Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα αυτό είναι αφιερωμένο στις απορίες "αρχάριων" χρηστών.

 

- Δημιουργία δικού μας ringtone μέσω iTunes

- Διαγραφή Album φωτογραφιών / sync με iTunes

- iPhone Model Number

- Αναφορά Παράδοσης

- Απόρριψη κάρτας στο AppleStore

- Πως να τρέξουμε αρχεία avi,mkv κτλ

- Δημιουργία Apple ID

 

Εύκολος και γρήγορος τρόπος για την δημιουργία Ringtone.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το παλιό θέμα με τις απορίες "αρχάριων" κλειδώθηκε και μεταφέρθηκε στο αρχείο, με τίτλο {Software} iPhone FAQ - απορίες "αρχάριων" χρηστών. Οι κυριότερες απορίες που είχαν υποβληθεί σε αυτό έχουν συγκεντρωθεί στο θέμα FAQ - συχνά διατυπωμένες ερωτήσεις στην ενότητα των οδηγών.

 

Αν υπήρχαν στο παλιό θέμα απορίες που δεν πήραν απάντηση, παρακαλώ να τις υποβάλετε εκ νέου :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το iphone εδώ και 1 μηνα το έχω κάνει jailbreak(3.0.1) και από την πρώτη μέρα μέχρι και χθές δεν είχα δει ποτε το κυκλάκι του gprs και χθες αφού το έκλεισα το κινητό και το ξανά άνοιξα μου έβγαλε ένα κυκλάκι δεξιά από το σήμα της wind και άλλες φορές το είχα ανοιγοκλείσει αλλα ποτε δεν μου το είχε βγάλει. Με λίγο ψάξιμο έμαθα ότι αυτό το κυκλάκι είναι το σήμα του gprs. Αλλα πως γίνετε να το βγάλω τελείως αφού έχω κλείσει το EDGE από το SB και γενικός έχω κλείσει τα πάντα γιατί αυτό παραμένει μέχρι και το APN έχω βάλει κάτι άσχετο έχω ξανά κάνει restart πολλές φορες αλλα τίποτα το κυκλάκι αρνείται να φύγει. Να τονίσω ότι internet μπαίνω μονο από το wifi του σπιτιού μου δεν έχω μπει ποτε από την wind ούτε έχω ασχοληθεί με mms έτσι ξαφνικά του ήρθε μετά από 1 μήνα να πεταχτεί και τώρα δεν φεύγει. και σε ένα φίλο μου που ειδα το iphone δεν το έχει άρα δεν πρέπει να είναι μόνιμα εκεί άμα τα έχω όλλα κλειστά
Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα παιδια.Ανοιξα λογαριασμο στο itunes.Xρειαζεται να ανοιξω και στο apple store ή ειναι το ιδιο?Και κατι αλλο..Για GPS π.χ μπορω να κατεβασω και να εχω 2 προγραμματα μεσα στο τηλεφωνο και να χρησιμοποιω οποιο θελω ή θα ανοιγει μονο το ενα?
Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα παιδια.Ανοιξα λογαριασμο στο itunes.Xρειαζεται να ανοιξω και στο apple store ή ειναι το ιδιο?Και κατι αλλο..Για GPS π.χ μπορω να κατεβασω και να εχω 2 προγραμματα μεσα στο τηλεφωνο και να χρησιμοποιω οποιο θελω ή θα ανοιγει μονο το ενα?

 

Ο λογαριασμός είναι ο ίδιος.

 

Μπορείς να έχεις εγκατεστημένα όσα προγράμματα θέλεις, αλλά επειδή δεν υποστηρίζεται multitasking κάθε φορά μπορεί να τρέχει μόνο το ένα.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,σκέφτομαι να αγοράσω το iphone (μόνο συσκευή),είτε από την Vodafone είτε από τη Cosmote,η ερώτηση μου είναι η εξής (διότi δεν είμαι και τόσο σχετικός με το iphone) : Έχω ήδη μία κάρτα sim cosmote, όταν την βάλω στο κινητό θα δουλέψει κατευθείαν? Ή θα χρειαστεί να κάνω κάτι εγώ?Κατά την ενεργοποίηση της συσκευής τι ακριβώς γίνεται?Ευχαριστώ.... :help:
:D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,σκέφτομαι να αγοράσω το iphone (μόνο συσκευή),είτε από την Vodafone είτε από τη Cosmote,η ερώτηση μου είναι η εξής (διότi δεν είμαι και τόσο σχετικός με το iphone) : Έχω ήδη μία κάρτα sim cosmote, όταν την βάλω στο κινητό θα δουλέψει κατευθείαν? Ή θα χρειαστεί να κάνω κάτι εγώ?Κατά την ενεργοποίηση της συσκευής τι ακριβώς γίνεται?Ευχαριστώ.... :help:

