Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5530 XpressMusic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αν εξαιρεσουμε το gps στο 5800, αξιζει να παρω το 5530 ή το 5800 ειναι καλυτερο και σε αλλους τομεις?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια αν εξαιρεσουμε το gps στο 5800, αξιζει να παρω το 5530 ή το 5800 ειναι καλυτερο και σε αλλους τομεις?

 

Το 5530 είναι λίγο μικρότερο στις διαστάσεις και δείχνει ότι είναι πιο νέο σαν μοντέλο, άσχετα αν η κατασκευή του δεν είναι τόσο ποιοτική όσο του 5800 ειδικά στο καπάκι της μπαταρίας..

 

Ήμουνα και εγώ σε αυτό το δίλημμα αλλά επέλεξα το 5530 επειδή:

 

1) δεν μου χρειάζειται το 3G συνέχεια, μου αρκεί η ταχύτητα GPRS και το WIFI για email και ελαφρά πλοήγηση στο ίντερνετ

2) το GPS δεν με ενδιαφέρει (έχω ένα bluetooth GPS για όποτε το χρειαστώ) άσε που "τρώει" και τη μπαταρία του πιο γρήγορα

3) Τα προγράμματα που τρέχουν στο 5800 τρέχουν και στο 5530

4) δεν με ενοχλεί το πίσω καπάκι του κινητού

5) Στη γραμμή επαφών της αρχικής οθόνης μπορείς να βάλεις 20 επαφές αντί για 4

6) ειναι 50 ευρω φθηνότερο

7) Το πενάκι (το οποίο δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ) είναι ενσωματωμένο στη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Το play247.gr το έχει σε όλα τα χρώματα.Να εμπιστευθώ την αγορά του από εκει?

 

Ναι ,αλλα κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι απο παραλληλη εισαγωγη

με οτι αυτο συνεπαγεται. Ρωτησε τους πρωτα λοιπον ,εκτος

και εαν δεν σε πειραζει ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τους ρώτησα για εγγύηση και μου είπαν ότι είναι πανευρωπαική 2 χρόνων σε όλα τα καταστήματα νοκια κ τα συνεργαζόμενα.Μπορεί να είναι παραεισαγωγής?
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά.

Τα 2 χρόνια εγγύηση δεν λένε κάτι...

Ρώτα στα ίσια... είναι ή δεν είναι ελληνικό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά.

Τα 2 χρόνια εγγύηση δεν λένε κάτι...

Ρώτα στα ίσια... είναι ή δεν είναι ελληνικό.

 

Έμαθε κανείς τίποτα για το θέμα των χρωμάτων????

Στα μεγάλα μαγαζιά μόνο το μαύρο κόκκινο υπάρχει.

Ενδιαφέρομαι για το ροζ για τη γυναίκα μου,

ξέρει κανείς που υπάρχει σε μαγαζί που να δέχεται

και την επιδότηση από Vodafone???

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδακια, το εκανα αυτο που ειχα πει για το καπακι κ την μπαταρια, και ειναι τζαμι τωρα...με λιγη "πλαστελινη" για αφισσες διορθωθηκε ταυτοχρονα και η μπαταρια και το καπακι...αψογο..
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδακια, το εκανα αυτο που ειχα πει για το καπακι κ την μπαταρια, και ειναι τζαμι τωρα...με λιγη "πλαστελινη" για αφισσες διορθωθηκε ταυτοχρονα και η μπαταρια και το καπακι...αψογο..

 

έβαλες στο κενό μεταξύ μπαταρίας και καπακιού ή και μεταξύ κινητού και μπαταρίας?

Σε ρωτάω επειδή ουσιαστικά και η μπαταρία απο μόνη της κουνάει...

Link to comment
Share on other sites

εβαλα μονο μεταξυ καπακιου και μπαταριας...και εβαλα απο πολυ λιγο σε τρια σημεια, κατα μηκος του κινητου...δεν κουνιεται τιποτα..

 

Ακριβώς τις ίδιες μιας και είναι ίδια έκδοση λειτουργικού (Symbian 60 5th edition).. Όσες εφαρμογές για το 5800 έχω τρέξει στο 5530 δουλευουν... :cool:

 

 

 

με το handsfree το πρόσεξες αυτό ή όταν μιλάς χωρίς handsfree?:worry:

 

χωρις handsfree μιλουσα, ομως εκει που ηταν πολυ ζεστο δεν το ειχα αγγιξει καν με το χερι μου, ακριβως επειδη εκει ειναι η κεραια και δεν θελω να εμποδιζω το σημα...

Link to comment
Share on other sites

εβαλα μονο μεταξυ καπακιου και μπαταριας...και εβαλα απο πολυ λιγο σε τρια σημεια, κατα μηκος του κινητου...δεν κουνιεται τιποτα..

 

Θα το δοκιμάσω αν και στο δικό μου δεν κουνιέται ιδιαίτερα ή μάλλον το έχω συνηθίσει..!!! :p

 

χωρις handsfree μιλουσα, ομως εκει που ηταν πολυ ζεστο δεν το ειχα αγγιξει καν με το χερι μου, ακριβως επειδη εκει ειναι η κεραια και δεν θελω να εμποδιζω το σημα...

