Jump to content

Είναι το youtube η κύρια πηγή μουσικής σας;


nickolas84
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε το youtube ως κύρια πηγή για μουσική?  

68 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε το youtube ως κύρια πηγή για μουσική?

    • ΝΑΙ
      38
    • ΟΧΙ
      30


Recommended Posts

Τελευταία συνειδητοποίησα ότι ακούω μουσική μόνο από το youtube!

Απλά μου φαίνεται πιο πρακτικό από το να πρέπει να κατεβάσω ένα τραγούδι

...και πιο εύκολο να το βρω στο youtube παρά στο χάος του σκληρού μου!:p

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ το ίδιο...

 

Σε αυτά που λες, με τα οποία συμφωνώ 100%, να προσθέσω ότι πολλές φορές η συνοδεία του video clip μπορεί να δώσει άλλη "αίσθηση" στο τραγούδι, ειδικά αν είναι παλιό, ενώ το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι μπορεί να σε οδηγήσει σε άλλα τραγούδια (μέσω των related videos) που δεν ήξερες ή δεν θυμόσουν.

Link to comment
Share on other sites

Kαι γω αρκετες φορες το χρησιμοποιοω για να ακουσω μουσικη γιατι βαριεμαι να κατεβαζω,Αν τα τραγουδια ειχαν την ποιοτητα των mp3 πιστευω πως θα ηταν ο βασικος music player.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω πλεον περισσοτερο απο το youtube ακουω. Το θεωρω πολυ πιο ευκολο και γρηγορο απο το να κατεβαζω και να ακουω στο pc..

 

Βεβαια σε περιπτωσεις που θελω συγκεκριμενη playlist η repeat κα τοτε δεν βολευει αλλα με τα related videos ανακαλυπτω συνεχως νεα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν χρησιμοποιήσετε το Local Media του Winamp θα βρίσκετε όποιο τραγούδι έχετε από τον δίσκο σας μέσα σε 1-2 δευτερόλεπτα. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το youtube για να ακούσω κάποιο συγκεκριμένο τραγούδι που μου πρότεινε κάποιος ή αν βρίσκομαι σε κάποιο νετ καφέ και θέλω custom μουσική !
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Οχι ... αλλά ακούω και βλέπω βέβαια όλα τα live και τις συναυλίες των αγαπημένων μου γκρουπ. Σε αυτό δεν έχει αντίπαλό το yt.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όχι.. δεν έχουν και τόσο καλή ποιότητα και επίσης δεν μπορώ να κάθομαι να αλλάξω τραγούδι ένα ένα. Συνήθως το youtube το χρησιμοποιώ όταν θέλω να ψάξω να βρω ένα τραγούδι.. ή αν θέλω να δω βίντεοκλιπ.

Όταν βαριέμαι τις έτοιμες λίστες που έχω στον υπολογιστή, βάζω ράδιο από το ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Tις περισσότερες φορές βαριέμαι να ψάχνω τραγούδια στους σκληρούς μου που τα έχω εντελώς χύμα,για αυτό μπαίνω στο youtube και τα βρίσκω πιο εύκολα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, προσωπικα το χρησιμοποιώ youtube ως μηχανη αναζήτησης και ευρεσυης πολλων κομματιων.Οποτε το θεωρω πρωτο και αμεσο εργαλειο.

Ομως θα ηθελα να μου προτεινε ενα site που να εχει ΑΠΕΙΡΑ κομματια χωρις να κανει τοσο πολυ streaming οσο στο youtube (εικονα και ηχο). Το immeem ειναι μια καλη λυση , μονο που πια εχει περιοριστει στα 30" το κομματι για τον λογο των πνευματικων δικαιωματων.

 

Σχετικα λιγο off-topic... :O

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι το youtube είναι το καλύτερο για να βρεις πως λέγεται ακριβώς ένα τραγούδι που ακούς στο ράδιο ή σε ένα club, καθώς και ποιος το λέει. Ωστόσο είναι κουραστικό να το χρησιμοποιείς για να ακούς μουσική γιατί κάθε φορά που τελειώνει το τραγούδι πρέπει να κάθεσαι πάλι στον υπολογιστή για να ακούσεις άλλο...
:blink:
Link to comment
Share on other sites

Εγω οσον αφορα τη μουσικη θα χρησιμοποιησω το youtube μονο αν μου προτεινουν ενα τραγουδι κι εγω θελω πρωτα να το ακουσω πριν το κατεβασω οποτε το βαζω στο search στο youtube!!

