Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

1η μέρα επαφής με iphone και η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα τα ψιλοβόλεψα... αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί... είναι οι διαθέσιμοι ήχοι για τις κλήσεις... :blink:

 

Δηλαδή... μετέτρεψα κάποια mp3 σε AAC τα πέρασα και στο κινητό... αλλά από που πρέπει να πάω να τα ορίσω?

 

Μη μου πείτε ότι είμαι καταδικασμένη να ακούω ως ήχο κλήσης μόνο τα προκαθορισμένα... θα μου έρθει εγκεφαλικό!!! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

1η μέρα επαφής με iphone και η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα τα ψιλοβόλεψα... αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί... είναι οι διαθέσιμοι ήχοι για τις κλήσεις... :blink:

 

Δηλαδή... μετέτρεψα κάποια mp3 σε AAC τα πέρασα και στο κινητό... αλλά από που πρέπει να πάω να τα ορίσω?

 

Μη μου πείτε ότι είμαι καταδικασμένη να ακούω ως ήχο κλήσης μόνο τα προκαθορισμένα... θα μου έρθει εγκεφαλικό!!! :p

 

γεια σου και καλως ηρθες..για να βαλεις ενα τραγουδι ως ηχο κλησης πρεπει να ειναι μορφης m4r και οχι πανω απο 40''(για μη jailbreak συσκευες)..αν θες μπες στο audiko.net,σ αυτη τη σελιδα μετατρεπεις ευκολα και γρηγορα ενα mp3 σε ringtone για iphone ακολουθωντας τις οδηγιες.Μετα αφου το κατεβασεις στο pc σου,το συγχρονιζεις με itunes και αφου περαστει στο κινητο σου,πας ρυθμισεις-ηχοι-κουδουνισμα και το τικαρεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και καλως ηρθες..για να βαλεις ενα τραγουδι ως ηχο κλησης πρεπει να ειναι μορφης m4r και οχι πανω απο 40''(για μη jailbreak συσκευες)..αν θες μπες στο audiko.net,σ αυτη τη σελιδα μετατρεπεις ευκολα και γρηγορα ενα mp3 σε ringtone για iphone ακολουθωντας τις οδηγιες.Μετα αφου το κατεβασεις στο pc σου,το συγχρονιζεις με itunes και αφου περαστει στο κινητο σου,πας ρυθμισεις-ηχοι-κουδουνισμα και το τικαρεις.

 

Καλησπέρα! Το δοκίμασα και έπιασε το κολπάκι :)

Σε ευχαριστώ πολύ!

Edited by RenoulaBou
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!παρελαβα σμρ το i-phone ..επειδη ειμαι ασχετος σε τετοια θεματα..μου ειπανε οτι πρεπει να το ενεργοποιησω μεσω του i-tunes οκ...το acc τωρα ειναι το θεμα μου επειδη δν εχω..πρεπει να το συνδεσω και να το κανω..η μπορω κ χωρις να ειναι συνδεδεμενο το κινητο?
KeepWalking
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!παρελαβα σμρ το i-phone ..επειδη ειμαι ασχετος σε τετοια θεματα..μου ειπανε οτι πρεπει να το ενεργοποιησω μεσω του i-tunes οκ...το acc τωρα ειναι το θεμα μου επειδη δν εχω..πρεπει να το συνδεσω και να το κανω..η μπορω κ χωρις να ειναι συνδεδεμενο το κινητο?

 

Για να ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο πρέπει να είναι συνδεμενο με τον υπολογιστη και ανοικτο το iTunes.

 

Διάβασε εδω θα βρεις όλα όσα πρέπει να ξέρεις. http://www.apple.com/gr/support/

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερωτησούλα για τους έμπειρους χρήστες:

 

πώς μπορώ να σώσω ξεχωριστά (χωρίς δλδ να κάνω πλήρες backup της συσκευής μέσω itunes) τα contacts, calendar entries, notes, messages , photos, videos της συσκευής;

Ο σκοπός μου είναι να κάνω update με το latest official firmware και επι της ευκαιρίας να το κάνω clean install (χωρίς δλδ να μεταφέρω εφαρμογές, wallpapers,klp παρα μόνον αυτά που προανέφερα).