 

Ότι θα δουλέψει θα δουλέψει, επειδή όμως είναι συσκευή που χρειάζεται internet για διάφορες πολύ ουσιώδεις λειτουργίες καλό είναι να προσθέσεις και ένα κατάλληλο data plan στη σύνδεσή σου για να μην έχεις οικονομικά ή άλλα παρατράγουδα.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο την ενεργοποίηση θα πρέπει να κάνω και μετά η συσκευή θα είναι έτοιμη?

 

ναι, αλλά διάβασε καλά τους οδηγούς του Περικλή στο link που σου έδωσε ο προηγούμενος "συνάδελφος" poloman, για να καταλάβεις καλύτερα τι θα πάρεις ώστε στη συνέχεια να μην έχεις "εκπλήξεις".

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια ερωτηση..Οταν το φορτιζω απο τον υπολογιστη με usb,και συγχρονος χρησιμοποιω και το itunes για διαφορα..παλι απο τον υπολογιστη..π.χ τωρα κανει update νεο λογισμικο..υπαρχει προβλημα?Η οταν το φορτιζω δεν πρεπει να κανω τιποτα αλλο ωστε να φορτισει καλα??

@THANO778 ημουν στην ιδια περιπτωση με εσενα..Δηλαδη πριν το παρω το σκεφτομουν πολυ.Το τηλεφωνο το εχω 3 μερες,και εχω φαει το κολλημα της ζωης μου.Απιστευτο κινητο οτι και να πω θα ειναι λιγο..Μοναδικο προβλημα ως τωρα η μπαταρια.Ξεφορτιζει παρα πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις θεμα με αυτό..το πολύ πολύ να καθυστερήσει να γεμίσει λίγο

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε

Δεν εμφανίζονται καθόλου τα συνημμένα αρχεία στο email μου για να τα κατεβάσω ή να τα ανοίξω .Μηπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά ....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις θεμα με αυτό..το πολύ πολύ να καθυστερήσει να γεμίσει λίγο

 

 

Eυχαριστω για την απαντηση..Ειχες δικιο..4 ωρες εκανε να φορτισει..

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρελαβα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απορια : πως γραφω αγγλικα???θελω να κανω login απο το τηλεφωνο και δεν μπορω να γραψω με αγγλικους χαρακτηρες στο ονομα χρηστη!

Και γενικοτερα οταν γραφω κατι, πως μπορω να κανω εναλλαγες στη γλωσσα του πληκτρολογιου??

 

 

edit: οκ το βρηκα!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρελαβα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απορια : πως γραφω αγγλικα???θελω να κανω login απο το τηλεφωνο και δεν μπορω να γραψω με αγγλικους χαρακτηρες στο ονομα χρηστη!

Και γενικοτερα οταν γραφω κατι, πως μπορω να κανω εναλλαγες στη γλωσσα του πληκτρολογιου??

 

 

edit: οκ το βρηκα!!

 

 

Καλως ηλθες λοιπον :)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια εαν κανω φορματ στο pc μου και απο την αρχη κατεβασω το itunes,οταν το συγχρονισω με το iphone θα περαστουν στο pc ta δεδωμενα ολα?
Link to comment
Share on other sites