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία συνειδητοποίησα ότι ακούω μουσική μόνο από το youtube!

Απλά μου φαίνεται πιο πρακτικό από το να πρέπει να κατεβάσω ένα τραγούδι

...και πιο εύκολο να το βρω στο youtube παρά στο χάος του σκληρού μου!:p

Εν μέρη συμφωνώ. Όταν έχω ανοιχτό τον Η/Υ χρησιμοποιώ το YouTube* αλλά τα κατεβάζω για το κινητό και το iPod.

* όχι μόνο για τον χώρο αλλά και μέχρι να τα βρω!

Link to comment
Share on other sites

Tις τελευταιες μερες ακουω μουσικη αποκλειστικα πλεον απο το youtube μιας και εμενα το προβλημα μου ηταν οτι επρεπε καθε φορα να οταν τελειωσει ενα τραγουδι να πας και να βαλεις αλλο. Δημιουργησα ομως τωρα τις δικες μου playlist και πλεον ακουω σχεδον μονο απο εκει.:happy:
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πάω στο youtube να ακούσω το τραγούδι και μετά το κατεβάζω.Είναι πολύ χρήσιμο γιατί βλεπεις κατευτείαν το βίντεο και όλοι εκεί τα ανεβάζουν!

Apple Iphone 4s

Apple Ipad 2

HTC HD2

Fujitsu Siemens loox n560

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν ξεσπάσει αυτη η ιστορία με τα πνευματικά δικαιώματα, και με κάποιες εταιρείες που δικαίως ή αδίκως, έχω την εντύπωση πως ζήτησαν κομμάτι από την πίτα που τους αναλογούσε, για όλα τη δουλειά τους που ήταν online....στο Youtube ήταν ανεβασμένα σχεδόν τα πάντα από μουσική..

Τα πιό σπάνια κομμάτια που θα μπορούσε κανείς να ζητήσει..από οποιοδήποτε είδος μουσικής.

Μιλάμε νομίζω για 1 - 2 άντε 3 χρόνια πριν..

Μιλάμε για ένα απέραντο και πληρέστατο Juke Box!!..με τη βοήθεια του οποίου, κατάφερα και εγώ να βρώ τα all time αγαπημένα μου κομμάτια..

 

Έκτοτε, λογαριασμοί με χιλιάδες uploads έκλεισαν, videos με απενεργοποιημένα audio, κ.ο.κ., εξέλιξη που πιστεύω είναι γνωστή στους περισσότερους...ήταν η απάντηση των εταιριών στις αποτυχημένες διαπραγματεύσεις με το Youtube...

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πάντως η πληρότητα του youtube όλο και βελτιώνεται!

Για τα πραγματικά σπάνια (=περιορισμένου ενδιαφέροντος) κομμάτια δεν ενδιαφέρονται ούτε οι εταιρείες για να τα κατεβάσουν.

Εμπορικά κομμάτια πάλι βρίσκεις μιας και συνεχώς γίνονται νέα uploads. Βέβαια όντως κάποιες φορές το μόνο που μπορείς να βρεις είναι κάποια live.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα σκεφτει ποτε να το χρησιμοποιω για μουσικη μεχρι που εψαχνα κατι παναρχαια τραγουδια που ηθελες απειρο χρονο να τα βρεις!

Πλεον ναι, αμεσα σου πεταει τραγουδια και με προτεινομενα ακριβως στην στηλη διπλα κανεις και ενα playlist που δεν ειχες καν σκεφτει!

Link to comment
Share on other sites

βασικά εγώ έχω ανακαλύψει και τραγούδια που δεν ήξερα καν!
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

με βοηθαει να βρω μερικα τραγουδια που δε ξερω καλα τους τιτλους και βαζω για αναζητηση μερικους απο τους στιχους,αλλα δε μπορω να πω οτι ειναι η κυρια πηγη της μουσικης μου
makiaveli27:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειναι το σαιτ που δε θα κλεισει ποτε κ θα εχει απειρη γκαμα.

 

Το θεμα ειναι να το κατεβαζεις σε μορφη mp3 κ σε καλη ποιοτητα. Εκει ειναι το ζητουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...