Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εαν πηγαινε σε μενα η απαντηση,που ετσι φανταζομαι,ευχαριστω.

Περιεργο παντως δεν ειναι ρε παιδια iphone να μην μπορει να μαγνητοφωνήσει κλήσεις.... τι να πω.....

 

Θα μπορούσε να το κάνει.

Αφενός η Apple δεν υπάρχει περίπτωση να εγκρίνει μία τέτοια εφαρμογή λόγο προσωπικών δεδομένων, και αφετέρου δεν έχει ασχοληθεί κανένας τρίτος μέσω cydia να δώσει κάτι τέτοιο..

 

Και εδώ που τα λέμε καλά κάνουν...;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ ότι για να το αξιοποιήσεις το iphone είναι απαραίτητη η σύνδεση στο internet.Από την άλλη σκέφτομαι ότι στα περισσότερα μέρη που βρίσκομαι υπάρχει wifi,οπότε δε θα είναι αισθητή η απουσία του.Και το άλλο τώρα,ας πούμε ότι βάζω 500mb στη σύνδεση μου καταναλώνονται εύκολα?Προφανώς είναι ανάλογα και τη χρήση που το κάνεις..π.χ. εγώ θέλω να μπαίνω στα email μου,σε sites ειδήσεις κλπ,να κατεβάζω apps και να μπαίνω msn.Τι πρόγραμμα με συμφέρει να βάλω?cosmote έχω..

 

Εγω απο οταν πηρα το 3G τον αυγουστο του '08 και μετα 3GS ενω εχω προγραμμα 500ΜΒ που το διπλασιαζει αρα εχω 1GB απο vodafone σχεδον καθε μηνα δεν εχω ξεπερασει τα 300ΜΒ - 350ΜΒ και δεν εχω καθολου προσβαση σε wifi.

Οποτε θα σε καλυψει ενα προγραμμα οπως λεει και o kkalog με 250ΜΒ.

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

Για αυτή τη χρήση τα 500 ΜΒ είναι και πολλά. Δεν έχω ξεπερασει τα 250 MB με αντίστοιχη χρήση και επίσης πρόσβαση σε wifi στο σπίτι και στο χώρο εργασίας.

 

Τα μόνα που καταναλώνουν πολύ όγκο είναι η χρήση του YouTube και το ραδιόφωνο ότι δηλαδή έχει συνεχή ροή δεδομένων ή το κατέβασμα (προφανές) μεγάλων εφαρμογών πχ πλοήγησης ή παιχνιδιών. Αν τα παραπάνω γίνονται κυρίως ή αποκλειστικά μόνο όταν είσαι σε wifi τότε ένα πακέτο 200-250 ΜΒ θα σε καλύψει. Αν και δεν έχω δει πρόσφατα τιμές νομίζω ότι το κόστος πρέπει να είναι γύρω στα 10 ευρώ το μήνα.

 

Εγω απο οταν πηρα το 3G τον αυγουστο του '08 και μετα 3GS ενω εχω προγραμμα 500ΜΒ που το διπλασιαζει αρα εχω 1GB απο vodafone σχεδον καθε μηνα δεν εχω ξεπερασει τα 300ΜΒ - 350ΜΒ και δεν εχω καθολου προσβαση σε wifi.

Οποτε θα σε καλυψει ενα προγραμμα οπως λεει και o kkalog με 250ΜΒ.

Αυτό που με αγχώνει είναι να μην ξεφύγει κάποια στιγμή και μου έρθει φουσκωμένος λογαριασμός.Αλλά από την άλλη αφού μπορείς να το ελέγχεις .Απ'ότι ξέρω υπάρχει μετρητής σωστά?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... εγω εχω το αναποδο προβλημα... 8ελω να περασω απο τον υπολογιστη μ στο κινητο επαφες. τις ανοιγω με outlook και οι χαρακτηρες ειναι "οτι να ναι" .... θα ήθελα την βοηθεια σας.... ΑΜΕΣΑ... εχω 450 επαφες ππου εκρεμουν..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με αγχώνει είναι να μην ξεφύγει κάποια στιγμή και μου έρθει φουσκωμένος λογαριασμός.Αλλά από την άλλη αφού μπορείς να το ελέγχεις .Απ'ότι ξέρω υπάρχει μετρητής σωστά?

