Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι όλα ανοιχτά και στον καιρό και στις φωτογραφίες. Αλλά παρόλα αυτά δν μου λεει περιοχή που τραβήχτηκε η φωτό ούτε ο καιρός βρίσκει την τοποθεσίες αυτόματα που είσαι μόνο οποίες περιοχές έχεις αποθηκευμένες..

Κάποια άλλη βοήθεια;

Κάνε reset το location & privacy μέσα από το settings > general > reset.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνε reset το location & privacy μέσα από το settings > general > reset.

 

Με έκαψες μου χάλασες το κινητό που σε άκουσα

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Με έκαψες μου χάλασες το κινητό που σε άκουσα

Γιατί χάλασε το κινητό; Τι έπαθε δηλαδή μετά που έκανες reset;

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έκανα διαγραφή ρυθμίσεων και περιεχομένου στο iPhone σήμερα. Μετά έκανα restore από iCloud backup. Όλα πήγαν καλά και το κινητό ήταν ακριβώς όπως και πριν μαζί με εφαρμογές, εικόνες κλπ. Το θέμα είναι ότι πριν ακολουθήσω όλη αυτή την διαδικασία είχα 7gb used δίσκο και μετά είχα 3.6gb used. τα 3.4gb που λείπουν, από που χάθηκαν? Αποκλείεται να ήταν όλα αυτά cache από apps. Καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έκανα διαγραφή ρυθμίσεων και περιεχομένου στο iPhone σήμερα. Μετά έκανα restore από iCloud backup. Όλα πήγαν καλά και το κινητό ήταν ακριβώς όπως και πριν μαζί με εφαρμογές, εικόνες κλπ. Το θέμα είναι ότι πριν ακολουθήσω όλη αυτή την διαδικασία είχα 7gb used δίσκο και μετά είχα 3.6gb used. τα 3.4gb που λείπουν, από που χάθηκαν? Αποκλείεται να ήταν όλα αυτά cache από apps. Καμία ιδέα?

Μπορεί να ήταν τα αρχεία που αποθηλεύονται ως other documents. Αφού λες πως δεν σου λείπει τίποτα και όλα γύρισαν όπως ήταν πριν, τότε αυτά τα 3.4GB ήταν αρχεία cache, other documents κτλ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά. Καταρχήν δεν είχα ποτέ μου ταμπλετ της απλ. Σκεφτόμουν να πάρω ένα μίνι 3, αλλά το μοντέλο που παίρνει κάρτα το lte, και συγχρόνως να το χρησιμοποιώ (σπάνια βέβαια και σαν έκτακτη ανάγκη) σαν τηλέφωνο. Αλλά διάβασα κάπου ότι στα μίνι που παίρνουν κάρτα χρησιμοποιούνται μόνο για ίντερνετ.

 

Απορίες 1. Αυτό ισχύει?

2.Δεν υπάρχει έστω εφαρμογή σε όχι από απλστορ τότε μέσω jailbreak που να το κάνει τηλέφωνο που να χρησιμοποιηθεί εκτός νετ?

