Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα έλεγα να περιμένεις πριν βάλεις χέρι στην συσκευή σου. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει σωστό JB.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα σας, εχω το 4, με IOS 5.01

εχω κατεβασει την εφαρμογη Make It Mine (ΜΙΜ)

αλλα δεν δουλευει. Ειναι η εκδοση 4.0 η εφαρμογη και εχω προσπαθησει απειρες φορες να την κανω να δουλεψει χωρις κανενα αποτελεσμα,επεισης ειδα και σχετιικα βιντεακια αλλα και παλι τιποτα....Θα με βοηθουσε αν καποιος μου εδινε λυση στο προβλημα μου, Ευχαριστω εκ των πρωτερον!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας, εχω το 4, με IOS 5.01

εχω κατεβασει την εφαρμογη Make It Mine (ΜΙΜ)

αλλα δεν δουλευει. Ειναι η εκδοση 4.0 η εφαρμογη και εχω προσπαθησει απειρες φορες να την κανω να δουλεψει χωρις κανενα αποτελεσμα,επεισης ειδα και σχετιικα βιντεακια αλλα και παλι τιποτα....Θα με βοηθουσε αν καποιος μου εδινε λυση στο προβλημα μου, Ευχαριστω εκ των πρωτερον!

 

Λογικά δεν θα είναι ακόμα συμβατή με την ΙΟS 5,γιαυτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες

 

Γράφω την απορία μου εδώ για να μην ανοίγω τζάμπα νέο θέμα.

 

Σκέφτομαι να πάρω ένα μηλόφωνο για το δεύτερο νούμερό μου και λόγω χαμηλών τιμών τείνω προς το 3gs. Το κώλυμα μου είναι πως με τον μικρό επεξεργαστή και την λίγη μνήμη που διαθέτει (σε σχέση π.χ. με το 4) κάποιες "βαριές" εφαρμογές (π.χ. garageband, solar/star walk, fifa 12) ίσως σέρνονται, ειδικά αν του περάσω iOS 5...

 

Έχει κανείς εμπειρία (τόσο σε iOS 4.3.3 όσο και σε 5) να μου πεί; :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Περιμένω ένα φίλο μου απο Καναδά σε μερικές ημέρες και είπα να ρίξω μια ματιά για iphone 4 στην εκεί αγορά.

Βρήκα ένα 4αρι, είναι στην 4.2.

Τι άλλο πρεπει να ξέρω για την συσκευη-λογισμικο ωστε να είμαι σίγουρος οτι θα λειτουργεί στα ελληνικά δίκτυα;

Θα εκτιμούσα απάντηση σύντομα καθώς ο φίλος μου έρχεται σε 5 ημέρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτό είναι αφιερωμένο στις απορίες "αρχάριων" χρηστών.

Καλησπέρα σε όλους. Αγορασα το i phone 4 και λεψω μια απορία, έχω διαβάση πως πάιζει και αρχεία βίντεο σε avi και hd . πως όμως τα περνάω αυτά στο τηλέφωνο διότι προσπάθησα να τα βάλω στο i tunes και δεν τα πέρνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Αν έχω apple id ενός φίλου στο iphone μου και κατεβάσω X εφαρμογές, αυτές θα περνιούνται ΚΑΙ στο iphone του φίλου μου? (που έχει το apple id)

2) Αν κάποια στιγμή κάνω δικό μου apple id τις εφαρμογές που είχα στο iphone μου με το apple id του φίλου μου χάνονται?

3) Αν κάνω αναβάθμιση firmware ποιες εφαρμογές σώζονται ? με το id του φίλου μου ή με το id το δικό μου?

4) Σχετικά με icloud…..μπορώ να κάνω login με το id ενός φίλου, και να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές που έχει αγοράσει αυτός και μετά να βάλω το δικό μου id και να κατεβάσω τις δικές μου εφαρμογές ….γίνεται???

5) Αν πουλήσεις ένα iphone τι γίνεται σχετικά με την εγγύηση? Είναι ονομαστική? Η είναι στην συσκευή? Διότι κάπου είχα διαβάσει ότι αν αλλάξει κάτοχος πρέπει να ενημερωθεί η apple!