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερωτησούλα για τους έμπειρους χρήστες:

 

πώς μπορώ να σώσω ξεχωριστά (χωρίς δλδ να κάνω πλήρες backup της συσκευής μέσω itunes) τα contacts, calendar entries, notes, messages , photos, videos της συσκευής;

Ο σκοπός μου είναι να κάνω update με το latest official firmware και επι της ευκαιρίας να το κάνω clean install (χωρίς δλδ να μεταφέρω εφαρμογές, wallpapers,klp παρα μόνον αυτά που προανέφερα).

 

Για τα SMS δεν γίνεται. Όλα τα αλλά όταν συγχρονιζεις αποθηκεύονται μέσω iTunes στον υπολογιστή σου.

Οπότε κανείς update στο τελευταίο firmware και restore like new. Μετά απο το tab info του iTunes επιλέγεις τι θες να συγχρονιζεις.

 

Τις φωτό και βίντεο που έχεις στο camera roll μπορείς να τις μεταφέρεις σε κάποιο φάκελο στο pc και να τις περάσεις μετά με συγχρονισμο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!παρελαβα σμρ το i-phone ..επειδη ειμαι ασχετος σε τετοια θεματα..μου ειπανε οτι πρεπει να το ενεργοποιησω μεσω του i-tunes οκ...το acc τωρα ειναι το θεμα μου επειδη δν εχω..πρεπει να το συνδεσω και να το κανω..η μπορω κ χωρις να ειναι συνδεδεμενο το κινητο?

 

Για περισσότερες πληροφορίες δες κι εδω. ;)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!θελω την βοηθεια σας σε κατι!!πως περναω βιντεο που εχω τραβηξει απο το τηλεφωνο στον υπολογιστη???????
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!θελω την βοηθεια σας σε κατι!!πως περναω βιντεο που εχω τραβηξει απο το τηλεφωνο στον υπολογιστη???????

 

Με το που συνδεεις το τηλέφωνο τον υπολογιστη το βλέπει να εξωτερικό δίσκο και σου επιτρέπει να μεταφερεις φωτογραφίες και βίντεο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

πως??σορρυ αλλα ειμαι ασχετη!!παταω εισαγωγη κ τα αποθηκευει???σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!!!!

 

Ναι επιλέγεις αυτα που θες και γίνονται εισαγωγή στο my pictures

 

Αν έχεις κι άλλες ερωτήσεις αυτο του είδους είναι καλύτερα να τις θετεις σ αυτο το thread

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=253155&page=198

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση προσπαθω να περασω ενα βιντεο απο το τηλ στο λαπτοπ κ μου γραφει παρουσιαστηκε σφαλμα κ δεν το αντιγραφει υπαρχει αλλος τροπος???
Link to comment
Share on other sites

AΠΟΡΙΑ ΓΙΑ FIRMWARE UPDATE

 

συνδέω το 3gs sto macbook, φορτώνει το itunes , μου γράφει ότι εντοπίστηκε νέα version 4.3, και πατάω να την κατεβάσει. Το προσπάθησα 3 φορές, και τισ 3 φορές έγινε connection timeout με αποτέλεσμα να χαθεί το αρχείο (είναι και 400mb και βάλε).

Γνωρίζει κανείς κάποιον τρόπο ώστε να κάνω resume το αρχείο(μέσω itunes όταν επιχείρησα να κάνω resume, ξεκίνησε το κατέβασμα από την αρχή) ή αν γίνεται να κατεβάσω το αρχείο κάπως αλλιώς;

αν το κατεβάσω πχ από site , θα μπορώ να κάνω το firmware update μέσω itunes ή πρέπει να βρω άλλο πρόγραμμα γιαυτή τη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα:

 

Εκανα φορματ και οταν εκανα Sync το iphone με το itunes αρχισε να σβήνει τις εφαρμογες! (Τι !@#! ειναι αυτη; )