επειδη το ιδιο εκανα πριν λγιες μερες. Πρωτα θα κανεις authorize τον υπολογιστη και μετα οταν βαλεις πανω το iphone και το αναγνωρισει πριν κανεις συγχρονισμο θα πατησεις δεξι κλικ πανω στο ihpone στην αριστερη στηλη και transfer purchases. ετσι δεν θα χασεις τις εφαρμογες σου. Τωρα αν κανω κατι λαθος ας με διορθωσεια καποιο απο τα παιδια που γνωριζει καλυτερα... ελπιζω να βοηθησα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σαν νέος χρήστης κλειδωμένου iphone 3gs κι εγώ και επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι, έχω τις εξής απορίες:

 

α)Για να κάνω unlock είναι απαραίτητη η κάρτα του αρχικού δικτύου (AT&T);

β)Κανένας πιο σίγουρος τρόπος για unlock δεν υπάρχει; Δηλαδή να γίνει όπως αυτά που πουλάει η βόνταφον.

γ)Κάτι sites που πουλάνε(γύρω στα 20$) unlock code και προγράμματα ξεκλειδώματος iphone τι νόημα έχουν;

δ)Εμένα έχει 3.0 firmware. Δεν μπορώ να κάνω upgrade σε 3.0.1 και μετά jailbreak,unlock ή θα με πάει κατευθείαν σε 3.1;

ε)Υπάρχει δυνατότητα από apple να μπλοκάρει οποιοδήποτε jailbreak;Δηλαδή μετά bye bye third party programs?

 

Edit:Τώρα με όλο το χαμό περί 3.1 ποιο είναι το πρώτο μου βήμα; Φαντάζομαι jailbreak. Γιατί redsn0w και όχι purplera1n;

Link to comment
Share on other sites

α) όχι

β) όχι

γ) να σε κλέψουν

δ) κατευθείαν σε 3.1 θα σε πάει οπότε ΜΗΝ το κάνεις ποτέ

ε) στο 3GS συγκεκριμένα όχι με την προϋπόθεση όμως να μην αναβαθμίσει κάποιος χρήστης στην original firmware η οποία δεν θα είναι jailbreak-able. Δηλαδή, με το PwnageTool θα δημιουργείς μια χακεμένη ipsw και θα την περνάς κατευθείαν

 

Αν είσαι στην 3.0 κάνεις jailbreak με redsn0w (ή purplerain δεν έχει διαφορά) και μετά unlock. Να είσαι προσεκτικός όμως καθώς αν γίνει κάποιο λάθος και χρειαστεί να κάνεις restore για να επαναφερεις το τηλέφωνο να μην κάνεις το restore στην επίσημη 3.1 (ούτως ή άλλως σε 3.0 ή 3.0.1 δεν μπορείς να κάνεις) γιατί δεν γίνεται jailbreak (ακόμα) αλλά πιθανότατα το unlock που χρειάζεσαι εσύ δεν θα γίνει ποτέ με την baseband της 3.1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη και κατατοπιστική απάντηση Dead Angel!

 

Και κάτι τελευταίο που τώρα σκέφτηκα: δε μπορώ να εξασφαλίσω και unlock και jailbreak status και ενημερωμένο λειτουργικό, με ασφάλεια, εγκαθιστώντας μόνο custom ipsw's?Έτσι ώστε να έχω τα θετικά των updates, αλλά jailbroken και unlocked?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς και εκεί αναφέρομαι όταν μιλάω για το PwnageTool.

 

Με το pwnagetool θα μπορείς να δημιουργείς custom ipsw , η οποία θα διαθέτει baseband που θα είναι unlock-able και ταυτόχρονα θα έχεις όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της εκάστοτε έκδοσης. Δηλαδή, περιμένουμε τώρα να αναβαθμιστεί το PwnageTool έτσι ώστε να δουλεύει με το 3GS έτσι ώστε οι χρήστες που έχουν τώρα locked 3GS να μπορέσουν να πάνε στην 3.1 με την baseband της 3.0 η οποία ξεκλειδώνει. Απλώς θα πρέπει να υπάρχει κάποια αναμονή μετά την κυκλοφορία της εκάστοτε έκδοσης ώστε να αναβαθμίζεται το pwnagetool

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει ταχύτητα. Δίκιο, το είχα ξεχάσει ότι το pwnagetool είναι για custom ipsw. Ας περιμένω, αφού γίνεται αυτό είναι που μετράει. Καταραμένη baseband...:mad:Ευχαριστώ και πάλι!:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...