6) Σχετικά με την μπαταρία …. Μιας και ΔΕΝ αλλάζει… καλύπτεται στο σύνολο της εγγύησης?

7) Αν αγοράσει κάποιος apple care από άλλη χώρα μπορεί να το ενεργοποιήσει σε τηλέφωνο αγορασμένο από Ελλάδα?

8) Υπάρχει τρόπος να έχουμε αναφορά παράδοσης στα sms???

Link to comment
Share on other sites

Έχω iphone 3gs και θέλω να με βοηθήσετε να μεταφέρω τισ επαφές που έχω στο κινητό

μέσω itunes στο outlook.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Περιμένω ένα φίλο μου απο Καναδά σε μερικές ημέρες και είπα να ρίξω μια ματιά για iphone 4 στην εκεί αγορά.

Βρήκα ένα 4αρι, είναι στην 4.2.

Τι άλλο πρεπει να ξέρω για την συσκευη-λογισμικο ωστε να είμαι σίγουρος οτι θα λειτουργεί στα ελληνικά δίκτυα;

Θα εκτιμούσα απάντηση σύντομα καθώς ο φίλος μου έρχεται σε 5 ημέρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Να κοιτάξει να πάρει GSM έκδοση ξεκλείδωτη. Με αυτό θα είσαι καλυμμένος. Δες εδώ

 

Καλησπέρα σε όλους. Αγορασα το i phone 4 και λεψω μια απορία, έχω διαβάση πως πάιζει και αρχεία βίντεο σε avi και hd . πως όμως τα περνάω αυτά στο τηλέφωνο διότι προσπάθησα να τα βάλω στο i tunes και δεν τα πέρνει!!!

 

Υπάρχουν διάφορα προγράμματα στο App Store που κάνουν αυτό που θέλεις. Ενδεικτικά δες εδώ

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Αν έχω apple id ενός φίλου στο iphone μου και κατεβάσω X εφαρμογές, αυτές θα περνιούνται ΚΑΙ στο iphone του φίλου μου? (που έχει το apple id)

2) Αν κάποια στιγμή κάνω δικό μου apple id τις εφαρμογές που είχα στο iphone μου με το apple id του φίλου μου χάνονται?

3) Αν κάνω αναβάθμιση firmware ποιες εφαρμογές σώζονται ? με το id του φίλου μου ή με το id το δικό μου?

4) Σχετικά με icloud…..μπορώ να κάνω login με το id ενός φίλου, και να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές που έχει αγοράσει αυτός και μετά να βάλω το δικό μου id και να κατεβάσω τις δικές μου εφαρμογές ….γίνεται???

5) Αν πουλήσεις ένα iphone τι γίνεται σχετικά με την εγγύηση? Είναι ονομαστική? Η είναι στην συσκευή? Διότι κάπου είχα διαβάσει ότι αν αλλάξει κάτοχος πρέπει να ενημερωθεί η apple!

6) Σχετικά με την μπαταρία …. Μιας και ΔΕΝ αλλάζει… καλύπτεται στο σύνολο της εγγύησης?

7) Αν αγοράσει κάποιος apple care από άλλη χώρα μπορεί να το ενεργοποιήσει σε τηλέφωνο αγορασμένο από Ελλάδα?

8) Υπάρχει τρόπος να έχουμε αναφορά παράδοσης στα sms???

 

1) Ναι

2) Ναι, γιατί θα συγχρονίσεις με άλλο iTunes Library κάποια στιγμή, Εαν ΔΕΝ συγχρονίσεις τότε μένουν στο τηλέφωνο.

3) Με ότι είχε μέσα το κινητό όταν έκανες την αναβάθμιση. Δεν θα πειράξει κάτι η ΟΤΑ. Η αναβάθμιση απο iTunes θα ρωτήσει το Apple ID και θα πρέπει να δώσεις τα ανάλογα passwords για να συνεχίσει.

4) Σε γενικές γραμμές ναι...

5) Η συσκευή έχει την εγγύηση νομίζω...

6) Ναι

7) Δεν το ξέρω. Ρώτησε στο Apple Support.

