsmarena.com/new_nokia_retro_phone_january_chinese_new_year-news-40868.php

Αντί για τα νοσταλγικά καλά θα κάνει να βγάλει μια ναυαρχίδα σύντομα η HMD.

 

Πραγματικά, στην υψηλή κατηγορία πάσχει τρομερά, μόνο το 9άρι έβγαλε κι αυτό αργοπορημένο κι όλο προβλήματα μέχρι να στρώσει κάπως με ενημερώσεις...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με το 10αρι να δείτε προβλήματα το 9

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Παρουσίασε κι άλλα θέματα; :wacko:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι μέχρι εκεί μπορούσε/ήθελε η HMD. Εγώ υπό τις παρούσες συνθήκες δε θα δώσω δεύτερη ευκαιρία στην εταιρία. Όταν έρθει η ώρα για νέα συσκευή θα πάω σε κάτι άλλο, όχι Νοkia.

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έμεινα απογοητευμένος από το Νοkia 8. Απλά περίμενα περισσότερα. Θέλω περισσότερα από μια συσκευή που την κρατάω κατά μέσο όρο 2-2.5 χρόνια.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω..δε ξέρω τι φταίει, πάλι το ένα λάθος μετά το άλλο..δεν έχω πρόβλημα με το 8 αλλά με το τι μας έδειξε μετά το 8.. Σιρόκο; 8.1; 9; Ας αφήσει για λίγο στην άκρη και το "project nostalgia" να συγκεντρωθεί σε μια πραγματική ναυαρχίδα..κάτι που πραγματικά να θέλω να αγοράσω σε 2-3 χρόνια μετά το 8
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω..δε ξέρω τι φταίει, πάλι το ένα λάθος μετά το άλλο..δεν έχω πρόβλημα με το 8 αλλά με το τι μας έδειξε μετά το 8.. Σιρόκο; 8.1; 9; Ας αφήσει για λίγο στην άκρη και το "project nostalgia" να συγκεντρωθεί σε μια πραγματική ναυαρχίδα..κάτι που πραγματικά να θέλω να αγοράσω σε 2-3 χρόνια μετά το 8

 

Το "protect nostalgia" ίσως ήταν το μόνο στο οποίο πόνταραν, ώστε να τσιμπήσει ο ανάλογος κόσμος. Με τέτοιο σκεπτικό θεωρώ ότι δεν πας πουθενά σε βάθος χρόνου.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το "protect nostalgia" ίσως ήταν το μόνο στο οποίο πόνταραν, ώστε να τσιμπήσει ο ανάλογος κόσμος. Με τέτοιο σκεπτικό θεωρώ ότι δεν πας πουθενά σε βάθος χρόνου.

 

Έτσι νομίζω κι εγώ - ήθελαν γρήγορα και εύκολα λεφτά, οπότε δεν πάνε πουθενά στο Android. 3310...? Nope.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω..δε ξέρω τι φταίει, πάλι το ένα λάθος μετά το άλλο..δεν έχω πρόβλημα με το 8 αλλά με το τι μας έδειξε μετά το 8.. Σιρόκο; 8.1; 9; Ας αφήσει για λίγο στην άκρη και το "project nostalgia" να συγκεντρωθεί σε μια πραγματική ναυαρχίδα..κάτι που πραγματικά να θέλω να αγοράσω σε 2-3 χρόνια μετά το 8

 

Νομίζω όλοι αναμένουμε τον κατά πολύ αργοπορημένο διάδοχο του 9 που λόγω αργοπορίας δεν θα λέγεται 9.1, αλλά 9.2. Αν βάλουν το πολύπλοκο σύστημα διαφορετικών αισθητήρων που είδαμε σε ένα leak από σχέδιο, και περιλαμβάνει αναμορφικό φακό, νομίζω θα ταράξει τα νερά. Αλλά έχει αργήσει πολύ...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε ενδιάμεσα και τα Nokia 5.2 και 8.2. Αυτά γιατί καθυστερούν όμως; Επίσης το τελευταίο θα είναι άξιος διάδοχος του Nokia 8 θέλω να πιστεύω. Ειδικά αν έχει και 5G έκδοση, ίσως να είναι και το επόμενο μου Nokia...

Εντάξει, εγω δεν έχω τέτοιους ενδοιασμούς, επειδή απέτυχε το 9 στις κάμερες να μην ξαναπάρω Nokia.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

..... επειδή απέτυχε το 9 στις κάμερες να μην ξαναπάρω Nokia.

Σε τι ακριβώς απέτυχε ?

Το έχεις πιάσει στα χέρια σου ?....Εχεις δεί τι φωτό βγάζει .....ειδικά τα RAW αρχεία ?

Ως κάτοχος του είμαι απόλυτα ευχαριστημένος χωρίς κανένα πρόβλημα τόσο στο θέμα ως τηλέφωνο οσο και στις φωτογραφίες.

ΚΑΙ σε video !!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και φωτογράφος να το πάρει για να κάθετε να επεξεργαζετε τα raw θα του κόψει τους άλλους φακούς.. Λες και τα άλλα δεν βγάζουν raw..δεν έχει υπερευρυγωνιο, δεν έχει ζουμ, έστω επί 2.. Δεν έχει macro.. Στην νυχτερινή χάνει κατά κράτος... Οπότε;;;; κερδίζει στο ότι επιτέλους ψιλολυτουρργει καλά αλλά όχι ιδιαίτερα γρήγορα ο αισθητήρας δακτυλικών..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν έχει καμία σχέση το Raw από το ΝΟΚΙΑ με τον ανταγωνισμό... Τώρα για τους ευρυγωνιους και τους μάκρο αποτυχημένο marketing και καθόλου καλή ποιότητα αισθητήρα στον ανταγωνισμό

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο πρώτο τους concept τους βλέπω προσγειωμένους τους fan της Nokia για το 9.2. Όσο αφορά την κάμερα στα mp τουλάχιστον.

Όχι μόνο δεν θα έχει 108mp, αλλά ούτε καν 48mp!

Ανυπομονώ να ακούσω και την επίσημη ανακοίνωση της HMD.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για ακόμη μια φορά εγώ ο αδαής. Για ποιο λόγο ακριβώς βλέπουμε βομβαρδισμό από concept κινητά σε ένα νήμα που ονομάζεται "Νοkia Νέα και επικαιρότητα"; Κάποιος επίσημα από την διαχείριση έχει γνώμη επί του θέματος; :blink:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για ακόμη μια φορά εγώ ο αδαής. Για ποιο λόγο ακριβώς βλέπουμε βομβαρδισμό από concept κινητά σε ένα νήμα που ονομάζεται "Νοkia Νέα και επικαιρότητα"; Κάποιος επίσημα από την διαχείριση έχει γνώμη επί του θέματος; :blink:

 

Κάντε αναφορές....

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...