 

Πατησα cancel αλλα εσβησε καμια 10αρια. Πως μπορω να δω τι εσβησε και να τις ξαναπερασω;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Δε μπορώ να κάνω αναβάθμιση έκδοσης κανονικά (η διαδικασία διακόπτεται λίγο πριν ξεκινήσουν οι ρυθμίσεις στη συσκευή) με αποτέλεσμα το 3GS να χρειάζεται restore για να επαναλειτουργήσει. Δε βγάζει κάποιο μήνυμα timeout. Αυτό συνέβη τόσο με την 4.2.1 όσο και με την 4.3.1 και είχε σαν αποτέλεσμα να χαθούν όλα τα μουσικά αρχεία και οι εφαρμογές. Για να sync δε από το back up (σύνολο περίπου 7 giga) τα συγκεκριμένα αρχεία και apps μου παίρνει πάρα πολύ χρόνο (περίπου 10 ώρες). Επίσης, όταν θέλω να προσθέσω μουσική, για κάποιο λόγο όταν συγχρονίζει τα ξαναπερνάει όλα από την αρχή, δεν προστίθενται μόνο τα νέα tracks. Τι δεν πάει καλά; Τι κάνω λάθος; Είναι θέμα σύνδεσης, συστήματος, itunes ή κάτι άλλο; Αν ξέρει κάποιος, θα βοηθούσε πολύ μια καθοδήγηση (δεν είναι jailbroken το τηλ) .

 

Ευχαριστώ

Edited by kobourk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν συνδέω το τηλέφωνο στο PC και όντως πρώτα το αναγνωρίζει σαν εξωτερικό δίσκο μου γράφει στο παράθυρο ότι δεν έχει μέσα ούτε φωτογραφίες ούτε βίντεο...

 

Πως τις περνάω στο PC τελικά???

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν συνδέω το τηλέφωνο στο PC και όντως πρώτα το αναγνωρίζει σαν εξωτερικό δίσκο μου γράφει στο παράθυρο ότι δεν έχει μέσα ούτε φωτογραφίες ούτε βίντεο...

 

Πως τις περνάω στο PC τελικά???

 

Λογικά απ' οσο γνωρίζω στα win έτσι τα παίρνεις, κάτι κακό παίζει που δεν βλέπεις τίποτα...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι...με καποια κολληματα στον τηλεφωνικο καταλογο που σερνεται καποιες φορες. Επισης τρεμοπαιζει η οθονη οταν κανω κλησεις κλπ. Το περιεργο ειναι οτι οταν το κινητο βρει wi-fi ολα σταματανε και κυλανε ρολοι χωρις προβλημα!

 

Οποτε υποθετω οτι αυτα τα κολληματα οφειλονται ισως σε καποιες εφαρμογες που προσπαθουν να τραβηξουν κατι απο net και δεν μπορουν. Μαλλον γι αυτο και το σπαστικο μηνυμα : "turn Cellular Data on"

 

Σημειωση : Εχω κλειστο 3G + Cecullar Data(για να μην χρεωνομαι), και οποτε αυτα τα κολληματα που περιγραφω βρισκονται σε ισχυ με πεταει εξω απο το menu του Network.

Μπας και εχει να κανει με οτι εχω συγχρονισει τα Contacts με gmail ;

 

Οποιος εχει καμια ιδεα...εδω ειμαι.

thanks.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,να ρωτησω κατι;

Εχω το 3gs και χθες πηρα ενα itech clip ii mini bluetooth,ενεροποιησα το bluetooth στο iphone μου,εκανα ζευξη και ολα καλα.

Η απορια μου ειναι υπαρχει αυτοματη απαντηση; διοτι οταν φοραω κρανος,δεν γινεται να πατω το κουμπακι του ακουστικου,για να απαντω και χανω τις κλησεις μου,αν ειναι και τιποτα επειγον.

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,να ρωτησω κατι;

Εχω το 3gs και χθες πηρα ενα itech clip ii mini bluetooth,ενεροποιησα το bluetooth στο iphone μου,εκανα ζευξη και ολα καλα.