8) Υπάρχουν διάφορα Apps στο App Store που εν μέρη καλύπτουν αυτή την ανάγκη.

 

Έχω iphone 3gs και θέλω να με βοηθήσετε να μεταφέρω τισ επαφές που έχω στο κινητό

μέσω itunes στο outlook.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!

 

Συνδέεις το κινητό και πας στο iTunes. Εκεί έχει επιλογές για συγχρονισμό επαφών με Outlook. Επιλεγείς και συγχρονίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.πολλες φορές οι εφαρμογές με πετανε εξω οταν παταω πανω τουσ.εχω το ipod touch 4g.Μπορειτε να μοθ πειτε γιατι γινεται αυτο;Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εαν το έχεις κάνει JB ίσως αυτός να είναι ο λόγος. Εαν το έχεις καθαρό, ίσως να έκανες ένα backup και να δοκίμαζες ένα RESTORE?
Link to comment
Share on other sites

το κινητό μου ειναι i-phone 4 με 5.01 version .

βλέποντας ένα video στο youtube κατέβασα το

i-Faith 1.4 . Το έτρεξα ως administrator και έσωσα

τα shsh. Kατόπιν έκανα ένα νέο firmware βάζοντας

τα σωμένα shsh που είχα ήδη κάνει . Γνωρίζει να

μου πει κάποιος γιατί γίνεται όλη αυτή η διαδικασία ?

για να μπορώ αργότερα από επόμενες εκδόσεις

να επιστρέψω στην 5.01 κάνοντας downgrade ?

Εχει γίνει σωστά η όλη διαδικασία ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

το κινητό μου ειναι i-phone 4 με 5.01 version .

βλέποντας ένα video στο youtube κατέβασα το

i-Faith 1.4 . Το έτρεξα ως administrator και έσωσα

τα shsh. Kατόπιν έκανα ένα νέο firmware βάζοντας

τα σωμένα shsh που είχα ήδη κάνει . Γνωρίζει να

μου πει κάποιος γιατί γίνεται όλη αυτή η διαδικασία ?

για να μπορώ αργότερα από επόμενες εκδόσεις

να επιστρέψω στην 5.01 κάνοντας downgrade ?

Εχει γίνει σωστά η όλη διαδικασία ?

 

Όλη αυτή η διαδικασία γίνεται για να επιστρέψετε από την 5.0.1 στην 5.0. Αυτό μέχρι και πριν λίγες μέρες ηταν χρήσιμο γτ ακουγόταν πως το νέο jailbreak θα ηταν αρχικά διαθέσιμο για 5.0 και όχι για την 5.0.1. Αλλά τωρα έχει ανακοινωθεί ότι θα ειναι διαθέσιμο και για την 5.0.1!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση....Θέλω να αγοράσω iphone 3G 16GB σε πολύ καλή κατάσταση με λίγα χρήματα που είναι ευκαιρία, υποστηρίζει το νέο λειτουργικό iOS5 ? Είχα παλιά όταν πρωτοβγεί ένα αλλά μου έπεσε και έγινε κομματάκια....απλά μου αρέσει πιο πολύ από όλα (δικιά μου άποψη). Σχετικά με αυτό το iOS5 τι παίζει ? Ευχαριστώ εκ' των προτέρων....
Link to comment
Share on other sites

Όλη αυτή η διαδικασία γίνεται για να επιστρέψετε από την 5.0.1 στην 5.0. Αυτό μέχρι και πριν λίγες μέρες ηταν χρήσιμο γτ ακουγόταν πως το νέο jailbreak θα ηταν αρχικά διαθέσιμο για 5.0 και όχι για την 5.0.1. Αλλά τωρα έχει ανακοινωθεί ότι θα ειναι διαθέσιμο και για την 5.0.1!

 

άρα αυτό που έκανα έπρεπε να το κάνω όταν είχα πάνω το ios 5 και όχι το ios 5.01.

τώρα π.χ αν βγει νέο update 5.10 και πέρασω στο κινητό το συγκεκριμένο update

μπορώ με αυτό που έκανα να επιστρέψω στην 5.01 έτσι δεν είναι ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

άρα αυτό που έκανα έπρεπε να το κάνω όταν είχα πάνω το ios 5 και όχι το ios 5.01.