 

Σωστά, ο οποιος μετράει όλη την εξερχόμενη και εισερχόμενη κίνηση δεδομένων μέσω του παρόχου γιατί και οι δύο μετράνε στο data plan. Απλώς πρέπει να θυμάσαι να τον μηδενίζεις την πρώτη μέρα του μηνα που αρχίζει να μετράει η παροχή του παγίου όγκου.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ο οποιος μετράει όλη την εξερχόμενη και εισερχόμενη κίνηση δεδομένων μέσω του παρόχου γιατί και οι δύο μετράνε στο data plan. Απλώς πρέπει να θυμάσαι να τον μηδενίζεις την πρώτη μέρα του μηνα που αρχίζει να μετράει η παροχή του παγίου όγκου.

 

Πολύ ωραία τότε!Λέω να βάλω 300mb με 10 ευρώ από την cosmote.Τα άλλα προγράμματα δε με βόλεψαν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στέλνεις το ΕΥ με λατινικούς χαρακτήρες στο 1256 και σου λέει πόσο υπόλοιπο έχεις σε voice/sms/data και μέχρι πότε, δηλαδή πότε ανανεώνονται οι μετρητές. Προσοχή όμως τα νούμερα για τα data είναι με καθυστέρηση κάποιων ημερών ενώ για τα άλλα κάποιες ώρες.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να το κάνει.

Αφενός η Apple δεν υπάρχει περίπτωση να εγκρίνει μία τέτοια εφαρμογή λόγο προσωπικών δεδομένων, και αφετέρου δεν έχει ασχοληθεί κανένας τρίτος μέσω cydia να δώσει κάτι τέτοιο..

 

Και εδώ που τα λέμε καλά κάνουν...;)

 

μαλιστα..... εμενα βασικα δεν με ενδιαφερει.

Ενδιαφερει ενα γνωστο μου ,που με ρωτησε αν ειναι καλο το iphone ,του ειπα οτι ειναι κορυφη,με ρωτησε αν κανει ηχογραφηση κλησεων και επειδη το θεωρησα ασημαντο μπροστα σε αυτα που κανει η συσκευη ,του ειπα ναι..

Και το πηρε......

 

και πρεπει να του πω τωρα οτι δεν κανει .....:p

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις,παιδια.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..... εμενα βασικα δεν με ενδιαφερει.

Ενδιαφερει ενα γνωστο μου ,που με ρωτησε αν ειναι καλο το iphone ,του ειπα οτι ειναι κορυφη,με ρωτησε αν κανει ηχογραφηση κλησεων και επειδη το θεωρησα ασημαντο μπροστα σε αυτα που κανει η συσκευη ,του ειπα ναι..

Και το πηρε......

 

και πρεπει να του πω τωρα οτι δεν κανει .....

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις,παιδια.

Βρίσκεις απλά ένα ψέμα και του λες! Ένα έτσι στα γρήγορα που σκέφτηκα του λες ότι το πρόγραμμα ήταν διαθέσιμο μόνο για έκδοση iPhone 2.0 και δεν βγήκε για την 3.0/3.1! Αν σου πει αφού είναι επίσημη εφαρμογή και έπρεπε να υποστηρίζεται του λες και εσύ όχι είναι ανεπίσημη εφαρμογή και έτσι μετά από προβλήματα που αντιμετώπισαν στην ανάπτυξη της κατά την 3.0 τους οδήγησαν στο να εγκαταλείψουν την ενασχόληση τους με την εφαρμογή ;)

 

Α! Και αυτό το πάθημα να σου γίνει μάθημα, ποτέ αν δεν είσαι σίγουρος να μιλάς ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, κατεβασα μεσα απο το iphone με rapidshare ενα video οποιο ειναι 3 χωρισμενο σε 3 part.rar.