Η απορια μου ειναι υπαρχει αυτοματη απαντηση; διοτι οταν φοραω κρανος,δεν γινεται να πατω το κουμπακι του ακουστικου,για να απαντω και χανω τις κλησεις μου,αν ειναι και τιποτα επειγον.

 

Όταν φοράς κράνος και οδηγείς μηχανή καλό είναι να χάνεις κλήσεις...;)

 

Τώρα αν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν νομίζω, το iPhone δεν έχει αυτόματη απάντηση..

 

Για ψάξε στο appstore μήπως και παίζει καμία εφαρμογή...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεματακι...με καποια κολληματα στον τηλεφωνικο καταλογο που σερνεται καποιες φορες. Επισης τρεμοπαιζει η οθονη οταν κανω κλησεις κλπ. Το περιεργο ειναι οτι οταν το κινητο βρει wi-fi ολα σταματανε και κυλανε ρολοι χωρις προβλημα!

 

Οποτε υποθετω οτι αυτα τα κολληματα οφειλονται ισως σε καποιες εφαρμογες που προσπαθουν να τραβηξουν κατι απο net και δεν μπορουν. Μαλλον γι αυτο και το σπαστικο μηνυμα : "turn Cellular Data on"

 

Σημειωση : Εχω κλειστο 3G + Cecullar Data(για να μην χρεωνομαι), και οποτε αυτα τα κολληματα που περιγραφω βρισκονται σε ισχυ με πεταει εξω απο το menu του Network.

Μπας και εχει να κανει με οτι εχω συγχρονισει τα Contacts με gmail ;

 

Οποιος εχει καμια ιδεα...εδω ειμαι.

thanks.

 

Να σημειωσω κατι...μηπως σας βοηθησω να με βοηθησετε.:p

 

Παρατηρω οτι οταν ειμαι αποσυνδεμενος απο wi-fi, εχοντας κλειστες ολες τις εφαρμογες δεν εμφανιζεται αυτο το προβλημα ουτε μου πεταει msg turn on cellular data κλπ. Το θεμα ειναι ΟΚ, λογικο καποιες εφαρμογες να ζητανε internet ομως πως μπορω να γλυτωσω απο τα κολληματα που περιγραφω ; Να κλεινω τις εφαρμογες ΠΡΙΝ βγω απο wi-fi δικτυο δεν ειναι και το πιο βολικο πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν φοράς κράνος και οδηγείς μηχανή καλό είναι να χάνεις κλήσεις...;)

 

Τώρα αν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν νομίζω, το iPhone δεν έχει αυτόματη απάντηση..

 

Για ψάξε στο appstore μήπως και παίζει καμία εφαρμογή...

 

Πολυ σωστα τα λες και ευχαριστω για την απαντηση,αλλα αν βρει κανεις καμμια εφαρμογη,ας την πει για να ξερουμε.

Δυστυχως δεν κατεχω πολλα,απο τις εφαρμογες,σκεφτειτε οτι εχω καμια 10ρια και μονο 1-2, μπορω να λειτουργω σωστα.:rolleyes:

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λες και ευχαριστω για την απαντηση,αλλα αν βρει κανεις καμμια εφαρμογη,ας την πει για να ξερουμε.

Δυστυχως δεν κατεχω πολλα,απο τις εφαρμογες,σκεφτειτε οτι εχω καμια 10ρια και μονο 1-2, μπορω να λειτουργω σωστα.:rolleyes:

Υπάρχει. Αλλά σε jb συσκευή. Έτυχε να το δώ χθές κατά τύχη:

AutoAnswer λέγεται και είναι επί πληρωμής στο repository BigBoss

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Αλλά σε jb συσκευή. Έτυχε να το δώ χθές κατά τύχη:

AutoAnswer λέγεται και είναι επί πληρωμής στο repository BigBoss

 

Ευχαριστω,αλλα μακαρι να βγει κατι και για μας που ειμαστε του μη jb.

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...