τώρα π.χ αν βγει νέο update 5.10 και πέρασω στο κινητό το συγκεκριμένο update

μπορώ με αυτό που έκανα να επιστρέψω στην 5.01 έτσι δεν είναι ?

 

Για το 5.0.1 δεν έχει βγει κάτι ακόμα. Αλλά θα δείξει. Προς το παρόν κρατά τα shsh blobs και βλέπουμε μετα.

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση....Θέλω να αγοράσω iphone 3G 16GB σε πολύ καλή κατάσταση με λίγα χρήματα που είναι ευκαιρία, υποστηρίζει το νέο λειτουργικό iOS5 ? Είχα παλιά όταν πρωτοβγεί ένα αλλά μου έπεσε και έγινε κομματάκια....απλά μου αρέσει πιο πολύ από όλα (δικιά μου άποψη). Σχετικά με αυτό το iOS5 τι παίζει ? Ευχαριστώ εκ' των προτέρων....

 

Αν δεν κάνω λάθος τα 3g πάνε μέχρι την 4.2.1.

 

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε 3gs :) Στο 3g που είχα, οι μισές εφαρμογές δεν έτρεχαν γιατί δεν ήταν συμβατές με το 3g, ασχέτως αν έτρεχα την 4.2

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος τα 3g πάνε μέχρι την 4.2.1.

 

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε 3gs :) Στο 3g που είχα, οι μισές εφαρμογές δεν έτρεχαν γιατί δεν ήταν συμβατές με το 3g, ασχέτως αν έτρεχα την 4.2

 

Είδα κάτι σχετικά με τα modded ios5 τι ακριβώς είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Καλησπέρα παιδία, σήμερα παρέλαβα το iPhone 4s και τώρα το έχω συνδέσει στο PC να φορτίσει και να συγχρονιστεί με τις επαφές για αρχή.

 

Να ρωτήσω το εξής, εγώ δεν έχω WiFi, όταν όμως είναι συνδεδεμένο στο PC μέσω USB, δεν μπορεί να συνδεθεί στο ίντερνετ και να κατεβάζει δεδομένα?

Είδα ότι ήδη μου έχει κατεβάσει καποια MB απο 3G, και έκλεισα τις συνδέσεις δικτύου, προσωρινά, γιατί θέλω αρχικά να φορτώσω μεγάλο όγκο δεδομένων, και θα με χρεώσει τα μαλιοκέφαλά του.

 

Υπάρχει τρόπος ενόσο είναι συνδεδεμένο με USB να συγχρονιστούν τα mail accounts Μου που έχω στο outlook?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να μεταφέρεις και να συγχρονίσεις τα mail σου αλλά δεν μπορείς να "πάρεις" internet από το PC.
Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA
Μπορείς να μου πεις πως να το κάνω. Το έχω επιλέξει και απο το iTunes να συγχρονίζει με το Outlook, και απο το iPhone έχω δημιουργήσει τον λογαριασμό, παρόλα αυτά δεν έχω mail τιποτα στην συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις πως να το κάνω. Το έχω επιλέξει και απο το iTunes να συγχρονίζει με το Outlook, και απο το iPhone έχω δημιουργήσει τον λογαριασμό, παρόλα αυτά δεν έχω mail τιποτα στην συσκευή

 

Γιατί δεν τα βάζεις απευθείας από την συσκευή μέσω των Settings/Mail, επαφές, ημερολόγια, να ξεμπερδεύεις…

 

Όσο για το Internet δεν γίνεται αυτό που ζητάς μόνο μέσω WiFi μπορείς…

 

Τώρα αν είχες Μακ θα σου είχα μία λύση για το wifi αλλά καταλαβαίνω πως δεν έχεις...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Επειδη ειχε γεμισει ο χωρος στο ipod εβαλα καποια παιχνιδα στο itunes.Οταν ομως ηθελα να τα παρω πισω ειχαν χαθει τα save.Τι μπορω να κανω γι αυτο;Για να μη χανονται τα αποθηκευμενα παιχνιδιαΈυχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...