 

δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγησει την σημασια του να ειναι το κινητο Ελληνικο ??? Ειναι η γλωσσα του μενου μονο ή και τπτ αλλο ??? Πραγματι το site που εδωσε ο φιλος πιο πανω εχει ολα τα χρωμματα ... τι κινδυνοι μπορει να υπαρχουν απο το να αγορασεις απο το συγκεκριμενο site ???
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα ευθέως στο κατάστημα αν το κινητό είναι ελληνικό ή παραιεσαγωγής.Κ ειδού η απάντηση:

Σας ευχαριστούμε θερμά για το μήνυμα σας.

 

Οπως ειλικρινα με ρωτατε, ετσι ειλικρινα θα σας απαντησω κι εγω. Ο

προμηθευτης μας βρισκεται στην Αθηνα και αγοραζει τοσο απο ελληνικη

αντιπροσωπεια, οσο και απο εξωτερικο. Δεδομενης της διαδικασιας αυτης δεν

μπορουμε να γνωριζουμε ακριβως την "αλυσιδα" διαθεσης του προιοντος. Το μονο

σιγουρο ειναι πως ολα τα κινητα δεν προερχονται απο τριτες χωρες, εχουν

ελληνικα και 2 χρονια πανευρωπαικη εγγυηση.

 

Στην διάθεση σας για οτιδήποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα ευθέως στο κατάστημα αν το κινητό είναι ελληνικό ή παραιεσαγωγής.Κ ειδού η απάντηση:

Σας ευχαριστούμε θερμά για το μήνυμα σας.

 

Οπως ειλικρινα με ρωτατε, ετσι ειλικρινα θα σας απαντησω κι εγω. Ο

προμηθευτης μας βρισκεται στην Αθηνα και αγοραζει τοσο απο ελληνικη

αντιπροσωπεια, οσο και απο εξωτερικο. Δεδομενης της διαδικασιας αυτης δεν

μπορουμε να γνωριζουμε ακριβως την "αλυσιδα" διαθεσης του προιοντος. Το μονο

σιγουρο ειναι πως ολα τα κινητα δεν προερχονται απο τριτες χωρες, εχουν

ελληνικα και 2 χρονια πανευρωπαικη εγγυηση.

 

Στην διάθεση σας για οτιδήποτε άλλο

 

Άμα ρωτήσουμε για product code θα μας απαντήσουν????

 

Πάντως επειδή πήρα και εγώ τ/φ είναι πολύ ευγενικοί !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου εξηγησει την σημασια του να ειναι το κινητο Ελληνικο ??? Ειναι η γλωσσα του μενου μονο ή και τπτ αλλο ??? Πραγματι το site που εδωσε ο φιλος πιο πανω εχει ολα τα χρωμματα ... τι κινδυνοι μπορει να υπαρχουν απο το να αγορασεις απο το συγκεκριμενο site ???

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228724

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα .. ευχαριστω πολυ φιλε Itchrist86 για την απαντηση σου ... το λινκ που εστειλες με βοηθησε πολυ και μου ελυσε διαφορες απορειες.

 

Κατι αλλο ...... θα ηθελα να ρωτησω ... Το Νοκια 5530 εχει το ιδιο καλο touch με το 5800 ?? Κι επισης .... η ποιοτητα σε ηχο .. τοσο στα ηχειακια ... οσο και με ακουστικα ειναι εξισου καλη με αυτη του 5800 ????

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα .. ευχαριστω πολυ φιλε Itchrist86 για την απαντηση σου ... το λινκ που εστειλες με βοηθησε πολυ και μου ελυσε διαφορες απορειες.

 

Κατι αλλο ...... θα ηθελα να ρωτησω ... Το Νοκια 5530 εχει το ιδιο καλο touch με το 5800 ?? Κι επισης .... η ποιοτητα σε ηχο .. τοσο στα ηχειακια ... οσο και με ακουστικα ειναι εξισου καλη με αυτη του 5800 ????

 

Είναι το ίδιο touch interface με το 5800 με ελάχιστες τροποποιήσεις (την γραμμή των επαφών, 20 αντί για 4 του 5800)...

Δεν το έχω συγκρίνει με το 5800 αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις μουσικές του ικανότητες με τα ακουστικά.. Τα ηχειάκια έχουν την κλασική ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,αγόρασα και εγώ σήμερα έπειτα απο πολύ ψάξιμο το 5530.

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο 5800 μιας και είμαι fan της Νόκια και δεν είχα ποτέ στην κατοχή μου κινητό άλλης εταιρείας.

Για να μην μακρυγορώ κατ'εμέ το κινητό είναι super.

Θα ήθελα όμως να μάθω πώς βλέπουμε τα περιεχόμενα που υπάρχουν στην κάρτα μνήμης του κινητού.