 

υπαρχει προγραμμα που να μπορει να το ξεσυμπιεσει μεσα απο το iphone χωρις να χρειαζεται χρυση υπολογιστη? Δοκιμασα με διαφορα προγραμματα αλλα δεν καταφερα να κανω κατι.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

το ifile το κάνει.

το χρησιμοποίησα, μάλιστα, πριν μία εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

βασικα χαθηκε και το cydia πως μπορω να το ξαναβαλω?

 

Να επισημανω οτι εισαι σε λαθος θεμα και δευτερον το cydia δεν ειναι απλα μια εφαρμογη που "την βαζεις" ειναι αποτλεσμα διαδικασιας που μαχονται κορμια το γνωστο jailbreak κοιτα εδω θα βρεις οτι θελεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=247725

 

hello!!! mια ευκολι ερωτηση!!!

πως μπορω να αλλαξω τον ηχο του σμσ με ενα δικο μου???

θενξξξξξξξξξ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=258043

Edited by nervous
συνεχομενα μηνυματα,χρησιμοποιησε την Πολλαπλη Παραθεση
Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

το ifile ομως αν το αρχειο εχει pass νομιζω δεν το ανοιγει... δενυπαρχει κατι αλο που να δουλευει σωστα?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς, προσωπικά, δε γνωρίζω κάτι.

δοκίμασε το ifile όμως, να σιγουρευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιρνόντας απο πολά τηλέφωνα με τελευταίο το Χ6, αγόρασα το iphone έχοντας αμφιβολίες κατά πόσο μπορεί όλα αυτά τα πλεονεκτήματα που γραφονται για το συγκεκριμένο το τηλέφωνο είναι αληθινά. Μετά από δύο μερες χρήσης καταλαβαίνεις την διαφορετική φιλοσοφία,τη ταχύτητα, την απόκριση της οθόνης και την ποιότητα που παράγει η συγκεκριμένη συσκευή, έχοντας βέβαια κάποια μειονεκτήματα, αλλά είναι αμελητέα μπροστά στις δυνατότητες που προσφέρει στο καταναλωτή.

Σαν νέος χρήστης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάζω θέματα, να δημιουργήσω ομάδες απο τις επαφές για να στέλνω ομαδικά μηνύματα και να έχω αναφορά παράδοσης.

Edited by lefkos
Link to comment
Share on other sites

Παιρνόντας απο πολά τηλέφωνα με τελευταίο το Χ6, αγόρασα το iphone έχοντας αμφιβολίες κατά πόσο μπορεί όλα αυτά τα πλεονεκτήματα που γραφονται για το συγκεκριμένο το τηλέφωνο είναι αληθινά. Μετά από δύο μερες χρήσης καταλαβαίνεις την διαφορετική φιλοσοφία,τη ταχύτητα, την απόκριση της οθόνης και την ποιότητα που παράγει η συγκεκριμένη συσκευή, έχοντας βέβαια κάποια μειονεκτήματα, αλλά είναι αμελητέα μπροστά στις δυνατότητες που προσφέρει στο καταναλωτή.

Σαν νέος χρήστης θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάζω θέματα, να δημιουργήσω ομάδες απο τις επαφές για να στέλνω ομαδικά μηνύματα και να έχω αναφορά παράδοσης.

 

 

Ολα αυτα μπορεις να τα κανεις αρκει το τηλεφωνο σου να ειναι jailbroken..

Ψαξου στο φορουμ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Για θέματα και για αναφορά παράδοσης μπορείς μόνο όταν κάνεις Jailbreak το κινητό σου. Τώρα για τα ομαδικά μηνύματα ας σου απαντήσει κάποιος άλλος γιατί δεν ασχολήθηκα με αυτό το θέμα (iPod Touch έχω).