3. ισχύει κάτι ανάλογο και για το νέο πάντ 4 και για τα αιρ μοντέλα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει για όλα τα μοντέλα. Είμαι σχεδόν βέβαιος πως δεν υπάρχει ούτε σε jailbroken συσκευή αλλά ας απαντήσει κάποιος που το γνωρίζει 100%.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει από το iPad 2 που ήταν και το πρώτο με κάρτα sim! Μπορεί να χρησιμοποιεί μόνο την σύνδεση Internet ενός παροχου κινητής τηλεφωνίας! Δεν υπάρχει και ούτε κάποιος έχει φτιάξει τέτοια εφαρμογή επιτυχώς για iPad, που να κάνει τηλέφωνα δηλαδή, υπήρχαν κάποιες προσπάθειες αλλά εγκαταληφθηκαν γρήγορα εξαιτίας πολυπλοκοτητασ και μη ενδιαφέροντος από πλευρά χρηστων!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι παντελώς ανίδεος από iPhone και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο 5s από φίλο ο οποίος δεν γνωρίζει και πολλά από τεχνολογία. Το κινητό νομίζω έχει iOS 8 και φαίνεται να έχει κάποιο θέμα με τη μπαταρία. Δεν βγάζει 24ωρο η συσκευή με δεδομένα, πλοήγηση στο ίντερνετ και viber και συνήθως, ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιείται, είναι κάπως ζεστή. Είναι αναμενόμενο αυτό για iPhone 5s; Εσείς που είστε κάτοχοι, θυμίζει αυτό κάποιο πρόβλημα λειτουργικού ή κακόβουλης εφαρμογής ή είναι καθαρή ένδειξη παλαιωμένης/χαλασμένης μπαταρίας; Πόσο κοστίζει η αντικατάσταση μπαταρίας στο επίσημο σέρβις και πόσο σε μη εξουσιοδοτημένο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι παντελώς ανίδεος από iPhone και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο 5s από φίλο ο οποίος δεν γνωρίζει και πολλά από τεχνολογία. Το κινητό νομίζω έχει iOS 8 και φαίνεται να έχει κάποιο θέμα με τη μπαταρία. Δεν βγάζει 24ωρο η συσκευή με δεδομένα, πλοήγηση στο ίντερνετ και viber και συνήθως, ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιείται, είναι κάπως ζεστή. Είναι αναμενόμενο αυτό για iPhone 5s; Εσείς που είστε κάτοχοι, θυμίζει αυτό κάποιο πρόβλημα λειτουργικού ή κακόβουλης εφαρμογής ή είναι καθαρή ένδειξη παλαιωμένης/χαλασμένης μπαταρίας; Πόσο κοστίζει η αντικατάσταση μπαταρίας στο επίσημο σέρβις και πόσο σε μη εξουσιοδοτημένο;

 

Οσο ειναι το viber στη μεση δε βγαζεις σαφη συμπερασματα μιας και ειναι ενεργοβορο απο μονο του! Καθαρη εγκατασταση και ελεγχος της συσκευης και μετα η αλλαγη της μπαταριας (για εξοδα δεν εχω ιδεα μιας κ δεν ετυχε ποτε μου να αλλαξω!)

Επισης το οτι ειναι ζεστη η συσκευη σημαινει οτι κατι θελει συνεχως ενεργεια!!!

Edited by mavrios
κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Το viber γιατί το θεωρείς ενεργοβόρο, επειδή τρέχει συνεχώς στο παρασκήνιο ή για άλλο λόγο, πχ κακή υλοποίηση/βελτιστοποίηση της εφαρμογής;
Link to comment
Share on other sites

Το viber γιατί το θεωρείς ενεργοβόρο, επειδή τρέχει συνεχώς στο παρασκήνιο ή για άλλο λόγο, πχ κακή υλοποίηση/βελτιστοποίηση της εφαρμογής;

 

Για ολα αυτα μαζι! 1 μηνυμα εχω αλλαξει απο τη προηγουμενη φορτιση και ειναι 8% η χρηση του! Και αντιστοιχα 100+ μηνυματα με φωτος και voicemessages στα iMessages και παλι 8% ειναι!!!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ώστε έτσι το viber :/ Το λειτουργικό είναι εντάξει; Εννοώ, υπήρξαν προβλήματα με battery drain σε iPhone 5s και iOS 8; Όσο για την μπαταρία, είδα βίντεο και φαίνεται πολύ εύκολη η αντικατάστασή της. Αν όλα πάνε καλά και το πάρω, την μπαταρία θα την αντικαταστήσω μόνος μου. 11 ευρώ έχει στο σκρούτζ.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ώστε έτσι το viber :/ Το λειτουργικό είναι εντάξει; Εννοώ, υπήρξαν προβλήματα με battery drain σε iPhone 5s και iOS 8; Όσο για την μπαταρία, είδα βίντεο και φαίνεται πολύ εύκολη η αντικατάστασή της. Αν όλα πάνε καλά και το πάρω, την μπαταρία θα την αντικαταστήσω μόνος μου. 11 ευρώ έχει στο σκρούτζ.