Σύνδεσα το 5530 και το 6300 στο pc μου και μετέφερα όλα τα αρχεία (ήχους,εικόνες κτλ) που είχα στην παλιά μου κάρτα αλλά όταν τελείωσε η μεταφορα ήταν στο 5530 όλα μέσα σε κοινούς φακέλους ανάλογα με το είδος τους.

όταν συνδεω το 5530 στο pc βλέπω οτι όλα είναι ταξινομημένα όπως τα αντέγραψα.

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες :)

 

Aπο οτι καταλαβα χρειαζεσαι ενα Διαχ. αρχειων για την συσκυη σου. Ο καλυτερος κατα την γνωμη μου ειναι ο X-Plore:

http://www.lonelycatgames.com/?app=xplore

 

Eαν θελεις να αποκτησεις προσβαση σε ολους τους φακελους τις συσκευης σου θα πρεπει να διαβασεις το θεμα: S60 5th - Hacks & Patches

 

Για τις εφαρμογες που μπορεις να προσθεσης στην συσκευη σου η να συζητησεις οτι προβλημα εχεις με αυτες υπαρχει το θεμα: Εφαρμογες Symbian OS v9.4 & v9.5

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219853

 

Edit:

Καλο ειναι να διαβασεις το S60 5th Edition Platform FAQ θα βρεις αρκετα χρησιμες πληροφοριες που θα σε βοηθησουν εαν αποφασισεις να ασχοληθεις με την συσκευη σου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228724

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,αγόρασα και εγώ σήμερα έπειτα απο πολύ ψάξιμο το 5530.

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο 5800 μιας και είμαι fan της Νόκια και δεν είχα ποτέ στην κατοχή μου κινητό άλλης εταιρείας.

Για να μην μακρυγορώ κατ'εμέ το κινητό είναι super.

Θα ήθελα όμως να μάθω πώς βλέπουμε τα περιεχόμενα που υπάρχουν στην κάρτα μνήμης του κινητού.

Σύνδεσα το 5530 και το 6300 στο pc μου και μετέφερα όλα τα αρχεία (ήχους,εικόνες κτλ) που είχα στην παλιά μου κάρτα αλλά όταν τελείωσε η μεταφορα ήταν στο 5530 όλα μέσα σε κοινούς φακέλους ανάλογα με το είδος τους.

όταν συνδεω το 5530 στο pc βλέπω οτι όλα είναι ταξινομημένα όπως τα αντέγραψα.

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

Καταρχην καλως ηρθες :)

 

Aπο οτι καταλαβα χρειαζεσαι ενα Διαχ. αρχειων για την συσκυη σου. Ο καλυτερος κατα την γνωμη μου ειναι ο X-Plore:

http://www.lonelycatgames.com/?app=xplore

 

Eαν θελεις να αποκτησεις προσβαση σε ολους τους φακελους τις συσκευης σου θα πρεπει να διαβασεις το θεμα: S60 5th - Hacks & Patches

 

Για τις εφαρμογες που μπορεις να προσθεσης στην συσκευη σου η να συζητησεις οτι προβλημα εχεις με αυτες υπαρχει το θεμα: Εφαρμογες Symbian OS v9.4 & v9.5

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219853

 

Edit:

Καλο ειναι να διαβασεις το S60 5th Edition Platform FAQ θα βρεις αρκετα χρησιμες πληροφοριες που θα σε βοηθησουν εαν αποφασισεις να ασχοληθεις με την συσκευη σου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228724

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω, αλλά να προσθέσω ότι απλώς για να δεις τα αρχεία του κινητού: Mενού - εφαρμογές - Διαχείριση Αρχείου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αντιμέπιζω νέο πρόβλημα.....

Τι γίνεται ρε παιδιά με αυτό το python????

Έψαξα σε άλλα πόστ,έβαλα τις εκδόσεις που είχαν ποστάρει οι άλλοι αλλά τίποτα.Όταν βάζω εφαρμογές μου λέει οτι απουσιάζει το python.

Καμιά ιδέα κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αντιμέπιζω νέο πρόβλημα.....

Τι γίνεται ρε παιδιά με αυτό το python????

Έψαξα σε άλλα πόστ,έβαλα τις εκδόσεις που είχαν ποστάρει οι άλλοι αλλά τίποτα.Όταν βάζω εφαρμογές μου λέει οτι απουσιάζει το python.

Καμιά ιδέα κανείς???

 

ποια έκδοση βάζεις? έχω βάλει την 1.9.7 και είναι μια χαρά...

 

για στείλε μέσω pm το email σου...

 

 

Edit: @Jester7 δούλεψε αυτό που σου έστειλα?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι κι εγώ? το wifi του είναι δυνατό?

η οθόνη τι λέει?

στον ήλιο είναι καλή?

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

ποια έκδοση βάζεις? έχω βάλει την 1.9.7 και είναι μια χαρά...

 

για στείλε μέσω pm το email σου...

 

 

Edit: @Jester7 δούλεψε αυτό που σου έστειλα?

 

Δυστυχώς μου ζητάει πάλι να γίνει update python library.

Δεν μπορώ να κατλάβω τι γίνεται....

Μάλλον θα κάνω εκ νέου restore τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και θα το ξαναπεράσω.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...