Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως το πήρες σχετικά πρόσφατα; Τον τελευταίο μήνα; Δες εδώ Πώς μπορείτε να ελέγξετε την έκδοση bootrom της συσκευής σας.

Προχθές για την ακρίβεια.

 

Ναι ακριβώς είμαι σε αυτή την κατηγορία... :(

 

Υπάρχει κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προχθές για την ακρίβεια.

 

Ναι ακριβώς είμαι σε αυτή την κατηγορία... :(

 

Υπάρχει κάποια λύση;

Μέχρι στιγμής όχι. Θα πρέπει να προσέχεις μην κάνεις restart την συσκευή ή να την κλείνεις όταν είσαι μακρυά από υπολογιστή, γιατί μετά δεν θα μπορείς να την ανοίξεις. Υπομονή μέχρι να βρεθεί λύση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. :)

 

Μερικές άλλες σκόρπιες ερωτήσεις (αρχάριος γαρ...)

 

- Στα ΣΜΣ πάντα με μικρά ελληνικά γράφουμε; (δε λέει σε κάθε γράμμα να πατάμε shift). προφανώς αυτά χρεώνονται σαν unicode; Αναφορά παράδοσης δεν υπάρχει;

- Με τα λίγα που έμαθα γνώρισα το installous. Αυτό όμως ζητάει μια απάντηση σε μια ερώτηση που κάνει λόγω υπερφόρτωσης σέρβερ αν και πάλι κατάλαβα καλά. Μήπως γνωρίζετε την απάντηση;

- Πού αλλού βρίσκουμε applications;

 

edit: Με γκουγκλάρισμα βρήκα απάντηση για το installous. :D

Link to comment
Share on other sites

Tα sms όπως και να τα στείλεις, σαν πλήρη υποστήριξη φεύγουν, δηλαδή 70 χαρακτήρες/sms

Application σπασμένες στο installous.

Γενικά εφαρμογές στο cydia + appstore!

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

 

- Στα ΣΜΣ πάντα με μικρά ελληνικά γράφουμε; (δε λέει σε κάθε γράμμα να πατάμε shift). προφανώς αυτά χρεώνονται σαν unicode; Αναφορά παράδοσης δεν υπάρχει;

 

Εαν κανεις διπλο tap στο shift γραφεις με κεφαλαια αλλα παλι φευγει με 70 χαρακτηρες ,αυτο λυνεται μονο μετα απο jailbreak, με το πληκτρολογιο sms160 που εφτιαξαν τα παιδια του φορουμ

Aναφορα παραδοσης δεν υπαρχει ,αυτο λυνεται μονο μετα απο jailbreak, με το iphonedelivery απο το cydia

Link to comment
Share on other sites

Εαν κανεις διπλο tap στο shift γραφεις με κεφαλαια αλλα παλι φευγει με 70 χαρακτηρες ,αυτο λυνεται μονο μετα απο jailbreak, με το πληκτρολογιο sms160 που εφτιαξαν τα παιδια του φορουμ

Aναφορα παραδοσης δεν υπαρχει ,αυτο λυνεται μονο μετα απο jailbreak, με το iphonedelivery απο το cydia

Eίναι application το sms160; :worry:

 

Για MSN ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε;

 

Το iphonedelivery το έβαλα, πολύ ωραίο. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα το βρεις στο cydia μέσα από το repo που δίνω παρακάτω, SMS160 Keyboard για τα OS3

 

[b][url]http://ftp4u.gr/iphone/apt3[/url][/b]

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , υπάρχει πρόγραμμα που να κάνεις restart ή και shut down στο κινητό??

(Χωρίς jailbreak!!!)

 

Βρήκα στο web μια ωραία εφαρμογή .... iReboot , αλλά δεν υπάρχει στο itunes!!! :(

Υπάρχει κάτι άλλο??? Thanks!!:)

http://www.appleiphoneschool.com/wp-content/uploads/2008/06/ireboot033.jpg

Link to comment
Share on other sites

συνεπως αν δεν υπαρχει θελει JB

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , υπάρχει πρόγραμμα που να κάνεις restart ή και shut down στο κινητό??

(Χωρίς jailbreak!!!)