 

Ναι με την 8 προσωπικα (ειδικα στο τελος) ειχα μπολικα θεματακια. Μπαταριας, γυροσκοπιου, σηματος, κολληματων κλπ. Καμμια σχεση με την 9 και ας ειναι ακομη αρχικο σταδιο! Για την αντικατασταση της μπαταριας δεν ξερω να σου πω!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 απορίες. Κάνοντας jailbreak χάνω αυτόματα την εγγύηση? Και υπάρχει jailbreak για την τελευταία έκδοση ιός? (αυτή του 6ς)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 απορίες. Κάνοντας jailbreak χάνω αυτόματα την εγγύηση? Και υπάρχει jailbreak για την τελευταία έκδοση ιός? (αυτή του 6ς)

Όχι δεν χάνεις εγγύηση. Αν έχεις κάποια έκδοση από την 9.0 έως την 9.0.2 τότε μπορείς να κάνεις jb. Αν έχεις περάσει την 9.1 δεν μπορείς να κάνεις jb.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
παρακαλω υπαρχει προγραμμα ελευθερο να μεταφερεις τις φωτογραφιες απο το iphone στον υπολογιστη εκτος του itunes Edited by george664
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες απάντησης των μυστικών ερωτήσεων μου κλείδωσε το Apple id, μου ζητάει η να προσπαθήσω αργότερα ( πόσο αργότερα είναι αυτό το αργότερα, ώρες περίμενα) η να ορισω νέο rescue email, κάτι που έκανα πατώντας την αντίστοιχη εντολή η οποία όμως δεν ανταποκρινεται.

Το μόνο που κατάφερα με κάποιο τρόπο είναι να αλλάξω το password του λογαριασμού κρατώντας το ίδιο Apple id.

Πως μπορώ να κάνω επαναφορά όλων αυτών και να ορισω νέες ερωταπαντησεις που να τις θυμάμαι

 

Μαλλον θα πρεπει να περιμενω κι αλλο απ ότι καταλαβα, και ισως καλυτερα μετα να ορισω ως ασφαλεια το two steps verification, κάτι αντίστοιχο με αυτο της google, το οποιο δεν με κρεμασε ποτέ, αν και είναι λίγο σπαστικό

Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, μία μικρή βοήθεια, έκανα το set up στο iphone 6s και με την εφαρμογή move to ios πέρναγα από το android τα δεδομένα όπως επαφές, φωτόζ κ.λπ., νόμιζα ότι είχα τελειώσει όταν όμως αργότερα μου εμφάνισε αν θέλω να κατεβάσω και τις φρι εφαρμογές που είχε το android κατευθείαν στο iphone, από βλακεία μου/ταχύτητα πάτησα όχι. Μπορώ κάπου να ξαναβρώ τη δυνατότητα αυτή γιατί ήταν πολλές και να μη το κάνω manual;

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, μία μικρή βοήθεια, έκανα το set up στο iphone 6s και με την εφαρμογή move to ios πέρναγα από το android τα δεδομένα όπως επαφές, φωτόζ κ.λπ., νόμιζα ότι είχα τελειώσει όταν όμως αργότερα μου εμφάνισε αν θέλω να κατεβάσω και τις φρι εφαρμογές που είχε το android κατευθείαν στο iphone, από βλακεία μου/ταχύτητα πάτησα όχι. Μπορώ κάπου να ξαναβρώ τη δυνατότητα αυτή γιατί ήταν πολλές και να μη το κάνω manual;

 

Καλημέρα φίλε μου, τι διαδικασία την έμαθες. Κάνει μία επαναφορά της συσκευής και την ίδια διαδικασία από την αρχή. Προσεκτικά αυτή τη φορά. Για να επαναφέρεις το iPhone ακολουθείς τη διαδρομή Ρυθμίσεις > Γενικά > Επαναφορά > Περιεχόμενα και ρυθμίσεις. Θα πρότεινα πριν τη διαδικασία να διατηρήσεις ένα εφεδρικό αντίγραφο ασφαλείας πρώτα για κάθε ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Το σκέφτομαι σοβαρά για ios και το μόνο που με ανησυχεί είναι το εξής.Θελω να μεταφέρω φωτογραφίες,τραγούδια στον υπολογιστή μου ή σε έναν σκληρό δίσκο,γίνεται αυτό ή είναι μόνο στο i cloud?

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα,δεν θέλει καν i tune,όλα οκ.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...