 

*Μια διευκρίνηση, αναφορά παράδοσης μπορείς να έχει και χωρίς Jailbreak (όπου Jailbreak χάνεις την εγγύηση μέχρι να το κάνεις Restore και να επανέλθει) αλλά θα πρέπει μπροστά από κάθε μήνυμα σου να βάζεις κάποια συγκεκριμένα σύμβολα και αριθμούς ανάλογα με την εταιρία (Cosmote,Vodafone etc) που έχεις (δύσχρηστο - Καλύτερα Jailbreak) ;)

 

**Για τα θέματα μπορείς να δεις τον οδηγό που έχω στην υπογραφή μου :)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τότε!Λέω να βάλω 300mb με 10 ευρώ από την cosmote.Τα άλλα προγράμματα δε με βόλεψαν.

 

Το μονο που θελει προσοχη ειναι στην καταγραφη χρησης των MB καταγραφονται και τα ληφθεντα μεσω wifi οποτε ειναι λιγο δυσκολο να ξερεις ποσο ακριβως σου μενει για χρηση μεσω δικτυου κινητης. Ο καλυτερος τροπος ειναι 2-3 φορες το μηνα να καλεις εξυπηρετση πελατων να ενημερωνεσαι για το υπολοιπο.

(δεν ξερει αν υπαρχει καποια εφαρμογη που να δινει στοιχεια ξεχωριστα)

Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να έχω ένδειξη για αθόρυβο;

Αν πατηθει κατα λάθος το κουμπάκι.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θελει προσοχη ειναι στην καταγραφη χρησης των MB καταγραφονται και τα ληφθεντα μεσω wifi οποτε ειναι λιγο δυσκολο να ξερεις ποσο ακριβως σου μενει για χρηση μεσω δικτυου κινητης. Ο καλυτερος τροπος ειναι 2-3 φορες το μηνα να καλεις εξυπηρετση πελατων να ενημερωνεσαι για το υπολοιπο.

(δεν ξερει αν υπαρχει καποια εφαρμογη που να δινει στοιχεια ξεχωριστα)

 

Σωστά!Γι'αυτό καλύτερα να στέλνεις μήνυμα στο 1256 και να μαθαίνεις το υπόλοιπο...

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θελει προσοχη ειναι στην καταγραφη χρησης των MB καταγραφονται και τα ληφθεντα μεσω wifi οποτε ειναι λιγο δυσκολο να ξερεις ποσο ακριβως σου μενει για χρηση μεσω δικτυου κινητης. Ο καλυτερος τροπος ειναι 2-3 φορες το μηνα να καλεις εξυπηρετση πελατων να ενημερωνεσαι για το υπολοιπο.

(δεν ξερει αν υπαρχει καποια εφαρμογη που να δινει στοιχεια ξεχωριστα)

 

Ο μετρητής του iPhone καταγράφει τα δεδομένα μόνο μέσω 3G/GPRS όχι του WiFi.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

καλιμερα!!!

ο μετρητης μετραει σωστα??

εννοω:

πχ. εχω πακετο 100' τζαμπα ομιλιας. εχω ελαχιστη χρεωση 30''.

αν μιλισω 20'', το 1256 υα μου πει οτι εχω ακομα 99' κ 30'' η' 99' κ 40''??

 

στην ιδια ερωτηση ο μετρητης του αιφον μετραει σωστα κ αυτος η΄οχι???

ευχαριστω...........

na zisoun ta giwtompala!!!!!!!!!!!!!! :X
Link to comment
Share on other sites

καλιμερα!!!

ο μετρητης μετραει σωστα??

εννοω:

πχ. εχω πακετο 100' τζαμπα ομιλιας. εχω ελαχιστη χρεωση 30''.

αν μιλισω 20'', το 1256 υα μου πει οτι εχω ακομα 99' κ 30'' η' 99' κ 40''??

 

στην ιδια ερωτηση ο μετρητης του αιφον μετραει σωστα κ αυτος η΄οχι???

ευχαριστω...........

στο πακετο με τα 100' αν μιλησεις κατω απο 30'' θα χρεωθεις 30'', αρα το σωστο ειναι το πρωτο που λες.

το iphone, οπως και κανενα αλλο κινητο δεν μπορει να μετρησει ποσα λεπτα σου μενουν στο προ-πληρωμενο πακετο.:wacko:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...