 

Βρήκα στο web μια ωραία εφαρμογή .... iReboot , αλλά δεν υπάρχει στο itunes!!! :(

Υπάρχει κάτι άλλο??? Thanks!!:)

 

 

 

Aφού είναι εφαρμογή του cydia πως να την βρεις στο iTunes??:confused:

 

Δεν έχω δει κάτι σχετικό από επίσημη εφαρμογή...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε πως έχουμε μια εφαρμογή με κατάληξη .ipa στον υπολογιστή μας (την κατεβάσαμε πχ. από κει). Πώς την μεταφέρουμε αυτήν στο iphone; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , υπάρχει πρόγραμμα που να κάνεις restart ή και shut down στο κινητό??

 

Τι να την κάνεις την εφαρμογή γι΄αυτή τη δουλειά, όταν γίνεται από τα πλήκτρα του iPhone; :confused:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πείτε πως έχουμε μια εφαρμογή με κατάληξη .ipa στον υπολογιστή μας (την κατεβάσαμε πχ. από κει). Πώς την μεταφέρουμε αυτήν στο iphone; :confused:

 

Την ριχνεις στo Applications Tab στο Itunes και μετα κανεις συνχρονισμο το τηλεφωνο σου ........

Link to comment
Share on other sites

Την ριχνεις στo Applications Tab στο Itunes και μετα κανεις συνχρονισμο το τηλεφωνο σου ........
Εκει νομιζω δεχεται εφαρμογες με καταληξη .app. Εγω αυτο που εχω ειναι με καταληξη .ipa

το δοκιμασα και δεν το δεχεται...

Link to comment
Share on other sites

@minovg

Το iTunes αναγνωρίζει αρχεία .ipa.

Μόλις τα κατβάσεις στο pc σου ανοίγεις το iTunes και τα "πετάς" μέσα στο library που βρίσκεται στα αριστερά του παραθύρου του iTunes. Μετά συνδέεις το iphone και περνάς τις εφαρμογές.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου βγάζει ενα κύκλο σαν δακτυλίδι στο πάνω αριστερό μέρος της οθόνης μετά το fvGR Μέχρι τώρα δεν μου τό βγαζε και απ΄ότι είδα εξαφανίζεται ή μάλλον αντικαθίσταται μόνο αν ενεργοποιήσω το 3G που και αυτό μέχρι χθες δεν το υποστήριζε η κάρτα μου

Δεν νομίζω να γίνονται μόνο σε μένα αυτά τα περίεργα???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου βγάζει ενα κύκλο σαν δακτυλίδι στο πάνω αριστερό μέρος της οθόνης μετά το fvGR Μέχρι τώρα δεν μου τό βγαζε και απ΄ότι είδα εξαφανίζεται ή μάλλον αντικαθίσταται μόνο αν ενεργοποιήσω το 3G που και αυτό μέχρι χθες δεν το υποστήριζε η κάρτα μου

Δεν νομίζω να γίνονται μόνο σε μένα αυτά τα περίεργα???

 

Ο κύκλος είναι το σύμβολο της σύνδεσης μέσω GPRS αντί για 3G το οποίο σημαίνει ότι εκείνη τη στιγμή δεν βρίσκει στο σημείο που είσαι ισχυρό (ή καθόλου) σήμα 3G οπότε "κατεβαίνει" σε 2G.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος είναι το σύμβολο της σύνδεσης μέσω GPRS αντί για 3G το οποίο σημαίνει ότι εκείνη τη στιγμή δεν βρίσκει στο σημείο που είσαι ισχυρό (ή καθόλου) σήμα 3G οπότε "κατεβαίνει" σε 2G.

 

και πως ενεργοποιήθηκε το GPRS από μόνο του ή καλύτερα υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης kkalog γιατί δεν με χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

και πως ενεργοποιήθηκε το GPRS από μόνο του ή καλύτερα υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης kkalog γιατί δεν με χρειαζεται.

 

Εφόσον έχεις σύνδεση με πακέτο δεδομένων δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί γιατί για να ενεργοποιείται σημαίνει ότι δεν "πιάνεις" 3G σε εκείνο το σημείο (ή ότι έχεις απενεργοποιήσει το 3G, οπότε αναγκαστικά "κατεβαίνει" σε 2G).

 

Ο μόνος τρόπος αν δεν θέλεις να έχεις καθόλου σύνδεση δεδομένων είναι να "πειράξεις" το APN δίνοντας κάποια λάθος διεύθυνση. Αυτό στη vodafone γίνεται από τις ρυθμίσεις δικτύου ενώ στην cosmote από ότι έχω δει δεν μπορείς να παρέμβεις άμεσα.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με το iphone 3gs. Κατα λαθος απο τις ρυθμισεις ενεργοποιησα μια υπηρεσια και το τηλεφωνο δεν μπορω να το λειτουργησω. Οτι και αν πατησω μου βγαζει μια φωνη και μιλαει και απλα λεει τι ειναι εκει που παταω, μπορει να σας ακουγετε αστεια αλλα ετσι ειναι, τωρα εχει κλειδωσει και δεν μπορω ουτε να το ξεκλειδωσω.

Παρακαλω η καθε σας βοηθεια θα μου ειναι πολυτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με το iphone 3gs. Κατα λαθος απο τις ρυθμισεις ενεργοποιησα μια υπηρεσια και το τηλεφωνο δεν μπορω να το λειτουργησω. Οτι και αν πατησω μου βγαζει μια φωνη και μιλαει και απλα λεει τι ειναι εκει που παταω, μπορει να σας ακουγετε αστεια αλλα ετσι ειναι, τωρα εχει κλειδωσει και δεν μπορω ουτε να το ξεκλειδωσω.

Παρακαλω η καθε σας βοηθεια θα μου ειναι πολυτιμη.

 

Μάλλον έχεις ενεργοποιήσει την υποστήριξη ατόμων με οπτική / ακουστική ανάγκη (Settings / General / Accessibility).

 

Δοκίμασες να κάνεις ένα reset; (κρατώντας το home / power on-off ταυτόχρονα πατημένα μέχρι να ξαναεμφανιστεί το μήλο στην οθόνη).

 

Εάν επανέλθει το τηλέφωνο τότε πηγαίνεις στην παραπάνω οθόνη (Accessibility) και απενεργοποιείς τα voice over κλπ που πρέπει να είναι ενεργοποιημένα.

 

Διαφορετικά θα πρέπει να κάνεις restore από το itunes αλλά εκεί αν δεν έχεις κάνει πρόσφατο sync/backup μπορεί να χάσεις δεδομένα (το σίγουρο είναι ότι θα χάσεις ότι είναι εκτός itunes εφόσον έχεις κάνει jailbreak και έχεις περάσει "ελεύθερες" εφαρμογές).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με το iphone 3gs. Κατα λαθος απο τις ρυθμισεις ενεργοποιησα μια υπηρεσια και το τηλεφωνο δεν μπορω να το λειτουργησω. Οτι και αν πατησω μου βγαζει μια φωνη και μιλαει και απλα λεει τι ειναι εκει που παταω, μπορει να σας ακουγετε αστεια αλλα ετσι ειναι, τωρα εχει κλειδωσει και δεν μπορω ουτε να το ξεκλειδωσω.

Παρακαλω η καθε σας βοηθεια θα μου ειναι πολυτιμη.

 

...όπως στα λέει ο KKalog πιο πάνω.

 

Αφού όμως δε μπορείς να χειριστείς τη συσκευή όπως έχει τώρα και πριν προχωρήσεις σε δραστικές λύσεις, δοκίμασε αυτό: Turn accessibility features on or off in iTunes, για να κλείσεις τη συγκεκριμένη υποστήριξη, μέσω iTunes.

 

Δες επίσης και ένα demo video χειρισμού της συσκευής, όταν είναι σ' αυτό το mode: Accessibility demo video

 

 

Edit: ... δε σε πρόλαβα! κρίμα για τη ταλαιπωρία. Στα υπόψη όμως, για την επόμενη φορά :)

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

 

Από "εξωτερικό" email (πχ username@domain.com) , όχι τα γνωστά yahoo , gmail , otenet κλπ για να το συγχρονίσω από το Outlook Express (όπου είναι τώρα ρυθμισμένο) στο iPhone γίνεται; Δηλαδή να μπορώ να περάσω όλα τα ήδη αναγνωσμένα emailς έως και αυτά που εξακολουθώ να δέχομαι τώρα;

Με ποια διαδικασία; :O , αν θυμάμαι καλά όταν άνοιξα το iTunes μου έβγαζε το Outlook μόνο :confused:

 

Ευχαριστώ :happy:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...